Author Topic: Problem sa SC 46  (Read 6701 times)

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Problem sa SC 46
« on: May 19, 2013, 02:13:51 PM »
Imam problem sa motorom SC 46 (kineski motor isti kao kao ASP i Magnum). U pocetku se gasio u vazduhu tako da sam imao dosta prinudnih sletanja, na svu srecu model je uvek ostajao citav, do poslednji put. Posto se motor koji je ranije bio u modelu slicno ponasao a i gasio se u vertikali, mislio sam da je u pitanju rezervoar. Rezervoar sam izvadio, temeljno isprao acetonom i promenio sva silikonska creva, mesingane cevi kao i gumu koja zaptiva. Rezervoar sam pomerio napred koliko je moglo i skratio creva za oko 3 - 4 cm. Medjutim problemi su se nastavili. Motor je nemoguce podesiti da ravnomerno ubrzava od lera do punog gasa, obicno posustane na pola puta i opet nastavi. Na leru motor radi super ali ponekad se naglo ugasi i sumnjao sam da motor negde uvlaci vazduh pored karburatora. Kada sam skinuo karburator primetio sam da je navoj na jednom od sarafa koji drzi karburator ostecen i da saraf nije mnogo drzao. Zamenio sam oba sarafa u preventivne svrhe i detaljno pregledao o-ring, ali problem nije resen. Sada sam primetio da kada motor radi pod punim brojem obrtaja sam od sebe posustane 3 - 4 sekunde pa onda opet nastavi i sve tako. Vise neznam gde da trazim gesku. Motor je bio nov, izvadjen iz kutije i razradjen po uputstvu. Potrosio sam sigurno 5 litara goriva, koristim gotovo gorivo sa 16% ulja i 5% nitrometana. Razmisljam da narucim nov karburator ali nisam siguran da ce to resiti problem.

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Problem sa SC 46
« Reply #1 on: May 19, 2013, 05:37:43 PM »
Mislim da je u pitanju karburator, tj. igle. U slucaju da je motor cetvorotakt onda bi u igru mogli da dodju i ventili.

Kako je taj motor radio na punom gasu, na bogatoj smesi prilikom razrade?
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Problem sa SC 46
« Reply #2 on: May 19, 2013, 06:31:55 PM »
Motor je 2T. Radio je dobro na bogatoj smesi prilikom razrade.

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Problem sa SC 46
« Reply #3 on: May 19, 2013, 08:35:16 PM »
                    Ajde i ja da dodam koju. Skoro da sam siguran da je do igle za ler gas. Mozda sve ovo vec znas ali ajde da ponovimo. Prvo svecica. Bilo bi dobro da na motoru bude "OS #8" ili neka srednje "topla". Kazes da sve dobro dihtuje a verujem i da su ta dva srafa sto drze karburator dobro postavljena. Ja bih uradio sledece:

              1. Skines karburator
              2. Zatvoris karburator tako da procep za dovod vazduha bude 1mm (proveris burgijom tog precnika). Osiguras tu  poziciju srafom na karburatoru koji inace sluzi za to.
              3. Glavnu iglu, iglu dotoka goriva odvrnes od potpunog zatvaranja dva i po  kruga.
              4. Komad silikonskog creva stavis na dovod goriva.
              5. Zatvoris karburator (tacka 2.)
              6. Najosetljiviji deo, pazljivo zavrces iglu ler gasa do potpunog zatvaranja. Pazi da ne dodje do mehanickih ostecenja.
              7. Duvas u silikonsko crevo, lagano odvrces iglu ler gasa i osluskujes prvu pojavu zvuka vazduha koji izlazi iz karburatora.
              8. Kada to ustanovis ti si na pocetnoj poziciji podesavanja karburatora.
              9. Karburator nazad na motor, elisa, spiner, gas otvoren na 1/4 i pokusas da startujes. Ako gorivo nevoljno ide kroz silikonsko crevo kaziprstom zatvori usis vazduha i rukom okreni krug-dva. Opet start. Vazno je da ne diras glavnu iglu gasa.
           10. Kada motor upali malim odvrtanjem igle ler gasa (1/8 kruga) pokusavas da dodjes do pozicije kada motor glatko prelazi sa lera na puni gas i isto glatko sa punog na ler. Dok se to ne desi osluskujes. Das pola gasa, motor ubrza radi neko vreme a onda sam od sebe ubrza ili das puni gas drzis neko vreme a onda skines gas, motor i dalje radi na visokom broju obrtaja a onda naglo smanji br. obrtaja i skoro uvek se ugasi. Jos ovek je ler igla pretegnuta i treba je odvrnuti za jos 1/8 kruga. Suprotno, motor radi na leru, cini ti se da ima nesto vise dima, das naglo gas, pokusa da ubrza, "knedla" i ugasi se. Previse odvrnuta igla ler gasa. Previse goriva. Verovatno ce i presisati. Zavrnes iglu za 1/8 kruga.
                  Posrecilo ti se i sada su prelazi dobri i motor se ne gasi. Upali motor malo ga zagrej daj pun gas podigni model vertikalno nagore i tek sada steluj glavnu iglu gasa. Motor radi, zavrci lagano glavnu iglu, motor ubrzava, ako nastavis sa zavratanjem ugasice se. Odredi tacku maksimalnog broja obrtaja kada je model u tom (vertikalnom) polozaju a onda iglu odvrni za 1/8 kruga. To je to.
                  Kineski motori te klase imaju jedan problem. To je "O-ring" koji osigurava iglu ler gasa. Vrlo brzo popusti i igla ler gasa se od vibracija sama uglavnom zavrce i time smanjuje dotok goriva.

