Author Topic: Ulazak u 2x2 F3A  (Read 15497 times)

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Ulazak u 2x2 F3A
« on: December 01, 2012, 03:09:37 PM »
Ako se neko razmislja da krene u ove vode da probam da pomognem. Modeli mogu biti razni, ali model je samo 50% price kada je kvalitet letenja u pitanju, ostatak je oprema.

Motora danas ima raznih i motor i kontroler sa HK bi izasli negde oko 150 Eur, nesto tipa G160 ili nesto od SK3 63XX serije. Kontroler Sentilion 100A je vise nego dovoljan.

Mada i cena Dualsky kod Lindingera je OK za XM6355DA-12 F3A ili XM6360DA-10 F3A, tu oko 120Eur. AXI 5330 je oko 240Eur a Hackeri idu od 250 do 500.

Servoi su najkriticniji za F3A modele narocito u horizontalcima i tu je Futaba 9650 zakon cija je cena sada u Americi apsolutno prihvatljiva za oko 50Eur, u Evropi su jos uvek skupi oko 80Eur, previse, a bili su 100! Potrebna su 2 kom.

Neki minimum kada su eleroni u pitanju su opet Futaba 3152 a za vertikalac nesto oko 15kg i mislim da su Savox 1256 ili 1258  tu sada najbolja kupovina.

Umesto Futabe 3152 u eleronima za 25Eur vise po komadu vise se isplati uzeti Savox 1251MG, a ako je problem nabavka robe iz USA onda za elevatore moze opet Savox 1350 ili 1251.

Znaci oprema minimum oko 350, optimum oko 450-500.

Sledeci put o nekim pristupacnim modelima.

poz
Veljko

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #1 on: December 04, 2012, 05:02:55 PM »
Zdravo Magic,

Nego, evo sad kad si prosao od manjih i pristupacnih modela do 2m, reci nam iskreno sta je najbolje u smislu uzivanja.

Kad to kazem mislim koja bi to velicina (ponasanje u vazduhu)/cena modela, broj baterija koje imamo za odredjenu cenu (broj letova), opustenost u toku leta (jer moras priznati da ne moze biti covek isto opusten ako mu padne model koji vredi recimo 1500 EUR_a ili 150 EUR_a, a skoro svi modeli na kraju padnu ma koliko se trudio).

Sto se mene tice svideo bi mi se model od 1.5 m raspona krila, ali da je dosta laksi od kineskih RTF_ova, sa kineskom opremom.
Ne kazem da mi se ne svidja model od dva mozda i tri metra, samo se pitam da li je bas to ono pravo, ako zelis da ti ovaj hobi bude opustajuci i na tvoje dobro.

pozdrav,
Petar
« Last Edit: December 04, 2012, 05:06:12 PM by petar »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #2 on: December 04, 2012, 09:33:50 PM »
Mislim da je Magicova želja bila da prikaže modele za pravu takmičarsku klasu F3A.

U toj kategoriji nema kineskih modela i opreme...

Prava F3A takmičenja su ozbiljne manifestacije sa svim propratnim što uz to sledi, modeli, troškovi, treninzi, uloženo vreme...

Takmičenja u ovoj klasi su skoro na profi nivou. Tek kad se proba pravi model 2x2 onda se vidi koliko ovi manji "kao F3A" nemaju veze sa životom.

Naravno, šteta što kod nas nema prilike da se vidi kako sve to zapravo izgleda, a najbliži tome je Saburo, za kojeg se iskreno nadam da će smoći "snage" da nabavi spomenuti 2x2 model i onda nam u najboljem svetlu prikaže svoj raskošni talenat. 

Nažalost, model sam po sebi je samo rekvizit sa kojim se mora mnogo trenirati.
Srećom, pa su ovi današnji elektro.

Kad se setim da sam na Montani imao OS Maxa 140 i da je svaki let bio 5 evrića...  :sljus
Spomenuo bih da je Jole često išao na modelarski aerodrom pored Beča, gde su, kad god je došao, sretao dva brata Mocko. Leteli su F3A modele.
Dok su leteli na glow gorivo, po sezoni su "tukli" 400 - 500 litara glow goriva!!!!!!!!
Godinama već lete elektro modele...
Imaju veliki Mercedov kombi, i sve je, preko vikenda, podredjeno hobiju...

