Author Topic: Kako napraviti CNC masinu  (Read 72630 times)

Offline shone

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 115
  • www.koptervideo.com
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #30 on: August 07, 2014, 12:51:03 PM »
kad smo vec kod cnc masina jel zna neko ko pruza usluge secenja karbona na cnc-u

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #31 on: August 07, 2014, 06:17:03 PM »
Moju CNC glodalicu sam sastavio od Isel komponenti nemačke proizvodnje, koju sam kupio u kitu, još krajem osamdesetih godina p.v. kada je CNC glodalice ove vrste na našem području još bilo samo tu i tamo. Firma Isel je onda još bila mlada a danas je već gigant u proizvodnji CNC glodalica za laku industriju, kod Amera poznat kao Techno isel.
Potpuno je aluminijska konstrukcija sa duplim kugličnim linearnim vođicama 2x12mm i kuličnim vretenima 16x4mm.  Radna površina je 500x500x75mm, a najdeblje što sam rezeo je aluminijum od 3mm u jednom prolazu. Drvo i plastiku režem do 10mm debljine u jednom prolazu. Potrošio sam već nekoliko Kress motora, a brushless je stalno u planu. Na njoj sam uradio mnogo lepih radova u mojoj metalskoj struci kao modeli za livenje metala, delovi od mesinganog i alum.  lima, klirita i drveta. U modelarstvu nisam dovoljno iskoristio mnoge njene mogućnosti, a koje danas nadoknađujem.
Motori su koračni sa upravljanjem na nivou ISO industrijskog standarda.
CAD CAM programe koristim razne u zavisnsti od potrebe.

Vrlo rado ću i modelarima da pružim uslugu rezanja na njemu.
Za detalje ovde. http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13031.0.html




« Last Edit: August 07, 2014, 06:22:41 PM by tibeteagle »

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #32 on: December 27, 2014, 10:41:25 PM »
Pitanje za Tibeteagle i Vaci-ja na vasim cnc masinama sta koristite za uvlacenje-izbacivanje viska materijala pri radu tj koji motor koristite na kraju ovih cevi za izvlacenje???
Ja koristio usisivac pa se nakom 3 sata rada zapalio motor!!! mmmm mmmm mmmm
ex pseudonijum: sova

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #33 on: December 27, 2014, 11:36:40 PM »
Koristim kvalitetni usisivač sa vodenim filterom.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #34 on: December 28, 2014, 01:38:39 PM »
Usisivac na vodu. Razmisljao sam i o nekom usisivacu za pepeo koji sam video negde, ali ipak na kraju usisivac na vodu.   Kupio sam najjeftiniji koji sam nasao za nekih 6-7000 ali i tu vazi univerzalno pravilo koliko para toliko muzike. Malo bolji i malo tisi u radu, kosta malo vise... Usisivac za pepeo mozda nije lose resenje ali nisam isprobao pa ne mogu da kazem sigurno.

Offline NebojsaP

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #35 on: February 04, 2015, 10:25:20 PM »
Pozdrav, treba mi obradni motor za CNC koji izrađujem za sebe. Koristio bih ga i za obradu aluminijuma, može li neki savet oko snage, broja obrtaja i konkretnog mesta nabavke motora.

Offline sasa

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1696
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #36 on: February 05, 2015, 05:41:25 PM »
Pozdrav, treba mi obradni motor za CNC koji izrađujem za sebe. Koristio bih ga i za obradu aluminijuma, može li neki savet oko snage, broja obrtaja i konkretnog mesta nabavke motora.

Ja bi ti mozda i odgovorio ,ali ne znam ni ko si,  mmmm  ni sta si  mmmm ,ni odakle si  mmmm , ni koliko imas godina. mmmm ..Sta ja znam,mozda si ti neki spijun  0e  ili neki maloletnik,  oo)) pa kad poslusas moj savet i napravis  (work)  taj CNC i nedaj boze  (nene)  poseces ruke,  :sljus  pa me posle tuzis...ma necu da razmisljam kad ne znam s kim imam posla...
Prvi topik i odma DAJ...

A da si se predstavio...
« Last Edit: February 05, 2015, 05:45:31 PM by sasa »
BOLJE JE DA PLACES STO NISI NA NEBU NEGO DA PLACES STO NISI NA ZEMLJI

PRE NEGO STO PUSTIS JEZIK , PROVERI DA LI SI UKLJUCIO MOZAK

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #37 on: February 05, 2015, 08:35:02 PM »
.... i da si predstavio svoj projekat, neku sliku, da vidimo koliko znas, na kom si nivou, sta hoces da radis sa time. Mozda ti u stvari znas vise od nas a nisi svestan  :mhm Ne moze to tako, necu da trosim svoje vreme cesljajuci po netu i uceci, nego daj da pitam ove sa nekog foruma, koji uzgred nije forum za CNC masine (imas forume bas za to).

Da sam na tvom mestu ne bih slusao sta mi tamo neko kaze, jer je to ipak necije misljenje, a svi smo samo ljudi. Nego ti lepo udri po internetu i sakupi gomilu misljenja, jer je ovo godzilion puta sazvakano vec. Tvoje pitanje nema prost odgovor, jer izbor obradnog motora zavisi od gabarita masine, njene namene, cvrstine masine, ciljanom materijalu za obradu, ciljanioj brzini obrade, nacinu hladjenja (ako uopste postoji), velicine obradnog alata..... a sve su to medjusobno zavisne stvari.

Tako da, ti verovatno nemas pojma o mnoooooogo stvari koje treba znati pre odluke o obradnom motoru. Na osnovu tvog pitanja, to prepoznaju svi koji bi eventualno mogli da ti pomognu oko odluke, pa zato cute. Da ne pominjem i ja da se nisi ni predstavio... Eto toliko, da te malo uputim. Srecno sa tim!

Offline Dragan Gidra Tanaskovic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #38 on: February 10, 2015, 05:29:38 PM »
 chupko  Pozdrav.  Treba mi broj tih ljudi koji prodaju polovne cnc delove (vodjice...). Posto pravim cnc masinu pa sam gledao nesto preko aliexpress-a ali je sve skupo ili je skupa dostava.  (nene)

Offline dragantimotic

  • Newbie
  • *
  • Posts: 1
Re: Kako napraviti CNC masinu
« Reply #39 on: July 27, 2015, 06:57:42 PM »
bio bih vam zahvalan ako bi neko mogao da mi prosledi broj od gospodina koji prodaje delove za cnc na bubanj potoku