Author Topic: 3D letenje.  (Read 18539 times)

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: 3D letenje.
« Reply #15 on: December 01, 2014, 01:07:32 PM »
Velicina modela koju si odabrao je nazalost najgora moguca sto se tice 3d letenja -odnos cena-dobijeno i tezine setup-a i letne tezine. Ako uzmes nesto raspona 1200mm platices servoe vise od polovine vrednosti modela. Veruj mi, ja to najbolje znam. Pre par godina sam pogoreo preko 500e raznih servoa i nisam se naleteo. A nikada nisam stedeo na servoima. Mini servoi su jednostavno mali za taj napor koijma su izlozeni u 3d avionima. Ako stavis vece, ode tezina u aut. A opet ti za broj veci su mali za sledecu klasu koju si naveo-raspon 1500mm. Ako stavis standard size servoe-prosek sa kablovima oko 60-70g puta 4 kom eto 25-300g a ceitav avion ne sme da predje 2.2-2.5kg max. Gde je motor, kontroler, baterija....
Da je stvarno tako...evo pogledaj ovaj video


Evo spiska njegovih servoa:
eleroni Airtronics 94809s cena prosek 50e x2
elevator JR 368BB oko 60e
i ruder HS 65mg oko 25e
Samo servoi, bez carine i nameta su oko 180e?! Kod nas min 250! :sljus Pa vidi gde si. A nemoj da mislis necu ja to tako...narucim ovo ono i prodjem jeftinije. To ovde ne pije vodu... A plus model, u Lindingeru 230e, motor oko 90e i kontroler oko 70-80...cirka sve ukupno bez carine 570-580e bez baterija! A treba ti min 6 kom. Po 5 min leta...
. Za model od 1500mm raspona, cena je veca nekih 20-30% za set-up i sigurno 50% skuplje baterije...Ako si spreman za igranku...samo napred :)aplauz  Razlika 3D letenja i obicnog akro zezanja je nebo i zemlja. Kao kad vozis karavana a hoces da predjes na reli  mmmm Ali bukvalno je tako. Moj ti je savet da nabudzis neke stiroporce...onog Yaka 55 sto smo svi pravili i vidis da li je 3D za tebe u opste. Sve osnovne figure mozes sa njim da izvodis bez ikakvih problema...odlicna sprava. Posle njega Mirce su31...a posle...koliko se pruzis...Ako hoces da kupis ARF, sto bih ti ja savetvao, izbor je sirok. Opet neki stiroporac. Mozda Brukmanov Yak 55, pa Addiction...posle opet kinta...Ovo je samo moje vidjenje stvari, a jel, ne mora da bude da je tako...Nadam se da sam pomogao ()-() (<--)


« Last Edit: December 01, 2014, 01:10:43 PM by grebic »

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 791
Re: 3D letenje.
« Reply #16 on: December 01, 2014, 06:34:49 PM »
Kakvo pilotiranje svaka mu cast :sljus :sljus

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: 3D letenje.
« Reply #17 on: December 01, 2014, 06:40:57 PM »
Sve sto je grebic napisao je u pravu. Ako se neko zezao sa servoima on je, ja sam mu odmah na pocetku rekao koliko ce ga to kostati ali mislio je da moze jeftinije.

Slazem se da je velicina 1200 najmanje zahvalna jer baterije koje idu na tu velicinu modela moraju biti jako dobre - znaci jako skupe. Pocni sa necim jednostavnim tipa 100-110cm pa predji na 150-160cm raspona, idealno neki Sebart jer oni koriste servoe normalne velicine i cene. Sebart modeli nisu najlaksi ali su zato dosta zahvalni jer sa njima mozes da letis i druge stvari. Extremeflight sta god da uzmes neces se pokajati a vrh su Precision Aerobatics modeli ali to onda na kraju ipak izadje previse.

Jedan super model koji ne kosta puno je Acromaster od Multiplexa, tu ni setup ne bi puno izasao, imam jedan u kutiji spreman za sklapanje ali ja JOS nisam spreman za njega.

