Author Topic: Kako napraviti CNC masinu  (Read 72631 times)

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Kako napraviti CNC masinu
« on: April 23, 2014, 02:19:29 PM »
Neznam dal je ovo mesto za ovakve teme i diskusije ali je mozemo aplicirati nasem hobiju(kao nesto sto je potrebno)pa tako opravdati njeno bitisanje na forumu.

I ja sam se primio da nabavim magicni CNC pa sam malo ulazivsi u materiju dolazio do raznih informacija a tefter gde sam popisao svasta od terminologije sam negde zaturio pa mozemo iz pocetka.

Ono sto sam sa moje tacke gledista na startu skapirao kao potpuni laik je da ovi instrumenti traze svirača.Sto znači,džaba ti gitara ako neznas da sviraš.Znaci rad na programima auto cad iliti CAD/Cam koji ja preferiram jer je poslednja generacija pa mislim ako vec ucim da projektujem onda nek to bude na najboljem.Ako gresim ispravite me.

Naravno nije svaki put tako jer znam coveka koji nezna da svira a ima studio.Lepo zaposli tonca i udri.Ovde je isto tako kad su u pitanju velike firme koje se bave ovakvim uslugama.

No mi smo ipak umjetnici koji moraju tetki da nose lek.

Evo za pocetak kako ja zamisljam jedan solidan hobu CNC.Ovo nije moj projekat vec slika skinuta sa neta ali po meni i po strucnjacima ovakva konstrukcija je nesto sto uliva poverenje.

Prvenstveno je to zbog ovog letvastog vodjenja u vidu lastinog repa koji ce sjebati sve ispod sebe sa gotovo nikakvim uvijanjem,naravno ako imate jake motore i dobre burgije.Uvek je bolje imati dodatne snage a ovakva

vodjenja se mogu sada naci vrlo povoljno kao i ostale komponente.

Imaju i cevasta vodjenja ali ovo je majka mara jer su kako se vidi letvasta prisljafljena duz celog puta a okrugla su samo na levoj i desnoj strani pa se kao takva daju uvijati kada neki jaci materijal obradjujemo.



Za pocetak krenimo od konstruktivnih resenja kolica kucista navojnih…..

Evo teme za diskusiju samo bez vredjanja i ratnohuškašenja.




Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #1 on: April 23, 2014, 04:12:39 PM »
Dao bih nekoliko važnih i korisnih praktičnih saveta, na osnovu svog ikustva u ovoj oblasti, pre nego što neko krene u izradu svoje hi-tech hobi mašinice. Da ne bude da se stane na pola puta, zbog toga što se nije sve sagledalo i iskalkulisalo dovoljno na početku.

Kao prvo jako dobro treba razmisliti da li uopšte ima potrebe za ovakvom veoma produktivnom alatkom za jednog modelara, ili drugog hobistu. Toliko je produktivna, da može da posluži sve modelare pa i druge potrebe u radiusu od 50km, u zavisnosti od tehnički razvijenog područja. Čak i oni koji imaju u poslovne svrhe, ne mogu da obezbede puni kapaciti za njegovu punu eksploataciju.

Mašina kao i svaka druga zahteva prostor i brigu, inače će sve da pojede rđa. Postupak rezanja sa glodalom je bučan i prašnjav, bilo šta da se reže, pa treba videti kome će to smetati.

Dakle mnogo bezbolnija varijanta je da se gotov crtež odnese kod onih koji već rade sa ovim i da se pošteno plati kvalitetan posao procesa rezanja. Neka se muče oni, dok naručioci mogu da sede u kafiću.  4e

Ako se neko ipak odluči da uloži mnogo novca u nešto što nikada neće da se vrati u hobi sferi, veoma je važno sagledati šta se zapravo želi rezati i koliki komadi. Cena komponenti pa samim tim i cena cele mašine raste sa trećim stepenom njegove dimenzije i snage.