Nego, ajde Magic, nastavi pisanje...

Pozdrav

Mirče

 
« Last Edit: December 05, 2012, 12:13:32 AM by mirce »

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #3 on: December 04, 2012, 11:07:49 PM »
Postvaljeno pitanje pre Mircetovog posta pa izbrisano (steta), no ja cu ipak da odgovorim.

Bogami svasta sam probao od F3A modela, evo redom kako sam ih imao: Kyosho Oxalys od nekih 140cm, Fliton Element od 130cm, Sebart Angel od 155cm, dvokrilac Miss Wind isto od 155cm (jos uvek u floti), Sebart Wind 110 od 175cm i na kraju 2x2 Sickle.

Jako je tesko danas biti objektivan ali znam da kada sam po prvi put probao neki od tih modela to je u tom trenutku definitivno bio najbolji model koji sam do tada leteo. Naravno nijedan nije savrsen, pa cak i Sickle kada se uzme u obzir njegov ukupan trosak. Ali to kako leti Sickle je najiskrenije jako tesko opisati i prepricati, neverovatno uzivanje u svakom trenutku.

Ajde probacu redom da opisem svaki ali iz sadasnjeg ugla:

Oxalys: Ja sam na Oxalisy imao (iz sadasnje perspektive) katastrofa servoe. Tada je bilo bitno da su servoi digitalni, jaki  i sa metalnim zubima i nisam imao pojma koliko je ustvari bitnija preciznost a narocito rezolucija. Naravno ja sam bio odusevljen letnim karakteristikama jer je model uglavnom  lol radio ono sto sam ja hteo. Opet iz danasnje perspektive pogresno je bilo prebacivati ga na elektro, izadje previse, 6,5ccm 2T i vozi Misko. Ako neko nije gadljiv na glow, ima ih dosta kod nas polovnih, idu za sicu, skoro pa greota.


Element: I dan danas kada se setim tog modela izmami mi osmeh na licu. Ja sam bio prezadovoljan i opusten i to je bilo prvi put da mogu da napravim let a da model radi iskljucivo ono sto sam ja hteo  :jaki:, a ne da bezi tamo-amo a ja da ga savatavam  :sljus. Setup je bio iz HK, Inolab servoi (nazalost nedovoljne rezolucije HGD 260MG) i baterije 4S od 2.200mAh. Model je mogao sigurno bolje da bude utrimovan i siguran sam da bi sa adekvatnim servoima (minimum Inolab HGD 202MG ili Hitec HS65MG, jos bolje Futaba 3157 ili najbolje Graupner DS 281 ili C 271  :mhm) i idealno utrimovan bio fenomenalan. Jako puno muzike za relativno malo para!

Angel: bicete iznenadjeni ali nakon mog prvog leta sa Angelom secam se da sam bio vrlo zadovoljan, ali ne i raspamecen. Ne zato sto Angel nije bio dobar nego zato sto ako se pogleda koliko je sve to sa baterijama vise kostalo od Elementa  (mislim da je cela prica bila duplo skuplja) nije se dobilo i proporcionalno vise. Mozda nekih 30-40% bolje ali ne preko toga, i to je bilo vidljivo tek po vetru! Nazalost na modelu i tada jos uvek servoi neadekvatni za F3A letenje, InoLab HGD 650HB, precizni, brzi ali nedovoljne rezolucije.

Miss Wind: Moj prvi dvokrilac i jedna nova dimenzija. Model neverovatne gracioznosti i preciznosti. Adekvatni servoi u krilima (InoLab HGD 202HB) ali na pocetku u repu pogresni, a narocito na horizontalcu vec pomenuti HGD 650HB. To sam ispravio ugradnjom Futabe 3152. Naravno moze jos bolje ali postavlja se pitanje cemu. U slucaju da se model koristi kao zamenski takmicarski, ali iskljucivo za mirne uslove, onda bi vredelo razmisliti o necem jos za nijansu boljem, npr. Futaba 9551 ili Savox 1251MG. Mana je sto je model oseteljiviji kada su turbulencije odnosno kada je vetar u udarima dok se po konstatnom vetru se dobro ponasa. Mozda ako bi se dodatno otezao sa jedno 300g bi stvar bila bolja, treba probati. U svakom slucaju jako zanimljiv i lep model!

