Author Topic: Folija za stiropor  (Read 42690 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Folija za stiropor
« on: February 04, 2013, 10:52:06 PM »
Ima li neka samolepljiva folija u boji kojom moze da se prekirje stiropor (a da se lepo zalepi) ?
Mrzi me da se bakcem sa farbanjem - osim ako bas ne budem morao, ili ako se to ne ispostavi jednostavnije.

Radim neki (trenazni) model od stiropora pa sam mislio da jedno krilo "ofarbam" u zutu a drugu u crvenu boju tako sto cu da ih prekrijem folijom u boji. Probao sam na jednom parcetu ali se jako lose drzi za stiropor. Tu foliju sam kupio u Sitologici.
Na video tutorijalu vezanom za taj model sam video da je tip oblepio stiropor nekakvom folijom u boji. Nije pominjao kakva je folija u pitanju (ili nisam bio pazljiv na casu).

Offline Nitronen

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
    • Kinepx
Re: Folija za stiropor
« Reply #1 on: February 04, 2013, 11:38:24 PM »
Mozes da koristis obicnu PVC foliju koju ima svaka farbara. Dosta je izdrzljiva samo sto je dosta teska. Uglavnom po farbarama mozes da biras puno nijansi, a nije ni skupa.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Folija za stiropor
« Reply #2 on: February 05, 2013, 12:05:06 AM »
Potrazi na forumu, mislim da je Bigneda svojevremeno neku jedrilicu od stiropora, elapora ili cega vec obukao u foliju. Izgledalo je super ali koliko pamtim omanuo je sa bojom.

pozz
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Folija za stiropor
« Reply #3 on: February 05, 2013, 12:32:02 AM »
Krle je nesto radio sa ukrasnom folikom za poklone, ona je lagana. Ako nadjes dobar nacin da je zalepis to moze da bude dobro resenje.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Folija za stiropor
« Reply #4 on: February 05, 2013, 08:25:37 AM »
@Nitronen : Potrazicu foliju u farbari, pa cu da vidim koliko je teska i kako prijanja uz stiropor.

@Anakin: probacu da nadjem taj post.

@Vaci : dobra ti je ideja, a i tih folija ima u bas velikom spektru boja i nijansi, mada (cini mi se da) se neke lako cepaju.

Imao sam jednu ideju da po stiroporu na par mesta stavim hot glue pa onda foliju preko - cisto da na par mesta obezbedim da se folija sigurno zalepi za stiropor. Ovo moram da probam.
Sinoc mi pade na pamet druga ideja - da probam onu dvostruko lepljivu traku (takodje se nalazi po farbarama, tempu itd) pa preko nje opet ovu foliju ili sto Vaci rece ukrasnu foliju. Znam da ta traka izuzetno prijanja na neke povrsine i dosta je tanka.

Javljam

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Folija za stiropor
« Reply #5 on: February 05, 2013, 09:46:18 AM »
Po meni, folije u mnogome stede vreme zavrsne obrade, a i dodatno ucvrscuju model. U Novom Sadu nisam uspeo da nadjem tanje folije od 70 mikrona. Ja sam malo eksperimentisao i moj zakljucak je da su stamparske folije teske (70- 75 mikronske), relativno se lako postavljaju kad se zagreju fenom, a stirodur naprska lepkom u spreju u tankom sloju. Vruc lepak je nezgodan jer se folija nabora, a lako se i osteti- istopi. Pokusao zagija i odustao od ovih folija, jedno krilo od 60 cm je tezilo oko 350- 380 grama.
Folije za poklone nisam probao, imam nameru da pokusam (lepak u spreju kao podloga, preko folija i topao vazduh).
Kao moguce resenje (koje se spremam ovih dana pokusati), porucio sam neke folije iz Bele Crkve, stigle su mi, ali nenadjoh vremena da ih probam. Nadam se da ce ove biti dobre, tanke su i nadam se da ce "raditi".

P.S. Svi koji imaju neku ideju ili iskustvo sa folijama na stiroporu ili stiroduru, pisite!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline Ljuba kv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 99
Re: Folija za stiropor
« Reply #6 on: February 05, 2013, 10:22:54 AM »
« Last Edit: February 05, 2013, 10:34:10 AM by Ljubomir Kaludjerovic »

Offline ak

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1325
    • RCModelScout - RC Search engine
Re: Folija za stiropor
« Reply #7 on: February 05, 2013, 10:36:49 AM »
Solar film nije los za to, hvata se i na EPO (ima ga i na rcsrbija 25 mikrona).
Odlican je solite film koji je jako lagan.