Važno je znati da se crtanje i priprema na računaru rade mnogo duže od samog procesa rezanja i to u prosečnom odnosu od 10:1. Jeste, crta se satima ono što mašina za čas izreže. Dobro je Chupko razumeo da treba dobro znati svirati, odnosno dobro se snalaziti sa softverskim alatima koje mnogi u životu uče godinama, da bi im postao zanat i to samo u jednoj oblasti. U novije vrene nema više učenja zanata u savremenim stručnim školama kao strugar, glodač, bravar, stolar... bez prefiksa CNC.

Veoma je varljivo da je praviti mašinu jeftinije. Može se, ako već ima znanja kako da se napravi i potrebna radionica sa alatima da se sve to i sklopi. Nabavka komponenti je isto složena stvar, ako se ne zna šta, koliko i kolike komponente trebaju.

Naravno razumem da svako želi da ima svoju CNC glodalicu na svom radnom stolu, ali nije svejedno po koju cenu. Ko malo bolje traži po svetu, vide će da ima dobra ponuda CNC mašine za hobi potrebe za prihvatljivu cenu. To mu dođe isto kao pravljenje modela ili kupiti RTF.  Prvi je za mazohiste a drugi za pametne.  :big smile Verujte da je tako.

« Last Edit: April 23, 2014, 04:15:02 PM by tibeteagle »

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #2 on: April 23, 2014, 07:05:48 PM »
Dao bih nekoliko važnih i korisnih praktičnih saveta, na osnovu svog ikustva u ovoj oblasti, pre nego što neko krene u izradu svoje hi-tech hobi mašinice. Da ne bude da se stane na pola puta, zbog toga što se nije sve sagledalo i iskalkulisalo dovoljno na početku.

Kao prvo jako dobro treba razmisliti da li uopšte ima potrebe za ovakvom veoma produktivnom alatkom za jednog modelara, ili drugog hobistu. Toliko je produktivna, da može da posluži sve modelare pa i druge potrebe u radiusu od 50km, u zavisnosti od tehnički razvijenog područja. Čak i oni koji imaju u poslovne svrhe, ne mogu da obezbede puni kapaciti za njegovu punu eksploataciju.

Mašina kao i svaka druga zahteva prostor i brigu, inače će sve da pojede rđa. Postupak rezanja sa glodalom je bučan i prašnjav, bilo šta da se reže, pa treba videti kome će to smetati.

Dakle mnogo bezbolnija varijanta je da se gotov crtež odnese kod onih koji već rade sa ovim i da se pošteno plati kvalitetan posao procesa rezanja. Neka se muče oni, dok naručioci mogu da sede u kafiću.  4e

Ako se neko ipak odluči da uloži mnogo novca u nešto što nikada neće da se vrati u hobi sferi, veoma je važno sagledati šta se zapravo želi rezati i koliki komadi. Cena komponenti pa samim tim i cena cele mašine raste sa trećim stepenom njegove dimenzije i snage.

Važno je znati da se crtanje i priprema na računaru rade mnogo duže od samog procesa rezanja i to u prosečnom odnosu od 10:1. Jeste, crta se satima ono što mašina za čas izreže. Dobro je Chupko razumeo da treba dobro znati svirati, odnosno dobro se snalaziti sa softverskim alatima koje mnogi u životu uče godinama, da bi im postao zanat i to samo u jednoj oblasti. U novije vrene nema više učenja zanata u savremenim stručnim školama kao strugar, glodač, bravar, stolar... bez prefiksa CNC.

Veoma je varljivo da je praviti mašinu jeftinije. Može se, ako već ima znanja kako da se napravi i potrebna radionica sa alatima da se sve to i sklopi. Nabavka komponenti je isto složena stvar, ako se ne zna šta, koliko i kolike komponente trebaju.

