Author Topic: Kawasaki KI-61  (Read 5558 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Kawasaki KI-61
« on: November 09, 2012, 10:19:19 PM »
Posle pauze od nekih pola godine, polako nalazim vremena da se vratim hobiju. Gledajuci Mirceta kako stancuje modele jedan za drugim dobio sam zelju da nesto radim, medjutim mrzi me da sam reckam, a naci planove koji su spremni za laser ispostavilo se kao nemoguca misija. Kupovina izrezanog kita za sada je otpala zbog nedostatka vremena (vreme=$).
Tu se nasao i ovaj kit koji sam nekako sasvim slucajno kupio na buvljaku u Bubanj potoku. Kada sam video komadice balse u kutiji kod tipa koji je to prodavao ucinilo mi se da je to neki mali ili bar nekompletan model, medjutim kada ga je on sa 50 spustio na 20 eura, uzeo sam ga vise iz radoznalosti. Tek po dolasku kuci video sam da se ustvari radi o modelu raspona 1.7m
Tada saam poceo malo ozbiljnije da se interesujem za model koji se ovako igrom slucaja nasao kod mene i ustanovio da se radi o Japanskom kitu iz 1950-ih godina, koji je konstruisao Masahiro Kato, vrhunski pilot FAI takmicenja i visestruki sampion Japana a kasnije vlasnik kompanije Royal Marutaka. S obzirom da je oznaka proizvodjaca na kutiji bila MK models a ne Marutaka, ispostavilo se da je ovo jedan od prvih modela iz njegove produkcije. To me malo zainteresovalo da vidim koliko vredi model i ponudio sam da liku sa RC Univers-a koji je kolekcionar. Da ne duzim pricu oko toga, od njega sam dobijao 300$ za ovaj kit ali je problem bio u postarini, tako da se nije isplatilo ni meni ni njemu. Iskreno, vise bih volio da sam mogao da ga prodam nekome ko ceni ove modele jer ih kolekcionari smatraju poslasticom, a ja bih sebi za te pare kupio neki OK kit.

Ovako to sve izgleda:



U kitu sam dobio plan, isecene delove od balse i spera, kabinu, sajle i jos neke sitnice.
Primetio sam da u kompletu hvali jedno krilo, a bio je uradjen jedan eleron, tako da je verovatno prethodni vlasnik zapoceo i odustao od gradnje.

Znaci za pocetak morao sam da kopiram rebra kako bih napravio komplet za drugo krilo.



Jedno po jedno i posao je bio gotov za pola sata





Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Kawasaki KI-61
« Reply #1 on: November 09, 2012, 10:51:30 PM »
O fala Bogu da se našao još neko ko će praviti "model iz delova".  Nadam se da ćeš uživati u gradnji i naravno kasnije u letenju.

Ajd' kaži nam još par stvari o modelu, kakav je motor namenjen, kako misliš da finiširaš model, da li ćeš praviti detalje, kakvi su trapovi...

Pozdrav

Mirče

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Kawasaki KI-61
« Reply #2 on: November 09, 2012, 10:54:31 PM »
Potom je trebalo napraviti remenjace od balse koje su bile 7x13mm .
Kako ta dimenzija nema da se kupi, uzeo sam jednu tablu od 8mm (jer nema 7mm) i od nje pomocu sekaca napravio letvice koje su ispale jako dobro s obzirom da to  nikada nisam radio.







Plan kao plan je jako dobro uradjen, medjutim tehnika gradnje koju je konstruktor zamislio je potpuno drugacija od svega sto sam do sada vidio. Zbog ovog mi je zao sto mi Mirce nije blize, jer mi je bas bilo problem "procitati" plan i gledao sam u njega par dana prije nego sto sam se odlucio da se upustim u izradu.

Krenuo sam od formiranih djelova trupa u koje se lijepe rebra. Kada se ti djelovi formiraju oni se posle sklapaju u celinu sa drugim djelovima da bi se dobio trup.





Potom sam presao na prednji dio trupa koji je predvidjen za glow motor. Ja cu u ovoj fazi napraviti skoro sve sto je predvidjeno planom, a kasnije kada zavrsim izradu prije nego sto predjem na finisiranje odlucicu sta ce biti pogon (glow, struja ili ako bude mjesta za benzin)
Planiram da kada sve zavrsim uradim presvalacenje epoxijem i staklenom tkaninom i uradim detalje i vedering.



