Author Topic: Bleriot XI - 1:2 scale maketa  (Read 10574 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« on: September 22, 2013, 03:18:45 PM »
Pozdrav svima!
Nisam bio siguran gdje da stavim ovu temu, jer ovo nije model koji ce poletjeti, ali ... ko zna  mmmm

Prica je pocela prije nekih 20 dana na sastanku odbora za proslavu 100 godina vazduhoplovstva u Crnoj Gori. Tada je dogovoreno da mi t.j. Modelarski Klub "Cirus" iz Podgorice uradimo maketu aviona Bleriot, koji je 5 septembra 1913. izveo prvi let na Cetinju i time zapoceo eru vazduhoplovstva u Crnoj Gori. Kada sam cuo da je vrijeme koje imamo za izradu samo nekih 15 dana, bio sam skeptican, ali kako se ideja razvijala sve je djelovalo realnije. Prvih nekoliko dana smo proveli u dogovaranju, stampanju planova i nabavci materijala a budzet koji smo dobili bio je sasvim dovoljan da ne stedimo. Citava izrada je izvedena u auto servisu "Popovic" koji je vlasnistvo naseg drugara Darka. Tu ce ovih dana i poceti sa radom prostorije naseg kluba.

Poceli smo stampanjem planova, koje sam u Corelu povecao na velicinu od 4 metra koja nam se ucinila sasvim zadovoljavajuca:


Izrada je krenula od trupa, za koji smo koristili letve dimenzija 18x18mm. Morali smo da ih produzavamo, a sjekli smo ih masinom za secenje lajsni da bi uglovi bili OK.


Trup smo spajali srafovima sa braon glavom, kako bi dobili izgled originala koji je spojen na drugaciji nacin, navojima u obliku "U" profila.
 

Obojen je sandolinom za zastitu drveta.




Trup je zavrsen dosta brzo, a onda su na red dosla krila. Rebra su uradjena od borovih dasaka debljine 8mm. Njih sam isjekao ubodnom testerom, a potom ih je Rade obradio slajfericom da budu ista.


Sklapanje krila uradili smo na odstampanom planu, i rebra povezali borovim letvicama, sve je izaslo dosta jako...


Najveci problem je predstavljala lajsna na kraju krila ili terminezon, koju je trebalo saviti dosta velikim radijusom. Malo vrele vode i tanka lajsna odradili su posao



Potom presvlacenje. U pocetku smo kupili jako platno za tende, medjutim to se pokazalo kao greska. Takvo platno nije bilo moguce zateci dovoljno jako a da ne polomimo ram, tako da smo kupili lagano pamucno platno koje se zateze kao pracka.









.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #1 on: September 22, 2013, 03:43:02 PM »
Sledeci na red dosao je stajni trap. Koristili smo tockove djecjeg bicikla koji su istog promjera i oblika kao na originalu.



Sve metalostrugarske radove odradio je naravno Rade  (work)



Da smo imali malo vise vremena posvetili se detaljima malo vise, ali zbog ovako kratkog roka, nismo se usudili da gubimo vrijeme na njima.



Imitacija motora uradjena je od tri cilindra za kosilicu koje smo kupili na otpadu, kao i nekog starog alternatora koji je posluzi kao blok motora.



Mat crna boja je magicna za ovakve stvari, sa njom sve izgleda odlicno.



Najmladji clan ekipe, moj sin Todor je pomagao takodje :)



Kada smo po prvi put sklopili trup i krila, i rep koji sam u medjuvremenu uradio odusevili smo se izgledom, iako je maketa bila jos daleko od zavrsetka.



Naci elisu ove velicine bilo je nemoguce, zato sam kupio dasku, opet od borovine, koja se lako obradjuje, zalijepio je duplo jer debljina nije bila dovoljna, i onda je malo po malo rucno oblikovao u propeler.







Presvukli smo i rep, i uradili drljacu, koja je oprugom davala super amortizaciju, i dosta uticala na izgled makete.