                                                                                               Pozdrav, Bata Stepanovic.
                                                                                                                               

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Problem sa SC 46
« Reply #4 on: May 19, 2013, 08:59:13 PM »
Hvala Bato!

Sad si me malo zbunio. U uputstvu pise da igla niskog gasa treba da bude 2,5 kruga odvrnuta kada je burence za trotel potpuno otvoreno. Znaci pun gas, igla se pazljivo zavje do kraja i odvije 2,5 kruga i to bi trebalo da bude to. Po uputstvu iglu ler gasa ne treba dirati jer je fabricki podesena. Zatim pise da prvo treba podesiti iglu visokog gasa do maksimalnog broja obrtaja i ako motor odrzava konstantan broj obrtaja vratiti iglicu 1/4 kruga. Tek posle toga treba podesavati iglu ler gasa po 1/8 kruga po potrebi i od prilike na nacin na koji si ti opisao.

Inace motor ima odlicn kompresiju i uvek pali pri prvom pokusaju, uvek ga palim rucno bez alnasera. Svecica je OS #8, probao sam i da promenim svecicu. Meni je samo cudno sto motor radi odlicno na punom gasu i onda naglo sam od sebe posustane i opet nastavi.

Offline batans

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 355
Re: Problem sa SC 46
« Reply #5 on: May 19, 2013, 11:13:58 PM »
              Hajde jos malo ako mozemo da resimo problem. To je bas tako, tako u fabrici na tekucoj traci podesavaju karburatore. Kod nekih je 2,5 a kod nekih cak cetiri kruga odvijanja ler igle, sve zavisi od koraka navoja na njoj. Kako bilo da bilo, tako podesena ler igla ucestvuje u doziranju goriva sve do 50% otvorenosti karburatora, 1/2 gasa. Inace i na punom gasu ako bi je zavrnuo do kraja, ona bi prekinula dovod goriva i motor bi stao. Suprotno, ako je motor na leru a igla ler gasa se odvrce i dalje, vazduh ulazi samo kroz onaj 1mm. procepa ali sada gorivo nesmetano juri unutra. Odmah se na leru pojavi mnogo dima, motor presisa i stane.
               Vise razloga moze da maltretira tvoj motor. Obrati paznju na dim iz auspuha, na leru, na prelazu ka max.br.obrtaja i na punom gasu. Kazes da posustane 3-4 sec., posle koliko vremena rada na punom gasu. Ako je ler igla vise uvrnuta nego sto je potrebno, na ler gasu ima manjka goriva i viska kiseonika, motor lepo radi, doduse sa nesto povecanim brojem obrtaja. Lepo ce on primiti gas ali kada se duze drzi na max.br.obrtaja posle kratkog vremena ce se pregrejati, cilindar je u vrhu suzen, zbog povisene temperature ce stisnuti klip i motor usporiti ili stati.
               Cesto i filter za gorivo na crevu izmedju rezervoara i karburatora moze da ima natalozenu prljavstinu, to kada se otvori veoma lici na dlacise vate ili tako nesto, dobro upresovano i onda kao membrana otvara i zatvara u filteru dotok goriva.
               Bilo je problema sa auspuhom. Treba temeljno pregledati i ocistiti unutrasnjost auspuha oko niple za dobijanje nadpritiska, pazljivo pregledati crevo koje vodi nadpritisak od auspuha do rezervoara, mozda je ono zacepljeno cesticom silikona koja se tesko primecuje ili je napuklo pa tu izlaze gasovi umesto da jure u rezervoar. Po nekada mesingana cevcica u rezervoaru na koju dolazi nadpritisak iz auspuha tako legne na zid rezervoara da smanji dotok izduvnih gasova. Eto zabave. Pozdrav.