Pravo 3d letenje je mnogo razlicito od onoga sto si ti okacio (bez uvrede). Pravo 3d je sa mnogo definisanih figura i u potpunoj kontroli a do toga se stize posle puno godina i nebrojenih sati letenja. Kreni od neceg jednostavnijeg pa polako stigni do 3d letenja ako te to bas zanima.

poz
« Last Edit: December 01, 2014, 06:48:09 PM by magic »
Veljko

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: 3D letenje.
« Reply #18 on: December 01, 2014, 08:06:54 PM »
Zašto bi se u opšte ljutio, otvoren sam za svaki predlog a ovo moje letenje znam da nije 3d ali je svakako neka vrsta kontrole modela za neke figure u 3d. Polako ništa ne dolazi odjednom.
Kontam da prvo treba dobro da naučim simulator i figure generalno kako se rade uz kontrolu i lako i brzo preaženje iz jedne figure u drugu. Ja nisam pokazao šta sam sve naučio samo sam pokušao da dočaram na koji način sam pokušavao da dođem do hover-a. Ovo je za mene veliko za sada jer mogu da potpuno kotrolišem model u situaciji u kojo se model nalazi. priznajem da je ovo sa prethodnog videa fascinantan let ali generalno najteže figure koje je izvodio jesu sve one iz hover-a i harier-a a posebno one gde koristeći te figure koristi i roll na jednu pa na drugu stranu i to metar od zemlje. Fascinanatno nema šta. Ima dosta zanimljivih videa na netu na tu temu i svaki je na neki način fascinanatan. Ali svi se sastoje iz pojedinih figura koje se kombiniju slažete se? Naučio sam one najednostavnije i one se lako izvode ali sada je na radu druga runda i na tome radim.
Znači po vašem predlogu najbolja varijanta je za sada do 1100 mm raspona krila. Ok prihvatam predlog ali će prvo biti neki depronac. TRenutno što imam kod sebe od motora to je jedan motor od 210w 1000kv i jedan od 480w 1400 kw, 60A esc kao i 30A esc Imam nešto metal gear servoa ali nisu digitalni a i mali su tu
Servo Corona DS929HV Digital HV MG Nano
Dimensions: 22.5 x 11.5 x 24.6 mm
Weight: 12.5 g
Torque: 2.4 kg-cm @ 7.4V
Speed: 0.09 sec/ 60° pa ću uzeti nešto ozbiljnije. Baterije koje imam su 3s 2200 mah . Nadam se da se od ovoga nešto može iskoristiti.
Znači predlog za neki servo dobar i brz za početak za modele oko 1000 mm je?
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: 3D letenje.
« Reply #19 on: December 01, 2014, 11:05:23 PM »
Odlicno ti to kontrolises na simulatoru i dobro je sto koristis vertikalac, on jako puno znaci za letenje. Samo napred, super ti ide (nemoj da pokusavas da ulazis u hover na pravom modelu sa ruderom, to mislim na ozbiljnije modele sa deproncima mozes).
Ovaj Yak ( http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,7894.msg48613.html#msg48613 ) ce ti biti odlican za ucenje freestyle letenja, ALI tek posle ovakvog aviona ( http://rcplans.ru/telemaster-400/ ), tj kada naucis da letis. Kada kazem naucis da letis to su par stvari koje moras da ispostujes i naucis/prihvatis.

1. Da letis van naseljenog mesta, daleko od ljudi, autombila, aviona i sl... kako nekome ne bi naneo stetu, pa onda i sebi...
2. Da pored tebe bude neko ko vec ima iskustva da ti da sugestije i sl.
3. Da se upoznas sa vetrom i nacinom kako da hendlujes udare vetra u toku leta, sletanja i sl.
4. Da letis ovaj visokokrilac dok ti se ne smuci jedno 5 puta i kada krenes zmureci da ga letis, a pri tom da izvedes sve moguce akrobacije koje on moze, e onda si spreman za yak-a koji je sve samo ne letan avion... Akrobatski avioni su uzasno zivahni i totalno se drugacije lete od visokokrilaca, ali zato sve to sto si naucio sa visokokrilcem ces bez problema preneti i na akro avion i manje ces ga lupati jer ces se bolje snalaziti u nepravilnim polozajima (ovo ti garantujem).