Wind 110: Meni je ispao na granici tezine, oko 4.500g, jer sam sam bio odlucio da ga teram na 10S, zato sto sam vec imao 5S baterije. Nije da ne moze na 10S ali je to zahtevalo i dosta prepravki za adekvatan motor. Sada kada mogu da ga uporedim sa Sicklom mislim da mu je maksimalna tezina tu do 4.200g, idealno 4000g, i to se vrlo lako moze dobiti na 8S baterijama. Da ne bi bilo zabune, pricamo vec o vrhunskim letnim karakteristikama, na 4,5kg je samo manje graciozan i brzi u manevrima nego sto bi bilo idealno, ali je zato neverovatno prodoran! I u njemu su mi na pocetku prvo bili Inolab 650HB na eleronima i 760MG u repu ali tek kada sam ih zamenio za Futabe 9650, 9551 i 352 sam shvatio koliko servoi mogu da uticu na letne karakteristike. Brdo para ali tek onda covek moze da razume koliko su servoi bitni. Jako, jako lep model koji stvarno jako mnogo daje sa adekvatnom opremom i idealno na 8S. Prakticno je prestao da se proizvodi pa je cena sada jako dobra, 400Eur.

Sickle: Model sa kojim bi bez problema moglo da se ode na Svetsko Prvenstvo. Takav ili slican model je negde oko 1300Eur +oprema. Dali to i leti toliko bolje od Wind 110? Naravno da ne, ni priblizno, ali mi nije zao ni jednog centa!

Svasta sam napisao a nisam jos uvek odgovorio na pitanje  lol. Ako bih ja danas trebao da krecem od nule mislim da je za pocetak i neko neobavezno F3A letenje i uzivanje dovoljan i model kao sto je Element, a to bi danas bio 48" Extreme Flight Vanquish MK2. Uzeo bih HK motor, po mogucstvu Hacker ili Axi ESC ali moze i neki sa HK, baterije 4S od 2700-3000mAh da bi bio lepo opterecen i u idealnom slucaju gore navedene Graupner servoe zbog njihove rezolucije. Mislim da bi sa 4 baterije moglo da se leti ukupno ne manje od 40-45 minuta, dovoljno. Jeste da je model samo 50Eur jeftiniji od modela klase 50, ali su zato baterije, motor i ESC duplo jeftiniji pa je to na kraju razlika od cca 150Eur.

Ako se pak zeli univerzalni model sa kojim covek moze da uziva, da se takmici i sa kojim moze da leti bez problema i kada vetar duva preko 5m/s onda je to Wind 110 na 8S. Motor i ESC sa HK, servoi kao za 2x2 F3A o kojima sam pricao u prvom postu i to je to. Sve preko toga spada u cist Hedonizam sem u slucaju da postoje ozbiljne takmicarske ambicije!

Znaci ja bih preskocio model od 150cm i uzeo Wind 110. Ako je lova stvarno problem onda 48" Vanquish, a ako tih jos 150Eur nije mnogo veliki problem onda neka ipak bude Angel 50.

Ovo je moje vidjenje stvari, koje ne mora da bude ispravno jer uzima u obzir neke moje potrebe i dalje ambicije. Tu su i Nikola i Branek koji su dosta toga probali pa neka i oni napisu po neku rec.

poz
« Last Edit: December 05, 2012, 09:27:02 PM by SABURO »
Veljko

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #4 on: December 05, 2012, 12:15:08 AM »
Petrovo pitanje je na skroz na mestu. Da bi se uslo u 2x2m F3A letenje, modelar/pilot prvo mora da ima definisane ciljeve u toj kategoriji, tj. da li mu je cilj zabava ili usavrsavanje figura u akrobatskom letenju ili pak takmicenja. Za sve postoji adekvatan F3A model/setup. U F3A pricu sam ulazio postepeno i svakim narednim korakom sam osecao gde je razlika i koliko ona iznosi u odnosu na drugi model/setup i sl.. Imao sam priliku da letim dosta F3A modela i mogu da vam pomognem pri izboru, ali samo ako znate sta je to sto zelite u F3A kategoriji.
 
