Author Topic: Extreme Flight 78" Extra 300  (Read 20320 times)

Offline srdjan012

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 257
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #30 on: April 23, 2013, 09:32:23 AM »
Prelepo....ja nemam komentara..... (res)

Offline firebird

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 762
  • Bojan , Kragujevac
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #31 on: April 23, 2013, 02:36:45 PM »
Prelep avion  :)aplauz , kad porastem hocu i ja jedan ovakav  :mhm

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #32 on: April 27, 2013, 03:00:41 PM »
Upravo sam se vratio sa aerodroma i moram da priznam da sam sve vise u cudu oko ovog modela. Danas sam napravio 3 leta, znaci ukupno 5 sa ona prva 2 od proslog puta.

No pre nego sto nastavim, bila je i jedna mala promena po pitanju elise, ubacio sam APC 20x12 WE (Wide Electric) koja je bolja na malom broju obrtaja tj. za 3d ili hoverovanje. Ocekivano je vukla nesto vise od Fiale, 76A, ali su zato i performanse bile za toliko bolje.

Nego da se vratim na letenje. Cudan, jako cudan osecaj, imam utisak da letim model skoro celu sezonu   (:sok:), pa sam u drugom letu danas poceo da letim nisko hammerhead, noz, razna okretanja ... zamolise me drugari u jednom trenutku da se popnem malo vise jer je njima postalo neprijatno. Ajde, dobro de :) ...

Bogami bilo je danas i vetra, mislim to sam video po kobaji ali ne i po modelu, ni da susne, ali apsolutno ni malo! A model kao da lebdi na vazdusnom jastuku, leti tako "lagano". Ako vam vec do sada nije postalo jasno, ja sam stvarno ODUSEVLJEN modelom. Plasim se da napisem nesto ali cu to ipak napisati; ovo leti tako precizno da vam F3A model nije ni potreban, kosta neuporedivo manje ali trazi jako dobre servoe. Da li model ima moju preporuku, da, najvecu koju mogu da dam, od kvaliteta izrade, dobijenog hardwera i letnih karakteristika. Vrh brate  (res)!

Baterije su vec na punjacu, sutra idemo ponovo  (yay).

poz
« Last Edit: April 27, 2013, 03:59:18 PM by magic »
Veljko

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #33 on: April 27, 2013, 03:49:58 PM »
evo jedne od prošlog vikenda

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #34 on: April 27, 2013, 10:54:16 PM »
evo jedne od prošlog vikenda

Lep maslačak, zaebalo vek!  lol

 (pijemo)
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #35 on: April 28, 2013, 12:56:11 AM »
Bravo, bravo... Uživaj Veljko i da te dobro i duuuuuuugo sluša...

Pozdrav

Mirče

Offline sesa.milos

  • Newbie
  • *
  • Posts: 34
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #36 on: April 28, 2013, 06:20:52 PM »
model izgleda prelepo, nek je sa srecom pa da te lepo sluzi!!!

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #37 on: April 29, 2013, 10:17:43 AM »
 (pijemo) (pijanoo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #38 on: April 29, 2013, 10:19:24 AM »
 :sljus nasao sam koga da postiram alkohole  :big smile
Samo napred i sve najbolje. Moguce 60" za mene... nekad  :big smile
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #39 on: May 06, 2013, 11:47:27 PM »
Evo jedne fotke od proslog vikenda na 35C u Aprilu  oo))



poz
Veljko

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Extreme Flight 78" Extra 300
« Reply #40 on: May 28, 2013, 07:12:14 PM »
E pa dao sam sebi par dana da mi se stvari slegnu posle takmicenja u Hrvatskoj. Jako je cudan osecaj sa ovom Extrom, jako brzo vam udje pod kozu (sto moze da bude i opasno, narocito na pocetku) onda pocnete da joj nalazite mane (ovde je jako bitno i sa cime je poredite) a trenutno sam u fazi jednog velikog respekta prema ovom modelu. Nego da krenem redom.

Ajde prvo sa tehnicke tacke gledista. Sto se motora, ESC-a, baterija i servoa tice to je to, bolje od ovoga pa skoro da nema (ako bi smo terali mak na konac mogao bi malo laksi motor, ali je moja filozofija tu poznata, 100g na ovakvom modelu se mogu ustedeti na mnogim drugim mestima tako da to ne mora i na motoru, a tu taj visak najvise znaci!). E sad na red dolazi propeler, a on moze na dramatican nacin da promeni na bolje ali i na gore celu pricu.

Imam dosta elisa sa kojima bih mogao da se poigram: Turnigy LE 20x12 i 21x12, APC 20x12WE, Fiala 20x12 i PT 20x13. Do sada su na ovom modelu probane Fiala 20x12 (66A 7.000 o/min) i APC 20x12 WE (76A i 7.000 o/min). Za one koji neznaju ono W u oznaci elise znaci da ima vecu povrsinu u korenu nego sto je to uobicajeno i samim tim daje bolje performanse na manjim i malim brzinama (znaci bolja je za 3d). Mana je veca tezina (50g) i grublji prenos snage na vecim brzinama. Turnigy LE 20x12 je probana ranije na drugom modelu i ona isto vuce kao i APC (76A na 7.000 o/min).

