Author Topic: Ekip 2.deo  (Read 42240 times)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Ekip 2.deo
« Reply #30 on: December 31, 2014, 09:30:36 AM »
Možda mi je promaklo, ali mi se čini, da nigde nije navedena osnovna koncepcija ovog projekta, kao ni postavljeni uslovi, u vidu, unapred definisanog oblika, pogona, principa,..
Da li negde postoji neki "Ekip" projekat ili ne, kao i da li je ovo ili ono već viđeno ili potseča-liči, na nešto na internetu, yutube-tu ili već šta ti ja znam gde, ne znači i ne govori nam-mi ništa o konkretnom zadatku poduhvata, da ne kažem, projekta...
Šta se tražilo i šta se očekivalo od strane naručioca?
U međuvremenu je, donekle, razjašnjena situacija, uglavnom finansijske prirode i tu je kraj !?
Mogu samo da zaključim da ste imali naručioca-finansijera, kakav se samo poželeti može, ali mi i dalje neznamo šta je on hteo, želeo, da dobije za to!?
Da li je ova "skalamerija" po želji poručioca ili lična koncepcija, na osnovu njegovih ideja, nisam baš uspeo da shvatim?
Ako ništa drugo, bar se nešto uspelo, a to je da ova koncepcija nije rešenje problema!
Pogrešan pristup problematici...
....
Kad bi, onom famoznom "Steltu", isključili kompjuter-e, nebi ni poleteo, a ako bi se to desilo u letu - pao bi ko kamen!
#FFCC00

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Ekip 2.deo
« Reply #31 on: December 31, 2014, 11:21:03 AM »
@misa2002
Sto se mene tice, a mislim da tako i treba da ostane… nema potrebe da ovde na forumu pricamo o takvim stvarima, bilo i proslo, neuspesno se zavrsilo i to je OK, negde…. To je bio samo jedan POSAO, placen i ugovoren/dogovoren poslovni zadatak… A ko zeli, moze kako hoce, sto i vidimo, ali je A-moralno !
Kao takav za mene bi bio uspesan, da je bio odradjen kako je dogovoreno, probano izprobavano, pravljeni probni modeli, koji bi bili lupani i doradjivani, do zadatog roka, te da smo na kraju rekli, imali smo X pokusaja, koliko smo znali i mogli, bili sposobni.. dalje od ovoga mi nemozemo i neznamo… The End

Sa druge strane ko zeli da bude Proka pronalazac, nikomu ne brani, neka smisli sta god pozeli i neka se o svom trosku, vremenu itd… bavi svojom idejom i unapredjuje civilizaciju ovozemaljsku …

Ja sam trgovac u pokusaju, o svom trosku i sporadicni R/C korisnik, koliko mogu i zelim, naglasavam, o svom trosku i u svojim mogucnostima.

Trzistu, pa i ovde na forumu, ponudim to sto imam i mogu, pod uslovima koje mogu i imam, pa ko voli i kome se dopada klike "PORUCI" ili pozove telefonom, a ko ne snadbeva se tamo gde mu vise odgovara i gde mu se isplati i gde zeli, svako je vlasnik svoga novca i moze da ga upotrebi kako zeli… Normalno/Naravno  ;namig

Coka Vam je izneo nesto na cemu je bio angazovan, pa ako imate sta da dodate/oduzmete po pitanju izrade/dorade same letelice Vi izvolite, a sve drugo mislim da nije tema za ovaj forum, jer nema veze za modelarstvom, cak i ceo ovaj projekat nema veze sa modelarstvom, zadatak je bio da se izradi maketa i proba da poleti

Uzivajte u Novogodisnjim praznicima, prase i neko ladno pivo, manite se propale price  ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Ekip 2.deo
« Reply #32 on: December 31, 2014, 02:10:39 PM »
O.k, idemo dalje.

 Dakle, u 2015. Nastavlja se testiranje ovog projekta.
 Problemi razni postoje koji ce morati da se rese pre nego sto se uspe u zelji letenja ovog modela.
 Sve sugestije su dobro dosle jer vise ociju, vise ideja, mozda su pojedina resenja bas iza sledecih vrata koja treba otvoriti.
 Preostali clanovi, Trisa i moja malenkost, odavno vise nismo objektivni jer smo suvise dugo u sredini problema i desavanja.
 Da probamo da se nadalje drzimo tehnike.
 Ekipa je ta sto je ostala, probano je to sto je probano, da ostavimo na stranu investitore, zelje....
 Tema je leteci trup i opstrujavanje debelog aerotela.
 
 Jos niko nije postavio pitanje odredjivamja polozaja tezista, zasto je uvodjenje strelastog krila dovelo do potpuno neefikasnih komandi elerona, zasto je kada je smanjena relativna debljina trupa, cela letelica postala drasticno osetljivija na prevlacenje...itd, itd.
  O tome bi bilo stvarno interesantno povesti raspravu.
  Ljudi  su ili deo problema ili deo njegovog resenja.
  Mi tragamo za resenjem.
 Molim da pre diskusije ipak prvo procitate tekst , a da sadasnja koncepcija ne funkcionise, znamo i sami.
 Zasto, imamo ideja, ali ne znamo.
 U  svakom slucaju, hvala svima na postovima i
 srecna Nova Godina.


Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: Ekip 2.deo
« Reply #33 on: December 31, 2014, 02:20:49 PM »
Tema kao tema je jako lepa da se vidi sta se radi! A dal moze da se postavi taj snimak sa yuotuba na osnovu kojeg je ceo projekat pocet da se radi??? Cisto da vidimo sta je narucilac radova zeleo da dobije a Coka i njegov tim pokusali da naprave??
ex pseudonijum: sova

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ekip 2.deo
« Reply #34 on: December 31, 2014, 07:16:45 PM »
Mislim da je pogresno odbacivati neke ideje, a kao razlog za to koristiti samo nase neznanje.
To sto mi ne znamo da se nesto moze napraviti, ne znaci da je nemoguce.
Pa koliko se samo u danasnje vreme menja naucnih cinjenica i shvatanja!
Dobijamo nove planete za koje do pre neku godinu nismo znali.
Mnogo Njutnovih, Ajnstajnovih zakonitosti ce za neku godinu prestati da vaze... Zastarevaju.

Trenutni stav je da DNK kod sadrzi samo 3% "pametnih" informacija a da su sve ostale informacije
prazna mateija ili djubre, a to samo zbog toga sto su danasnji naucnici uspeli toliko da desifruju.
Za neku godinu ce sigurno biti drugacije.

Na kraju krajeva, to i jeste svrha nauke, a i bavljenja nekim hobijem. IZAZOV.

Zelim Vam srecnu i izazovnu Novu godinu i Bozic.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Ekip 2.deo
« Reply #35 on: January 01, 2015, 11:18:43 PM »
Miša2002 je u pravu sa svojim pitanjima. Ne može se razdvojiti cilj i očekivanja modeliranog eksperimenta od načina postizanja istog.

Kada jedan avio projekat ne da očekivane rezultate, treba sesti i videti šta je urađeno loše, ako se već to pre nije uočilo. A možda je sve bilo uredu, samo su očekivanja bila ne realna, jer eksperiment nije zadovoljio one zahteve koje treba da ima, a to je sloboda menjanja važnih veličina na obliku letelice. To je možda samo delimično urađeno, ali ne dovoljno radikalno da bi i leteo kao normalan avion.

Obično u razvoju letelica se traže neke performanse, koju treba da postigne. Recimo velika krajnja brzina, velika nosivist ili manevarska sposobnos. Svaki danas poznati avion zna jedan od navedenih zahteva i izgledaju sasvim drugačije. Ne može sve da zna najbolje. U ovom slučaju je data slobodna ruka projektantima, da upotrebe sve do sada poznate materijale, oblike, profile i zakonitisti koje poznaje struka. Ovo je čist posao i brzo se može doći do nekog rezulteta. Novih i revolucionarnih nikako, jer je već davno sve poznato u zakonitistima aerodinamike letelica.

Drugi put je ako neko želi da isproba performanse nekog idejnog oblika, jer mu se sviđa ili mu je sinula neka fiksna ideja, iz ko zna kog razloga, a bez obzira na performanse. Ovde su mogući ishodi veoma ograničeni i mogu da se svedu na svega dva. Ako leti onda leti, ako ne onda se zna da ne leti. Tu je priča završena. Nema plakanja više, ni muke, ni obaveza. Neki su srećni, a neki, koji su očekivali možda neko novo svetsko čudo, nisu. Ne može naručioc da očekuje nikakav drugi, a pogotovo ne samo pozitivan rezultat, ako nema slobode u menjanju.

Ako je ovaj projekat po drugom principu bio ugovoren, onda se može zaključiti da je probni eksperiment u potpunosti uspeo i dao samo odgovor na ono što je bilo u mogućnosti dati idejni oblik, a ne mogućnost onih koji su prihvatili da urade u modelu. Niko ne može da trči, a da su mu pri tome vezane noge. Treba znati da je oblik ona karakteristika jedne letelice, koja u najvećoj meri određuje letne mogućnosti. Sve dolazi samo posle toga kao vrsta materijala ili pogona.

Zašto ne leti ovaj model po očekivanjima, je ulazak u neku drugu priču. Za to je potrebno poznavati svaki detalj ovog modela, izvršiti analiza raznih preseka i dobi će se odgovor. Po mom viđenju i dalje stojim iza toga da je ovo jedan anti avion, sa elemntima koje u osnovi sprečavaju da bude efikasan i upravljiv. Uopše nije važno detaljno obrazloženje, od kojeg bi samo zabolela glava. Ko zaista ima uvida u suštinu zakonitisti aerodinamike, njemu ne treba objašnjenje.

Inače, po mojim nađenim informacijama, tvorac ideje je mrtav. Neka i njegova ideja ide sa njim u mirne vode.

Nadam se da će ovo pomoći da se svako rastereti svega negativnog, što je doneo ovaj ne moguć projekat. Ne uspeli projekti se ne smeju držati po podrumima, stanovima ili klubovima a ni u glavama, jer to koči da se iskorači dalje u nove uspešne projekt. Nova godina, novi projekti.