Po meni pocetna varijanta bi bila mali Fliton Element ili Sebart Angel ili Wind 50E, koji pruzaju apsolutno sve sto pruzaju i 2x2m modeli po mirnom vremenu ili vremenu sa vetrom do 2-3m/s.
Modeli od 180cm razmaha/raspona su neka best buy resenja jer pruzaju osetno vise od modela sa rasponom/razmahom od 150cm, razlika je uocljiva pogotovo ako letite po vetru jacem od 2-3m/s do 5-6m/s.
Po pitanju opreme sve stoji sto je magic napisao, ali opet zavisi od vas i vasih ciljeva. Ako vam je cilj takmicenje onda biste trebali da ulozite u kvalitetnu opremu, pogotovo servo motore jer od njih ce dosta zavisiti ispravnost vaseg leta/programa. U suprotnom mozete da stavite i standardne DS821 servoe ili sl. i uzivate u letenju programa.

Konkretno, razlika izmedju F3A modela od 1.8m i 2m razmaha/raspona postoji i ide u korist 2x2m F3A modela, ali ta razlika se oseti tek ako dohvatite da letite neki od P-XX programa. Meni model od 2m dosta gracioznije leti i za nijansu sporije od 1.8m.
Izbor modela je samo pocetak putovanja kroz F3A pricu, jer mehanicko setovanje modela generalno odnosi dosta vremena, a jos vise trimovanje i mixovanje koje ume da traje danima. Bez ovoga svega ne treba ni kretati sa letenjem programa, shvatite to kao jako dobar preduslov za dalji napredak u F3A kategoriji.
S druge strane dosta zavisi od samog pilota i njegove vestine upravljanja/razmisljanja tokom izvodjenja programa!

Licno bih voleo da ima jos makar nekoliko ljudi koji su zagrejani za F3A kategoriju kako bismo je oziveli u Srbiji i postavili na noge, jer je to jedna od "najsigurnijih" kategorija u RC-u. Nije ekstremna kao F3M gde za trunku nepaznje mozete da ostanete bez aviona, ali je zato vrlo zanimljiva u pogledu izvodjenja programa koji nisu ni malo lagani.
Smatram da pored Coke, Magic-a, Branek-a i mene ce se pojaviti jos neko sa slicnim zeljama.
Moje zelje i moji ciljevi u F3A kategoriji su postavljeni jos odavno i idem ka njihovom ostvarenju sam ili sa drustvom.


 (pijemo) 
« Last Edit: December 05, 2012, 01:02:04 AM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1550
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #5 on: December 05, 2012, 12:19:29 AM »
Postvaljeno pitanje pre Mircetovog posta pa izbrisano (steta), no ja cu ipak da odgovorim.


Apsolutno se slažem sa Veljkom. Mislim da je brisanje Petrovog posta greška.

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #6 on: December 05, 2012, 01:04:47 AM »
kako je pitanje glasilo?
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #7 on: December 05, 2012, 08:56:29 AM »
kako je pitanje glasilo?

Petar je postavio pitanje da li je stvarno potreban bas 2x2 F3A model za pravo uzivanje u letenju, imajuci u vidu ukupne troskove, ili i model od nekih 150cm moze da bude dovoljan? Pitanje je izbrisano pretpostavljam od strane samog Petra mozda zato sto je pomislio da nije adekvatno za temu. No, pitanje je krajnje legitimno mozda je cak i primerenije ovdasnjim uslovima i bilo je bolje da sam i ja upravo krenuo odatle prvo opisujuci sve modele koje sam do sada imao pa i kako i zasto sam stigao do 2x2 modela.

Sada je "greska" ispravljena i mislim da je topik krenuo u pravom smeru. Ne biste mi verovali koliko mi je vremena juce trebalo da napisem sve ono jer se trebalo prisetiti svega i premotati film na 2008. i procitati malo sta sam tada pisao o svakom tom modelu. Naravno Sickle je letvicu podigao jako visoko i kada bih danas mogao nekako da probam npr. Oxalysa na istom setapu kao i pre 4 godine sigurno bih bio manje odusevljen nego tada :) iz vrlo jednostavnog razloga, zato sto sam ga tada poredio sa Calmatom dok bih ga danas poredio sa Sicklom! U zivotu je sve relativno ...

Kao sto znate leteo sam i mnoge druge tipove modela, ciste akrobate i poluskale, i ako vam nije bitno da model bude poluskala nekog poznatog modela tipa Extra ili Yak, onda nista od toga ne moze da se poredi sa preciznim letnim karakteristikama nekog F3A modela cak i za 2 broja manjeg!