Naravno razumem da svako želi da ima svoju CNC glodalicu na svom radnom stolu, ali nije svejedno po koju cenu. Ko malo bolje traži po svetu, vide će da ima dobra ponuda CNC mašine za hobi potrebe za prihvatljivu cenu. To mu dođe isto kao pravljenje modela ili kupiti RTF.  Prvi je za mazohiste a drugi za pametne.  :big smile Verujte da je tako.

Sve je tacno sto je gospodin Tibet napisao.U stotu sto bi se reklo.

No ipak mislim da ima ljudi koji nece gledati isplativost jer ce samo sklapanje masine I kasnija upotreba davati odredjene pozitivne efekte I zadovoljstvo.Pa I to mu se nekako uklapa u hobi.Sam uzitak kada nesto skockas ima svoju draz a to vi gospodine Tibet odlicno znate jer ste I sami stvarali razne naprave.

Cenim vase komentare I rado svaki procitam jer se ima dosta nauciti.Ujedno vidim da ste zainteresovani za ovu temu pa mozete postaviti koji predlog u vidu kakvog CNC hardvera. ()-()

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #3 on: April 23, 2014, 10:48:11 PM »
Hvala Chupko na komplimentima.  (pijemo)
Nisam zainteresovan toliko, koliko mogu da pomognem i uputim, jer ne volim da vidim kako ljudi zamisle nešto pa se na pola puta predomisle, ili nešto predimenzionišu ili krenu pogrešnom logikom u tehničkom smislu, malo podcenjujući struku govoreći da ovo ja znam sam da uradim, video sam na internetu. Potroši se puno para i na kraju ne radi kako treba.

Da, veoma je lep izazov konstruisati i praviti ovakve hobi CNC mašine, pogotovo od kada su Kinezi počeli da prave jeftinije komponente za gradnju, što mehaničke tako i elektroničke. Ali to su samo komponente koje treba složiti u dobru konstrukciju.

Ja sam pristalica jednostavnih stvari i ne bih da predlažem ništa što je ne realno za naš hobi i okolnosti. Verujte da je apsolutno suvišno praviti veliku i snažnu jer u 95% slučajeva neće za to biti potrebe. Ako ipak, onda će to uraditi onaj ko ima 1x2m. Mogućnosti načina izvedbe su veoma velike i potrebno je dosta znanja i mudrovanja, da se napravi nešto jeftino ali upotrebljivo. To se teško postiže ali se može.

Evo mog predloga da ne bude da se samo teoretiše kako se ne može i ne isplati se. Ovi su dobar primer kompromisa male cene i solidnih mogućnosti. Čak nije ni kineski proizvod već evropski. Prodaje se u kitu, pa se može zadovoljiti i želja za samogradnjom. Ima da se biraju veličine a svaka zadovoljava rad sa balzom i avio šperovima, pa čak režu i aluminijumski lim. Elektronika je mala ili ugraćena u telo mašine i nema brige za posebnom kutijom i kablovima. Sada već rade i preko USB porta bilo kog računara. Prodaje se i softver za njih za siću, pa ne vredi ni oko toga puno eksperimentisati.




http://www.gocnc.de/


Offline Gatti.Gatozza

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 776
  • up the irons!
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #4 on: April 23, 2014, 10:52:07 PM »
Možda i ovde možete naći inspiraciju.
http://www.instructables.com/howto/cnc/

Inače, Instructables je sajt sa gomilom najneverovatnijih DIY projekata, preporučujem registraciju i prijavu na mailing listu.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #5 on: April 24, 2014, 03:56:37 PM »
Laslo je lepo napisao i slazem se sa njim. Al me mrzelo da citam i drugi njegov post, pa ako nesto i ponovim ne zamerite.

