Author Topic: Brushless gimbali uskoro  (Read 27765 times)

Offline mihajlo

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 144
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #15 on: January 23, 2013, 09:22:05 PM »
Ja sam  pitao kod hrvata.
 
Quote
Korisnik jazavac vam je poslao privatnu poruku sa Flyfreak forum.\n\nNAPOMENA: Ovo je samo obavijest. Nemojte odgovarati na ovu poruku.\n\nPoruka glasi:\n\npozdrav,

gimbal kompletan ce biti oko 1600-1700kn. u to je uključeno sve. moraš spojiti bateriju i izbalasirati gimbal na cameru i to je to. pričekaj još malo, bit će dodatne specifikacije oko podešavanja i svega ostalog.
Ko zna,mozda bude i jeftinije.
http://www.flyfreak.net/multirotor/zenmuse-od-50-dolara-!!!!/240/

Offline dandi

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 107
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #16 on: January 24, 2013, 10:46:09 AM »
Neka naprave jedan za vece aparate za 500usd i rasturice svu konkurenciju totalno.. ali slab je nesto HK sa takvim stvarima, evo posle tolike multirotor expanzije u zadnje 2 godine oni jos uvek nemaju frejm vredan paznje ili camera mount...

Offline gizmo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1295
    • http://www.dragantrifunovic.com/
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #17 on: January 24, 2013, 04:22:12 PM »
Poenta sa tim direct drive nosacima je da moraju da budu izuzetno dobro izbalansirani tj. da kamera koja se koristi ne preteze ni na jednu stranu.
Jedino tako motori mogu brzo i precizno da rade i zbog toga ne moze da se napravi neki univerzalan na koji moze da ide bilo koji dslr sa bilo kojim objektivom.

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #18 on: January 24, 2013, 08:11:08 PM »
Poenta je da kvalitet košta.

Eno i onaj Rus, alexmos koji je do sada ostvario najbolji rezultat među amaterima je prvo počeo sa cifrom od 50 dolara, pa 100, pa 200 i evo vidim sada je na 500 dolara za pan/tilt gimbal koji može da ponese jedino GoPro... Da se to uveća za neku malo veću kameru od 400-500 grama, to je već cifra bar 2-3 puta veća. Dakle nimalo naivno. Plus oni novi sexy snimci koje alexmos kači, kao npr su urađeni tako što je on nabavio motore rađene po porudžbini specijalno za njega i za tu namenu. Dakle sigurno nije nešto što se kupuje za 20 dolara na hobbyking-u.

A ovi što misle da za 50 dolara mogu da dobiju zenmuse kvalitet, samo neka pogledaju koji je okačio onaj Hrvat koji je spominjan u nekoj od par poruka iznad, i na šta to liči... I najjeftiniji servo je svetlosnim godinama bolji nego ovakvi BLDC motori.

Dakle, sigurno je moguće dobiti 90-95% kvaliteta Zenmusea za neku 2-3x manju kameru za nekih 20-30% negove cene ne računajući vreme i znanje koje je neophodno za razvoj toga, ali ne može se dobiti something for nothing što bi rekli englezi.

Najveći tehnički izazov nije softver, to je relativno trivijalan problem, najveći problem su upravo BLDC motori koji nisu namenjeni da rade to što mi želimo da oni rade u gimbalu. Dakle BLDC motori nisu napravljeni sa nekom posebnom brigom o inicijalnoj inerciji, kočenju i sl. već su napravljeni da nakon uključenja stignu do svog optimalnog broja obrtaja koji se kreće u hiljadama/sekundi, i da pri toem ostvare neki koristan rad. Moguće je i običan BLDC motor naterati da radi u tom modu kom mi želimo premotavanjem namotaja kako bi oni bili u stanju da disipiraju nastalu toplotu a da ne pregore, ali je nagradno pitanje da li će motor raditi trzavo ili glatko kao zenmuse...
« Last Edit: January 24, 2013, 08:15:06 PM by danko »