No, uskoro treba da mi stigne 78" Extra od Extreme Flight-a koja ce imati isti setup kao i neki 2x2 F3A model pa cu moci i to da uporedim. Doticna Extra se smatra najboljim modelom za IMAC u klasi modela do 2m pa ce poredjenje biti adekvatno.

edit: I jos jedna mala dopuna vezano za baterije. Sreca pa baterije danas vise nisu skupe kao nekad, cisto informacije radi Kokam 3S 3200mAh sam placao po 80Eur  (:sok:). Danas na HK Zippy Compact su bagatela. No da ne skrecem od onoga sto u stvari hocu da kazem a povezanom je sa cenama baterija.

Pre 4 godine postala mi je opsesija da napravim tako da sve modele mogu da teram na jednom tipu baterije i trebalo mi je malo vremena da provalim koja je to baterija. Znaci za modele od oko 150cm idealna je 5S od 4500-5000mAh ili 6S 3500-4500mAh. Slicnih su dimenzija i tezine. Prednost 5S je sto ako imate i neki veci model i kada ih vezete redno dobija se 10S i to je OK za modele do nekih 2m i 5,5kg. Ja uskoro planiram cak i jednog malo veceg hotlinera sa takvom baterijom o kojem uskoro pisati  :big smile. Nazalost u takmicenjima je maksimalno dozvoljena baterija od 10S  ") tako da 2x6S nema bas neku siroku primenu sem kod nekog warbird-a od 2m.

"Mana" modela kao sto je 48" Vanquish je sto on idealno ide na 4S od 2700mAh. Taj tip baterije je jako dobar ali za modele tu oko 120-130cm raspona. Ako ne planirate brzi prelazak na vece modele mozete puno toga leteti sa takvim baterijama. Opet sdruge strane one su danas ispod 20$ kom tako da ni to nije strasno ako se predomislite.

Model kao Wind 110, kao sto sam vec rekao, idealno leti sa 8S tj. 2x4S od 4500-5000mAh tj. nekih 80$ za pack. Nazalost takve 4S imaju dosta suzenu dalju primenu jer su za manje modele preteske a za vece premalog napona. Ali zato kao 12S tj. 3x4S  opet neki warbird ...

Kao sto vidite stvar nije jednostavna i trazi dosta razmisljanja. Najbitnije je da znate sta zelite za naredne 2-3 godine, tj. u kom smeru zelite da se razvijate, posle toga stvari vec postaju daleko jednostavnije.


poz
« Last Edit: December 05, 2012, 11:27:32 AM by magic »
Veljko

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #8 on: December 05, 2012, 10:14:41 AM »
Momci svaka cast na opisu i detaljima. Iskreno nisam se odusevljavao izgledom takvih modela, deluju mi malo bezlicni,  jer nekako vise volim skale , ali to je stvar ukusa. Ono sto trenutno  letim je potpuno druga prica u odnosu na 2x2 . Ipak citajuci ovo poceo sam da razmisljam o jednom primerku za sebe, sto da ne?  Voleo bih da probam  na livadi ako treba i na  duplim komandama, cisto da  osetim o cemu se radi.
 

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #9 on: December 06, 2012, 01:29:56 AM »
Evo, nadam se da ne kvarim temu, nasao sam na netu planove za F3A model. Ovako na prvi pogled cine se upotrebljivi pa ako neko iskoristi bice super:

https://www.dropbox.com/s/n3xwcceri7abl8f/V4_Share.dxf

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #10 on: December 06, 2012, 06:56:45 PM »
@drjack;  sledeci put na livadi cemo nesto organizovati, samo nisam siguran da ti to treba u zivotu jer ce posle biti  :'(

@sax;  hvala za plan, ni slucajno ne kvaris temu!

E sada da nastavimo u zeljenom smeru i da jos malo pojasnimo neke stvari.

