Author Topic: Samogradnja SPITA od izoflora  (Read 22634 times)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #15 on: November 01, 2014, 10:38:14 AM »
SAda ću vam pokazati kako se pravi krilo jer je ono jedino modifikovano kako je meni odgovaralo a ostali delovi su svi pravljeni kako su i oni naveli na sajtu u videu.

screen shots
Ono što je bitno kod krila jeste da se ne vodite uputstvom sa crvenim linijama kako su oni pravili jer kažem depron ima papir pa kada presečete pola reza i savijete papir ga i dalje drži a aizoflor pukne pa ste u problemu.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #16 on: November 01, 2014, 10:40:21 AM »

jpg images

Znači obeležiti i odseći samo onaj gornji deo sa one dve rupe za ojačanje i to odseći celo ravnom linijom.
U koliko je potrebno obeležiti kao ja što sam obležio mesto gde će doći točkovi.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #17 on: November 01, 2014, 10:44:43 AM »

upload an image

KAda odsečete taj gornji deo obavezno odsecite paralelno jedno 5-6 mm traku  ali ne od tog dela nego od ostatka izoflora koja se vodi izlaznom ivicom tog dela kao na slici jer će vam trebati kasnije (iako u planu postoji taj deo da se izreže tj one 2 krive trake ovako vam je lakše jer već imate krivinu.
Taj deo služi da vam izlazna ivica krila posle nalegne i zalepi se za nju videćete i u videu. mada oni to rade tako što prvo zalepe taj deo za donji pa ga stiskaju olovkom ali ja prporučujem šmirglu 240 koju zalepite na deblji ravan stirodur i oborite sa njom ivicu kao hoćete vrlo lako i efikasno
« Last Edit: November 01, 2014, 10:59:15 AM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #18 on: November 01, 2014, 10:46:39 AM »

screenshot program

Zatim zalepite ducktape na ivicu kako je na slici ona vam služi da spojite sa onim većim delom i da dobijete lepu zaobljenu napadnu ivicu krila kada savijete pri lepljenju a i da vam izoflor ojača i ne puca prilikom savijanja. ALI PRE LEPLJENJA TRAKE obavezno oboriti ivicu pod 30 stepeni i na tom delu i na onom većem kako bi se lakše uklopili prilikom preklapanja i savijanja.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #19 on: November 01, 2014, 10:49:10 AM »

screengrab
Nakon ovoga lepite peertinaks pločicu kao ojačanje za točak ako pravite točkove i lepite ojačanje za krilo koje se ubaci u one dve rupe.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #20 on: November 01, 2014, 10:50:42 AM »

image uploader
Sastavite gornji deo sa donjim obavezno stavite servo i produžni kabal i na gornji deo obavezno u ovom stadijumu montirajte ailerone jer će vam posle biti zeznutije.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #21 on: November 01, 2014, 10:53:25 AM »

image upload no size limit
Zatim vrućim lepkom namažete između gornjeg i doljnjeg dela gde vam je traka i po ojačanju i saviete poslako.

Tako pošto se lepak na tim mestima osuši namažete onaj zakrivljeni deo koji ste prethodno isekli, oborili ivicu i nalepili i tek onda krilo zalepite kompletno. postupak ima u videu.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #22 on: November 01, 2014, 10:57:54 AM »
Ovo je profil polovine krila mada može da ispadne i bolje što je meni ispalo na drugom kraju krila.


image upload

Nakon toga savijete slobodni deo kraja krila od servoa prema kraju da prati ivicu gornjeg profila ali pažljivo da ne polomite i mali zaoblite napadnu ivicu tog slobonog kraja.

Takože uradite sve isto i na drugoj polovini krila i nakon toga spojite. posle spajanja vrućim lepkom obavezno ojačajte spoj trakom i na gornjoj i na doljnojoj ivici krila.