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #19 on: January 25, 2013, 11:31:48 AM »
Samo polako danko, ovo je arduino, svaki dan se vidi zestok napredak,

a za mesec dana mi se cini da ce odraditi u kvalitetu zenmuse-a  :big smile

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #20 on: January 25, 2013, 02:32:28 PM »
Ma sve je to ok što se tiče softvera, ali motori su problem... Tj. nisu problem, samo što koštaju sigurno reda veličine 50-100 evra po motoru.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #21 on: January 25, 2013, 06:45:54 PM »
Quote
Najveći tehnički izazov nije softver, to je relativno trivijalan problem
Naravno. Skinuti besplatno i učitati sigrno nije.  ;) A napisati je složeno kao sve druge komponente zajedno, pa i za dobrog programera MCU. Da se napiše program za ovakvu namenu, potrebno je multidisciplinarno znanje. Bez da se poznaje kompletna logika rada i programiranja MCU na nivou interapta, tajmera, poznavanje jednog od interpreter programa, bez poznavanje rada drajver čipa, žiro senzora i logike oktretanja trofaznih motora, nema ni ovog projekta. Sigurno sam izostavio još milion važnih stvarčica, koje  još treba poznavati.

Moje viđene je da je motor najmanji problem. Svi, sada već standardni, višepolni (više od 12) motori novije generacije za MK, odgovaraju. Cena im je oko 30$/kom. Višepolni motori omogućavaju manji ugao okretanja pri jednom periodu okretanja magnetnog polja. Samim tim je i krajnja rezolucija veća. Statički momemat im je veći, što je isto važno. Razlika treba da je samo u broju namotaja, da se dobije jači statički momenat pri što manjoj vrednosti struje i to je sve. Motor sa drugim namotajem od onih za velike obrtaje bi trebao da ima istu cenu, jer tehnološki gledano nema razlike. Verovatno će da bude i to u ponudi čim oživi krajnja kompletna verzija pločice i pojavi se u ponudi.

Ne vidim još krajnju verziju pločice. Na verziji koju je Bojan stavio, pored MCU i 2 komada trofaznog drajvera ne vidim integrisano žiro senzore, i ako ima prednosti da je to posebno.  mmmm Verovatno će neka noviija verzija pločice sa nasađenim komponentama da se počne praviti u većim serijama. Zahvaljujući potražnji, najivnim entuziastima i kineskoj tehnologiji CPS (Copy Paste i Štancuj), verovatno uskoro.  :big smile
« Last Edit: January 25, 2013, 06:56:06 PM by tibeteagle »

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #22 on: January 25, 2013, 07:54:10 PM »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #23 on: January 25, 2013, 09:16:13 PM »
Danko, sve što si napisao mi je sve jasno. Tvoje obimno izlaganje je samo potvdrdio da je sve i te kako složeno za jednog neupućenog u temu. Jasno je i onima koji rade sve ovo kao svoj posao. Ipak, ostaje činjenica da treba da znaš šta radiš, koristio ili ne koristio programske module. Dakle ne može svako da sedne i reši ovaj problem, kao da piše  ljubavno pismo.  :big smile

Quote
Od elektroničkog znanja za ovaj gimbal ti treba:
- I2C komunikacija
- komunikacija sa h-bridge drajverom

I2C komunikacija je oblast programske logike i mogućnosti MCU, koja se odnosi na serijsku komunikaciju između periferija ili drugih MCU, a ne elektronička, i ako se za realizaciju toga koristi struja i žica. Sve oko MCU od napajanja do mogućnosti portova u smisli struje, napona i frekvencije je klasična elektronika. Kodovanje se ne može ni početi pisati, ako se ne znaju sve mogućnosti MCU, vezano za brzinu i kompletnu arhitekturu. Ne mogu se ni razni kodni moduli koristiti do besvesti, ako se ne zna koliko opterećuju brzinu rada kontolera, da li dolaze u konflikt sa drugim modulima i sl. pogotovo u ovako složenim proračunima kao ovaj za BL gimbal.