Sto se tice modela velicine 30 (znaci tu oko 130cm) ima ih dosta ali kako su zbog svoje velicine ipak osetljiviji od drugih maltene je apsolutno neophodno da bude neki brand name tipa Extreme Flight, Sebart, 3DHS ili Fliton. Nazalost modeli firme 3DHS (Andrew Jesky) se jako tesko nabavljaju u Evropi.

http://www.extremeflightrc.com/html/vanquishmkII.html

http://sebart.it/img-30e/angel-30E/ang30-foto.html

http://www.3dhobbyshop.com/47-Osiris-RED_p_15883.html

http://www.flitonstore.com/catalog/product_info.php?cPath=49&products_id=159


Kod klase modela 50 (oko 155cm)  najbolji zbor bi bio Sebart Angel 50 zato sto koristi samo servoe standardne velicine, a i zbog svoje cene. Wind 50 trazi plitke servoe u krilima (ili prepravku lezista) i 2 midi servoa u repu koji su uvek skupi! Miss Wind trazi skupe micro servoe u krilima (4 kom) i minimum kvalitetnu 7-kanalnu stanicu. I naravno tu je i 62" Osiris kojeg bi i ja vrlo rado posedovao.

http://sebart.it/F3A.html

http://www.3dhobbyshop.com/62-Osiris--Red_p_15388.html


Kada su modeli klase 110 u pitanju (oko 170cm raspona) onda je u ovom trenutku apsolutni pobednik Sebart Wind 110 zbog svoje cene. Skoro je izasao i Mythos 110 koji je 200Eur skuplji i verovatno za nijansu bolji narocito na vertikalcu, no opet u pitanju su samo detalji koji se vide tek kod letenja nekog FAI programa. Skoro je u toj klasi izasao i CMP Leo V-2 koji je preko bare 360$, znaci verovatno isto toliko Eura kada se bude pojavio u Evropi ali je totalna nepoznanica po pitanju letnih karakteristika, znaci ipak malo sacekati za prve komentare. Jos jedan model u toj klasi bi bio i Fliton Inspire 90 ali do kog je malo teze doci u zadnje vreme jer je Fliton pukao.

http://www.chinapro09.com/OEM%20airplan/LEO-V2.html

http://www.flitonstore.com/catalog/product_info.php?products_id=158



Sledeci put o nekim (relativno) povoljnim 2x2 modelima, sto u kitu sto gotovih.

poz
« Last Edit: December 06, 2012, 07:29:38 PM by magic »
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #11 on: December 09, 2012, 11:06:08 PM »
I da nastavimo ovu pricu o F3A modelima. Ali prvo malo o razvoju F3A modela u zadnjih par godina i kako je doslo do naglog skoka popularnosti istih u zadnje 2-3 godine.

Do pre par godina maltene da nije postojao pristojan 2x2 F3A model od balze, sve je bilo od kompozita i naravno jako skupo. A zasto su modeli skoro iskljucivo bili kompozitni? Pa verovatno zato sto samo kompozitni model i posle par godina ostane dovoljno krut i pored vibracija motora, jer ne zaboravite da kod F3A postoji limit od 5kg a to znaci upotrebu vrlo lagane konstrukcije. Jedan od razloga nepopularnosti je bilo i to sto je svaki let, kao sto je Mirce vec naveo, bio poprilicno skup u smislu goriva. I onda je dosla struja i ubila barem 2 muve jednim udarcem ...

Svedoci smo neverovatnog pojeftinjenja i istovremenog povecanja kvaliteta baterija isto kao i elektromotora, sto je svakako doprinelo da proizvodjaci razmisle i o velikim F3A modelima od balze. Jedan od prvih je upravo Sebart Wind 110, zato sto je Sebastiano medju prvima uvideo potencijal i prednosti elektropogona u vise sfera.

Jedan od novijih modela od balze na trzistu je i dugo najavljivanih 2x2 Vanquish od Extreme Flight-a. Iako od balze i on je i dalje relativno skup model, skoro 50% skuplji ako ga uporedimo sa modelom slicnih dimenzija od iste firme npr. Extra 300 78". Razlog tome je u manjoj seriji, upravo ono sto je napisao drjack, F3A modeli nisu skoro uopste inspirativni za videti, sve dok ih ne probate. Upravo iz tog razloga i naglog povecanja popularnosti i Andrew Jesky planira da uskoro izbaci svoj 2x2 Osiris isto od balze!

