Author Topic: Lama V4  (Read 23010 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Lama V4
« on: December 21, 2012, 07:04:19 PM »
U vise navrata je ovaj heli pominjan kao dobar za pocetnika. Ima po netu brdo stvari o njemu. Pa zasto onda otvarati topic i ovde? Pa mislim da ne znaju svi engleski, a neki znaju ali ne dovoljno dobro da se snadju sa raznim terminima. Uostalom, mozda nekom padne i neka ideja koje nema na netu pa da postavi ovde.



Za pocetak, ovo je 4ch heli koji ne vredi nista... pa cak ni za pocetnika. Malo je krupan za sobu, previse spor za napolje, a sad da trazim halu samo zbog njega... Tako da nije mi jasno sta su hteli kad su pravili ovaj heli. Daljinski ima domet bar 300m (provereno) tako da je glupo i za pocetnika jer ce posle par dana nauciti hover po sobi i pozeleti da ga vozi napolju. Kad tome dodamo da kada napokon dodje mirno vreme napolju i krenemo da ga vozimo, cim barem malo naglije promenimo smer kretanja, flybar i gornje i donje elise se sudare i polome. Iz cistog mira. Znaci ne valja nista, ni za duplo manje pare.

E sad, kada se nabudzi sa boljim delovima Xtreme proizvodjaca ili nekog slicnog, prica skroz menja pravac. Dobija se jako pristojan i zabavan heli za laganu i bezbriznu voznju - bar tako izgleda na youtubu i tako pricaju drugi ljudi. Ja sam porucio dosta Xtreme delova, pa kada stignu opisacu sve sta i kako, i sta se dobija time. ALI, ako krenete tim putem, kostace vas kao jos jedan takav heli.

Resio sam da uradim i brushless konverziju. Delove sam porucio sa HK pa cu pisati i o njima. Kada smo vec kod motora, i oni su jedan nekvalitetan deo helija, koji relativno brzo strada. Postoje i Xtreme motori (sa cetkicama) koji su duplo skuplji a imaju samo lagere umesto obicnih caura, i malo drugacije cetkice. Po iskustvima drugih ljudi, stradaju skoro jednako brzo. Dok ne uradim brushless konverziju, evo linka do drugog topica, na kome sam opisao kao mozete spasiti vas motor na Lami koji je krenuo da rikava. http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10590.0.html

Toliko za uvod. Ukoliko neko ima neku dobru ideju samo napred.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Lama V4
« Reply #1 on: January 05, 2013, 01:00:19 PM »
Ok stiglo je nesto od delova, pa cu poceti sa brushless koverzijom. Ne sumnjam da ce mi trebati dosta pomoci vas koji se razumete u helikoptere.

Za pocetak, resio sam da uzmem ove motore
http://www.hobbyking.com/hobbyking/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8479

Kada su stigli bio sam odusevljen kako su upakovani. I stigao je vec sa konektorima i termobuzirima, iako toga nije bilo na slici (zbog toga sam i porucivao konektore posebno).






Fin mali motor. Ali ono sto se vidi odmah je da je osovina na suprotnoj strani nego sto je potrebno za helikopter. Postavicu ovde kako -uslovno receno- okrenuti osovinu motora.

U startu cete primetiti da nema sanse da nadjete tako male imbus kljuceve za ovaj motor. Bar ja to nemam. Tako da sam uzeo onaj kineski set srafcigera sa buvljaka i malo ih obrusio rucnom brusilicom, tako da mogu da posluze za tih nekoliko srafova. Prvo se skine nosac motora. Srafovi ne moraju da se odsrafe skroz, samo da se olabave. Tako ih necete izgubiti.

Onda skinite srafove i sa gornje strane motora koji kao pritiskaju osovinu. Njih odsrafite skroz da vam ne smetaju. Nije lose da imate neki mali magnet da sve to drzi na okupu. Nakon toga nekim ostrim srafcigerom ili necim slicnim skinite zabicu koja drzi osovinu na lageru.

E sad osovina. U stvari necemo je okretati, samo pomeriti. Osovina je IZUZETNO jako nabijena, zato oni mali srafovi i nemaju neku bitnu funkciju, ali ajde. Trebace vam nesto kao na sledecoj slici. Neka cev (mekana recimo aluminijumska) da prodje osovina i deo gde osovina ulazi u zvono.

Stavite cev vertikalno i osovinu u nju. Moze pomoci i ako imate necim da zagrejete celo zvono.

Sada necim pazljivo udarajte osovinu odozgo. Ja sam to uradio klestima, moze i cekicem ako nije pretezak. Lagano pojacavajte silu kojom udarate dok se ne vidi najmanji pomeraj, vrlo mali. Tada nastavite istim tempom do kraja. Mozete se iznenaditi koliko je sile potrebno da se pomeri ovako mala osovina.

