Author Topic: F5J & F5J -400  (Read 84255 times)

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J & F5J -400
« Reply #15 on: February 04, 2015, 12:50:53 PM »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #16 on: March 03, 2015, 08:58:21 PM »
Evo da nastavimo ovaj topik...

Čitali ste da je Adam kupio Explorer II elektro jedrilicu za open F5J klasu.
I moja malenkost se ponovila sa Storkom 3...

U topiku o Exploreru ima i mali "izveštaj" sa prvog letenja na Bikovu u 2015.

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13586.0.html

Pošto je to topik o Adamovom modelu, a ovde se piše o F5J, mislim da bi bilo dobro da F5J temu vratimo na ovaj post.

Shodno tome, evo noviteta...


Znači, videli ste da smo pre neki dan bili da probamo jedrilice.
Iskreno, ne znam koje lepše lete, male F5J-400 ili velike sprave.


Adam je napisao da se u Szegedinu 11 i 12 aprila održava prvo takmičenje.

U subotu 11. aprila je jedna od "rundi" Eurotour kupa.
http://www.contest-eurotour.com/
To je takmičenje samo za "veliku" F5J kategoriju.

Adam nešto nije bio zainteresovan za takmičenje, dok sam ja želeo da idem.
Pošto je Eurotour zvanično FAI takmičenje, potrebna je takmičarska licenca VSS.

Zvao sam Adam da pitam da li je Subotički klub član VSS i dobio sam potvrdan odgovor.
Ovo je veoma značajno, jer mnogi klubovi ne plaćaju članarinu Savezu, pa samim tim članovi klubova ne mogu da dobiju potrebne licence.

Pre mnogo godina, dok je bilo takmičenja u F3J kategoriji, takmičio sam se za Subotički klub.
Eto, priča se ponavlja...  :big smile

Ovo pišem iz razloga da ako ima još zainteresovanih mogu da se učlane. Članarina je 2000,00 dinara, što je priznaćete više nego povoljno...

Takmičarska licenca u VSS košta, čini mi se isto toliko - 2000,00 din.

Kad je Adam video da ja hoću da se takmičim, predomislio se, tako da nas dvojica odosmo na Eurotour... (yay)

Što se tiče ovog šampionata, ako se dobro sećam, kotizacija je 40,00 Eura za svako takmičenje.
Mislim da ima datum do kada treba da se prijavite, ali to će nam Adam bolje reći...

Ono što sam danas saznao iz razgovora sa njim je da su za sada prijavljena dva prvaka Evrope i još mnogo odličnih pilota.
Jedan od te dvojice je modelar koji mu je prodao Explorer!!!


U nedelju, 12. aprila, biće održano otvoreto prvenstvo Madjarske u F5J-400 kategoriji.
Da li i ovde ima kotizacije i kolika je, bolje da napiše Adam. Ja ne znam to trenutno...

Ako Bog da zdravlja i sreće, eto nas i na toj manifestaciji.
Predpostavljam da će nam se tu pridružiti Viktor i Lori, a ko zna, možda još neko...

Zato ovo i pišem, jer ima dovoljno vremena da se "srede" takmičarske licence i da počne sa izlascima tj. letenjem.


Odlazak na Eurotour je interesantan i za ljubitelje letenja jedrilica bez takmičarskih ambicija.
Uživo možete videti kako ozbiljni modelari "flajaju" F5J "sprave", potom, tu su uglavnom vrhunski modeli, tako da se na jednom mestu može "snimiti" i naučiti mnogo toga interesantnog.


Što se tiče nas, sad u nedelju 8. marta, planiramo ponovo da izadjemo na Bikovo i da letimo jedrilice.
Nadam se da će nas vreme poslužiti...

Ne moram spomenuti da poziv opet važi za sve...

 (pijemo)





 
« Last Edit: March 03, 2015, 09:24:02 PM by mirce »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J & F5J -400
« Reply #17 on: March 03, 2015, 09:43:37 PM »
http://5mp.eu/fajlok2/f5j-hu/competitors_f5j_tisza_cup_2015_9_www.5mp.eu_.pdf
kotizacija za f5j 400 klasu ce biti 4000forinti sto je oko 13eu, eurotur takmicenje ce biti interesantan sa extremno jakom konkurencijom , ako uspemo da udemo u najboljih 20 ucesnika  onda mozemo skakati do neba evo jedan video kako rade ovo majstori a ti isti su se vec prijavili na ovo takmicenje


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #18 on: March 03, 2015, 11:12:58 PM »
Pa, biće zanimljivo...