No kao sto rekoh, cak i u slucaju Vanquisha pricamo o 760Eur za prazan model. Da li moze jeftinije? Pa moze, firma rc-composit je izbacila na trziste balza kit svog 2x2 modela:

http://www.rc-composit.com/planes/30-europa-pro-lt-balza-plywood-kit.html

Znaci nekih 470Eur za model sa pedigreom! Zbog toga sto je model u kitu sigurno bi mogao da se transportuje u vise manjih paketa i da se onda izbegne placanje carine i PDV-a, a verovatno bi onda bilo tu i nekog umanjenja poreza sa njihove strane jer proizvod napusta EU! Naravno trebalo bi poslati mail proizvodjacu i pitati sta precizno kit sve sadrzi tj. sta je jos potrebno pored folije da se model kompletira. Svakako deluje interesantno!

Jos jedna opcija da se prodje jeftinije je i kupovina polovnog modela preko, sto nije nemoguce ali na kraju ipak i to izadje dosta.

I za kraj jedan link ka mozda i najboljoj prodavnici za F3A modele u Evropi, F3A Lorenz

http://www.f3alorenz.de/index-home-f3a.htm

tu mozete naci ama bas sve sto vam je potrebno. Naravno i cene su prikladne.

I sa njihovog sajta bih ipak izdvojio jedan model u polu kit formi, Gaudius, model za kojeg svi imaju samo reci hvale. Kompozitni trup i drvena krila za korektnu cenu

http://www.f3alorenz.de/home-f3a/Gaudius-RF/body-gaudius-rf.htm

A ako lova nije problem, onda samo jedna rec, Oxai  :mhm


Eto, toliko od mene za sada, mada mislim da sam vam moje visegodisnje iskustvo na ovu temu pristojno sazvakao. Nadam se da ce sve ovo jos nekog podstaci da makar razmisli o nabavci jedne ovakve letilice jer jednom kada probate, verujte mi, defintivno ste se "navukli".

Topik je naravno i dalje otvoren za diskusije, pitanja i iskustva.

poz
« Last Edit: December 09, 2012, 11:39:40 PM by magic »
Veljko

Offline Joja

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 104
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #12 on: December 10, 2012, 09:32:52 AM »
Ovo je dobra firma iz Belgije: ZN Line
http://www.znline.com/content.php?langue=english&cle_menus=1023110705
U Kanadi je vrlo popularna, vama treba da je dosta blize.
Pozdrav
Joja

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #13 on: December 11, 2012, 03:33:52 PM »
Ovaj tekst je moje razmišljanje vezano za F3A temu i nipošto nije "kritički"...
Ne bavim se tom kategorijom, niti imam ambicije, samo "naglas" razmišljam...
Mnogo me raduje pojava ozbiljnih F3A modela kod nas, u ovoj ali i u drugim klasama modelarstva, gde se vidi ozbiljnost i kvalitet...

F3A klasa je takmičarska kategorija, u kojoj je model više "sportski rekvizit", nego model za "letuckanje".
Shodno tome, kao i u svim kategorijama gde su tehnika i tehnologija uključene i ovde se samom modelu prilazi drugačije i iz njega se "izvalči" maksimalno što se da dobiti.

Naravno, model je manji, ali bitan, deo priče.

Mnogo je važniji trening bez kojeg nema rezultata.
Nažalost, moram konstatovati da kod nas bez obzira na par dobrih F3A modela nema ne ozbiljnog, nego nema uopšte takmičara, nekog ko izlazi par puta nedeljno i leti F3A, FAI i druge programe.
Niko nije išao na takmičenje "preko", gde je konkurencija malo drugačija i gde se striktno poštuju pravila i programi.

Da bi se to radilo, čovek mora tome da se posveti, da ima vremena za treninge, da ima sredstava za treninge, za modele za putovanja na takmičenja, ali najvažnija je želja da se time baviš.

Navešću mali primer, pre sad već možda i desetak godina, Hrvatski takmičari su bili Evropski prvaci u jedrilicama F3J klase. Ubili su konkurenciju...
Kako? Jednostavno...

Ne znam tačno imena, ali sam čitao da su trojica takmičara tri puta nedeljno izlazila i trenirala - simulirala takmičenja. Nije bilo "danas duva vetar ili pada kiša"...
Tri puta svake nedelje po svim vremenskim uslovima + takmičenja vikendima...
Jedan od njih, koji nije bio iz Zagreba, se čak preselio tamo da živi...
Možda je najvažniji bio timski duh, jer su 200% jedan drugom pomagali u svim segmentima takmičenja...
Naravno, rezultat nije izostao...