E sad se vi pitate sto je sve to toliko bitno. Pa za neko zabavno letenje i letuckanje i nije, ali na takmicenju bogami jeste, tj. bitno je jer se jedan ovakav model moze dosta drugacije ponasati u zavistnosti od vremenskih uslova tj. vetra. Prvo je model probam sa Fialom i to je bilo iznenadjenje kako model leti a vuce jako malo struje. Nije to bila eksplozija snage kao na Sicklu, jer model nije ni toliko prodoran, ali je to vise nego dovoljno za IMAC letenje po mirnom vremenu. To znaci da se leti na 50% gasa a u vertikalama se ide na oko 75%. Onda sam stavio APC 20x12 WE i to jeste bilo vise snage ali sam onda poceo da model letim onako kako meni nije u ovom trenutku to nije pametno, nisko i sporo  (nene)! Zato sam bio odlucio da do daljenjeg vratim Fialu 20x12 da ne bi, jel da, bilo sr@anja  (kush).

Dva dana pred takmicenje u Hrvatskoj smo i ja i Nikola bukvalno napravili po 3-4 leta po mirnom vremenu sa Fialom i to je bilo to i sve je delovalo OK.

U Hrvatskoj su vremenski uslovi bili vrlo zanimljivi, na vecoj visini je bilo dosta turbulentno i duvao je vrlo jak bocni vetar. Posto smo malo kasnili na pocetak takmicenja bukvalno smo na brzinu sklopili model i ja sam vec posle 10 min. morao da letim. Taj let je bio katastrofa  (___). Meni se cak u jednom trenutku ucinilo da model nema snage ali rekoh sebi mora da fantaziram. Cak sam i Nikolu bio ubedio da leti sa tim istim baterijama jer znam da po letu na mirnom vremenu trosim samo 1500mAh. Nikola cim je sleteo je rekao da nesto nije u redu i da model nema snage. Mene oblio hladan znoj, sta sad ne valja  oo)), no merenje obrtaja sa 2 razlicita sveza pack-a je pokazalo da je sa modelom sve u redu  ")?

Da ne duzim. I ja i Nikola imamo F3A modele koji su mnogo vise prodorni i manje osetljivi na vetar tako da i kada se ide u vertikalu sa bocnim vetrom to se relativno lako iskompenzuje i model bez gubitka brzine ide pravo gore sa malim dodavanjem gasa. E kod Extre to ne moze, mnogo manje aerodinamican trup i mnogo vece komandne povrsine prave mnogo veci otpor tako da je potrebno mnogo vise snage da se savladaju otpori. Znaci potreban je 100% gas po takvim vremenskim uslovima da bi model nastavio da ide ravno. To zvuci OK ali u stvarnosti nije jer se onda za bilo kakav dodatni manevar u penjanju nema rezerve. Sreca pa u programima koje smo leteli tog dana to nije bilo potrebno!

I tako stigosmo do srzi problema, treba mi druga elisa za IMAC. E sad, mogu da idem u 2 pravca, 20x13 ili 21x12, dok se ne proba ne moze da se zna, prema tome, dabome. A pre nego li neko pita a sto ne bih imao jednu elisu za mirno vreme a drugu za vetrovito odogovor je vrlo jednostavan, avion menja trim svaki put kada se stavi druga elisa a to nije dobro.

Eto, silna prica oko propelera  lol. Ali posto je ovo ujedno i jedna vrtsa dnevnika ovog modela vredelo je vremena. Isto tako hteo sam da pokazem da kada se covek takmici onda dolaze do izrazaja i mnoge druge stvari i sve postaje bitno.

A sad malo i o mom 3. turnusu kojim sam bio jako zadovoljan. Kada sam sleteo Nikola me je prvo pitao sta sam uradio modelu posto je leteo skroz drugacije tj. mirno? Posto svi mi drugacije pomeramo (cimamo) palice za mene su otkloni bili preveliki tako da sam sa smanjivanjem otklona na eleronima za 5% i pomeranjem baterija napred za 1cm dobio za mene mnogo bolji model. Da smanjim jos i elevator za 5% i to je to!

Kao sto rekoh, jedan veliki  (res) za ovaj model. Momci iz Hrvatske lete sjajno i imaju sjajne modele, ali i dobro podesena EF Extra 78" moze da se nosi sa modelima od 2,6m  :jaki:

Osecaj kada dizete pehar? Predivan, jer tada svo ulozeno vreme, trud, znanje i novac dobijaju, barem meni, potpuni smisao.






()-()
« Last Edit: May 28, 2013, 07:18:28 PM by magic »
Veljko