Author Topic: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2  (Read 17606 times)

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« on: June 06, 2013, 08:07:59 PM »
Konacno sam u prilici da nastavim zapocete radove na mom drugom SU31,posle vise od cetiri godine prekida.Trup sam nabavio od mog prijatelja Branka Bjelica.Krila su konstruktivna ciju je osnovu projektovao,takodje moj prijatelj i kolega Predrag Pantic.Kazem osnovu jer sam strukturu ramenjace rekonstruisao.Pojacao sam krila,plankiranjem sa balzom i skratio duzinu elerona.Sam nastavak radova se sastoji u tome da plankirana krila i stabilizatore presvucem staklenom tkaninom i epoxi smolom.Svakako cu to uraditi po sistemu Druga Cara"smuckaj pa baci",mislim baci na krilo.Sala na stranu ta tehnologija se pokazala kao opravdana jer se nanosi minimum smole i istovremeno se smanjuju gubici u vremenu zavrsne obrade povrsina krila.Iz prilozenih fotografija se vidi i to sta je do sada uradjeno.U ovom trenutku se radi na stajnom trapu,koji ce biti iz AL legure a deo radova obavice Drug Bojan.Prikazani nosac motora ce biti nesto izmenjen a montiracu Glo motor Super Tiger 32,4ccm.Kabina moze biti problem ali imam ideju da je napravim iz delova .
Za mene je ovo veoma dobar model sa vrlo dobrim letnim karakteristikama koje su proverene na mom SU31/1.Konstrukcija krila u ovom slucaju nije bila jednostavo kopirana sa GRAUPNER originala,nego je originalna sa gledista strukture i suzenja debljine profila ali je geometrija krila originalna.Moja jedina primedba za konstrukciju kolege Predraga Pantica je sto je razmak izmedju rebara velik,sto je i on u nasoj medjusobnoj raspravi potvrdio.U svakom slucaju ja sam mu zahvalan na predusretljivosti i paznji koju mi je posvetio.Konacno,mogu reci da ima tu jos puno posla koje treba odraditi.U narednom periodu trudicu se da Vas koje to interesuje obavestavam o stanju radova na ovom mom modelu.













Pozdrav

Dusan Papic

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #1 on: June 06, 2013, 10:02:11 PM »
Model mnogo lijepo izgleda i bice pravo uzivanje pratiti radove na njemu.
Model sa ovakvim trupom, i krilima koja ce biti presvucena smolom i platnom moze da izdrzi buvalno sve.
Puno srece u radu.

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #2 on: June 07, 2013, 09:02:13 PM »
Poydrav Nikola,
Hvala Ti za interesovanje o stanju radova na mom SU31.Ja znam da i Ti imas trup za isti taj model i od istog prodavca.Pitao si za to gde sam nabavio bajonet ,ciji je precnik 30mm.Taj bajonet sam ja porucio iz Madzarske pre nekoliko godina.Mogu Ti reci da se AL cev istog precnika i potrbne duzine, moze iskoristiti i naci u prodavnicama Nauticke opreme od kojih su napravljena vesla za camce.Svakako ja cu objaviti fotografije o toku radova na modelu ali Ti mozes,kada si u Novom Sadu doci do mene pa da se i licno upoznas sa stanjem radova a i resenjima koje Te budu interesovala.Naredne nedelje ce biti gotov stajni trap a danas sam poceo rad na novom nosacu motora za SUPER TIGER 32,4ccm.Prosle godine sam postojeci nosac motora ,koji se vidi na slici predvideo za benzinski motor od 40ccm ali sam od toga odustao.Moj postojeci model SU-31 je zaista vema upravljiv i stabilan i za mene najbolji u toj klasi.Bilo bi lepo da i Ti tvoj SU-31 zavrsis pa bi sa njime mogao jos ubedljivije da pokazes svoje letacke sposobnosti koje su po mojoj skromnoj oceni izuzetne.

Pozdrav Tebi i svim modelarima

Dusan Papic

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #3 on: June 15, 2013, 06:34:09 PM »
zelim da pokazem neke detalje,koji mogu biti od interesa za one koji ce poceti radove na slicnom ili istom modelu kako bi nasli bolja resenja nego sto su ovde prikazana.