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Problem sa SC 46
« Reply #6 on: May 20, 2013, 09:48:44 AM »
Jutros sam podesio ler diznu sa crevom kako si rekao. Vazduh je poceo da se cuje mozda vrlo malo pre fabrickog podesenja. Znaci to je bilo u redu. Otvorio sam zadnje deklo na motoru i pregledao zaptivku, sarafi su bili mozda malo slabo dotezeni ali ni jedan nije bio labav. Sve sam vratio i dotegao. Nemam filter izmedju rezervoara i karburatora vec je na crevu sa kojim punim rezervoar. Silikonska creva i mesingane cevi su nove kao sto sam napisao u prvom postu. Probacu opet kada popravim model i ubacim motor i rezervoar. Inaci mi preostaje da kupim novi karburator ako nista od ovoga ne pomogne.

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Problem sa SC 46
« Reply #7 on: May 20, 2013, 12:31:52 PM »
Ima i ona proba sa stiskanjem crijeva za dovod goriva:

Kada je motor na leru, prstima stisnuti silikonsko crijevo - zatvara se protok goriva. Ako se motor nakon 2-3sec samo ugasi - smješa je siromašna, ukoliko motor neznatno pojača ler gas pa se onda ugasi - smješa je otprilike dobra, ukoliko motor značajnije poveća gas, tj. za nekih 15-20% pa se zatim ugasi - smješa je prebogata.

Ja sam moj Kyosho 0.40 više puta tako štelovao i radilo je posao. Na ovaj način se prilično precizno može naštelovati igla lera - low needle.

 (pijemo)
« Last Edit: May 20, 2013, 12:33:40 PM by tataBulik »

Offline Dejan Dobricki

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 380
Re: Problem sa SC 46
« Reply #8 on: May 20, 2013, 04:05:17 PM »
nadji nekoga ko se razume u motore i da ti to nasteluje

Offline scirocco

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Problem sa SC 46
« Reply #9 on: May 20, 2013, 11:49:55 PM »
Bata je to vema lepo objasnio i sve je potpuno tacno,ja bih dodao par bitnih stvari,sve sto pise u uputstvu za upotrebu su samo orjentaciona podesavanja.Nijedan motor neradi isto niti se steluje isto,princip je isti ali od dosta razlicitih faktora utice na to dali ce to biti 2,5 kruga za pun gas ili ne,nemaora da bude kao sto pise u uputstvu.
1-Prvo i osnovno, motor neradi isto na razlicitoj nadmorskoj visini i razlicito se steluje
2-Motor se razlicito steluje sa razlicitim svecicama-toplotna vrednost
3-Motor se razlicito steluje za razlicito gorivo
Da neponavljam milioniti put vec napisanu temu,drzi se smernice koju ti je Bata dao i nema sta da se zbunjujes,dodajes lil oduzimas po 1/8 kruga dok nedobijes to sto ti treba.Za polaznu tacku uzmi fabricko podesavanje pod uslovom da motor dobro dihtuje i da nigde nefalsira.
 (<--)

Offline Adde

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Problem sa SC 46
« Reply #10 on: May 27, 2013, 11:16:03 PM »
Danas sam promenio karburator i svi problemi su nestali. Motor dobro radi na leru i odlicno ubrzava od lera do punog gasa. Medjutim kada letim ne prima gas kao na zemlji vec malo kasni. Posto je bilo kasno i mrak poceo da pada morao sam da se pakujem i idem kuci pa cu sutra da nastavim podesavanje. Hvala svima na pomoci.


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Problem sa SC 46
« Reply #11 on: May 27, 2013, 11:59:03 PM »
Quote
Medjutim kada letim ne prima gas kao na zemlji vec malo kasni.
Otvori malo više iglu za oko 20-30 stepeni.