Zato ne preskaci stepenice jer ce ti se to obiti o glavu, ima ovde dosta ljudi koji su ovo prosli pa ti mogu to i napisati. Ja svoj visokokrilac koji je jako slican telemasteru i dan danas imam i veoma ga rado letim i pored 3D, F3A i F3K letelica, zato sto me opusta... jer veruj mi doci ce momenat kada ce te u jednom momentu zasititi 3D letenje pa ce ti ovaj visokorilac opet podsetiti sta je letenje i uzivanje.

Ja nisam iskusan 3D letac, ali zato ti nekolicina iskusnih 3D pilota kao sto su Zajo, Marko, Milos, Ivan3D, Grebic, magic i jos par (bez uvrede) mogu pomoci davanjem pravog saveta za 3D model.

P.S. veruj mi i oni su poceli sa trenaznim modelima.

npr Zajin model ti takodje kasnije moze doci kao neka opcija da naucis 3D letneje:




 (pijemo)
« Last Edit: December 01, 2014, 11:15:14 PM by SABURO »
Nikola | rcfly.in.rs


Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D letenje.
« Reply #20 on: December 01, 2014, 11:13:42 PM »
http://www.precisionaerobatics.com/product_details.php?pid=54

Na ovom modelu sam naučio sve što znam i naleteo se kao nikad.....
Model fantazija lagan (mada imaju i noviji u toj klasi).
Kupljen od njih direktno sa njihovim setup-om i stigao iz Australije za desetak dana....
A firma DELUX.... Lazi na njegovom Addictionu pukne bajonet i rinke zbog pada i krilo jedno itd. (njegovom greškom) a oni ljudi pošalju za DŽ novo krilo itd....  (res)
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: 3D letenje.
« Reply #21 on: December 02, 2014, 12:27:03 AM »
Ljudi nisam totalni rc početnik to da vam dam do znanja, niti modelar. Možda sam malo zelen oko rc-a jer se u moje vreme letelo sa dosta siromašnijom opremom i drugim modelima i retko ko j erazmišljao tada o 3D letenju.
Ali nema veze. Vrlo dobro se snalazim sa običnim modelima, pravio sam neke depronce koji su mi najmiliji jer rade posao a gotovo su dž. imam nekog izanđalog T-28 koji je lupan bezbroj puta i ima više trake na sebi nego EPO pene (nije baš tako ali je blizu) ali mi je taj model drag jer sam sa njim svašta proživeo i svašta naučio u pravom letenju. Poslednji depronac koji sam pravio je PT-17 onaj koji sam i stavio kao sliku na nekom topiku. Samo sam morao malo da ga modifikujem iz razloga što je malo nezgodan sa težištem pa sam morao da pomerim motor napred kako ne bi bio repat i kako ne bi morao da dodam olova 100 gr da bi leteo. I oduševio sam se njegovim letnim karakteristikama sa jačim motorom od 480w 1400KV obzirom da je jedna obična takoreći daska bez profila. Brz, odziv dosta dobar, fantastičan rol za takav model. Imao sam ideju da mu stavim i na gornje krilo ailerone da vidim šta će se desiti ali otom potom. Takođe u floti imam FW 190 koji mi je  jako drag jer obožavam WWII ptice a u njemu imam i sound modul koji mi je doneo šurak iz amerike pa je osećaj i zvuk pravog aviona nemerljiv, a pravim i spita jednog od karton pene ali dosta dobro će da izgleda bar tako ja očekujem. Inače najlepši i najomiljeniji mi je spitfire kojeg trenutno meračim neki durafly model koji izgleda fantastično, ali otom potom kada mi šurak bude dolazio opet verovatno će to biti sledeća želja.Zima je duga. Kažem dugo nisam bio u rc vodama i u moje vreme kada sam se ja bavio tim nije bilo elektro modela nego ricinus, petrolej i etar i udri.
Mada kada sam video šta današnji elektromotori mogu potpuno sam izgubio interesovanje za nitro i slične sus motore. Trenere sam odavno prevazišao ali kažem t-28 nikada ne vadim iz gepeka kada idem na letenje (iako nije trener dosta je dobar za početnike bar po meni, stabilan, predvidiv, okretan koliko toliko....)
Za sada vežba na simulatoru celu zimu pa na proleće će da se pravi neki depronac za početnički 3D
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: 3D letenje.
« Reply #22 on: December 02, 2014, 07:16:45 AM »


