Author Topic: Obrada alubonda na CNC-u  (Read 4153 times)

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Obrada alubonda na CNC-u
« on: December 12, 2013, 01:46:02 PM »
Verovatno su mnogi od nas culi za alubond kao materijal koji je nasao primenu u gradjevinarstvu a i sire.Posto u firmi u kojoj  radim posedujemo veliku cnc masinu dimenzija 250x400cm ,i cesto obradjujemo razlicite materijale na njoj, odlucio sam da probam od jednog parceta alubonda debljine 4mm da napravim jedan fpv drzac koji se prodaje na HK.
Mogu vam reci da je rezultat jako zadovoljavajuci i da drzac izgleda jako cvrsto.Verovatno ce nekome od vas pasti jos neka ideja gde bi mogao naci alubon primenu a da posluzi u RC modelarstvu.
Evo i nekih slika obrade i samog zavrsnog drzaca.
















« Last Edit: December 12, 2013, 05:46:42 PM by azoran »

Offline jorgo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 54
Re: Obrada alubonda na CNC-u
« Reply #1 on: December 12, 2013, 02:06:21 PM »
NEMA SLIKA!!!  (nene)

Offline tataBulik

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 352
Re: Obrada alubonda na CNC-u
« Reply #2 on: December 12, 2013, 02:13:04 PM »
Alubond ima odlična svojstva (u građevinarstvu) jer je rađen kao kompozit aluminijum - polietilen - aluminijum, pa samim tim ima čvstoću, a ujedno elastičnost.

Možete ga naći kod svih malo opremljenijih proizvođača ili montera aluminijumske bravarije. Znam da mu je cijena jaka, oko 35€/m2 (debljine 4mm).

Ono što je možda problem je odnos težina / žilavost (za primjenu u modelarstvu)  mmmm

Offline azoran

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 122
Re: Obrada alubonda na CNC-u
« Reply #3 on: December 12, 2013, 05:52:56 PM »
Izvinjavam se zbog slika ,nisu bili dobri linkovi.Slazem se da je dosta skup alubond kao materijal,ali za ovakve sitne stvarcice gde je potrosnja materijala jako mala mislim da je isplativ sobzirom da izgleda dosta cvrsto a i materijal je sam po sebi vizuelno efektan.
Posto sam za probu napravio dva komada kolega Dragan (drJack) je postao vlasnik jednog komada i vidim da je bio i on zadovoljan.