Unutrasnji izgled i raspored na  konstrukciji nosaca rezervoara,koji ja primenjujem i na SU31/1 obezbedjuje cvrstu poziciju istog.
Na fotografiji se moze uociti resenje prikljucenja stajnog trapa.Kao sto se vidi iznad karbonskog ojacanja prikljucka ,stavio sam sper plocu debljine 6mm,zalepio epoxi-smolom i postavio cetiri ubodne matice sa ciljem da se  pricvrscenje noge stajnog trapa izvede spolja.



Ovde se vidi repni tocak,koji je upravljiv preko komande pravca sa elasticnom vezom preko opruga.



Komandu dubine obezbedjuju dva servoa ,koji se ugradjuju na zadnjem delu trupa.



Prikaz nosaca sevo uredjaja i nosaca prijamnika sa rebrom za ukrucenje trupa i sa otvorima za tacno pozicioniranje polozaja obe tetive profila krila.



Kao sto se vidi na fotografiji ja necu staviti distantnu cev za prolaz bajoneta kroz trup,nego cu kroz poprecnu osu otvora za bajonet postaviti dvodelno rebro i time omoguciti laksi pristup rezervoaru,kao i montazu akumulatora za napajanje prijemnika.

U ovom momentu radim na nosacu motora SUPER TIGER ,kao i na pripremi krila za postavljanje prikljucka za centriranje istih.Istovremeno pripremam i prikljucke za fiksno povezivanje krila.
O svim ovim radovima cu pisati ,kada ih zavrsim.Kod gore pomenutih radova u toku,pomagao mi je moj mladi kolega BOJAN.

Pozdrav modelarima

Dusan Papic


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2173
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #4 on: June 15, 2013, 06:56:53 PM »
Pozdrav Cika Dule,

u pravo vreme ste nasli da opisujete izradu modela, jer uskoro i ja planiram rad na mom sukhoi-u. Svaka cast na dosadasnjim radovima, bice to lep model. Hoce biti sema farbanja kao i na prvom ili neka druga?
Jedan od razloga zasto pravim model su takmicenja u Hrvatskoj gde se iskljucivo lete scale modeli. Nadam se da cu ga zavrsiti do septembra i narednog takmicenja.

Pozdrav i samo napred.
 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #5 on: June 20, 2013, 03:29:42 PM »
Kada je u pitanju dekorisanje i bojenje SU=31/2,ja bih zeleo da kombinacija boja ostane priblizno ista.Razlog zato je odlicna vidljivost modela u letu za ovako starog modelara kao sto sam ja. Eventualne izmene ce se napraviti uz predloge koje dobijem od Mirceta i Branka.Insistiracu da mi Mirce postavi na donjem delu trupa onu razvucenu,aerodinamicku CRVENU PETOKRAKU i istu navertikalnom stabilizatoru.Moram reci da je pripremu za moj SU-31/1 za bojenje napravio ,ko drugi nego Mirce na cemu sam mu zahvalan.Naknadno prosle godine je isti DRUG,udario na krila i trup,dodatne slingeraje .Nemoze se sporiti da ima oko SOKOLOVO.Zamolicu mog Druga Branka Golubovica da oboji ovaj model.Kao sto se moze zakljuciti mi radimo timski.

Pozdrav svim modelarima

Dusan Papic

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #6 on: June 20, 2013, 11:11:02 PM »
neki predlozi









« Last Edit: June 20, 2013, 11:19:55 PM by branek »

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #7 on: June 28, 2013, 12:37:30 PM »
Druze MISO predlozi za kolor seme,koje si prikazao su inspirativne i hvala Ti na tome.Kolor sema koju ja zelim bi ce slicna na mom SU/1 ali ce sa donje strane,ako bude istina biti postavljena crvena petokraka onako razvucena ,kao kod G2.