Prvo koliko vidim sa slike to nisu vodjice sa lastinim repom, vec linearni kuglicni lezajevi. Odlicni su i skuplja varijanta. Kada neko nabavlja materijal za izradu CNC masine ko se bavi time, nabavlja na veliko po jednoj ceni, svako ko hoce da pravi sam kostace vise. Ranije, pre jedno 5 godina kada sam ja pravio masinu, ljudi su svoj rad za izradu masine debelo naplacivali,  pa je i postojala neka racunica. Danas je bolje kupiti cnc masinu iz bezbroj razloga, a i cenovno, jer su se te masine vec odomacile. Izracunaj pa ces videti. Ako ne posedujes alatnicu i neki pogon za obradu, opet ces morati da placas usluzno da ti neko obradjuje delove za tu masinu... I ko sto rece Laslo, ako krenes da stedis na delovima, a to je jaaaako privlacno, zajebo si se u startu...

Drugo, koncept koji si nacrtao po meni ne valja nista za ovaj hobi. Tvoja masina moze da delje jako tvrde materijale, ali na manjoj povrsini (ne vidim dimenzije obradnog stola...). Ako napravis masinu vecih dimenzija koja moze isto, to kosta i to je jedno teeeesko cudo, koje opet nece tebi trebati. Napravi (bolje kupi!!!!!!) masinu recimo 0.5mx1.2m (moja je dugacka 1m ali mi je za kalup za DLG trebalo jos malo, pa sam...) laganije konstrukcije sa jeftinijim vodjicama na okrugloj sipci koja je usrafljena na nosacu. Moze da obradjuje drvo i kompozite, vise ti ne treba. Za metal ce ti trebati tecnost za hladjenje, pumpa, cuda-mud... sta ce ti to u zivotu? Metal u ovom hobiju ima jako malo mesta.

Pravljenje CNC glodalice nije svemirska nauka za onog ko ih proizvodi, ali za obicnog coveka je komplikovano jer mora da nauci dosta stvari, koje mu u principu nikad vise nece trebati. Potrebno je i dosta alata, nece samo rucna busilica i turpija. Ulozeno vreme i zivci su posebna stvar. Ima tu i elektronike i mehanike... postedi sebe bar toga, kad ces vec morati da naucis CAD/CAM programe.

Eto ja zinuo na Laslov drugi post, a ja... Da stanem ovde, mogao bih da pricam i navodim razloge do sutra...

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #6 on: April 24, 2014, 10:05:11 PM »
Ja sam sve kupovao na ebay.de , imas sta ti padne na pamet, a kvalitet nemacki  :big smile

http://stores.ebay.de/cnc-discount?_trksid=p2047675.l2563

Sad ostalo sklapanje, to zavisi od masjtora i ideje, dimenzija i finansija...   mada je daleko povoljnije praviti nego kupiti gotovo.


 Sinoc sam je startovao, pa da ne bi lomio glodala aj malo da probam kako sve radi na mekim materijalima,

 i mogu reci da ima posla dok podesis i provalis kako sve radi...


Offline Johann

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #7 on: April 24, 2014, 11:12:52 PM »
Ja sam sve kupovao na ebay.de , imas sta ti padne na pamet, a kvalitet nemacki  :big smile

http://stores.ebay.de/cnc-discount?_trksid=p2047675.l2563

Sad ostalo sklapanje, to zavisi od masjtora i ideje, dimenzija i finansija...   mada je daleko povoljnije praviti nego kupiti gotovo.