Ko se baš ne razume u "materiju", hvatanje termike sa 10 metara visine i letenje 10 minuta se graniči sa umetnošću...

Evo jedan video na kojem se može videti da ima i dosta "hand made" modela.


Poenta priče je imati velik, a lagan model.
E sad, koliko sa to može izvesti sa balzom i monokotom, to je već diskutabilno...
Što se tiče elektro set up-a, to više nije prioritet, jer imate 30 sekundi da model podignete na 150 metara, a toliko vremena je više nego dovoljno.

Kako god, tehnoligija napreduje, tako da težine modela padaju.
Sa druge strane, ima modela koji se lete sezonu - dve, pa penzija. Toliko su "nežni" da ne mogu da izdrže dugo vremena velika opterećenja.

Imao sam Stork 2 elektro, a sad sam kupio Stork 3.
Razlika u težini je skoro 400 grama.
Na novijem modelu se kroz želkot providi karbonako tkanje!!!

 (pijemo)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #19 on: March 05, 2015, 04:05:40 PM »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J & F5J -400
« Reply #20 on: March 05, 2015, 04:33:00 PM »
moze, lorika i ja dolazimo sigurno  za viktora jos neznam,

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J & F5J -400
« Reply #21 on: March 07, 2015, 07:51:28 AM »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #22 on: March 07, 2015, 10:34:57 AM »
Prognoza stvarno obećava.

Mogli bi da nam se pridruže svi koji imaju jedrilice, pa da zajedno  (<--)

Kako god, sutra u 11 se vidimo...

 (pijemo)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #23 on: March 08, 2015, 07:04:39 PM »
Bez obzira na pozive sem Adama, Lorike i opet onog iz Sente, niko se drugi nije pojavio.
Šta da radimo, tako je kako je...

Mi smo se "upropastili"od letenja. Flajalo se od 11, pa do posle tri sata popodne.
Dan je bio bogovski...






Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #24 on: March 08, 2015, 07:16:06 PM »
Da bi letenje imalo ozbiljniji karakter, postavljene su i trake za precizno sletanje...





Danas smo se trudili da u par navrata simuliramo takmičenje, svi zajedno smo leteli sa malim modelima, pokušavali smo da što duže ostanemo u vazduhi i da što preciznije sletimo.
Meni je ovo dobro došlo da uporedim letne karakteristike naših modela.
Adamov model buže ostaje u vazduhu, što je na neki načim i normalno jer je veći - dva i po metra raspona.
No, ono što me je iznenadilo je da Lorikin model mnogo mirnije leti od mog Griffon-a. Pošto su nam jedrilice iste, molio sam Loriku da mi pokaže kako je setovao model i ustanovili smo da su otkloni drugačije namešteni i da su dosta manji nago kod moje jedrilice.
U narednih par dana ću i ja prepraviti hodove elerona...

Što se tiče sletanja, to je u mnogome stvar vežbe. Manje više svi slećemo dobro, ali na takmičenju svako sletanje mora biti u centar.

Kod velikih jedrilica slična priča. Dosta se flajalo, poletali smo, vežbali precizno da sletimo, bilo je i termike u nekim periodima dana.

Adam je doneo lap top, pa je posle jednog leta priključio visnomer.
Program je pokazao da je u jednom momentu Extreme bio na 490 metara visine...




« Last Edit: March 08, 2015, 07:29:15 PM by mirce »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #25 on: March 08, 2015, 07:27:44 PM »
Visinomer smo koristili i na poletanju malih jedrilica (f5J-400).
Ko ne zna, pravilo je tako da motor može da radi do 200 metara visine, ali za svaki metar dobijate 0,5 kaznenih bodova. Time vas teraju da motor gasite što niže i da pilotažom (hvatanjem termike) pokušate da odletite 10 minuta "radnog vremena".
Ako motor ugasite preko 200 metara, svaki metar preko toga je 3 kaznena poena.

Samo trening može da vam pomogne da bolje procenite kada ste na visini blizu 200 metara, ali ni to vam neće pomoći ako neko sa 100 metara izleti 10 minuta.

Današnji dan mi je bio značajan i iz razloga što sam video da Adam korist i BEC za veću sigurnost svoje jedrilice.
Sem BEC-a, poručio sam i rezervni motor.
Imamo utisak da je ovaj na Storku, bio malo pregrejan. Radi, ali neka novi stoji za svaki slučaj...