Nosaci sajli izvareni su na trup i maketa je zavrsena utezanjem sajli






Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #2 on: September 22, 2013, 04:08:44 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz neverovatno, ja sam oduševljen, bravo majstori. Prava je šteta što niste imali više vremena, ne sumnjam da bi maketa postala model, i to kakav model.
Skidam kapu,    1ee
ex pseudonijum: licider

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #3 on: September 22, 2013, 04:38:08 PM »
Hvala Savo  ()-()
Tako je otprilike izgledalo nasih haoticnih 15 dana. Za to vrijeme bilo je divnog druzenja, pomalo i nervoze jer je dogadjaj za nas dosta veliki a rok kratak... Model je tog dana na Cetinju izlozen ispred Zetskog Doma, koji je za njega bio odlican ambijent. Uvece je odrzana svecana akademija, a nasa maketa bila je zvijezda veceri  :big smile . Evo nesto slika koje je Fenix napravio, i neke koje ce vam malo docarati atmosferu. Veliki pozdrav iz Podgorice.











Pozdrav od ekipe, na zalost na ovoj slici hvali nam Rade Simic, koji taj dan nije mogao sa nama na Cetinje:








Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #4 on: September 22, 2013, 04:54:49 PM »
SVAKA VAM CAST!!!!
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #5 on: September 22, 2013, 05:08:23 PM »
SVE POHVALE  :)aplauz  :)aplauz

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #6 on: September 22, 2013, 05:34:40 PM »
Jako lepo, model izgleda veoma dobro i potpuno se uklopio u ambijent ispred pozorišta... 

Svaka čast momci...

Pozdrav

Mirče


Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #7 on: September 22, 2013, 06:23:19 PM »
 :)aplauz Model izgleda fenomenalno.  (<--)

Pozdrav
Miša
#FFCC00

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #8 on: September 22, 2013, 06:37:34 PM »
Šteta bi bilo ako maketa ne nađe nekakav pogodan prostor gde će i dalje biti izložen znatiželjnim pogledima, a trud ekipe to itekako zaslužuje. Nestvarno deluje na onom večernjem snimku, fantastično.
 :)aplauz  1ee
ex pseudonijum: licider

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #9 on: September 22, 2013, 07:05:06 PM »
Bravo svima za trud, veštinu i snalažljivost.  :jaki: Ovo je lep dokaz da kada se hoće i (crna) gora se može pokrenuti.  Mislim da se i u to vreme pre 100-110 godina radilo sa sličnim pristupom, jer je letačka groznica svugde na svetu bila jaka. Kažu. Možda ste i osećali to prilikom rada.  Uz malo izmene i dodatne potrebne opreme bi sigurno i poleteo, ali ga ostavite ovako, jer mnogo više vredi da stoji i da se vidi svaki dan, kao dobar primer za slogu i entuzijazam.  (pijemo)

Moj predlog je da na osnovu iskustva ovog primerka, možete da napravite na RC, može i manji zbog lakšeg transporta. Ovaj primerak vam može pomoći da nađete sponzora za takav projekat. Kaže se, udarajte dok je gvožđe vrelo, odnosno dok je pažnja usmerena prema vama. Mogao bi da poleti za 101 godišnjicu.  :big smile

 (thumb)
« Last Edit: September 22, 2013, 07:31:59 PM by tibeteagle »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #10 on: September 22, 2013, 07:34:19 PM »
Hvala svima na finim rijecima. Koliko cujem, model ce biti izlozen u zgradi aerodroma u Podgorici, a leteci model nam je u planu, jer su planovi koje imamo jako kvalitetni.

Offline munjeviti

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 94
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #11 on: September 22, 2013, 08:04:25 PM »
Svaka cast majstori maketa je prelepa :)aplauz

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #12 on: September 22, 2013, 09:10:24 PM »
Fantasticno! Za svaku pohalu  :)aplauz
Nikola | rcfly.in.rs


Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2293
Re: Bleriot XI - 1:2 scale maketa
« Reply #13 on: September 22, 2013, 10:40:42 PM »
Fenomanalan rad. Prelep eksponat. Nadam se da se ekipa nece zaustaviti na ovom prijektu.

Pozdrav za celu ekipu.