Bravo Bojane za odradjeni posao oko masine.  (res)
Blago tebi, koliko vidim imas posebnu prostoriju samo za cnc, mnogo se lakse radi kada imas gde da radis...
Ugradi pored glodalice držač za usisnik da usisava prasinu, stavis jaci usisavač.
Sa konstatacijom da je mnogo povoljnije praviti masinu nego kupiti gotovu se i ja slazem, zato sam i ja pravio moj cnc foam cutter...
Ako mozes da nam kazes nekoliko tehnickih detalja:
Radni hod masine -pretpostavljam 1,5 x 1 m.
Koji step motori za x,y,z  (amperaza, moment)
Vretena kuglicna na dve ose, za trecu osu ispod stola ne vidim kako ide prenos.
Ako nije tajna imas li neku racunicu koliko te izasli samo delovi?
Pozz
Blago meni, opet ja :)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #8 on: April 25, 2014, 12:16:35 AM »
kako je pocelo imacemo vise cnc rutera nego letelica al neka  :)aplauz :)aplauz :)aplauz
da se nadovezem na pricu...
ja sam kupio cnc ruter -nisam ga pravio ,sasvim slucajno sam pazario i sad ucenje art cam-a je ludnica.
nasao sam na internetu i neke gotove modele da probam masinu al sto bi rekli jos me strah da ne zadam neku pogresnu komandu pa ne sj....em masinu pre nego i pocnem.
evo kako izgleda cnc,uzgled ima li neko gotovr modele nekih aviona ili helikoptera sa zadatim parametrima da probam ovo cudo dok ne udjem u stos sa artcam-om ili neki cd za ucenje?
ex pseudonijum: sova

Offline djbojan

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 644
    • Skycam
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #9 on: April 25, 2014, 01:15:10 AM »
Ja sam sve kupovao na ebay.de , imas sta ti padne na pamet, a kvalitet nemacki  :big smile

http://stores.ebay.de/cnc-discount?_trksid=p2047675.l2563

Sad ostalo sklapanje, to zavisi od masjtora i ideje, dimenzija i finansija...   mada je daleko povoljnije praviti nego kupiti gotovo.


Bravo Bojane za odradjeni posao oko masine.  (res)
Blago tebi, koliko vidim imas posebnu prostoriju samo za cnc, mnogo se lakse radi kada imas gde da radis...
Ugradi pored glodalice držač za usisnik da usisava prasinu, stavis jaci usisavač.
Sa konstatacijom da je mnogo povoljnije praviti masinu nego kupiti gotovu se i ja slazem, zato sam i ja pravio moj cnc foam cutter...
Ako mozes da nam kazes nekoliko tehnickih detalja:
Radni hod masine -pretpostavljam 1,5 x 1 m.
Koji step motori za x,y,z  (amperaza, moment)
Vretena kuglicna na dve ose, za trecu osu ispod stola ne vidim kako ide prenos.
Ako nije tajna imas li neku racunicu koliko te izasli samo delovi?
Pozz

Kao sto su neki pomenuli, kad napravis , vidis gde si pogresio, povrsina stola koji vidis je 120x140cm, a  meni je radna povrsina 78cm x 98cm, a mogao sam glat 100x110, e sad to je moja greska pri kupovini delova, ali ok, lako se promene vretena i poveca povrsina ako dodje do potrebe za tim.

nisam bas racunao, ali sav materijal mislim da me nije izasao preko 1400-1500eu, eto vidite na slikama sta je sve upotrebljeno, hvala bogu u Rajan d.o.o u Zemunu ima sta ti padne na pamet od aluminijuma i povoljno je.

ono vreteno ispod je klasika kao i ova sto vidis na Z i Y osama, i kupuje se kompletno sa lezajevima i tim krajnjim kucistima lezajeva.

oprostite na losim opisima i nazivima, ja sam ipak eletkronicar a ovo je vise precizna mehanika,  ja znam sta hocu ali kad vidim na slici, inace mnogo mi je pomogao SaleR sa foruma, i hvala mu na pomoci.

motori su najlaksa kupovina, 3A, 

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #10 on: April 25, 2014, 08:49:01 AM »
Bravo za sve koji su napravili masinu :)aplauz :)aplauz :)aplauz


Gospodine Vaci dimenzije masine koju planiram napraviti je 50 sa 70cm I hocu da obradjujem drvo,aluminijum.Teski metali me ne zanimaju.