Pozdrav cika CAR

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #8 on: June 28, 2013, 12:46:32 PM »
Kao sto sam na pocetku rekao,nosac motora ce biti prepravljen obzirom da je u pitanju montiranje motora koji se razlikuje od ranije predvidjenog.Na fotografijama se vidi da je ovaj motor blizi fajervolu ali sasvim dobro se uklapa pod kapotazem.Isto vazi i za auspuf za koji sam napravio dovoljno mesta za montazu kapotaza.Ostaje da se u narednom periodu resi pitanje komande gasa,kao i zatvarabnje otvora ,koji nisu potrebni kod primene ovoga motora.







Pozdrav od Dusana Papica

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #9 on: July 01, 2013, 10:01:20 AM »
Samo napred Druze Care!

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #10 on: September 02, 2013, 06:18:52 PM »
Ipak se nesto radi na SU-31.Napravljen je mehanizam za gas motora,koji je u nepovoljnom polozaju za montazu pa sam se odlucio za ovo resenje.



Bio je problem doci do materijala za stajni trap,kao i obrada istog ali je to reseno uz veliku pomoc druga BELOG i druga BOJANA.Ovih dana ce mo nastaviti rad na tome sa ciljem da se izvrsi savijanje/alat postoji/i izvrsi probna montaza,obzirom da postoje tockovi sa osovinama i osiguranjem.



Pozdrav svim modelarima od

Dusana Papica

Offline aerofly

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 324
    • facebook.com/modeling.serbia
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #11 on: September 03, 2013, 08:32:47 AM »
Koji je ovo aluminijum..dural ili obican? Pozdrav..

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #12 on: September 03, 2013, 03:21:10 PM »

Fiksni stajni trap,koji je ovde prikazan je duraluminijum i ocekujem da cu kod savijanja morati da ga zagrejem.Obicno se mesto savijanja namaze sapunom pa se podruclje savijanja zagreje dok sloj sapuna nedobije braon boju.Naravno da je to jedan stari nacin,koji su primenjivali majstori da bi resili problem kontrole temperature da bi se kristalne plocice legure AL pravilno rasporedile i tako olaksalo savijanje bez makro i mikro pukotina.Nadam se da cu u tome uspeti.

Pozdrav

Dusan Papic

Offline disljenko

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 353
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #13 on: September 03, 2013, 04:45:58 PM »
Veliki pozdrav za vas cika Dule, nego ima jedno pitanje za vas. Naime gledajuci jednu od slika iz vaseg prvog pisanja o ovom avionu primetio sam da bajonet koji spaja krila prolazi kroz plastican trup i oslanja se samo na tu plastiku. Zar ne bi trebalo da se sa unutrasnje strane ubaci 2-3mm avio sper koji ce biti kao i koreni provil na krilu cisto da taj bajonet ima malo jacu povrsinu na koju ce da se nasloni. Ipak ti delovi ce trpeti velika opterecenja. Sta vi mislite o tome?

Evo slika o cemu sam pisao:



Samo napred i sve najbolje.

Offline promat

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 58
Re: Nastavak radova na polu skala modela SU31/2
« Reply #14 on: September 06, 2013, 12:25:02 AM »
Ovaj predlog ,koji si dao nije bez osnova i takav nacin ojacanja bokova trupa primenjen je u ranijoj varijanti EXTRA 260,kakav model ja imam.Od toga sam u ovom slucaju za SU31 odustao jer na mome SU31 ,koji vec imam i sa kojim sam leteo ,nema takva ojacanja ali ima distantnu cev za vodjenje bajoneta i ukrucuje bocne strane.To dobro funkcionise i dovoljno je kruto.Na ovom modelu ja zelim da izbegnem upotrbu distantne cevi unutar trupa jer ona ometa montazu rezervoara za gorivo i postavljanje akumulatora.Gde su vrhovi strelica koje si Ti obelezio tacno po osi otvora za bajonet a po poprecnom preseku trupa na toj poziciji ,postavicu rebro od spera 4mm,koje ce imati zadatak da drzi potrebnu distancu kod pritezanja krila uz trup modela.U svakom slucaju ja se Tebi zahvaljujem na ovoj sugestiji,koja nije bez tehnickog osnova ali mislim da ce moje usvojeno resenje opravdati razloge koje sam imao u vida za takvu odluku

Hvala na paznji i modelarski pozdrav od

Dusana Papica