Svi djelovi se naravno uklapaju vrhunski, a specificno za ove kitove je to sto se obline prave od blokova balse koji su grubo isjeceni, da bi se na kraju oblikovali vajanjem. Zbog toga su ovi kitovi na ceni i mislim da bi Zajo bio pravi covjek za posao  :)





Tu sam primjetio da hvali jos jedan dio. To je bio deo trupa od spera koji sam lako uradio sa plana.



Kada sam kompletirao delove potrebne za trup, mogao sam po prvi put da ih sastavim i da vidim na sta ce to da lici otprilike
Na ovoj slici se vidi da se na stranice trupa lepe dve trouglaste vodjice koje sluze za montazu ostalih djelova









Sledeci je bio rep. On je takodje uradjen od vec formirah djelova tako da je bio gotov za minut ... bukvalno.




Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Kawasaki KI-61
« Reply #3 on: November 09, 2012, 11:08:03 PM »
Svaka cast na pocetku gradnje. Posto je kit "oldtimer" red bi bio da ga i finisiras posteno. U to ime evo mog skromnog doprinosa.



Dogovoricemo se kako da ti ih dostavim.

Srecan rad.  (pijemo)
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Kawasaki KI-61
« Reply #4 on: November 09, 2012, 11:14:03 PM »
Sve za sada mnogo lepo izgleda.

E sad, nemoj zaboraviti da je ovo ipak mali model za  mnogo detalja, pogotovo ako misliš da praviš trapove na uvlačenje. Vidim na tvojim slikama da su predvidjeni fiksni trapovi sa žicama...
Drži se toga jer će sa pneumatikom model biti pretežak.

Finiširanje sa epoxijem i staklom, podići će neznatno težinu u odnosu na monokot, ali će model biti mnogo, mnogo lepši.
Detalji i vederind neće uticati na krajnju težinu modela...

Samo napred, ako nešto "zaškripi", Kombinat je tu da maximalno pomogne...

I piši o svemu i postavljaj slike.

Pozdrav

Mirče


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Kawasaki KI-61
« Reply #5 on: November 09, 2012, 11:32:48 PM »
Hvala Mirce i Anakin!
Trudicu se da sto bolje uradim finis, ali ipak ne ocekujem puno. Ipak je ovo jako star model, a tada se oni i nisu bas pravili toliko detaljno kao danasnji.
Sto se pogona tice najvise bih volio da tu moze da stane neki mali benzinac, ali tesko, jako je malo mjesta u nosu.
Ipak mislim da ce na kraju biti elektro pogon jer bilo sta drugo bi izaslo iz gabarita trupa.
Stajni trap koji je dosao sa njim su obicne zice a ja imam u planu da stavim retrakte.
Juce sam na poklon dobio od drugara prelepe noge stajnog trapa ali na zalost 2-3cm su duze nego sto treba.
Danas sam spojio krila i evo kako to sada izgleda. ovo do sada se sve spojilo jako brzo ali sad dolaze stvari za koje ce trebati dosta vremena. Jos uvjek nisam zalepio trup, bojim se da ne zaboravim neki dio...








« Last Edit: November 09, 2012, 11:36:07 PM by saxpg »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Kawasaki KI-61
« Reply #6 on: November 10, 2012, 12:38:10 AM »
Nadam se da ces uzivati praveci ovaj model. Sto se trapova tice uvek ih mozes skratiti.
Mislim da sam noge na Zero-u morao da skratim za bar 2 cm. A ako i to ne pomogne imas na HK jetfine i retrakte i noge.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Kawasaki KI-61
« Reply #7 on: November 10, 2012, 07:26:08 AM »
Sve čestitke na početku gradnje i što skorijem završetku.
#FFCC00

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Kawasaki KI-61
« Reply #8 on: December 06, 2012, 12:37:01 PM »
Zima stize a Sale "nacepkao drva"  ;namig sto bi rekli nema zime :) sta reci nego svaka cast,lijepo,pedantno.Bice ovo lijep avioncic.Samo naprijed   (work) (pijemo)
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Kawasaki KI-61
« Reply #9 on: December 07, 2012, 10:14:38 PM »
Mnogo lep model.Srecan rad ti zelim i da ga vidimo na prolece u vazduhu. (<--)