Svestan sam da sama izrada moze skuplje kostati ako se neradi sve kako treba od pocetka,pa stoga bih voleo dobiti prave informacije.Sad znam da se onaj lastin rep kako sam ga nazvao (jer lici na strugarski) zove linearno vodjenje.Jeste dosta skuplji od cevi ali je tata mata.


Hajde neka neko objasni sta su to ose I koja osa zasta sluzi?Ima nas koji neznamo terminologiju pa nije lose da ova skola krene od pocetka. (pijemo)





Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #11 on: April 25, 2014, 01:37:16 PM »
Evo jedno rucni rad resenje.Interesatno je i ovakvo vodjenje sa obicnim lagerima.

Covek sad na njoj stancuje istu masinu.



Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #12 on: April 25, 2014, 03:10:00 PM »
Quote
Hajde neka neko objasni sta su to ose I koja osa zasta sluzi?Ima nas koji neznamo terminologiju pa nije lose da ova skola krene od pocetka. (pijemo)

Naziv topika je veoma opširan i da pojasnimo neke pojmove.
CNC znači numeričko uprevljanje računarom i ne odnosi se samo na jednu vrstu već poznatih klasičnih mašina, već na sve koje se upravljaju računarom ili procesorskom jedinicom u njima. Kancelarijski štampač je isto jedna vrsta CNC mašine.

Verovatno je da se mislilo na ovaj tip mašine.
Popularni CNC hobi ruter / CNC router mill /, što znači CNC vodilica glodala, spada u vertikalna glodala sa 3 linearne stepeni slobode. Stol čini X i Y osu sa napred-nazad i levo-desno pomacima, a pomak motora glodalice gore-dole Z osu. Ima raznih izvedbi kada obradivi predmet stoji, kada se pokreće i kombinovanu.



Sa njime se mogu izrezivati i bušiti pločasti materijali, kada ima samo funciju rezača. To je najčešći slučaj primene. Glodalo prolazi kroz materijal kao testera, a pri tome se ne menja visina Z glodala. Onda se zove i kao 2.5D glodanje. Za ovo se koriste cilindrična glodala sa raznim geometrijama vrha i oštrice u zavisnosti od vrste materijala.
Ovu vrstu vođenja koriste i laserski kao i plazma sekači.

Potpuna 3D obrada je kada glodalo prati prostornu putanju i tako formira, glođe prostorno telo. Onda se sve tri ose pokreću sinhrono. Za ovakvu obradu se koriste glodala sa specijalnom geometrijom od koji se očekuje da mnogo više rade sa vrhom, koji je u većem slučaju pravilno poluloptesto zaobljen.

CAD je  naziv za softverske alate sa kojima se crta željeni predmet u računaru u dve (2D) ili tri dimenzije (3D).

CAM je naziv za softverske alate sa kojima se formiraju posebni fajlovi putanje glodala, na osnovu CAD crteža. Sa obema tipovima softvera se ne upravlja mašinama.

Postoje i kontrolni softveri kao TurboCNC, Mach i sl.  sa kojima se direktno može upravljati CNC mašina sa PC računara. Sa njima se može iskoristiti snaga PC računara i ne mora se ugrađivati posebna CPU jedinica u CNC mašinu. Sa pojavom jeftinih MCU ploča se to polako menja u hobi sferi, a u industriji je standardno od početka da mašina ima svoj "mozak".

Vrlo rado ću da odgovaram na konkretna pitanja prosto ili prosto prošireno.
(pijemo)

« Last Edit: April 25, 2014, 03:23:42 PM by tibeteagle »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #13 on: April 25, 2014, 05:42:16 PM »
Cupko izbaci to "gospodine". 70cm hoda ce ti biti malo veruj mi, zavisi sta hoces, ali ako vec pravis masinu kada je budes imao porasce ti apetiti, pa dobro razmisli. Naveo sam ti moj primer sa kalupom za DLG...