Ostalo sve ide kao što su i oni naveli u videu.
Eto nadam se da sam bio od koristi.
Ako ima deprona da se kupi kod nas kako neko navodi vaše muke sa trakama mogu biti skraćene. mada traka je po meni najbolje ojačanje.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #23 on: November 01, 2014, 11:07:34 AM »
Fino odradjeno,koji setup je u avionu?
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/


Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #25 on: November 01, 2014, 11:43:49 AM »
 A evo i specifikacija o elketronici sa kojojm ja letim:

Motor  Turningy 1000 kv 240 w
ESC 30 A
2200 mAh Lipo 3S
Servo 9 gr  hextronic najobičniji i najeftiniji.
Elisa 9X6 može i 9X5 ili 9X4.7

U principu vam je jeftinije da kupite neki epo model ARF jer za početak vam treba novaca za meterijal ali gde je čar modelarstva, a i posle vam polazno ulaganje bude vrlo isplativo jer imate šablone kojim sečete, izoflor je jeftin.
Za ceo model vam treba 2 table izoflora 6 mm.
Jedino supo je štampa na debljem A0 papiru ali imate da skinete i nacrte na A4 u delovima pa režete i spajate mada ja nisam baš poklonik toga.
Nešto može da se štampa i na A3  i A4 ali krila i trup moraju na većem formatu.
Čak pošto su vam šabloni za krila identični dovoljan vam je samo jedan šablom koji posle samo okrenete i imate za drugu stranu.
Ceo plan imam na A0 formatu. kome trba fajl u pdf-u ili korelu nak me kontaktira preko PM ili neka mi objasni kako na forum da zakačim fajlove pa ću i to postaviti
Kada uđete u šemu za sečenje i sastavljanje ako već imate šablone vam treba 3-4 sata
 A ako imate depron onda i manje.
A upravo sam saznao da u ovoj prodavnici ima deprona http://www.sitologika.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=88&Itemid=100

« Last Edit: November 01, 2014, 11:50:39 AM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #26 on: December 18, 2014, 12:01:51 AM »
Zdravo druze evo procitao sam ove komentare za spitfajera ,ja sam isto napravio i jos nisam zavrsio SPITFAJERA  od izoflora isti plan  .Ja sam moj model  oblozio celog folijom iz knjizare bas zbog toga sto je izoflor dosta krt ,pa me interesuje koja je tezina tvog spita bila sa kompletnim setupom .Moj model  izasao na 800grama  sa setupom i skoro je gotov ostale su samo sitnice ,ali kod mene je raspon krila 120cm,  i idem na to da ga bacam iz ruke ,ako je mogao kod RAJEVICA  sto nebi i kod nas. A sto bi bio problem da ga utrimujem sa nekim drugarom mislim da je to pametnije nego nestrpljivo  baci ga u vazduh pa sta bude ,a muke i danguba ,tockovi su ok ali treba dobar teren za njih POZDRAV SASA. (pijemo) (<--)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #27 on: December 18, 2014, 08:21:44 AM »
Kao prvo trimovanje modela uvek ide u vazduhu i za to ti treba pomoć nekog iskusnijeg kako bi ti bar neutrimovan model digao na određenu visinu i podesio ga da leti ravno. To bacanje iz ruke može da bude veoma nezgodno posebno ako to sam radiš i ako je model svež bez trimovanja. Jako je teško baciti ga iz ruke i u istom mahu iskontrolisati ga da ode tamo gde ti hoćeš. Ako to budeš radio OBAVEZNO gledaj da tu bude neko ko će pravilno da ti baci model. A to je Uvek u vetar i nekom srednjom brzinom ni lagano i prejako i pod neki uglom blagim prema gore. Sledeće pre poletanja treba da posataviš sve komande u neutralno a posebno ailerone jer ako koristiš jedan ailron tj na jednom kablu su ti i jedan i drugi servo strogo komande moraju da budu neutralne. A to radiš tako što upališ stanicu i reciever i povežeš servoe na kojima želiž da neutrališeš komande. Motor ti savetujem da isključiš odnosno nemoj motor spajati sa ESC-om u tom slučaju da ne bi slučajno dirnuo komandu gasa, pa još ako je tu elisa eto belaja. Kada uključiš servoe trimere na stanici stavi na sredinu i onda pomoću žica komandi neutrališi komande. Kada upališ stanicu i reciever sa servoima servoi uvek dolaze u neutralan poožaju odnosu na trimer koji si stavio na stanici. Znai postaviš prvo na stanici trimere na neutralno, pa upališ resiver sa servoima i onda prvo gledaš da ti je servo ruka što više pod 90 stepeni u odnosu na servo jer je to dosta bitno. Nakon toga podešavaš žice komandi.
Savetujem ti da koristiš linkage stoper jer se na njemu najlakše namesti komanda. A ako ga nemaš napravi ga ili od elemenata za spajanje iz prekidača za svetlo (kućnog) ili od delova koji se koriste za spajanje ploe na raunaru koje moraš probušiti. Negde imaš temu po tom pitanju. Tak kada si postavio sve komande na neutralno tek onda bacaš model. problem kod ovih modela i bacanja iz ruke je taj da su im motori postavljeni neutralno tj pod 90 stepeni amotor bi trebalo pod blagim uglom prema dole i pod blagim uglom prema desno da ide.
Zato za ove modele je bolje imati nekakve točkove jer se dešava sledeće. Kada polećeš sa točkovima odmah na zemlji možeš da vidiš kako ti model i na koju stranu vuče i to odmah iskontrolišeš sa ruderom. RUDER je taj koji pravi problem pri bacanju prvom iz ruke jer je model neutralan i najčešće će ići prema levo i prema dole i to dosta naglo. Ovako kada imaš tokove sa malim gasom malo prorulaš po pisti i vidiš kako vuče.
Kada ga natrimuješ na ruderu da ide ravno na zemlji onda si miran. Ako si neiskusan sa letenjem moj savet ti je da prvo ugradiš tokove kako tako čisto da taj momenat neutrališeš i to lepo uradiš na nekom betonskom igralištu. Nakon toga skineš točkove i žice od trapova, zakrpiš rupe i tek onda bacaš iz ruke. Ako postavljaš točkove vodi računa da ti prednji točkovi uvek budu malo ispred linije težišta u prtivnom ako su iza ili na težištu dešava će ti se da će model da pada na nos pri poletanju tj dok je još na betonu i tada strada elisa....
Naravno ako skineš točkove OBAVEZNO IDE PROVERA TEŽIŠTA!
Ja pravim još jednog SPITA od karton pene koja je dosta jača od izoflora ali je i malo teža. Pa će samim tim ići jači motor.
Uskoro ću postaviti slike. Taj spit sa onim gore setup-om dosta dobro leti i svideće ti se pa ćeš kao i ja praviti nešto bolju varijantu sigurno.
Za poletanje sa zemlje ti treba manje od 10 metara a za sletanje anravno malo više. Igralište betonsko za rukomet ili fudbal ako je okrenuto povoljno u odnosu na vetar je sasvim dovoljno za poletanje i sletanje. E sada ostaje ti prostor oko igrališta (što manje drveća, žica....) ako te nešto zanima pitaj slobodno a ja evo kačim slike uskoro ovog mog modela.
« Last Edit: December 18, 2014, 09:16:55 AM by igorpl »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #28 on: December 18, 2014, 01:35:01 PM »
 :sljus Prvo i osnovno, model se nikad NE BACA iz ruke...
Model SE PUŠTA iz ruke  :mhm tako što se zadrži do određene tačke i kad "povuče", samo isprati i pusti...
Ostatak "uputstva za rukovanje", iskreno, nisam ni čitao...  4e
#FFCC00

