Author Topic: Brushless gimbali uskoro  (Read 27762 times)

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Brushless gimbali uskoro
« on: January 14, 2013, 11:47:48 PM »
Nakon toliko patnje oko izrade i podesavanja gimbala, i stalno nekih problema koji donose probleme oko zupcenja i mase ostalih stvari

 koje prate,

 poceo sam da razmisljam kako radi onaj gimbal koji je onaj rus radio po uzoru na Zenmuse z15.


 E sad posle malo kopanja po stranim forumima, naleteo sam na par zanimlivih stranica   :)aplauz , mada me sad kopka da li da krenem da pravim sam ili da malo sacekam da ovi zavrse i da se usavrsi.

Aj sad ljudi dajte savet da li da krenem da radim ovo, jer mi se za jedan komad ne isplati, ?

 znaci plocice u super kvalitetu i komponente izadju mozda oko 50tak eu ukupno.

delovi su dostupni i stizu za 15 tak dana, ja cu kupiti pa cemo videti ako neko jos hoce, zasad cemo Danko i ja probati pa cemo videti kako ce se unapredjivati multiwii code, jer hex od ovog rusa ne radi na ovim nasim plocicama, mada sve se to ispegla  vremenom

:big smile


    i treba kupiti motore dimenzija 4404 i premotati ih debljom zicom sto verujem da nije neki problem...

snimak ispod je delo tog rusa Alexmos-a

a dalje su linkovi na stranim forumima.



http://brushlessgimbal.de/

http://fpv-community.de/showthread.php?19252-Brushless-Gimbal-Controller&p=269964#post269964

http://www.multiwii.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=2897

http://fpv-community.de/showthread.php?15899-Brushless-Direct-Drive-Gimbal

a ovde je bilo price oko prodaje

http://fpv-community.de/showthread.php?20006-BETA-Sammelbestellung-Gimbal-Brushless-Controller/page8

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #1 on: January 15, 2013, 12:45:38 AM »
Onih 50eu sam tresnuo, izadje to mnogo manje  :_D

  Evo i komsije rade na istoj stvari, aj malo da sacekamo oko izrade, lako cu nastaviti ako bude sve ok.

http://www.flyfreak.net/multirotor/zenmuse-od-50-dolara-!!!!/180/

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #2 on: January 15, 2013, 08:19:26 AM »
Pratim redovno sta se desava kod nasih komsija cini mi se da su oni veoma blizu resenja.Mislim da se motori motaju sa veoma tankom zicom

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #3 on: January 15, 2013, 11:09:01 AM »
Pratim redovno sta se desava kod nasih komsija cini mi se da su oni veoma blizu resenja.Mislim da se motori motaju sa veoma tankom zicom
Upravo obrnuto. Motori dolaze sa tankom žicom jer su predviđeni da rade na visokom broju obrtaja pa im hlađenje nije toliki problem. A ti ako hoćeš da držiš motor stacionaran ili da ga vrlo sporo okrećeš onda ipak moraš da imaš deblje namotaje kako ne bi izgoreli od tolike toplote.

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #4 on: January 15, 2013, 11:43:08 AM »
Vrlo vrlo sam zainteresovan da probam tako nesto da ugradim na moj AV200 :)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #5 on: January 17, 2013, 11:10:48 PM »
Quote
Aj sad ljudi dajte savet da li da krenem da radim ovo, jer mi se za jedan komad ne isplati, ?
Bojane da ti skratim muke.  Ukratko, nemoj još da radiš. Evo opširnije.
Mislim da je ovaj navedeni projekat još veoma pionirski sistem, kako hardverski tako softverski. Momci rade sa velikim entuziazmom, ali fali im veliko iskustvo koje izgleda sada prisvajaju. Sve je puno sa slabostima i nejasnoćama čitajući njihove topike. Izgleda da je ovde u pitanju i jedna utrka dva amatera Rusa i Nemca ko će da napravi nešto za što već drugi imaju dobar odgovor. Vidi se i to na nekim snimcima da neki imaju već svoj dobar sistem ali samo za sebe. Ovaj Nemac već nudi nešto što se još može nazavati samo razvojnim projektom. To nije loše iz aspekta Open Source pokreta da uvuče i druge u razvoj. Treba znati da je razvoj u ovoj oblasti pronalaženje pogonskih standardnih komponenti i kodovanje. Ako treba da se rade razne rabote kao premotavanje motora, kombinovanje raznih razvojnih elektronskih ploča i sl. onda je sve ovo za jednog ozbiljog korisnika veoma nedefinisana i nesigurna igra.

Moje mišljenje je da postoje već sve standardne komponeente kao Multikopter Kontroleri, ESC i BL motor sa kojim se sve ovo može realizovati. Pitanje je samo definisanje odgovarajućeg algoritma softvera za rad u MK ESC-u. ESC u sebi ima i MCU i FET mostove za veoma precizno i snažno upravljanje namotajima. MK ima veoma precizne senzore za čitanje pomaka po osama i njihovu brzu obradu za ESC. Struja prema namotajima ne treba da je veća od 1A za statički momenat koji je potreban za držanje kakmere na nosaču u mestu, tako da bi se motor samo malo grejao. Mehanika nosača je najmanji problem. Kako rekoh, pitanje je samo ko će da napiše dobar program u njih, da bi sve to radio kako treba i sve to objavio besplatno u duhu OS.

