Author Topic: UTVA 75  (Read 85477 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: UTVA 75
« Reply #150 on: September 27, 2013, 04:39:50 PM »
stvarno lici na Utvu 75   
e jesi majstor modelar ,svaka cast ,skidam kapu
uvrstavam te u grupu samostalnih modelara i postujem to

vedro i dugo neka te sluzi

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #151 on: December 29, 2013, 08:50:08 PM »








Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #152 on: December 29, 2013, 08:54:22 PM »



Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: UTVA 75
« Reply #153 on: December 31, 2013, 01:29:35 PM »
a ko je onaj sto rula utvu

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #154 on: December 31, 2013, 04:50:58 PM »
I meni je nesto poznat.. ;namig
« Last Edit: December 31, 2013, 07:40:22 PM by aerofly »

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #155 on: May 06, 2014, 09:08:00 AM »
Pale su prve korekcije nakon evo skoro godinu dana..zbog stalnog deformiteta zadnjeg trapa koji je prilicno mekan za tezinu modela uradio sam zamenu istih s tim sto sada noga ne stoji 90 stepeni iz trupa vec ima blagi ugao ka napred kako bi bolje upijao udarac ukoliko dodje do tvrdjeg sletanja..a i malo sminke nije na odmet u vidu poklopaca  ;namig





Krenuo sam i u sredjivanje kabine..prilicno me je nervirao ogroman prostor u samom modelu koji je prepun kablova pa ce sada sve to biti koliko toliko sakriveno..na slici se sada to ne vidi ali uradjen je i gornji poklopac pa celokupno je sve mnogo lepse..








Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #156 on: May 06, 2014, 09:22:38 AM »
HORIZONTALAC???!! :sljus
trebalo je napraviti simetrican profil i u samojzavrsnici shvatim da sam u stvari napravio isti kakav vec i imam na modelu :'( U svakom slucaju laksi je od prvobitnog jer sam birao balzu sa kojom cu da radim..leti fino i sa ovim profilom!














Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #157 on: May 06, 2014, 04:12:49 PM »
Jos par slicica..













Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #158 on: May 06, 2014, 10:57:02 PM »
Ipak je ispalo korektno na kraju ;namig










Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #159 on: May 12, 2014, 09:35:02 PM »
Opet male prepravke oko trapa..kada se leti na travnatoj pisti i neko grublje sletanje nekako prodje bez neke stete.
Za beton treba jako mirna ruka sto nije bilo u mom slucaju i ako su ostali startovi i sletanje bili savrseni na jedan sam  omanuo sto se i vidi na snimku..trap je radjen od alu profila (u) koji je jako mekan i nije otporan na deformacije iskrivi se, vratim ga rukom ,opet se iskrivi i sledece je da na tom mestu puca..sada sam isao sa vecim i jacim profilom..15x15mm uradio jednu stranu,primenio bolji sistem vezivanja,probao do duse rukom da napravim bilo kakvu deformaciju i nije imalo sile..cvrsto verujem da je ovo najzad dobro resenje :jaki:








Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: UTVA 75
« Reply #160 on: May 13, 2014, 09:17:13 AM »
Moje licno misljenje je da bolje napravis vise tih meksih pa ih menjas,jer u protivnom opet ce pucati po naj meksoj tacki sto u tom slucaju moze biti krilo!?
A bolje je da to bude stajni trap umesto krilo lakse je napraviti taj profil nego krilo!
Hoce li te modifikacije biti gotove do 24.05. da ga doneses na Bataju??
ex pseudonijum: sova

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #161 on: May 13, 2014, 11:42:53 PM »
Pravljeno je vec neznam ni ja koliko puta ,treba bas fino i mekano sletanje da bi bilo sve ok,sada idem sa cvrscim profilom da izbegnem te takve deformacije zamenicu i oprugu pa cemo videti!
Izrada novog trapa ne bi ttrebala da uzme puno vremena ,trebace i nove osovinice tockova koje sam predhodno radio  na strugu,ako se kojim slucajem ne vidimo u batajnici onda sigurno na nekom skupu





Offline Nenad Miklusev

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 392
    • AEROPOXY
Re: UTVA 75
« Reply #162 on: May 14, 2014, 12:08:43 PM »
Jedino brzo i jeftino resenje ti je stajni trap od opruzne celicne zice, (5-6mm fi) ovakvog tipa, koji ces upakovati  balzom/sperom u scala oblik.





Sve akrobacije sa alu profilima, oprugama, srafovima su samo komplikacija koja ne donosi rezultat.

Potrazi po webu resenja trapa za Piper Cherokee ili  Socata rallye , slicni su onom na Utvi.

Online grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: UTVA 75
« Reply #163 on: May 14, 2014, 12:59:48 PM »
 mmmm
Celicna zica jeste najbolje resenje. Ona apsorbuje udar, uvija se, celom svojom duzinom. I pri losem sletanju, kada samo jedan tocak udari u asfalt, krivi se i u stranu. Sto sa tvojim trapom nije slucaj. Ali lete ljudi i sa takvim trapovima koje ti imas. I to vrlo uspesno.

Ono sto bih ja probao, ne mora da znaci da je ispravno, povecao bih polugu na kojoj je tocak. Skratio bih malo taj deo koji je statican, a polugu produzio, ne bi li dobio vise na elasticnosti u zeljenoj meri.Na takvim trapovima veliku ulogu igra opruga. Snagu opruge si verovatno i sam prilagodjavao spram tezine aviona.Pa ne bih da ti solim pamet. Mozda je greska u opruzi ta sto je, koliko vidim, dosta duga i od tanke zice izradjena. Tako da je njeno istezanje veliko. Mozda, pretpostavljam,ne znam, zbog toga prilikom sletanja zakacis asfalt sa fiksim delom trapa, pa dolazi do pucanja? Ja bih to malo modifikovao kao sto rekoh, i stavio jacu oprugu. Da pri maksimalnom opterecenju- max hodu poluge tocka, opruga bude toliko jaka da ne mozes da dodirnes asfalt staticnim delom, ma koliko pritegao krilo modela.

Druga stvar je to sto tockovi ne stoje u pravcu trapa, nego sa strane. Tako da prilikom dodira sa asfaltom,a ta sila nije mala, dolazi do torzionog uvijanja celog sistema. Ne znam da li si to tako napravio zbog scala izgleda, ali to celom sistemu dosta smanjuje pouzdanost. Probaj tocak da postavis centralno u neki U profil, tako da ga fiksiras sa obe strane, bice mnogo cvrsce i bolje.
I kao sto je Sova rekao, bolje da ti je slabija tacka trap, nego krilo. Ta makina je velika. Odvalices pola krila dok kazes sta bi.
Model je prelep, i mora da dobije i pouzdane *tockice*.
Samo moje misljenje, bez zamerki ()-()
 (<--) (<--)

« Last Edit: May 14, 2014, 01:12:46 PM by grebic »

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: UTVA 75
« Reply #164 on: May 14, 2014, 02:28:51 PM »
Da da bas to,statican deo udari o asfalt prilikom tvrdog sletanja..uglavnom je sletanje korektno ali desava se i po neki peh,opruga je narucena da se uradi naspram tezine modela 4700g stim sto ona mora da primi tezini modela i plus udar meksi ili tvrdji.sada sam tu istu oprugu razvukao-nategao dodatno i dalje ima elesticnost ali teze dodje u gornju tacku gde se desava pomenuto..pa videcemo kako ce biti,a drugo cev koja ide kroz trup i izlazi prema krilima gde se kaci trap nema dodira sa krilima usrafljena je za trup pa ne brinem u tom slucaju za krila..