Author Topic: Kokam, Xcell, Polyquest, A123  (Read 14016 times)

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #15 on: April 07, 2008, 01:11:32 PM »
Iz LiPo celije idu 2 aluminijumske trake na koje se pertluje bakarna ili kalajisana traka koja se posle recimo kod Kokama i vecine paketa lemi za stampanu plocu na koju se lemi konektor za punjenje. Moze da se jednostavno desi da pertlovani spoj bakar aluminijum negde na nekoj celiji popustu usled nekog pada baterije ili udarca, moze da se desi da je spoj los i da je doslo do neke oksidacije. To moze da se desi na bilo kojoj celiji Li Po baterije. Posto su one vezane na red a struja koja protice preko ovih spojeva ide i do 50 Ampera jasno je da cela baterija na tom ostecenom spoju dobija pad napona. Treba znati da za trajno opterecenje za struju od 50A treba imati presek od 4mm2. Na srecu kod nas opterecenja sa ovom strujom traju kratko. Ovaj presek sigurno nemas u bateriji pa su svi spojevi jako optereceni.  Ovo je jako velika mana ovih baterija, ali tu se nista ne moze, elektrode su im aluminijumske a aluminijum se ne lemi nego jedino moze da se pertluje. Ti u toj rednoj vezi baterija u jednom momentu kad povuces veliku struju imas veliki otpor i normalno je da ceo redni spoj celija dobije pad napona. U tom slucaju napon moze da padne i vise od te jedne celije od 4,2 V nego moze skoro u potpunosti da model izgubi napajanje. Moras pronaci koja ti celija nevalja pod opterecenjem, da je razlemis i izvadis ili da od 3s baterija napravis recimo 2s bateriju. Ja sam imao vec jedno takvo iskustvo.

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #16 on: April 07, 2008, 01:59:18 PM »
Boco, vidim ja da ti nisi procitao sve sto sam napisao i sto pisem inace nebi vise insistirao na jednoj celiji.

U svakom slucaju cu isprobati (meriti sa tri instrumenta istovremeno) napon celija pod opterecenjem jer ne zelim da slomim model ili nedaj Boze nekog udarim zbog gubitka kontrole.

Tu bateriju sam i sastavio od dve baterije sa po dve celije, tako da imam jednu rezervnu celiju (ali posto se ne slazem sa tobom mislim da me ta rezervna nece usreciti). Znaci imao sam dva paka 2S, od njih sam sastavio jedan pak 3S i ostala mi je jedna celija viska.

E da si citao moje predjasnje postove primetio bi da sam napisao da imam jednu celiju (istu takvu kakva je u tom paku) viska.

Ne znam, mozda ja preterujem sa zahtevima prema ljudima.....

Ja mislim da kad ubedjujes nekog u nesto treba da procitas sta taj drugi ima da kaze.....

Ja mislim da kad si u kontaktu sa nekim treba da imas iste arsine i za sebe i za njega ili nemoj biti u kontaktu...

Ali vidim da su ljudi na ovom forumu i u ovom hobiju previse opusteni.

Mera uvek mora da postoji pa i u opustanju inace opustanje ce da zaboli i izgubice svoju ulogu.


Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #17 on: April 07, 2008, 02:32:13 PM »
Petre, moja je namera bila da ti pomognem.
I malo opustenije gledaj na sve ovo.

pozdrav Boca

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #18 on: April 07, 2008, 03:28:26 PM »
Petre imam firmu za ispitivanje elektroinstalacija i tako?e sam elektro struke. Ako mislis da ono sto sam pisao nema veze sa strukom, u redu onda je to tvoje misljenje. Ali kada budes ispitao svoju bateriju videces da sam ti napisao sve sto treba.

Boca

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #19 on: April 07, 2008, 03:39:40 PM »
Ja se slazem da ono sto si napisao sve stoji, nema greske, tako je. I sve bi to bilo tacno da je jedna celija u pitanju.

Ali covece mi kao da se igramo gluvih telefona, ja ti kazem nesto sto opovrgava to da je jedna celija crkla, a ti i dalje pricas istu pricu, ili ne vidis sta pisem ili je nesto drugo u pitanju (procitaj ponovo od reci do reci u svim postovima sta sam napisao pa ces videti o cemi ti pricam).

Slag na tortu je bio kad si mi predlozio da tu jednu celiju izbacim iz paka i da sastavim 2S od te baterije od 3S, posto sam ti par postova pre toga rekao da imam jednu celiju viska (istu takvu kakva se nalazi u tom paku) shvatio sam da ne citas sta pisem, da si citao rekao bi mi da zamenim tu celiju sto je crkla sa onom koju imam viska.

Pozdrav, Petar

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #20 on: April 07, 2008, 04:55:33 PM »
Petre nije moguce da ti sve tri celije odu istovremeno, tvoj bi slucaj tada bio upisan u istoriji modelarstva.
Inace, nemam nista protiv da zamenis tu crklu celiju sa  tom viska, naprotiv, smatrao sam u celoj prici taj detalj kao nebitan.


Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #21 on: April 07, 2008, 05:09:28 PM »
Pazi Boco, ja se 1000 i jedan posto slazem sa tobom da je to neverovatno da crknu sve tri na isti nacin u istom trenutku (ako se secas to sam u ranijim svojim postovima vec napisao).

Ali, Boco, sad te opet pitam, znaci opet ti po treci put postavljam pitanje:

Kad sam punio baterije:

Kad sam ih prvi put stavio na punjenje, posle jednog minuta je punjac pokazao da je punjenje gotovo i da su napunjenje na 4.2V (pise na displeju napon svake celije pojedinacno recimo (4.20V prva celija, druga celija 4.19V, treca 4.20V), normalno punjenje traje sat i po a ne jedan minut, znaci nekako su sve tri celije dostogle napon pune celije????????????

Kad sam ih skinuo sa punjaca posle par minuta im je pao napon na oko 3.6V (merio sam svaku ponaosob).

Kad sam posle toga opet stavio na punjac punile su se normalno, znaci polako je rastao napon i punile su se dugo.

Punjac nije neispravan (punio je i pre i posle tih incidenata KOKAM i radi ko zmaj).

Ako sad nije jasno sta ti govorim, a radim to treci put, ja stvarno ne znam kojim jezikom mi pricamo.

Moras priznati da covek stvarno mora da stavi ovaj znak ?????? posle svega.

Da sad nisam na poslu odmah bi isprobao sve tri na 45A, pa da zavrsimo sa ovom gluposcu.

Offline boca55

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 233
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #22 on: April 07, 2008, 08:35:48 PM »
Slican problem sam imao i sa NiMh baterijama kada sam ih punio odmah posle opterecenja, takoreci tople, dobio sam dojavu sa punjaca da su baterije pune. U upustvu za punjenje sam dobio da punjenje ne vrsim dok su baterije tople. Cinjenica je da ti dok sletis, izvadis bateriju iz modela treba da prodje bar 5 minuta do punjenja , i za to vreme su baterije ohlade. Verovatno je to slucaj sa LiPo da posle jaceg opterecenja pa rasterecenja dodje do nekakvog porasta napona koji pravi laznu sliku za punjac. I sam si rekao da kada si malo kasnije ponovio punjenje punjac je normalno punio.To je po meni jedino logicno objasnjenje. Inace mislim da ti kapacitet baterije nije smanjen, nego samo ne moze da povuce vecu struju

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #23 on: April 08, 2008, 12:24:36 AM »
Danas kad sam dosao kuci ukljucio sam bateriju na punjenje (znate da sam rekao da cu da punim baterije do pola od pre neki dan pa u buduce) jer je bila puna do pola.

I sta sam imao prilike da vidim (sto dosad nisam, a gledao sam za tim), to je da jedna baterija (br.3) brzo napreduje sa naponom (ponavljam dosad su naponi koje sam video uvek bili isti, znaci ili veliki ili mali, ali isti), punjac je presao u safe mode i smanjio struju punjenja.

Skinuo sam baterije sa punjenja i posle 20 sekundi opet stavio na punjenje, naponi su sada bili isti i baterija je nastavila da se puni normalno.

Nisam stigao da merim (kasno mi je sada da to radim) napon baterija pod opterecenjem, ali sada nema ni svrhe, posto znam da baterija br.3 ima nekakav prekid u sebi koji je bio takav da kad kod bi ja gledao napon on bi bio isti kao i na svim celijama jer se nekako to pogadjalo.

Znaci ima prekid bukvalno nije ni izgubila kapacitet niti joj se unutrasnji otpor povecao (permanentno) nego kad taj se taj prekid dodiruje baterija radi i pod opterecenjem kao zmaj, a kad se ne dodiruje i na maloj struji ima veliki unutrasnji otpor.

Sad ce Boca naravno da kaze eto, eto....

Ali ja sam video sto sam video, a uvek kad bih gledao bio je isti napon (da se i u jednom trenutku napon razlikovao ja bih znao kao sto sad znam sta je, sad sam video to da napon na njoj raste pa pada bez ikakve veze u odnosu na struju kroz nju (za vreme punjenja)).

Rekao sam i to da mi je krajnje neverovatno da sve tri isto stradaju u istom trenutku i da se slazem da je to malte ne nemoguce, ali sta sam mogao da zakljucim kad nikad nisam video razlicit napon na njima.

Sto kaze Boca kad se stave vruce baterije napon pri punjenju naglo poraste (mogao bih to da probam, ali mi se cini da sam to vec radio - da stavim mlake baterije da se pune - kod mene nema vrucih baterija sve su predimenzionisane toliko da budu mlake cak i kad se izivljavam na njima, a nisam primetio da je bilo neke anomalije pri punjenju - kao sada).

