Author Topic: Spark F3A - Krill Model  (Read 29687 times)

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Spark F3A - Krill Model
« on: August 18, 2013, 12:23:07 PM »
Polako ali sigurno raste broj F3A modela u Srbiji. Od nedavno, postao sam vlasnik jos jednog vrhunskog modela za kojim sam poceo da balavim od mog prvog susreta sa njim jos 2010. godine na EP u Austriji. Vec tada sam znao da ce kad tad` biti moj.  :big smile

10707-0

Dosta vremena i paznje sam posvetio montiranju motora, napadnim uglovima krila i otklonima, jer bez toga nema preciznog letenja. Za motor sam morao da porucim gumene odstojnike od Ralph Schweizer jer je takav nacin montiranja neophodan za inrunner motore sa reduktorom. Moram da pohvalim strucnost i agilnost u poslovanju Ralph-a jer je sve u nepuna dva dana stiglo na moju kucnu adresu iz Austrije.

Pre nego sto je motor ugradjen u avion, morao je prvo da se otvori reduktor, ocisti stara mast i podmaze sa novom koja ce tu biti narednih 70 startova, za masinske radove i proceduru podmazivanja mi je pomogao Gile i ovom prilikom mu se zahvaljujem. Kako sam sve sastavio pre jedno 10ak dana, ostalo je samo da se podesi ESC za inrunner motor i cujemo kako radi :) Naravno, tu mi je u pomoc priskocio magic sa njegovim znanjem i iskustvom pa je sve zavrseno jako brzo i uspesno. U slucaju kada se koriste inrunner motori, tajming se stavlja na low, a start motora na very slow zbog reduktora.
Mast koja se koristi u motorima sa redukcijom ne sme biti grafitna, a o kojoj se tacno masti radi ne znam, kupio sam Hacker-ovu koju oni preporucuju.

Od setup-a u avionu se nalazi sledece: Motor Hacker C50-13XL, ESC Turnigy 100A, Baterije Rhino 2x5S 4900mAh, servoi Futaba 2x9650 u horizontalcima, 3xFutaba BLS 451 u krilima i vertikacu, Power Box Switch i Rhino 2S 610mAh, Prijemnik JR921 na 2.4Ghz i stanica JR X9303.

Podesavanje modela je sama srz F3A letenja, a i generalo. Bilo je potrebno uraditi diferenciju na aileronima konkretno 10.2 stepena na gore i 10.8 stepeni na dole kako bi avion imao konstantno aksijalno valjanje bez tendncije vadjenja ili bezanja u neku stranu, to se najbolje vidi prilikom vertikalnog penjanja pod uglom od 90 stepeni i komandom ailerona levo ili desno. Ako vam u tom slucaju avion ne bezi ni u jednu stranu onda ste uspeli da dobijete aksijalno valjanje i to ne treba nista dirati, u suprotnom igranje sa diferencijom vam predstoji.
Na horizontalcima su hodovi 10.5 gore i 11 stepeni na dole. Vertikalac i njegovi otkloni su subjektivna stvar. Ovo su podesavanja za FM1, za FM2 tj snap roll jos uvek jurim idealno podesavanje i otklone na aileronima pa cu vam preneti i to kada nadjem zadovoljavajuce parametre., FM3 se koristi za Stall Turn i tu generalno violim da dodam jako puno horizontalca i vertikalca, dok ailerone smanjujem na minimum.

Da ne davim puno oko pojedinosti, samo bih da se zahvalim svojoj ekipi ljudi sa kojima redovno letim i treniram u slobodno vreme pogotovo Miletu i Magic-u jer samo oni znaju kako je ovo cudo od aviona kupjeno i kakva je to avantura bila.  (pijemo)

Avion sam poleteo u petak 16.08., a leteo sam ga i juce na 13ci. S obzirom da sam u nekoliko navrata proveravao uglove motora,  krila i horizontalaca i postavio ih u apsolutno nulu, iznenadjenja pri poletanju nije bilo...vec od samog starta avion je leteo jako neutralno, kako sam i ocekivao. Da li je zadovoljio moje potrebe? Apsolutno DA jer tek mi predstoji upeglavanje i igranje sa napadnim uglovima krila i ostalim carima F3A letenja. Za mene je ovo tek pocetak mog odavno sanjanog sna.

10709-1

10711-2

10713-3

I na kraju, ekskluzivno Logo F3A tima Srbije za koji je bio zaduzen moj jako dobar prijatelj i dizajner mnogih avionskih sema farbanja, Milos LynxLivery Mihic.

10715-4


   
« Last Edit: August 18, 2013, 10:07:47 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #1 on: August 18, 2013, 12:29:49 PM »
Bravo Nikola!!!

Sto bi ti rekao "prava sprava u pravim rukama" jedva cekam da gledam i uzivam!!!

A logo je delux!

