Author Topic: BEC , UBEC , SBEC  (Read 11117 times)

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
BEC , UBEC , SBEC
« on: December 03, 2014, 01:53:29 PM »
Evo kao pocetnik u RC modelarstvu trudim se da sto vise saznam i citam dosta sa interneta.,. Hteo sam da podelim na forumu ovaj jako zanimljiv klip na kojem je na prost nacin objasnjeno kako i sta u vezi pojmova iz naslova topic-a

 i jedan kratak tekst koji se oslanja na filmic
http://www.4-max.co.uk/pdf/WhyDoINeedaUBEC.pdf
 pokrenuo sma i ovu temu jer ima tu dosta nedoumica vezano za potrosnju (snagu) serva al otom potom, pitacu kad dodje vreme :)
« Last Edit: December 03, 2014, 01:55:44 PM by sloba_b »

Offline LazarStan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 412
    • Dreamer Beats
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #1 on: December 03, 2014, 06:27:55 PM »
Odlican video,hvala za post,dobro poredjenje covek napravio sa kocnicom i diskom...  :)aplauz
They got money for wars but can't feed the poor

-2Pac

http://www.dreamerbeats.com/

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #2 on: January 12, 2015, 08:10:16 PM »
Evo malo da oživimo ovu temu:
Kome treba za jedrilice bec od 2 A može vrlo jeftino da sebi napravi jedan.
Naime treba vam elektrolitni kondezatori, radijalni jedan od 100 mikroF i jedan od 47mikroF može na 16V a može i na 25V koji god nađete nije bitno. Takođe treba vam regulator napona oznake 78S05 kojeg imate u svim prodavnicama elktro opreme a kondenzatore ako nećete da kupite takođe imate ih u mnogim elketronskim uređajima. mogu i da idu i dva po 100  dva po 220mikroF. Sve tri kokmponente koštaju ispod 100 dinara.
REgulator šalje stuju od 5V maksimalno 2A što je za servoe koji se koriste u jedrilicama sasvim dovoljno. MOže da koristi ulazni napon od 5-18V a možda i više nisam siguran. čini mi se tako da mogu sigurno da se koriste i 2S i 3S baterije.
Sve zajedno je teško oko 6 grama sa kablovima a šema je krajnje jednostavna.
Evo kako to izgeda.



Uređaj šalje struju sa jako malim padovima napona čak i kada rade 3 servoa u isto vreme.
Ja sam nakačio 3 različit 9g servoa jedan je ht900 jedan neki hk a jedan je metalgear digital.
Us lučaju svakog pomeranja u isto vreme napon je padao svega 0,03V što je mizerija.
A šema je sledeća;



DA vas ne buni samo umesto 7805 uzmete 78S05 razlika je što 7805 daje maksimalnu struju od 1.5A a 78S05 od 2A
I kondenzatore na slici stavite veće kao i ja.
« Last Edit: January 13, 2015, 01:05:36 PM by GILE »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #3 on: January 12, 2015, 08:11:18 PM »
« Last Edit: January 13, 2015, 01:08:19 PM by GILE »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #4 on: January 12, 2015, 08:11:45 PM »

« Last Edit: January 13, 2015, 01:10:51 PM by GILE »
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #5 on: January 12, 2015, 09:49:07 PM »
Da ali efikasnost ovih stabilizatora nije bas velika (oko 50% naspram 80-90%) i na 2A se greju lepo i traze hladnjak. Za 5-10 Eura se ne treba zezati, koliko kostaju kod nas.
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #6 on: January 12, 2015, 10:04:06 PM »
Greju se u temperaturnim  okvirima u kojima i rade tako da nema zime. Pokušaću kako radi pa ću dalje da eksperimentišem.
Može da se desi da bude ok ko zna.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #7 on: January 13, 2015, 05:14:31 AM »
A takođe 3 servoa od 9gr ili manje koji se koriste u jedrilicama nema šanse da povuku 2A nikada koliko sam uspeo da vidim specifikacije.
Tako da će mo videti i testirati. A pklušaću da izmerim i temperauru koju razvijaju kda su servoi opterećeni.
Ali mislim da će ovo da radi solidno jer nikada nemate sevoe sve od jednom aktivne ili ako je čak is to slučaj to je aktivnost samo na kratko. NIje to 3D avion da se stalno njakaju komande. Pri nekom laganom letenju moglo bi da radi bez problema i bez nekog velikog grejanja, ali polako prvo da uradim neke testove.
Možda će zbog manje iskorišćenosti više da troši bateriju ali videćemo.
Da li je ovo neko nekada probao?

Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline Ilijak

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 53
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #8 on: January 13, 2015, 06:11:01 PM »
Pozdrav društvo!Može da se nađe u rashodovanim DVD uređajima mali rebrasti hladnjačić pa da se na njega stavi stabilizator pa lep polože elektroliti i ostalo i navuče bužir i bude ko fabrički.Ne boj se za grejanje jer to što povuku servoi nije ni amper al eto neka ima neko hlađenje!

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #9 on: January 13, 2015, 06:37:08 PM »
Nije u tome poenta. Efikasnost konvertera znaci da ce vise baterije ostat za let, a ne za grejanje kabine + smanjenje tezine kao i gabarita. Ja se bavim elektronikom i trenutno imam oko 100yinak stabilizatora od 0.5 do 5A pa opet kupujem gotove.
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Ilijak

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 53
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #10 on: January 13, 2015, 07:27:35 PM »
Slazem se ali to je zanemarljivo i kad se uzme u obzir da ne rade svi servoi uvek od jednom nece mnogo skratiti vek bateriji.A ima i efikasnijih stabilizatora samo ih je tesko naci u nasim prodavnicama.I ja se bavim elektronikom pa ih navadim iz rashoda iz LCD,Plazme i sl.Ali se slazem da je original original.

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #12 on: January 13, 2015, 08:05:51 PM »
ja sam na strani obe ideje, zvuci zanimljvo kao neko prelazno resenje prilikom cekanja..isprobavanja. Ako nesto trosi jako malo, polovina od malo je jako malo tako da su gubici jako mali :D Sa druge strane tipski element je prilagodjen svrsi.. :)

Offline igorpl

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 391
  • Joj što volem što sam PRIMITIVAN
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #13 on: January 13, 2015, 08:11:10 PM »
ok je da su jeftini ali treba nekada nešto i napraviti jel da?
Ja sam ovo napravio i radi i srećan sam zbog toga.
Sutra ću otići po neki pouzdaniji termometar pa da vidim koliko se greje i da li je bezbedan da bude blizu nekog spoja spojenim vrućim lepokom ili nekog stiropora i sličnih penastih materijala.
DAnas sam se ceo dan zezao praveći trafo sa ispravljačem za sečenje stirodura ali sam ga napravio.
Napravljen je po modelu koji je predložen na ovom forumu stim da moj radi na jednosmernu struju a ne naizmeničnu (običan GREC radi posao) ali to nije tema za ovaj post.
Joj što volem što sam PRIMITIVAN

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: BEC , UBEC , SBEC
« Reply #14 on: January 13, 2015, 09:05:10 PM »
Evo jedno solidno resenje sa  very low drop regulatorom L4941 u DPAK kucistu, posto je jedan 1A stavljena su dva paralelno. Blok i elektrolit mogu da se dodaju i odozgo ako ih imate u SMD-u.
« Last Edit: January 13, 2015, 09:13:19 PM by banbo »
Make things as simple as possible, but not simpler.