Rainbow F3A je dobio jako malo na tezini sa solite.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,4473.msg24794.html#msg24794

Folije jeste da dodaju na tezini ali za neke aplikacije su odlicne.
Model od EPP-a presvucen obicnom folijom od 70 mikrona je prakticno nepoderiv.
http://www.rcmodelscout.com/wiki/pmwiki.php/BuildLog/HerculesGentleGiant
Simplicity is the ultimate sophistication - Leonardo Da Vinci
RCModelScout - RC Search Engine

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Folija za stiropor
« Reply #8 on: February 05, 2013, 11:32:06 AM »
I jos nesto. Ako uradis umesto folije onu foru sa papirom za pakovanje i tutkalom, pa posle uzmes sprej u boci da ofarbas, dobices dobru i cvrstu povrsinu. Ima toga ovde negde. Onda imas i samolepljive PVC tapete, ali to je tesko prilicno. Na kraju znam da ULJANI lak ne rastvara stirodur, mislim da ne rastvara ni ove druge pene, ali treba isprobati. Ako izlakiras krilo pa preko stavis ukrasni papir, ne znam koliko vremena treba da se osusi, ali taj lak pravi tvrdu koricu kada se osusi. Probaj na nekom parcetu da vidis koliko lak moze dobro da zalepi ukrasnu foliju i koliko treba da se osusi. I mene zanima dali bi to proslo.

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: Folija za stiropor
« Reply #9 on: February 05, 2013, 11:58:52 AM »
Kao sto kaze ak mozes koristiti solar film, mada sam ja koristio obican monokot i ispadao je sjajno. Po meni najbolje je da uzmes ultracote koga ima u CVM-u u Beogardu, veoma je lagan i lak za upotrebu.
Pozz

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Folija za stiropor
« Reply #10 on: February 05, 2013, 12:20:37 PM »
Jbg, moja greska. Nije pisao Bigneda nego tataBulik. Muda sam otegao dok nisam nasao post.

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8302.msg51258.html#msg51258

Oblepi to folijom za avione, najlaksom koju nadjes. Sve ostale kombinacije sa tutkalima, lepkovima, kolacarskim papirima i sl. su vrlo relativne po pitanju rezultata a nabacices masu neminovno.

pozz

p.s. Ili zalepi dva crvena krugaod oracala na gornju stranu krila, a na donju po dve crne strafte i bice ti dovoljno za orijentaciju. Oracal jeste tezi ali na tu malu kolicinu neces osetiti razliku.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Folija za stiropor
« Reply #11 on: February 05, 2013, 01:00:21 PM »
Koliko zakljucujem iz predloga, trebalo bi da nabavim nesto od ovih folija za presvalcenje. Jedan od ciljeva mi je bio i da folijom mehanicki ojacam krila, naravno bez velikog povecanja tezine.  Ako je @ak za Rainbow koristio solite termofoliju, koja je lagana, mislim da cu se fokusirati da to.

@zbabic : ajde kad probas javi rezultat i ako je OK, javi koja je to firma u Beloj Crkvi gde si pazario foliju.
@ak i @ivanmagd : pogledacu u rcsrbija za solite film i ultracote u CVM.
@Anakin : da, nasao sam. Covek je koristio Oracover kojeg trenutno nemam.
@Vaci : probacu uljani lak (cini mi se ok ideja), mada mazanje cetkom tog laka (mislim) nije za ovaj posao posto ostavlja debeo neravnomeran sloj, koliko god si vest u moleraju

Dosta predloga ima, probacu ih sto vise, pa sta ispadne.

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Folija za stiropor
« Reply #12 on: February 05, 2013, 01:06:26 PM »
Samo malo vremena da nadjem (za koji dan), isprobam i obavezno javljam (folije: SolarFilm White i SolarFilm Yellow)
Da ne bude reklamiranje, napisao sam da sam folije kupio u Beloj Crkvi (mada sve pohvale za RC Srbija).
RC Srbija
Cara Lazara 12
Bela Crkva
« Last Edit: February 05, 2013, 01:10:05 PM by zbabic »
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Folija za stiropor
« Reply #13 on: February 05, 2013, 01:24:53 PM »
Interesantan postupak.  mmmm



Ovaj vid kaširanja stirodura sam koristio još pre  oko 7 godina. Stavljao sam unapred odštampani inkjet papir od 80g sa svim detaljima. Mnogo je bolje kada je osnova stirodur umesto stiropola, ali i na tome se može sa malo više lepka. Obavezno treba namazati lepkom i papir. Osim braun papira za pakovanje može da se proba i sa papirom za tacne za pečenje, koji se prodaje u rolni u prodavnicama. Bele je boje i veoma  je čvrst. Posle treba da se lakira sa nekom bojom na bazi vode i gotovo. Sa papirom se dobije tvrđa kora nego sa plastičnim folijama, a što može da podnese i pritisak, koji se javlja na gornjoj površini pri savijanju. To je važno kod tanjih krila i ne mora da se stavlja ramenjača. Nije termički osetljiv kao folija i na suncu se neće kriviti i javljati mehurići...



 ;namig
« Last Edit: February 05, 2013, 01:31:02 PM by tibeteagle »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Folija za stiropor
« Reply #14 on: February 05, 2013, 01:39:56 PM »
Upravo sam mislio na ovo sto je Tibeteagle zakacio, kada sam pomenuo papir. Bas taj video i bas taj postupak. Jeste, zahteva da mandas cetkom, da lepis i posle da farbas. Ali ipak je ovo takav hobi :) Hvala Tibeteagle, bas sam trazio taj video.