Ja nisam iskusan 3D letac, ali zato ti nekolicina iskusnih 3D pilota kao sto su Zajo, Marko, Milos, Ivan3D, Grebic, magic i jos par (bez uvrede) mogu pomoci davanjem pravog saveta za 3D model.



E Nikola, Nikola, za sebe su ti kriterijumi previsoki a za druge preniski,  barem kada sam ja u pitanju ali imas jedno  (:beer:) za ovo sto si napisao. Ja mogu da pomognem oko izbora komponenti ali za letenje tesko, barem za ono uzivo, a na simulatoru  :hehe mogu isto sto i ovaj na videu!

poz
Veljko

Offline IVAN3D

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1116
Re: 3D letenje.
« Reply #23 on: December 02, 2014, 09:58:07 AM »
 lol

A mene tek na simulatoru da vidite kakav Gernot Bruckmann kakvi bakrači  lol
\\\" Sve sto leti ima nezgodnu osobinu da pada \\\"

ex pseudonijum: GLIDER

Offline nspetar

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: 3D letenje.
« Reply #24 on: June 05, 2015, 12:18:01 AM »
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13882.0.html
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,14189.0.html
Igor i Marko se ni ne poznaju a imaju potpuno iste modele.
Ljudi nisam totalni rc početnik to da vam dam do znanja, niti modelar. Možda sam malo zelen oko rc-a jer se u moje vreme letelo sa dosta siromašnijom opremom i drugim modelima i retko ko j erazmišljao tada o 3D letenju.
Ali nema veze. Vrlo dobro se snalazim sa običnim modelima, pravio sam neke depronce koji su mi najmiliji jer rade posao a gotovo su dž. imam nekog izanđalog T-28 koji je lupan bezbroj puta i ima više trake na sebi nego EPO pene (nije baš tako ali je blizu) ali mi je taj model drag jer sam sa njim svašta proživeo i svašta naučio u pravom letenju. Poslednji depronac koji sam pravio je PT-17 onaj koji sam i stavio kao sliku na nekom topiku. Samo sam morao malo da ga modifikujem iz razloga što je malo nezgodan sa težištem pa sam morao da pomerim motor napred kako ne bi bio repat i kako ne bi morao da dodam olova 100 gr da bi leteo. I oduševio sam se njegovim letnim karakteristikama sa jačim motorom od 480w 1400KV obzirom da je jedna obična takoreći daska bez profila. Brz, odziv dosta dobar, fantastičan rol za takav model. Imao sam ideju da mu stavim i na gornje krilo ailerone da vidim šta će se desiti ali otom potom. Takođe u floti imam FW 190 koji mi je  jako drag jer obožavam WWII ptice a u njemu imam i sound modul koji mi je doneo šurak iz amerike pa je osećaj i zvuk pravog aviona nemerljiv, a pravim i spita jednog od karton pene ali dosta dobro će da izgleda bar tako ja očekujem. Inače najlepši i najomiljeniji mi je spitfire kojeg trenutno meračim neki durafly model koji izgleda fantastično, ali otom potom kada mi šurak bude dolazio opet verovatno će to biti sledeća želja.Zima je duga. Kažem dugo nisam bio u rc vodama i u moje vreme kada sam se ja bavio tim nije bilo elektro modela nego ricinus, petrolej i etar i udri.
Mada kada sam video šta današnji elektromotori mogu potpuno sam izgubio interesovanje za nitro i slične sus motore. Trenere sam odavno prevazišao ali kažem t-28 nikada ne vadim iz gepeka kada idem na letenje (iako nije trener dosta je dobar za početnike bar po meni, stabilan, predvidiv, okretan koliko toliko....)
Za sada vežba na simulatoru celu zimu pa na proleće će da se pravi neki depronac za početnički 3D


Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: 3D letenje.
« Reply #25 on: October 20, 2015, 10:43:59 AM »
Gde ste ljudi  ()-()
Prvo vsokokrilac, zatim precizno akro letenje- f3a- IMAC, pa za par godina 3D visoko.
To sto si letio neke glow modele ti nece pomoci a ono sto si pokazao na sim  (nene) . Ako to pokusas u realnost model nece preziveti ni sekund. Skroz pogresno si poceo da ucis akro letenje.  (pijemo)
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: 3D letenje.
« Reply #26 on: October 20, 2015, 03:19:05 PM »
Au brate kasniš vrlo i mnogo...
The ground is the limit (or a water)

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: 3D letenje.
« Reply #27 on: April 03, 2017, 02:50:05 PM »
Mene, teoretski, interesuje da li pocetnik/expert koristi neke mixeve i koje ?
Zahvaljujem.
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: 3D letenje.
« Reply #28 on: April 03, 2017, 04:29:22 PM »
Sta god da je u pitnju,simulator i realno letenje nije jedn te isto,isto kao sto mi neko kaze struja je ista kao liw a glow je isto kao i benzin,prc malo,tri razlicite vrste pigona tri razlicita letenja i ponasanja modela u vazduhu
Slazem se za pocetak uzeti neki visokokrilac pa se sa njim uciti do nekle i kao sto nekoreceod gore citajuci pistovebice ti najmilije kad se posle ekog vreena dohvats tog prvog pocetnickog modela,leteo sam sve moguce i sve zivo i iskreno da ti kazem i pisavetujem te,popisam ti sena 3d letenje,lepo je gledati kad to neki profesionalac radi ali kad se budes dohvatio da ga ti letis bices nervozan samo tako,to ti je iz mog izkustva,bio se lozio ja akro ja ludilo dok nisam disao do modela ,imao Yaka 55 i sve sam mu se divio dok ga nisam poleteo kad se to desilo video sam u kakva sam se sranja uvalio,lepo je kad se gleda ali leteti istog nije tako lako
Nemam preporukr za3d letenje ali ti iam lepu preporuku za tog Telemastera,to je model samo jednom i stalno ces ga zeleti da ga letis
Ako si pametan ti dobro razmisli,da li da imas par dobrih modela u floti ili jedan los koji ces muku da namucis i pored toga konstantno gurati kintu u njega a rezultata nigde

I jos nesto ,batali struju predji na glow ili benzin ,barem ces se naleteti i neces se cimati oko trajnosti leta ,da li mi je baterija pri kraju ili cu imati za jos par minuta leta
Vidi pa sam odluci

Vedro Dejan _ts

Offline zdravkovic novica

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 69
  • pocetnik
Re: 3D letenje.
« Reply #29 on: April 18, 2017, 09:02:55 AM »
Dobar dan svima, da li je neko od Vas imao priliku da napravi 3d avion od deprona?. Zanima me avion velicine maksimalno do 1m. Da se mogu igrati u precniku od 50m, dok leti velika avijacija. Da ne gubim na vremenu. Bio bih veoma zahvalan, za bilo koju informaciju. Pozdrav za sve i svako dobro. Novica
pocetnik