I ja sam napravio za drvo i aluminijum, imam indukcioni motor sa invertorom od 1,5kw do 20000ob/min. Uzeo sam tu snagu zbog aluminijuma. Ali aluminijum se lepi za glodalo (posebno ova standardna 6061 legura), topi se, potrebna je emulzija, neko hladjenje... To me posle mrzelo da napravim, i mogu ti reci da nikad nisam glodao aluminijum. U ovom hobiju stvarno mi nije trebalo.

Zato ti kazem da razmislis dobro, za sta ce ti trebati u 99% slucajeva, cime planiras da se bavis. Uglavnom je to obrada nekog drveta ili tako nekog mekog materijala, pa ne moras da bacas pare na nepotrebno skupe i jake komponente. Super ce te sluziti i vodjice na onoj sipki na nosacu, veca je verovatnoca da zeznes u dizajnu stola i nosecih komponenti...

Ne znam sta da ti kazem, slikacu i moju masinu pa da pogledas i nase, ko sta ima... Kada izracunas cene i ulozeno vreme i rad, ipak mislim da je bolje kupiti. Ne znam, mozda bih drugacije pricao u tvojoj situaciji...

Offline chupko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 642
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #14 on: April 26, 2014, 02:42:58 PM »
Quote
Hajde neka neko objasni sta su to ose I koja osa zasta sluzi?Ima nas koji neznamo terminologiju pa nije lose da ova skola krene od pocetka. (pijemo)

Naziv topika je veoma opširan i da pojasnimo neke pojmove.
CNC znači numeričko uprevljanje računarom i ne odnosi se samo na jednu vrstu već poznatih klasičnih mašina, već na sve koje se upravljaju računarom ili procesorskom jedinicom u njima. Kancelarijski štampač je isto jedna vrsta CNC mašine.

Verovatno je da se mislilo na ovaj tip mašine.
Popularni CNC hobi ruter / CNC router mill /, što znači CNC vodilica glodala, spada u vertikalna glodala sa 3 linearne stepeni slobode. Stol čini X i Y osu sa napred-nazad i levo-desno pomacima, a pomak motora glodalice gore-dole Z osu. Ima raznih izvedbi kada obradivi predmet stoji, kada se pokreće i kombinovanu.



Sa njime se mogu izrezivati i bušiti pločasti materijali, kada ima samo funciju rezača. To je najčešći slučaj primene. Glodalo prolazi kroz materijal kao testera, a pri tome se ne menja visina Z glodala. Onda se zove i kao 2.5D glodanje. Za ovo se koriste cilindrična glodala sa raznim geometrijama vrha i oštrice u zavisnosti od vrste materijala.
Ovu vrstu vođenja koriste i laserski kao i plazma sekači.

Potpuna 3D obrada je kada glodalo prati prostornu putanju i tako formira, glođe prostorno telo. Onda se sve tri ose pokreću sinhrono. Za ovakvu obradu se koriste glodala sa specijalnom geometrijom od koji se očekuje da mnogo više rade sa vrhom, koji je u većem slučaju pravilno poluloptesto zaobljen.

CAD je  naziv za softverske alate sa kojima se crta željeni predmet u računaru u dve (2D) ili tri dimenzije (3D).

CAM je naziv za softverske alate sa kojima se formiraju posebni fajlovi putanje glodala, na osnovu CAD crteža. Sa obema tipovima softvera se ne upravlja mašinama.

Postoje i kontrolni softveri kao TurboCNC, Mach i sl.  sa kojima se direktno može upravljati CNC mašina sa PC računara. Sa njima se može iskoristiti snaga PC računara i ne mora se ugrađivati posebna CPU jedinica u CNC mašinu. Sa pojavom jeftinih MCU ploča se to polako menja u hobi sferi, a u industriji je standardno od početka da mašina ima svoj "mozak".

Vrlo rado ću da odgovaram na konkretna pitanja prosto ili prosto prošireno.
(pijemo)

 ()-()