Author Topic: balansiranje krila  (Read 3597 times)

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
balansiranje krila
« on: December 23, 2012, 02:00:37 PM »
  mmmm jedno krilo na bixleru mi je teze za 10grama,e sad,de da dodam olovo?, u korenu,na sredini,ili na kraju krila. mmmm
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: balansiranje krila
« Reply #1 on: December 23, 2012, 02:24:32 PM »
 Stavi ih na klackalicu pa malo probaj.  Sto vise ides prema kraju krila  trebace ti manje tegova.
Ja  stavljam na krajeve krila.
« Last Edit: December 23, 2012, 02:29:32 PM by drjack »

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: balansiranje krila
« Reply #2 on: December 23, 2012, 02:32:33 PM »
Sto dalje od tezista i vidi pre nego sto dodas tezinu mozda nesto mozes da skines sa suprotne strane mmmm

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: balansiranje krila
« Reply #3 on: December 23, 2012, 09:29:56 PM »
Mislim da malo gresis. To sto meris samo, mislim da ne znaci nista, jer je potrebno uraditi takozvani lateralni balans.
Mozda je jedno kriilo teze, ali takodje moze biti kontra poolovina trupa kao i kontra polovina horizontalca teza tako da se sve potire.
Najbolje je da (posto je model lagan) vezes kanap negde na sredini horizontalca,(ubodes spenadlu) a drugi kraj vezes za sredinu nosnog dela.
podignes model drzeci kanap na pozicij gde se nalazi CG. ako stoji ravno sve je ok. ako nije, probaj dodavanjem ili spenadle, nalepnice ili cega vec,
u potrebnoj kolicini na kraj krila.

http://www.rcuniverse.com/magazine/article_display.cfm?article_id=84

 

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: balansiranje krila
« Reply #4 on: December 23, 2012, 09:34:56 PM »
sad sam gledao kako izgledaju krila bixlera, i mišljenja sam da jedno i treba biti teže od drugog zbog profila koji ima spoj. kada ih spojiš, siguran sam da će cg biti u sredini.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: balansiranje krila
« Reply #5 on: December 23, 2012, 10:46:45 PM »
Saša, 10 grama nije puno. Slobodno poleti model, istrimuj sve komande da lepo pravo leti. Kada sletiš, pogledaj da li su eleroni na sredini. Ako jesu, uživaj u daljem letenju. Ako nisu, onda rukom izvitoperi malo krajeve oba krima prema istom smeru u koju su eleroni stajali. Poleti, istrimuj ponovo i pogledaj da li su eleroni na nuli. Ponovi ako treba. Ovo su uobičajene cake kod penastih modela.  Samo u krajnjem slučaju dodaj malo tereta na kraj lakšeg krila i to ne više od 5g.
 ;namig

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1695
Re: balansiranje krila
« Reply #6 on: December 24, 2012, 01:24:38 PM »
 :)aplauz Hvala vam dobri ljudi,na savetima  :)aplauz
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK