Author Topic: Fleksibilni eleroni  (Read 4819 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Fleksibilni eleroni
« on: June 26, 2013, 02:53:37 PM »
Nesto mi palo na pamet kako da se smanji otpor koji stvaraju eleroni prilikom kontrolisanja jedrilice. Ako ne bi imali oblik daske i ne bi imali ostre ivice na krajevima, ne bi se javljali oni vrtlozi kao na svim ostrim ivicama, kao i na vrhovima krila i slicno... Pomislim u jednom trenutku "Vaci kralju, mnogo si pametan..." Vec u sledecem trenutku ukucam to u google, i kao sto to obicno biva u zivotu, nekome je to vec palo na pamet. Ni manje ni vise nego NASA-i. Lupim se u celo i spustim na zemlju :sljus

http://www.aviationweek.com/blogs.aspx?plckblogid=blog:7a78f54e-b3dd-4fa6-ae6e-dff2ffd7bdbb&plckpostid=blog:7a78f54e-b3dd-4fa6-ae6e-dff2ffd7bdbbpost:a7a8bc4e-970f-493a-af19-b3419e5f166b

Dali je jos nekome ovo palo na pamet, ili jos bolje dali je neko ovo vec pokusao ranije? Meni ovo delije kao skroz dobra fora, i voleo bih da to probam nekad.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Fleksibilni eleroni
« Reply #1 on: June 26, 2013, 06:21:34 PM »
Baš si zagazio u veoma aktualnu oblast u konstruisanju aviona današnjice.
Quote
Da li je jos nekome ovo palo na pamet, ili jos bolje dali je neko ovo vec pokusao ranije?
Da tu foru već odavno koriste ptice. Nadalje, prrincip elstičnog pomeranja odnosno uvijanja krila su već koristili i pioniri avijacile u cilju komandovanja nagiba aviona. Tamo nije menjana geometrija profila samo napadni ugao profila krajeva.
Razne karakterne promene krila, koje si naveo sa slikama, imaju za cilj promenu geometrije profila krila, sa čime se menjaju karakteristike leta aviona, što je važno pri manjim brzimana kao recimo sletanje. Da te ražalostim u tome, da i u ovom slučaju se javljaju iste turbulecije na izlazu profila kao da se radi o krutoj eleron komandi. Da toga nema, ni željenog efekta kočenja ne bi bilo. Ima raznih nivoa turbulencije u oblasti potpritiska na profilu i oko profila sa raznim geometrijama i napadnim uglovima, ali to sada pustimo.  (fiu)



Pored nekoliko uspešnih pokušaja u svetu za postizanje sličnog cilja i ja sam se uključio nedavno. Jedan od dobrih rešenja je da se postigne dobar efekat za nagib modela a da ima manje intenzivne turbulencije na profilu krila i pozadi je i moje rešenje. Na 3 RC modela sam napravio da se celo krilo pomera, oba naizmenično oko svoje uzdužne ose. Odlično radi čak i za potrebe 3D akrobacija. Žao mi je da sada nemam video snimak, koji je stajao godinama na netu, ali veruj da dobro radi. Na slikam se vide krajnji položaji krila.



http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,306.0.html
http://rcfly4um.org/index.php?topic=500.0
http://rcfly4um.org/index.php?topic=338.0

Da bi slika bila potpunija slika o efikasnosti ovih rešenja, trebalo bi da se izvrše merenja u tunelu. To će da pričeka malo.
Ovo rešenje bi se moglo primeniti i na jedrilicama ali iz nekih prakričnih razloga klasična rešenja su bolja i ne bi se dobio previše bolji efekat.

Sve dok razmišljamo u rešenjima sa krutim konstrukcijama, teško da ćemo uskoro postoći ono što ptice znaju sa svojom telesnom arhitekturom u menjanju geometrije svojih krila, a koja rade savršeno u svim režimima leta.

Žao mi je da o ovome nije bili diskusije pre. Možda je bila malo "visoka tema" za prosečne modelare, ali evo Vaci se uzdiže.  ;)
 ;namig

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Fleksibilni eleroni
« Reply #2 on: June 26, 2013, 10:02:54 PM »
Hehehe :big smile

Drago mi je ako sam bocnuo zanimljivu (bar meni) temu. Voleo bih da vise ljudi da svoje misljenje, ideju ili realizaciju oko ovog pitanja. Ja ne mogu mnogo da doprinesem. U stvari ja ne mogu uopste da doprinesem  :hehe Ali hocu da naucim i iz razmisljanja i iskustava drugih.

Posto sam trenutno u DLG fazonu i toliko mi se svidja da necu skoro da ga napustim, razmisljam u domenu jedrilica. Prvo, ovo resenje koje TE ima na svojim avionima, mislim da bi bilo tesko u smislu mase za jedrilicu tipa DLG. Imam tako neki osecaj (sad ce TE da me zapali jer su osecanja u ljubavi a ovde fizika :) ).

Ja sam nekako razmisljao u drugom smeru, pa mi vi kazite dal to vredi nesto. Naime, svi gledamo da se otarasimo torzije u krilima, posebno u eleronima. Pa tu ide 45/45 platno, te zatvoren profil elerona... Kada sam u neznanju pravio krilo za DLG stavio sam obicno platno uz duz krila, i kada sam isekao eleron bio je savitljiv ko guma. Dal bi bilo moguce sledece. Bias platno na krilu, 0/90 na eleronu, eleron se isece uz duz krila i tave sarkice, ali se ne isece na krajevima. Onda se na sredini stavi servo koji ce eleron uvijati gore-dole. Ima li to smisla? Ne mora da se rotira celo krilo, a menja se aerodinamika na fluidniji nacin.