Quote
A ako koristiš Arduino, programiranje se svodi na nivo trivijalnosti. Hoćeš da pomeriš servo na ugao od 87°? Samo pišeš:
servo.attach(5) 'na koji PIN si prikačio servo
servo.write(87) 'i servo se pomera
Servo komanda je za malu decu, koja inače laže, jer taj ugao (87) zavisi od karakteristika servoa. Nemaju svi servoi istu PPM pozicionu vrednost, ni istu za jedinični ugao, pa je 1 stepen, koji je ugrađen u Servo.h netačan. Krajnje vrednosti se moraju prepraviti u izvornom kodu ovog modula za svaki servo. Isprobano. Bolje je koristiti Servo.h sa writeMicroseconds(), nakon što se definiše vrednosti za 0 i za 180 stepeni. Tako se može servo voditi i sa decimalnim vrednostima ugla a ne samo sa celim.

Quote
već su napravljeni da nakon uključenja stignu do svog optimalnog broja obrtaja koji se kreće u hiljadama/sekundi
Mislio si hiljadama/minuti.

Quote
ali je nagradno pitanje da li će motor raditi trzavo ili glatko kao zenmuse...
Naravno i to zavisi isključivo od upravljačkog softvera, pod uslovom da je sve spojeno kako treba.

Ali pustimo sada sve to, jer je sada ovde važno da proradi ovaj projekat.
 ;namig


« Last Edit: January 25, 2013, 09:21:46 PM by tibeteagle »

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #24 on: January 25, 2013, 09:46:11 PM »
Nemam ja ništa protiv BLDC-a, naprotiv, čak sam sa Bojanom poručio neke motore da probam i ja malo da se igram, ali cenim da bez 'pravih' motora, neće biti nekih spektakularnih rezultata.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #25 on: January 27, 2013, 03:17:08 AM »
Koristice se motori snage srazmerno prema tezini kamere i gimbala koji treba da pomere, a za elektroniku, nije nista novo da neko kupi jedan kontroler pa krekne mcu  :hehe , ovo su male mace, nema tu dovoljno kupaca, inace bi zutaci odavno klonirali zenmusa, daleko su komplikovanije stvari klonirane, da ne bi nikome palo na pamet da pomisli da je kopirano, a svet pun kopija. :mhm

  Nakon neki prica sa Dankom i probavanja eletronike koja je skoro gotova, (cekam plocice), koliko su stvari dostupne na netu, govori sledeci video, ovo je pre samo par meseci bilo samo u filmovima, a sad je free na  netu. Sve kosta oko 25eu

jedan od ovih delova softvera danko je koristio kod sebe i postigao fantasticne rezultate, a ovo je tek pocetak.... :)aplauz


Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #26 on: January 28, 2013, 05:03:24 PM »
Zbog neke guzve u Eipcb u nišu, kasne malo sa izradom plocice sa slike iz posta #12 , bice oko 8 februara kod mene, nadam se  oo))

 mada i motori dok stignu, nece ni oni pre 5-6 februara

Offline danko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 437
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #27 on: January 29, 2013, 08:32:56 PM »
Pojavio se i Alexmos-ov gotov kontroler u prodaji:

http://www.csgshop.com/product.php?id_product=136
Cena: 149.99 dolara

Cena uopšte nije strašna, s obzirom da bi u samogradnji ovaj kontroler koštao sigurno 100 dolara.

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Brushless gimbali uskoro
« Reply #28 on: January 29, 2013, 08:58:03 PM »
A jao,  znaci uskoro ce biti za 50usd, cim zuti dodju do jende plocice :D, probacu ja da upucam taj njegov hex u moju plocicu, cim mi stigne, komponente sve vec imam  :big smile