Author Topic: Izoflor  (Read 15517 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izoflor
« Reply #30 on: June 17, 2015, 10:22:14 PM »
Karton pena je mnogo čvršći materijal nego gola ploča. Samo super leki modeli se mogu praviti od golog, ali sa karton penom je konstrukcija enormno kruća. Ovo zato kažem da se ne razočaraš ako si već osetio pod prstima karton penu.
Kupi i od 10mm. On je dobar zato, jer se može profilisati krilo i trup sa šmirglanjem po potrebi. Mnogi drugi modeli se mogu raditi od debljeg materijala kao recimo čamci, makete, kutijasti rebrasti trupovi i sl. Treba videti razne projekte na bazi deblje ploče i možda ćeš naći baš nešto gde če trebati.

Evo nekoliko 3D model od XPS 10mm debljine. Radi se istim postupcima kao depronci od 5-6mm Samo jači odgovarajući setap treba i gotovo.





Planovi i ostalo:
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1042052
« Last Edit: June 17, 2015, 10:39:48 PM by tibeteagle »

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Izoflor
« Reply #31 on: June 17, 2015, 11:32:42 PM »
U stvari hteo bih da probam ovu tehniku izrade krila
http://newtonairlines.blogspot.com/2014/05/better-airfoil-wing-build.html
Posto sam poceo pre pola godine da se bavim ovim hobijem, sve me interesuje....da budem iskren vise sam pravio nego leteo.Napravio sam jedrilicu, telo od karton pene, krila sam isekao od stirodura i presvukao papirom i to lepo leti, ali me vuce da probam i ovu tehniku ...probacu, mozda mi i uspe  mmmm

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Izoflor
« Reply #32 on: June 18, 2015, 06:42:18 AM »
 mmmm ja vec duze vreme trazim izoflor,,i mogu i ga naci 3mm i 6mm ali nazalost nisu obe strane glatke.Ovo malo sto jos imam na stanju su stare zalihe od pre 2 godine kad sam i poceo sa modelarstvom.Onda uzeo 2*6m3 pa mi je ostalo jos po koje parce,a i one otpadke sam redovno spakovao.I 2*2cm nekad dobro dodje  ;namig
Nije sramota učiti !!!

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: Izoflor
« Reply #33 on: June 18, 2015, 09:09:35 AM »
Imate novi materijal. Zove se PUFATERM, isto se koristi za izolaciju unutrasnji povrsina, tako da e ko izoflor, i 6 mm. Sa obadvije strane je gladak. Samo jedina mana mu je sto je skuplji od izoflora i u jednom pakovanju imate 6 ili 8 komada. Meni se svidio, jer je lako obradiv.

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Izoflor
« Reply #34 on: June 18, 2015, 10:06:42 AM »
Malo sam guglao ali ja Pufaterm u Srbiji ne nadjoh  >:(

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: Izoflor
« Reply #35 on: June 18, 2015, 10:31:45 AM »
Pa i ja sam trazio svugde al ga nema.Kolega sa foruma inace iz Sarajeva ako sam dobro video.Izgleda da u Bosni ima a nasao sam i jedan Hrvaski sajt gde ima nesto ali sve je to daleko od nas  :'(
Nije sramota učiti !!!

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Izoflor
« Reply #36 on: June 18, 2015, 10:55:52 AM »
Par puta godisnje idem do Loznice i Bosna je na pljucomet ali da bih presao kolima treba mi zeleni karton i medjunarodna dozvola  >:(  a to mu je jedno 5 hiljadarki..da nije tako skoknuo bih do Zvornika ili Bijeljine , mozda bi se tamo moglo kupiti  mmmm

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: Izoflor
« Reply #37 on: June 18, 2015, 11:46:19 AM »
Iz Sarajeva sam ja. Mozda bi se nesto moglo nekako skontat. Bus neki ili slicno.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izoflor
« Reply #38 on: June 18, 2015, 05:46:30 PM »
Ako ne pravite profilisana krila od tog komada izoflora koji ugrađujete  možete dobiti fantastičan materijal na sledeći način. To sam već postavio u jednoj temi ali evo i ovde kada se već vodi diskusija. U prodavnici Sitologika u Beogradu postoji dvostrana lepljiva traka koja se prodaje na m2 dosta je žilav materijal i dosta lagan. Uzmete dve ploče izoflora od 3mm i zalepite ih po hrapavim stranama ovom trakom jednu za drugu na taj način dobijate jako dobar materijal i dve glatke strane izoflora. Jeste malko teži ali je bar izdržljiviji. A što se tiče onog plavog stirodura što je tibeteagle postavio ja sam našao neki slovenački od 10mm ali ne profilisan. Nije loš materijal ali je dosta krt.
The ground is the limit (or a water)

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Izoflor
« Reply #39 on: June 18, 2015, 06:24:58 PM »
Iz Sarajeva sam ja. Mozda bi se nesto moglo nekako skontat. Bus neki ili slicno.

Vec vidim naslov "Modelarska mafija uhvacena u rasturanju penastih materijala"
salu na stranu, pitanje je koliko bi tabli stiglo citavo, u svakom slucaju hvala na ponudi  ()-()

Danas sam svratio i pogledao i kupio ovo
http://www.floorhouse.rs/sr/prateci-materijal/podloge/izo-podloga-xps-5mm/1089

materijal je gladak sa obe strane, sjajan, elastican i na dodir kao da je gumiran a lagan je kao pero, podseca na
one kutije u koje se pakuje hrana...ucinilo mi se vrlo upotrebljivo pa sam kupio cetiri table
1250x800 za celih 480 dinara, bilo me blam da uzmem manje  :o
Probacu da odradim neko krilo ovih dana pa ce se znati valja li ili ne  mmmm
« Last Edit: June 18, 2015, 06:36:44 PM by alzo »

Offline Drazen82

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 72
Re: Izoflor
« Reply #40 on: June 18, 2015, 07:46:16 PM »
Pa i jeste slicno ovome. Ja sto mogu pomocu,i mene su uveli tako sto su mi pomagali, i ja cu drugima pomagati koliko mogu.
Nemojte mislit da idem da zaradim, to nikad u ovom hobiju!!!
Super, nek si nasao!!! Sretno

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Izoflor
« Reply #41 on: June 19, 2015, 08:27:00 AM »
Hvala, tu smo da se druzimo i pomognemo ako se moze  8)