Tako da mi ostaje nejasno kako su pri punjenju za minut nasvirale 4.2V, ne razumem.

Znate sta je jos smesno u celoj ovo prici:

Posto je jedna baterija tako crkla da bukvalno kad joj se cefne provodi do bola (ima mali unutrasnji otpor) kad bi uzeli da merimo treba bas da se potrefi da ona bas pri merenju ispolji svoj prekid jer ako se secate rekao sam da baterija kad krene da radi, radi ko zmaj (ne pada joj napon ni malo zbog opterecenja, ko ne veruje neka cita pazljivo moje postove, znaci ja nisam merio pa da to kazem, nego sam video kako radi motor a radi ko zmaj i nije u tim trenutcima veliki unutrasnji otpor, nema sanse).

Onda bi se posvadili ili nam nebi bilo jasno jer nema pada napona.....

Znaci definitivno je prekid (skoro potpuni i nezavisam od struje, jednostavno kad joj se cefne ona spoji prekid), to je meni i palo na pamet pa sam je rasturio da gledam spojeve i folije (ako pamtite sta sam pisao, a ako ne ima zapamceno u mojim postovima ko neveruje), ali nisam konstatovao nikakav prekid u zicama lemovima niti na folijama.

Znaci prekid, ali ne na nacin da kad das gas noj zbog velikog otpora (povecao se kao otpor) i uvek (naravno kad joj je veci otpor) padne napon, ne nego kad joj se cefne ima prekid kad joj se cefne nema prekid i ponasa se kao potpuno zdrava baterija.

Moracu jos detaljnije da pogledam folije koje izlaze iz celija, moralo bi biti da jedna od dve folije ipak ima prekid koji nisam konstatovao, jer mi je nekako neshvatljivo da ovakvo ponasanje - prekid moze da bude unutar baterije.

I to znam sad i tacno koju foliju da proveravam, jer mi ovaj punjac puni baterije sam preko kablova za balansiranje, a time je folija koja gleda na glavne vodove za trosenje iskljucena iz igre jer sam konstatovao variranje napona tokom punjenja, znaci folija koja spaja dvojku i trojku.

Ajd probacu svasta kad budem imao vremena i uslova jer ne mogu motor da palim u ponoc i uzbunjujem ukucane.

Pozdrav, Petar
« Last Edit: April 08, 2008, 12:32:29 AM by petar »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #24 on: August 08, 2008, 05:48:47 PM »
kakva je razlika (sem u ceni) izmedju baterija sa 2 i 3 celije? Cene su u istoj radnji

konkretno imam motor 300w regler je do 50A a interesuje me da li ove baterije valjaju

2er-Pack Lithium Polymer Kokam 4000 30C H5   CENA 68 Eura
3er-Pack Lithium Polymer Kokam 4000 30C H5   CENA 102 Eura


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #25 on: August 08, 2008, 08:23:55 PM »
1 celija jednako 3.75V
to znaci 2 celije 7.2
            3 celije 11.1V
            4 celije 14.8V
i tako dalje....
Kokam baterije vaze za odlicne, sto se vidi po cijeni.
S obzirom na motor i kontroler koji imas mislim da ti treba 3cell.

Pozz

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #26 on: August 08, 2008, 08:34:54 PM »
Hvala, SAXPG. Veoma prosto ali sam totalni pocetnik u elektro modelima a u struju se nimalo ne razumem.
Ako ti nije tesko, da li mislis da je ovaj punjac odgovarajuci za ponjenje tih baterija?

Multi Charger LN-5014

http://hobby-shack.amazonwebstore.com/Multiplex-MULTIcharger-LN5014-Digital-ChargerDischarger/M/B000BMXJBO.htm
Hvala

Offline Ziv

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #27 on: August 09, 2008, 12:36:52 AM »
Punjac je u redu a i cana mu je sasvim pristojna. Nema podataka koliko LiPo celija max. moze da puni ali kako se ti interesujes samo za dve i tri celije, onda ce to sigurno da radi. Postoje i nova generacija punjaca koja u isto vreme balansira celije, ali mozes i odvojeno da kupis balanser. Sve zavisi sta hoces i koliko para zelis da potrosis. Ja licno nemam iskustva sa tim punjacem ali kako se ti mnogo ne razimes u "struju" onda ce podaci koje ti taj punjac pruza biti od male koristi ako ne unapredis svoje znanje oko baterija.

Pozdrav Zivko.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #28 on: August 09, 2008, 12:45:15 AM »
Hvala, polako savladavam temu.

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Kokam, Xcell, Polyquest, A123
« Reply #29 on: August 09, 2008, 05:52:21 PM »
Punjac je preskup za ono sto nudi. Isto tako balans kablici su sa razlicitim krajevima za razliciten proizvodjace. Trenutno nemam vremena ali ako zanima mogu detaljnije da objsnim.

Pozdrav
Veljko