Author Topic: Zero G.S. 2030mm  (Read 7371 times)

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Zero G.S. 2030mm
« on: May 08, 2013, 09:34:30 PM »
Postovanje svima.

Evo da podelim i sa vama jos jedan od mojih projekata koji su u toku. Radi se o Zerou G.S. raspon krila 2030mm model je dobijen u takovom stanju da je trebala reparacija krila (pocupani stajni trapovi). Sobzirom da su mi iskusni modelari rekli da je to krilo (sto se da i videti) jako lose odradjeno, tako da sam se dao u projektovanje istog ali i poboljsanog krila.









Krila ce biti mnogo kvalitetnija i imace bolje "letne" karakteristike materijal je spreman trebalo bi za koji dan i da se iseku rebra kod Dragana laserdzije pa da se sklope.

Motor koji je namenjen za model jeste zenoah od 26cc benzinski.



Da bi montirao motor na model trebao sam da izradim distance.







jos treba da isecem drzac motora od bakelita 5mm



Sve u svemu napreduje se lepo i radi se. Nastavak radova bice ubrzo tako da ce biti propraceno sve.
Hteo bih da se zahvalim gospodinu Dusanu Papicu jer bez njega ne bi bilo nista od ovoga, veliko hvala za ogromnu pomoc i motivisanje za napredovanje u modelarstvu.

Pozdrav od Bojana.

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Zero G.S. 2030mm
« Reply #1 on: May 08, 2013, 10:44:44 PM »
Šta je ono iza sa oznakom N6-96?

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Zero G.S. 2030mm
« Reply #2 on: May 08, 2013, 11:28:23 PM »
Cestitke za model.

Ipak, malo bih proverio setup da sam na tvom mestu. To sto pise da je model za motor 160 se odnosi na dvotaktni glow motor,
(Mirce se slican model leteo sa Zenoah 45).

http://www.cermark.com/products/World-Models-ZERO-G.S.-%252d-160.html

Na gore pomenutom sajtu preporucuju 43cc.
Taj Zenoah motor je jedva dovoljan za raspon 1.8m (iz licnog iskustva) a Aleksa na FW takodje raspona 1.8m  za svaki
slucaj stavio 35cc .

Naravno, ovo je samo moje misljenje i nadam se da nisam u pravu..

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Zero G.S. 2030mm
« Reply #3 on: May 09, 2013, 07:57:15 AM »
Šta je ono iza sa oznakom N6-96?

Model je Extra 260

Cestitke za model.

Ipak, malo bih proverio setup da sam na tvom mestu. To sto pise da je model za motor 160 se odnosi na dvotaktni glow motor,
(Mirce se slican model leteo sa Zenoah 45).

http://www.cermark.com/products/World-Models-ZERO-G.S.-%252d-160.html

Na gore pomenutom sajtu preporucuju 43cc.
Taj Zenoah motor je jedva dovoljan za raspon 1.8m (iz licnog iskustva) a Aleksa na FW takodje raspona 1.8m  za svaki
slucaj stavio 35cc .

Naravno, ovo je samo moje misljenje i nadam se da nisam u pravu..

Hvala

Konsultovacu se jos sa modelarima, mada na ovom modelu je bio cetvorotaktni ASP motor od 30cc po mom licnom misljenju mislim da taj cetvorotaktni ASP i Zenoah priblizno jednaki sve u svemu jos cu to sve proveriti.

Pozdrav Bojan.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Zero G.S. 2030mm
« Reply #4 on: May 09, 2013, 10:45:22 PM »
Proveri malo po forumima, ali mislim da  taj ASP ima bar  20-30% vise snage.

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Zero G.S. 2030mm
« Reply #5 on: May 10, 2013, 01:30:57 PM »
Proveri malo po forumima, ali mislim da  taj ASP ima bar  20-30% vise snage.

Provericu jos naravno :)

Evo danas dobio isecena rebra pa napokon mogu da krenem u izradu krila. Rebra su napravjena od topolovog spera 4mm (nije bilo tanjeg) i balza 3mm






Pozdrav Bojan

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Zero G.S. 2030mm
« Reply #6 on: May 10, 2013, 09:32:31 PM »
Pred pocetak radova proverio sam da li sve naleze kako treba i mogu vam reci da je sve perfektno odradjeno.






Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Zero G.S. 2030mm
« Reply #7 on: May 10, 2013, 11:23:47 PM »
Lepo, lepo...

Joj, kad mi Salajčani udružimo snage, ta gde će nam kraj biti... Ko ne zna, Salajka je deo Novog Sada iz koga je Modelarski Kombinat, a i Bojanova radionica.

Danas mi je bio čika Dule u poseti i ako si Bojane štucao, to je zato što smo te spominjali, naravno uglavnom u superlativima.
Radujemo se  što pojavio novi modelar koji ozbiljno prilazi ovom hobiju. Uz stručnu pomoć našeg "Druga Cara" uz iskustvo koje ima, da ne spominjem ogromno znanje, mnogo toga ćeš saznati i naučiti.
I ja posle svih ovih godina stalno nešto novo saznajem i čika Dule je jedna od glavnih karika našeg "kombinatskog lanca".

Kao što vidim i Draganče je opet koristio laser u izradi delova...

Ne moram reći da su vrata Kombinata (al' se rimuje) širom otvorena za mog komšiju modelara...

E sad, što se tiče modela na kojem radiš, prvo veoma podržavam što si počeo da pišeš o tome, ali ajd sad to radi tako da ljudi koji to čitaju imaju prestavu šta radiš, kakve "su ti vizije", znači od opisa modela, nabavke materijala, detalja konstrukcije, piši o svemu i proprati sve to slikama.

Igrom slučaja, znam jednog koji je dosta pisao o modelima i svojim projektima, pa mi dotični jedared reče da tu ima dosta posla mora  da se slika, potom se te iste slike obradjuju, pa onda neki Photobucket, pa treba i pisati, linkovati slike sa tekstom...

No, kad se sve to odradi, ostaje neki trag, ostaju slike, ostaju uspomene...
Nakon nekog vremena, kad čovek sve to pročita, podseti se mnogih stvari koje vremenom izblede i na kraju, iskreno, to je jedino što i ostaje...
Što je duži vremenski period to je sve veća i veća vrednost malo pre pomenutih stvari...

Toliko za sada, sa nestrpljenjem očekujem nastavak radova...

Pozdrav

Mirče
« Last Edit: May 11, 2013, 02:17:39 AM by mirce »

Offline Avatar

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 121
Re: Zero G.S. 2030mm
« Reply #8 on: May 12, 2013, 11:11:03 PM »
Hvala Mirce na podrsci, od cika Duska sam jako puno korisnih informacija saznao i nadam se da ce ih biti jos kao i od vas i ostalih modelara.Sto se tice pisanja o modelu i tok rada na njemu trudicu se da opisem kako treba sobzirom da nism bas "nadaren" za objasnjavanje, vise idem na to koga zanima ili zeli da me konsultuje za nesto napisace tj odgovoricu.

Nego evo malo objasnjenja staro-novo krilo.

Staro krilo imalo je "udes" sobzirom da je imalo stajne trapove koji su bili vrlo kruti pa je pri sletanju doslo do kidanja stajnih trapova. I posle nekog duzeg vremena model je dospeo do mene. Uplanu je bilo samo reparacija krila ali po savetu cika Duska promenjen je plan da se izradi komplet novo krilo stim da ga i malo poboljsamo,ojacamo. Sobzirom da sam masinac i da se bavim modelovanjem uz pomoc cika Duska izmodelirali smo komplet krilo. Glavnu izmenu smo napravili kod flapsova sto se moze videti na slikama (kraj rebara je pod uglom od 60 stepeni). Materijal za rebra je koriscena balza od 3mm i sper od 4mm.

Nego poceli su radovi fiksiranjem ramenjace na plan i kretanje postavljanje rebara.





Ovde se vidi razlika izmedju flapsa i elerona.





Nalepljena balza od 3mm na napadnu ivicu



i oba krila odradjena indeticno



Sledece sto ide jeste ojacavanje trokutima rebra, postavljanje nosaci servoa i ploce gde se krilo pricvrscuje za trup.

Pozdrav Bojan