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: Samogradnja SPITA od izoflora
« Reply #29 on: December 18, 2014, 02:38:50 PM »
Prvo i osnovno lako je tako prčiati kada imaš setup koji je za 3D modele i ostale brze avione koji izleću iz ruke tačno je.
Video bi te kako bi prošao sa nekim slow flayer-om da to tako uradiš ili nekim težim modelom.
Probaj tako da pustiš recimo T-28 trojana pa ćeš da vidiš kako ćeš se pomučiti da ga izvučeš a da ne poljubi zemlju.
A to jedan početnik koji na taj način uradi nikada neće zanti da ga ispravi i izvuče. Pa će ga samo kršenje modela na startu demoralisati i odvratiti od ovakvih stvar. A ovde očigledno pričamo o modelima od izoflora koji čim malo nezgodno slete polome se na dva dela, zgužvaju.....
Kada sam rekao da ga baci nisam mislio da ga zafrljači svom snagom nego samo osećajno da ga malo pogura jer je mnogo bolje kontrlisati modele kada imaju početnu brzinu. Kada je tako kako si ti rekao što onda uopšte postoje piste za poletanje aviona?
Ovde govorimo o setup-u koji ovaj model lepo leti ali početniku poletanje na taj način koji si ti objasnio sa ovim modelom bi bilo gotovo nemoguće naročita ako je model sveže napravljen i ne utrimovan.
Tako da ne treba prostipati pamet baš svugde de mu nije mesto.


Joj što volem što sam PRIMITIVAN