Cisto da se zna, ovo je razmisljanje na glas. I ako neko lupi glupost nije sramota  (fiu)

Offline J Green

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Fleksibilni eleroni
« Reply #3 on: December 24, 2013, 01:51:12 PM »
takodje mi je pala ta ideja na pamet, pre 5-6 god, jako sam se razocarao kasnije, kad sam saznao da je izmisljena pre vise od 100 godina (braca rajt) inace su u pocetku aileroni radili po tom principu, a ideja je napustena 1915 godine, tj presli su na danasnji sistem... to su nazvali wing warping
http://en.wikipedia.org/wiki/Wing_warping

Ups, mislim da ipak ne govorimo o potpuno istoj stvari...
« Last Edit: December 24, 2013, 02:03:02 PM by J Green »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Fleksibilni eleroni
« Reply #4 on: December 26, 2013, 12:35:33 PM »
Quote
takodje mi je pala ta ideja na pamet, pre 5-6 god, jako sam se razocarao kasnije, kad sam saznao da je izmisljena pre vise od 100 godina (braca rajt) inace su u pocetku aileroni radili po tom principu, a ideja je napustena 1915 godine, tj presli su na danasnji sistem... to su nazvali wing warping
http://en.wikipedia.org/wiki/Wing_warping
Dobro je ako se neke ideje ponovo rađaju u glavama, jer je to dokaz da je princip ispravan.
Kada sam napravio moje gore postavljene modele od stirodura na principu okretanja krutok krila, ni ja nisam znao da je već davno upotrebljen na nekim pravim avionima. Nisam imao ni ja časove istorije aviacije, a koja je veoma obimna, ali sa internetom se brzo može dosta nadoknaditi. Mada još do danas nisam video drugi RC model na ovom principu.

Quote
Ups, mislim da ipak ne govorimo o potpuno istoj stvari...
Da. Treba razlikovati princip elastičnog uvijajanja (wing warping) krila od okretanja krutih krila za funciju komandovanja nagibom aviona.

1.Pricip uvijanjem se može izvesti sa savitljivom konstrukcijom krila sa ukrućenjima i komadovanjem pomoću sajli. Koren krila je kruto vezan sa trupom, dok se krajevi uvijaju sa sajlom koje vode direktno do komandne palice.To je najstariji princip još iz kraja 19. veka, kada su se pravile jedrilice od platna i drveta a koje su se izsprobavale na padinama.  Evo primera:



2.Princip okretanja oko uzdužne ose krila se izvodi sa krutom konstrukcijom krila. U ovom slučaju se zaokreće celo krilo a ne samo krajevi. I lopatice helikoptera kao rotirajućeg krila rade na istom principu okretanja oko uzdužne ose radi komandovanja. Oba principa imaju svoju isotiju. Evo nešto:

http://www.spratt103.com/english/history.htm

Posle su ovaj princip koristili na nekim manjim avionima, letećim čamcima, ali zbog nekih manjkavosti i nepotrebnosti nije zaživeo šire.  Evo jedan RC model ultra lakog aviona Sprat 103 na tom principu. Na snimku  od 0:35 se vidi da ovaj princip omogućava i to da se u letu menja i napadni ugao oba krila, što se odlično može iskoristiti pri sletanju umesto kočnica.



Ovaj 2. je blizu principu koje koriste i ptice, a koje imaju najfleksibilnije krilo na svetu, a još su i motor i elisa ugrađeni.  :_D

Ovaj princip se može napraviti na skoro svim tipovima model aviona pa i na svim jedrilicama. Treba samo razraditi mehaniku okretanja sa konstruktivnim rešenjima trupa i krila. Sa njima bi se mogle praviti akrobacije, koje se ne mogu ni sa jednim 3D avinom. Ali ovo je već druga duža tema...
 ;namig






« Last Edit: December 26, 2013, 02:35:22 PM by tibeteagle »

Offline J Green

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Fleksibilni eleroni
« Reply #5 on: December 26, 2013, 05:31:41 PM »
1.Pricip uvijanjem se može izvesti sa savitljivom konstrukcijom krila sa ukrućenjima i komadovanjem pomoću sajli. Koren krila je kruto vezan sa trupom, dok se krajevi uvijaju sa sajlom koje vode direktno do komandne palice.To je najstariji princip još iz kraja 19. veka, kada su se pravile jedrilice od platna i drveta a koje su se izsprobavale na padinama.  Evo primera:



tako nesto sam planirao da napravim, pomocu rendgenskog snimka( koji bi sluzio kao aileron). bio bi fiksiran za krilo i trup aviona i formirao bi trailing edge celom duzinom... za spoljnu cetvrtinu se fiksira control horn i tako bi se dobijao wing warping efekat, ko zna, mozda bi na RC avionima imao  bolji ucinak nego na pravim avionima od pre 100 godina, a i na snimku mi deluje da se aileroni savijaju ok na dole, ali na gore teze( verovatno zbog koriscenja sajli koje samo mogu da vuku, ne i da guraju), pa pretpostavljam da bi uz pomoc zice, na RC avionu, amplituda bila veca.. mmmm
« Last Edit: December 26, 2013, 05:33:14 PM by J Green »

Offline J Green

  • Newbie
  • *
  • Posts: 7
Re: Fleksibilni eleroni
« Reply #6 on: December 28, 2013, 03:03:30 PM »
pardon, lupam gluposti za sajle 3ee