Sada vratite zvono na deo sa lagerima i obelezite markerom mesto gde izlazi osovina.

To je mesto gde treba napraviti novi zleb za onu zabicu. To sam izveo tako sto sam osovinu uhvatio u akumulatorsku busilicu i pustio da se okrece. A onda sam malim brusnim kamenom i rucnom brusilicom PAZLJIVO napravio udubljenje priblizno isto kao i originalno. Naravno prosirenje je sire, ali osivina ionako moze da se pomeri koji delic milimetra kasnije tako da zabica tacno legne na lager.


Sada vratite zvono nazad na kalemove i stavite zabicu nazad. Zabica je sitna i treba cvrsto da prione pa moze biti malo tesko. Ja sam to uradio klestima.

Sada vratite nazad nosac motora i to je to.

Montiranje tih motora je uradjeno tako sto su nosaci motora centrirani na sasiji helikoptera tamo gde treba i ksoz postojece rupe je razbusena sasija. Tada sam u nosace urezao M3 navoj tako da se odozdo usrafe za sasiju. Srafove sam iskoristio sa nekom tankom glavom, koji su stigli sa onim krsticem za montiranje brushless motora (za onaj "Moj quad").

Toliko za ovaj deo.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

E sad dolazi deo u kom nemam iskutva....

Da li neko zna kako da na Dx6i odradim i povezem gyro sa ovim motorima, da ne koristim mixer, vec da mixovanje uradim preko stanice? Postoji ova sema sa helifreak foruma



ali bih izbegao mixer. Manje zica, manje para, manja masa... a procitao sam da moze, ali niko ne kaze kako?  Da dodam, postoje problemi sa kompatibilnoscu nekih mixera i esca-gyroa...
Zna li neko kako se coax podesava na stanici i miksuje? Ako moze i neki dijagram povezivanja kao ovaj gore??

Offline pericamitic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 290
Re: Lama V4
« Reply #2 on: January 05, 2013, 03:53:48 PM »
mislim da neces moci bez v tail mixera jer kod koaxialnih helija ziroskop upravlja brzinom motora, mislim moze ali ces nonstop korigovati ruder. Jos nesto ova shema dole je ok (i ja sam raio po njoj) samo mislim da je kod mene sa jednog esc islo napajanje za prijemnik (crvena i crna) a bela tj signal je isao u v tail (proveri ovo)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Lama V4
« Reply #3 on: January 05, 2013, 04:12:02 PM »
Fora je da se throttle i rudder (yaw) izmiksuju u stanici, i to moze sigurno. Samo ne znam kako. I kako se povezuje sve kada se izbaci mixer. Pisali su neki da su to uradili, ali nigde kako.
Porucio sam mixer, kosta 3 dolara turnigy. Ali nije u ceni stvar, vec da naucim kako da iskoristim stanicu koja ima lepe funkcije. Ako niko ne zna kako i ne snadjem se sam, lako cu zakaciti mixer...

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
lama v4
« Reply #4 on: January 24, 2013, 12:00:01 AM »
sta mislite o ovom heliju i kakav je za pocetnika?
mess with the best,die like a rest

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: lama v4
« Reply #5 on: January 24, 2013, 02:29:58 AM »
Pazi, Lama V4 je cini mi se nesto najblize sto se tice igraca, a da je blizu prave stvari. Ima 4 kanala, ide gore/dole, levo/desno, udesno/ulevo, i napred nazad.

Ako odmah zelis da se igras, NE UZIMAJ OVAJ HELIKOPTER SAD!

Napolju nije lepo vreme, a ovaj helikopter je dugacak oko 50cm. To znaci da neces moci da se igras s njim u kuci, a ni napolju jer je lose vreme, bar narednih mesec/dva. Cak i kad bude lepse vreme, opet neces moci lepo da se igras s njim, jer je prelagan i vetar ce raditi svoje. Znam sta ti pricam jer sam i ja pre neka 3 meseca uradio ovo sto ti zelis.

Ako ti je do instant igranja, uzmi neki mali heli s kojim ces moci opusteno da letis po kuci.

Skoro sam video ovo i bio bi dobar za igranje po kuci

http://www.rcsrbija.rs/index.php?route=product/product&path=67_119_233&product_id=3985

A, ako zelis da krenes u neke vece pohode, taj novac ulozi u stanicu, i taman cepaj simulator na kompu dok ne otopli :)

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: lama v4
« Reply #6 on: January 24, 2013, 08:41:25 AM »
Hvala na  odgovoru,samo da kazem da imam I honey  bee cp3  pa bi prvo da se izvezbam na lami
dok ne poletim sa necim malo ozbiljniim helijem.jos jednom hvala
mess with the best,die like a rest

Offline sman

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 348
Re: lama v4
« Reply #7 on: January 24, 2013, 08:41:58 AM »
ovaj svaba nije normalan, ali je stvarno tako... ;namig

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: lama v4
« Reply #8 on: January 24, 2013, 10:09:47 AM »
Ne znam dali si pogledao po forumu za taj heli, ali evo ti linka

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,10592.0.html

Tu sam opisao heli posle godinu i po dana koriscenja. A sada postoji jos jedna ista tema sa istim nazivom... zasto?