« Last Edit: January 02, 2015, 12:05:48 AM by tibeteagle »

Offline mikula

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 175
Re: Ekip 2.deo
« Reply #36 on: January 02, 2015, 12:52:18 AM »
Pedantno odrađen eksperiment. Šteta što je rezultat slabiji od priželjkivanog.
Nego, pogrešan Bobby na ovom YouTubetu?

Offline SloMi

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 402
Re: Ekip 2.deo
« Reply #37 on: January 02, 2015, 10:52:56 PM »
Пошто видим да се пројекат наставља (!?) можда ће вам нове идеје отворити и неке нове видике. Погледајте ово, то је већ летело, чак и у аеродинамичком тунелу ...
 

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Ekip 2.deo
« Reply #38 on: January 03, 2015, 12:45:42 AM »
Quote
Nego, pogrešan Bobby na ovom YouTubetu?
Da ovu optimističnu pesmicu treba pripisati Bobby McFerrin-u.  (thumb)

Evo jednog primera u kom smeru idu danas razvoji veliko volumenskih letelica. Razlike daju i odgovor na to gde je pograšno oblikovan Ekip.











« Last Edit: January 03, 2015, 01:24:22 AM by tibeteagle »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Ekip 2.deo
« Reply #39 on: January 03, 2015, 04:06:14 PM »
Ova tema, kao i vecina ostalih lako odluta u nedogled.
Nije poenta napraviti nesto sto je moguce i vec  napravljeno u slicnom obliku, vec nesto sto bas mislimo da je nemoguce
a primenom nekih drugih tehnologija, pravila, zakona za koje smo mislili da je nemoguce da vaze ili postoje.

I Tesli su za zivota pricali i smejali se njegovim idejama, a sada su njegove "izmisljotine" sasvim normalne i neophodne stvari u nasim zivotima,
a da ne govorimo o crtezima i skicama koje postoje ali niko ne ume da ih realizuje.


Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Ekip 2.deo
« Reply #40 on: January 03, 2015, 04:29:24 PM »

 Postoje ljudi koji ce uvek setati utabanim stazama , a postoje i drugaciji.
 Dobre namere u svim savetima postoje, ali i ne shvatanje zelje da se nesto novo proba.
 Da li je pametno, izvodljivo, potrebno... Da li je bas tema ovoga foruma.
Ako udjemo u takve rasprave, osim drasticnog povecanja broja pregleda ovog posta, zbog ocekivanih carki, nista necemo dobiti.
Tema je zadata, idemo dalje

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Ekip 2.deo
« Reply #41 on: January 03, 2015, 07:17:52 PM »
evo neka ideja...sta meni pada na pamet. mozda u buducnosti da uopste ne razmisljate o pogonskoj grupi neko samo eksperimentisete u vezi aero dinamike i nekog pogona koji bi sprecio odcepljenje strujnice a celu letelicu montirati na krovni nosac automobila i to uz pomoc nekog "dinamometra" koji bi merio uzgon u razlicitim uslovima i napadnim uglovima. Pa ako se postigne nesto onda opremiti letelicu motorom koji ce stvoriti aksialno kretanje i td...  Kad vec nemate boeing 747 kao NASA ;)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Ekip 2.deo
« Reply #42 on: January 03, 2015, 07:59:30 PM »
Quote
evo neka ideja...sta meni pada na pamet. mozda u buducnosti da uopste ne razmisljate o pogonskoj grupi neko samo eksperimentisete u vezi aero dinamike i nekog pogona koji bi sprecio odcepljenje strujnice a celu letelicu montirati na krovni nosac automobila i to uz pomoc nekog "dinamometra" koji bi merio uzgon u razlicitim uslovima i napadnim uglovima. Pa ako se postigne nesto onda opremiti letelicu motorom koji ce stvoriti aksialno kretanje i td...  Kad vec nemate boeing 747 kao NASA ;)
Eksperimentisanje sa modeliranjem u tunelima i krovovima autmobila je ostavljeno u prošlom veku. Danas se sve može numerički i vizuelno simulirati u jačem kućnom računaru, od običnog 2D profila do celog kompleksnog 3D aviona, a da se pri tome ne izađe iz sobe. Programi ili dogradni moduli su zasnovani na teorijama aerodimanike i 100% su precizni. Ima ih raznih. Treba sam znati šta se hoće uraditi sa njim  i čitati rezultate.








 
« Last Edit: January 03, 2015, 08:01:30 PM by tibeteagle »

Offline sloba_b

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 373
Re: Ekip 2.deo
« Reply #43 on: January 03, 2015, 09:47:09 PM »
 solidworks kosta ko toyata lend kruzer :) ja sam neuspesno isprobavao priraktske verzije, bas bih voleo da nadjem neku koja radi :)   
inace hvala za novo saznanje


btw http://files.air-attack.com/MIL/phantom_ray/phantomRay_shuttle747_20101214.jpg
« Last Edit: January 04, 2015, 01:03:45 AM by sloba_b »

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Ekip 2.deo
« Reply #44 on: January 04, 2015, 12:31:20 AM »