Kodovanje MCU i uopšte programiranje elektroničkih sistema do .NET nivoa, je danas veoma unosan zanat i sve više deficitarniji u celom svetu. Ko ga dobro radi, taj ne razmišlja o Open Sorce projektima i ne baca svoj dragocen potencijal, već ga upotrebljava za svoju egzistenciju. OS projekti su dobri da bi se znanje na izvesnom nivou moglo razmenjivati među studentima ili amaterima kojima nije bitna trenutna korist od toga. Mnoge pokreće to da trenutno neko dobro može da zaradi na nekom projektu kao Zenmus gimbal umesto da i on napravi takav i pojavi se kao konkurent. Pa hajdemo da mu pokvarimo biznis i sve svedemo samo na kineske komponente bez ozbiljne softverske potpore.  Neka crkne komšijina krava.  :big smile Možda grešim i postoji u svemu i neki komunistički idealizam, da bi sve ovo moglo da bude pristupno svima. Vremenom će sigurno biti tako.



Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #6 on: January 18, 2013, 01:34:56 PM »
Ja sam vec kupio komponente za nekoliko kompleta, samo sad se premisljam oko plocice, koju da saljem da se radi, sa Ft232rq ili sa Ft232RL, ft232rq se malo teze nalazi kod nas, poznati su mi ti usb kontroleri jer ih svaki dan koristim u poslu,

to me kopka jer je neki lik napisao da je probao Alexmos-ov hex fajl da upuca u svoj rucni rad i nista se nije desavalo, multiwii GUI se zakaci i nista se ne desava...

  Mislim da je rus uradio zastitu u sam bootloader, tako da ne moze svako da koristi njegove hex fajlove koje je dao na sajtu.


  a sto se tice motora, treba ih samo prevezati u zvezdu, kao na slici ispod, i probati kako rade, ne bi smeli da se pregrevaju, e sad sto je jaca struja, jace je i magnetno polje koje nama u stvari treba, u svakom slucaju trazim sad motore koje cu kupiti pa cu prvo probati u stock varijanti, pa ako se pokazu kao losi, onda premotavamo, nije to neka nauka, mozda za sat, sat i po , resim komad.






Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #7 on: January 20, 2013, 02:55:49 PM »
Mislim da sam nasao dobre motore za upotrebu na ovom sistemu

 http://rctimer.com/index.php?gOo=goods_details.dwt&goodsid=575&productname=    (:sok:)


  Ako je reci po slikama mislim da ce biti sasvim dobri, e sad prvo cu pregledati kako su namotani, ako moze da se preveze u zvezdu, bar bi trebali da su izvodi svih krajeva ostavljeni i lako dostupni.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #8 on: January 21, 2013, 08:50:13 PM »
Ko se odluci da pravi ili doradjuje gimbal,  ovo ga ceka  :)aplauz


Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #9 on: January 21, 2013, 09:00:14 PM »
Izgleda da hrvati imaju gotov gimbal.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #10 on: January 21, 2013, 09:06:59 PM »
Pazi, neminovno je da neko to dobro komercijalizovati i napraviti nalik zemnuse, kupis i ukljucis i koristis.

A ovo sto mi radimo to je zezanje, mada ce uskoro neko poceti da pravi motore motane za ovu namenu.

  Vidis recimo slovenac, kopterworx, nasao je dobre motore neke firme i trazio u kini ponudu za proizvodnju po uzoru na te motore i uz dobru cenu i nalepljen slovencom brend i sad su ti motori na extra ceni.

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #11 on: January 21, 2013, 09:17:16 PM »
Da,Bojane slazem se sa tobom.
Nadam se da ce drajver tj elektronika biti dostupni kako svi najavljuju.Pa ako treba motacemo zicu.
Na kraju zar nismo modelari

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #12 on: January 21, 2013, 09:25:27 PM »
Ja cu sutra poslati da se rade plocice u Ei-pcb factory, budu za neke 2 nedelje gotove, a taman ce i komponente stici u moje ruke, pa posle cemo lako, ne planiram zaradu, samo da se plati koliko je mene kostalo  ()-()



Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #13 on: January 23, 2013, 05:27:50 PM »
Oko 500 evrica za ovakav gimbal sa sve stabilizacijom uopste nije lose, narocito ako se setimo da je photohigher najavio directdrive za gopro koji ce kostati 2000usd.. ovo je samar koji je trebao takvim proizvodjacima...
Bice ovo super godina po pitanju directdrive camera mountova...




Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #14 on: January 23, 2013, 08:19:47 PM »
Quote
Bice ovo super godina po pitanju directdrive camera mountova...
Već odavno vidim isti scenario kao sa Kaptain Kuk kontrolerima. U HK komplet nosač za Go Pro sa elektronikom i motorima će biti ispod 100$.