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Lama V4
« Reply #9 on: January 25, 2013, 12:14:52 PM »
ljudi stigla je lama i mogu vam reci da mi dobro ide za pocetak i tako cu da nastavi do je ne usavrsim jer honey bee cp3
ne prasta greske kao ovaj zato i lezi u kutiji a na ovom mogu da se dobro izucim tako da i nije skupo za njega
jer steta na cp3 me vec kostala 70 e  tako da je ova lama veoma jeftina koliko sam mogao da napravim stetu tako da verujte nije skupo
za lamu da bi posle mogao da vozim nesto mnogo bolje i mnogo interesantnije a kad bude doslo vreme onda cu da vam predstavim i malu PCELU!
mess with the best,die like a rest

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
POMOC lama v4
« Reply #10 on: January 27, 2013, 04:30:27 PM »
stigla mi je nova lama v4 kad je podizem stalno okrece rep ulevo,podesim trimer ali posle ona pocne ponovo da okrece nalevo pa je vracam preko palice
u uputstvu pise kako pomerati GAIN za to ali mi nesto slabo ide stalno ima neko neobicno pomeranje cas povuce napred cas nazad ponekad levo-desno ali sve u svemu nikako da ga smirim
stalno mora na palice da ga vracam.jel moze neko da mi pokaze kako bi trebalo za taj heli da se podesi GAIN i PROPORTIONAL na resiveru ako bi mogla slika da se to vidi
pa cu posle na trimere da dovrsim podesavanje jer me izlude ovo sto bezi,stvarno neznam vise sta da mu radim
mess with the best,die like a rest

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Lama V4
« Reply #11 on: January 28, 2013, 03:46:05 PM »
Da li si je trimovao dok hoveruje ili dok se vrti na zemlji?

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Lama V4
« Reply #12 on: January 28, 2013, 05:34:36 PM »
probao sam na zemlji i taman ga zaustavim ali posle kad je podignem on polako krece da se okrece na levu stranu i to na trimer ali u uputstvu pise ako trimer
nemoze da ga zaustavi onda okretati gain ulevo ili udesno da se skroz zaustavi.ako znas otprilike kao se steluje za taj heli gain i proportional bio bih zahvalan.
mess with the best,die like a rest

Offline dzoni

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 162
Re: Lama V4
« Reply #13 on: January 28, 2013, 06:10:04 PM »
Pazi, taj gain je koliko znam samo za podesavanje osetljivosti ziroskopa, tacnije sta ce sve da ti ispravlja... Na lami ne znam koliko je to sve ozbiljno i koliko se primeti razliika, sve u svemu, drzi ga za pocetak na polovini, ili ka plusu malo vise, probaj vise kombinacija.

Ono sto ja mislim da je kod tebe problem je to sto se ti uplasis kad se zavrti na zemlji i krene da mu "igra" rep, pa ga vec na zemlji trimujes, da bi uzleteo. To nemoj da radis, normalno je da ce da se cima na zemlji levo/desno rep, ili pretezno u jednu stranu. Zavrti malo rotor, cisto da ne poleti a da ima brzinu, verovatno je to oko 40% palice. Onda najednom dodaj jos 30-40% gasa da uzleti naglo, potom ga dovedi u neki hover 50-100cm iznad zemlje, pa ga tek onda trimuj. Znaci nikakvo trimovanje na stanici pre nego sto ga dignes u vis. Takodje, ako ga letis u kuci, imaj u vidu da ce vetar od rotora malo da ga seta, pa ti je najbolje da ga dignes na oko 1m pri trimovanju. Ipak on nema toliko jake motore da se suprotstavi svemu tome tako lako. Znaci nikakvo trimovanje pre nego sto ga dignes! Na mom heliju koji je slican lami je bila slicna situacija kao kod tebe, pri poletanju bukvalno zeli da pravi krugove na zemlji, a kad uzleti stoji sasvim ravno i ne ide ni u jednu stranu, samo sto sam vrlo brzo primetio da je jedino bitno da ga sto pre odvojim od poda i tek onda istrimujem ako ima potrebe.
« Last Edit: January 28, 2013, 06:12:19 PM by dzoni »

Offline milomirts

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 131
Re: Lama V4
« Reply #14 on: January 28, 2013, 11:10:14 PM »
ok,hvala na pomoci.probacu kao sto si rekao pa ce da vidimo sta ce da bude.
mess with the best,die like a rest