F3A klasa ne traži pomagače, kao u nekim drugim kategorijama, znači da se ne zavisi i od volje drugih učesnika.
Pod tim mislim da kad sam ja nekada leteo jedrilice F3J klase, model sam podizao na vitlo, što je naravno zabranjeno u toj klasi na takmičenju.
Kad smo išli da se takmičimo, ručna vuča je bila radjena samo tamo, jer nikada ranije nismo to trenirali. Ne moram spomenuti da su rezultati u tom segmentu bili ispod nivoa ostalih, što je odmah uticalo na ukupan rezultat.

Znači, F3A klasa, pričam o onome za šta sam mislio da će ovaj topic predstavljati kad je počelo pisanje, je kategorija kojoj se moraš posvetiti.
Mora se imati bar dva ozbiljna modela, mora se izlaziti i trenirati i na kraju mora se redovno ići na takmičenja. 
Bez svega toga letenje ovakvih modela je samo letuckanje vikendom i ni blizu onoga što F3A model može da pruži.

Tema je po meni "razvodnjena" ubacivanjem "kobajagi" F3A modela, koji koliko god da "liče" nisu ni blizu onoga što predstavlja ovu kategoriju.
Treba staviti linkove ka proizvidjačima, prema takmičenjima, prema RC Universu i ostalim forumima gde se piše i o modelima i o takmičenjima, programima i svim cakama koje prate ovu klasu.

F3A nije klasa za svakoga, ali Bože moj, šta da se radi.
Ovo je samo moj osvrt kako bi to (po meni) trebalo da se radi.
Nije lako, nije jeftino, ali F-1 je Formula 1, a auto trke na Mišeluku su nešto sasvim drugo...

Pozdrav

Mirče

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Ulazak u 2x2 F3A
« Reply #14 on: December 11, 2012, 06:57:04 PM »
Nemam ništa protiv ulaska u nešto iz nečega, ako znamo iz čega. Više bih se radovao diskusiji  sa nazivom, ulazak u F3A letenje. Kako vidim, takva tema nije još otvorena na ovom forumu. Voleo bih i ja nešto da naučim od onih koji u ovome imaju više iskustva i žele to da podele. U suštini ovaj dimenzioni prelazak ovde znači samo kupovinu većeg modela onima koji već imaju manji. Nabrojane su prodavnice i cene pa izvolite. Čist trade topic.
Nisam još pročitao ništa stručnije o tome, šta se dobije sa većim dimenzijama modela u ovoj kategoriji? Ako nema velikih prednoasti, šta će veći model od prosečnih 1500-1800mm raspona krila? U skala kategoriji je jasno, jer je tamo jedini cilj da model izgleda, leti i zvuči što vernije originalu, pa je veća dimenzija  iz tog razloga opravdana.

Mirče je spomenuo dosta stvari vezano za mnogo vežbanja, kvalitet pilota i modela, formulu 1 i sl. Pošto je ovo tema vezana za takmičarsku kategoriju, rasčistio bih neke osnovne pojmove, pa da ih u buduće ne mešamo. Postoji debela crta između amaterizma i profesionalizma generalno u svim oblastima ljudske delatnosti pa i u takmičarskom modelarstvu. Dok jedni troše velike pare da bi leteli i takmičili se, dotle drugi zarađuju još veće pare da bi leteli i takmičili se. Ogromna je razlika. Amaterski piloti, koji kako Mirče kaže letuckaju kad im se daje malo slobodnog vremena, se ni na kom nivou se ne mogu meriti sa profesionalnim RC pilotima iza kojih stoje sponzori koji ih plaćaju i teraju da svaki dan vežbaju za takmičenje, ne pitajući za cenu tehnike. Sve to naravno sa ciljem da se logo sponzorske firme pojavi na pobedničkom postolju. Svi sportovi na zapadu funcionišu isključivo tako. Težnja da se postigne visoki nivo u kvalitetu letenja je veoma plemenito, ali, po meni, je nemoguće iz pozcije amaterizma ni sa najboljom tehnikom.  Ako neko puca na to, da se, daj Bože, odmeri sa međunarodnim PRO pilotima u ovoj kategoriji, neka brzo nađe nekog bogatog sponzora, a koji će mu kupiti vreme vežbanja, pa i model 3x3m.
 ;namig
« Last Edit: December 11, 2012, 06:59:07 PM by tibeteagle »