Author Topic: Frekvencija ili debalans?  (Read 6216 times)

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Frekvencija ili debalans?
« on: January 28, 2009, 01:40:20 PM »
Skoro sam prosirio rupu na mom GWS 8x6 propeleru, sa 3, na 5mm, ne bi li ga montirao na adapter i stavio cvrscu osovinu. Propeler se, na bilo kojoj kolicini gasa, osim na punom gasu, ponasa OK, dok na punom gasu krene da osciluje i ispusta glasne zvuke, kao da oracover osciluje - verovatno da savijanje propelera proizvodi taj zvuk. Kada stavim 10x4,7, kojem je takodje prosirena rupa, sve je u redu. Sta moze biti u pitanju i kako da resim problem?
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #1 on: January 28, 2009, 01:58:03 PM »
Dali balansiras elise ?
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #2 on: January 28, 2009, 02:12:59 PM »
Elisa je sigurno u debalansu. Ne može se običnim bušenjem proširiti rupa tako da rupa ostane centična. Nekoliko desetina milimetara puno znači.
Elisa se može balansirati, ali za to je potrebna mala alatka.
Važno je i to kakvo je ležište elise. Ležište mora da ima oslonac, disk na šta naleže elisa. Ako nema dovoljno veliki oslonac, onda se pri stezanju može dogoditi da dve lopate elise dobiju dva različite ugla.

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #3 on: January 28, 2009, 05:29:25 PM »
Po onom sto je opisano ja bih prije rekao da je u pitanju preveliki broj obrtaja za datu elisu.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #4 on: January 28, 2009, 08:22:22 PM »
Da. Saxpg. Ako je krak elise i korenu tanak i ima široku lopatu, onda nije za velike obrtaje, odnosno direkt drajv. Takvi nemaju ni veliku flanšnu za naleganje pa problem može biri i u različitim uglovima.
Ali ja mislim ipak da dolazi do rezonance na rezonantnoj frekvanciji motora ili modela koju generiše disbalans elise.  ;namig
Kupi kruću elisu tipa APC.
Poz.

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #5 on: January 28, 2009, 08:55:44 PM »
Hvala na odgovorima. Kupio sam GWS prop, jer pise da je namenjen za DD. Imam jednu ekstra tvrdu, koju sam dobio uz model: 9x5,5, ona je predvidjena za speed 380 sa reduktorom, pa cu probati nju, samo se plasim da nije prevelika za taj set-up (towerPro 2408 i 2,2Ah 3s) . . .
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline kole

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 281
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #6 on: January 28, 2009, 09:13:40 PM »
Moja je konstatacija da je elisa na granicnom broju obrtaja i samo ceka da zvekne. Ako je u debalansu onda bi moralo na razlicitim rezimima da se razlicito i ponasa, ali ce uvek imati neku vibraciju. Sad, pitanje je koliko je tacno i rupa centrirana a i ti balanseri sa prstima bas i nisu neka teska preciznost.

To je ono sto ja mislim, ajd pozdrav,
Kole
Aeroplan Jocika, vidi!

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #7 on: January 28, 2009, 09:38:49 PM »
Evo, sada sa, opet provrteo malo, da vidim, konkretno, o cemu se radi. Do 3/4 gasa, prop izgleda savrseno balansiran, a tek na punom gasu pocinje da osciluje. Kada sam stavio 9x5,5, desilo se obratno: do 3/4 gasa izgleda debalansirano (oko 1mm klirensa izmedju krakova), a kada dodje na pun gas izgleda savrseno balansirano . . . oo))
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #8 on: January 29, 2009, 12:32:58 AM »
Towerpro motori imaju naj ne precizniju konstrukciju. Osovina im je 3 klasa sa navojem, maticom i podloškom  :sljus
Šta tu može da centrira elisu ?  mmmm
Ne očekuj veliki rezultat od 5 dolara. Ne prave se uzalud motori sa preciznom osovinom i držačem elise.  ;namig
Poz

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #9 on: January 29, 2009, 12:58:48 AM »
Zamenio sam osovinu, zato i koristim adapter. Stavio sam mnogo cvrscu osovinu, bez navoja.
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!

Offline zgrujic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 678
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #10 on: January 29, 2009, 01:26:58 PM »
Moze biti da je problem sa osovinom. A ja sam imao problema sa onim delom koji drzi stator motora i povezuje ga sa modelom. Lici na pecurku T i ima dva imbus safcica koji drze stator. Ako se ovi safcici malo popuste, sto moze da se desi zbog vibracija, cela stvar pocne cudno da se ponasa. Ne kazem da je to uzrok, ali moze biti! Upotrebi Threadlock na ovim imbusima...

Takodje, iz mog iskustva sto je propeler dalje od samog motora to su vibracije vece (savet od Laze). Probaj da montiras propeler sto blize, a osovinu skrati, ako mozes i videces poboljsanje! Ja sam koristio neki Prop Saver i to nije bilo dobro. Em ne sacuva propeler, em dobijes vibracije...

Offline leonardofibonacci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 536
Re: Frekvencija ili debalans?
« Reply #11 on: January 29, 2009, 02:14:36 PM »
Hvala na savetima. Predvideo sam te stvari, pa sam tako i uradio. Koristicu cvrsci prop, samo se nadam da mi nece spaliti motor . . .
За живот ми мало треба: клавир, хлеб и парче неба!