 (pijemo) (<--)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 584
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #2 on: August 18, 2013, 12:44:17 PM »
E ovo je vec nesto... :)aplauz :)aplauz
Ono sto sam ja citao o tom modelu je samo u superlativu. Neka pola bude tacno i bices prezadovoljan!
Svaka cast na izboru. Vise nemas opravdanja :big smile Sad ocekujemo medalje....  ()-()

Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #3 on: August 18, 2013, 12:49:52 PM »
imao sam sreću da juče vidim ovaj avion na livadi, perverzija. ladno ima podešavanja uglova krila i horizontalca, nisam znao ni da to postoji. prvi put sam čuo zvuk mototra sa reduktorom, pogledao braneka koji je samo rekao, to je ok, tako treba da se čuje :)
clemens je snimio jedan let i prilikom vertikalnog rola koji si pominjao, bio je tačno ispod aviona, tako da ću postaviti video kada ga dobijem.

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #4 on: August 18, 2013, 01:14:03 PM »
Čestitam Nikola, divan model u pravim rukama...

Pozdrav

Mirče

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #5 on: August 18, 2013, 03:37:52 PM »
Ja juče gledao Nikolu kako leti.  :)aplauz

Avion je dobar, ali ipak pilot ima najveću ulogu tu. Nikola je opeglao dva programa profi!!! :)

Svaka čast Nidžo, i da se leti mnogo više!

A logo je odličan.

Pozdrav
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #6 on: August 18, 2013, 07:34:45 PM »
Nabavaka ovog aviona jeste bila jedna lepa avantura i prica koja je ostala, i drugarstvo koje je svaki put sve vece.

Ja jos nisam imao prilike da vidim Nikolu u akciji sa Sparkom ali znam kako to moze da izgleda, vrhunski!

Nikola, uzivaj i zelim da puno uspeha i na medjunarodnij sceni sa ovim modelom.

poz
Veljko

Offline brainstorm

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 354
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #7 on: August 19, 2013, 08:31:04 AM »
Čestitke Nikola, i nek je sa srećom!

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #8 on: August 19, 2013, 01:31:06 PM »
Cestitke i od mene.

Offline mile

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 71
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #9 on: August 20, 2013, 03:15:51 PM »
A malo je trebalo da ga ostavimo u onoj maloj i skučenoj prostorijici  :) , ali su ipak završila "krila od krila u krilu"  :big smile .

Sad će u tvojim rukama sigurno da se razmaše i jos dugo, dugo da leti. Nikola, neka je sa srećom, dugo da te služi i sluša.

P.S. Jedva cekam da ga vidim u akciji.  oo))

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #10 on: August 21, 2013, 09:54:43 AM »
I ja sam sa uzivanjem gledao kako Spark perfektno (sa moje tacke gledista) izvodi svaki momenat leta, zahvaljujuci pilotu Nikoli. To je bilo vrlo inspirativno, mislim za svakoga ne samo za mene.

Takodje moram da pomenem, i da se zahvalim, Nikoli sto je pored zadovoljstva koje je imao sa Sparkom, vrlo rado, meni poklonio cas obuke sa mojim trainstar-om (na duplim komandama).

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #11 on: August 21, 2013, 02:38:52 PM »
Nema na cemu pnedic i drugi put. Hvala svima na lepim recima. 8)
Nazalost nisam stigao da ga letim od subote, pa vam ne mogu preneti neke nove utiske. Generalno gledano, zelja i cilj su mi se ostvarili i sada ostaje samo da vezbam jos vise i dovedem sebe na nivo F3A pilota koji sa ponosom i bez imalo stida treba da predstavi Srbiju na nekom od takmicenja u okruzenju. Svaki pocetak je tezak, sreca pa nisam jedini u ovoj prici i sto ima jos par ljudi koji dele slicne ciljeve i koji prozae isto sto i ja. Nismo imali od koga u Srbiji da ucimo o F3A letenju i nekim cakama, ali smo vremenom i nasim angazovanjem dosli i dalje dolazimo do informacija koje nas guraju napred. To znanje svakao prenosimo i na druge RC pilote,pa koga zanima moze sve da pita ovde ili na aerodromu.

 (pijemo)

Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #12 on: August 22, 2013, 01:57:21 PM »
Zaboravih da napisem o logotipu par reci. Glavna zamisao je bila da se iskombinuju tri-cetiri stvari; simbol za snap roll, F3A tim Srbije, silueta aviona i zastava. Po meni Milos je odradio odlican logo koji zadovoljava zelje F3A tima.

 (pijemo)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #13 on: October 04, 2013, 08:43:05 AM »


Hvala Mare za snimak  (res)
Nikola | rcfly.in.rs


Offline marko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 950
Re: Spark F3A - Krill Model
« Reply #14 on: October 04, 2013, 09:47:51 AM »
Nema na cemu tebra  ;namig

Samo da se snimamo .... i letimo  :superman:

M. (pijemo)
WARNING:intentional straight and level flight prohibited!