I na kraju, baš smo se naleteli.
Svaki izlazak je interesantan na svoj način.
Sa lepim vremenom ću ja ići na letenje i ovde u Senti.
Bio sam na livadi gde lete senćanski modelari i nažalost ima dosta vode. Moraću, dok se ne prosuši, da nadjem naku alternativu. Srećom za jedrilice to nije frka...

Plan nam je da iduće nedelje idemo opet na letenje. Sve zavisi od vremena...

Ajd uzdravlje...

 (pijemo)

« Last Edit: March 08, 2015, 07:31:15 PM by mirce »

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J & F5J -400
« Reply #26 on: March 08, 2015, 08:14:07 PM »
evo i od mene mali izvestaj, kao i prosle nedelje mirce je dosao  na letenje kod nas,poneo je piper a od hangar9 i sta da kazem model leti po sinama , snage na pretek a i vreme leta oko 8min,lorika je leteo  f5j400 jedrilicu i moram priznati da je majstor u hvatanju termike na malim visinama, naleteli smo se kao nikad pre, sa explorerom sam oborio sopstveni rekord jer sa rc modelom jos nikad nisam bio na 490m, sta da vam kazem uhvatio sam termiku i posle par minuta sam uvideo da sam u problemu jer model od 3.5m sam polako gubio iz vidokruga , trebalo mi je  skoro minut pod otvorenim kocnicama da se spustim na 200m, sto se ostalih tice i mirce  a i lorika su leteli za cistu desetku, danasnje vreme je bilo idealno za hvatanje termike na 10-15m i peglanja sa te visine do 200m, sto je sigurno trening nam jos fali jer malopre sam pricao sa madarima i do danasnjeg dana ima 45 prijavljenih takmicara a do takmicenja jos ima mesec dana, po meni bice nas minimum 60 sto znaci da takmicenje ce trajati dva dana umesto jednog,ulazak u prvih 30 je cilj ako uspemo mozemo biti zadovoljni. evo i malo slika io od mene pozdrav i vidimo se za sledeci vikend ()-()

http://i105.photobucket.com/albums/m235/vinogradarska1/DSCN3766_zpsljbqjo7v.jpg
http://i105.photobucket.com/albums/m235/vinogradarska1/DSCN3769_zpsmgrfjkm0.jpg
http://i105.photobucket.com/albums/m235/vinogradarska1/DSCN3771_zpserwhecw4.jpg
http://i105.photobucket.com/albums/m235/vinogradarska1/DSCN3772_zpskw0mmbt5.jpg

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #27 on: March 11, 2015, 08:32:29 AM »
Hoćemo li u nedelju ponovo na aerodrom?

Iako se vreme, po prognozi, sutra kvari, u nedelju bi trebalo da bude OK...

http://www.weather2umbrella.com/en/weather-forecast-senta/eta2/11/1935169/1/meteogram

Malu F5J-400 jedrilicu sam, posle razgovora sa Lorikom, totalno drugačije setovao.
Sad je treba probati, pogotovo me interesuje kako  (<--) u odnosu na Lorikin model.

Onda, nedelja 11?

 (pijemo)
 

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: F5J & F5J -400
« Reply #28 on: March 11, 2015, 10:12:45 AM »
moze, prijave poslate od sad smo zvanicni!! ()-()

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: F5J & F5J -400
« Reply #29 on: March 11, 2015, 11:21:39 AM »
Ovo što Adam piše "prijave su poslate, sad smo zvanični", znači da smo se prijavili za Eurotour takmičenje u Szegedinu.

Pošto se prijavilo mnogo takmičara, a još ima vremena da se prijave novi, organizator je odlučio da takmičenje traje dva dana.
U subotu su prva 4 kola, a u nedelju još dva + fly off.

U nedelju će biti održano i Madjarsko F5J-400 takmičenje...

Ima da se naletimo...

Adam nam je napravio preko Subotičkog aero kluba, u VSS, sportske dozvole, tako da je sad sve zvanično...

Evo link prema F5J kalendaru za 2015.
http://s523220828.online.de/html/f5j/2015/F5J%20Termine%202015.htm

A evo i rezultata:
http://www.contest-modellsport.de/

 (pijemo)



« Last Edit: March 11, 2015, 11:31:57 AM by mirce »