Author Topic: CMP Cessna 182 Skyline  (Read 26528 times)

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: CMP Cessna 182 Skyline
« Reply #15 on: February 09, 2009, 01:09:14 PM »


Ja sam cuo 15% je dosta dobro.

Ali, ako imas heli i koristis 30%, onda to je jos bolje.

Lep motor. Svaki cast  (res)
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Koren krila
« Reply #16 on: February 17, 2009, 02:48:58 PM »
Evo slika sklapanja korena krila. Za trup se vezuje sa dva srafa. krila se zaovaj srednji deo takodje vezuju sa dva mala srafa koji upadaju u rupu na ono plavom delu.
dosta njih je zbog sigurnosti  (razdvajala su im se krila) zalepilo sva tri dela, ali opet dosta njih zbog lakseg transporta nosi razdvojena.
za sada ce biti razdvojena pa ce mo videti.

















Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
Re: CMP Cessna 182 Skyline
« Reply #17 on: February 17, 2009, 09:06:50 PM »

 Bolje sad zalepi krilo, nego da kasnije lepiš sve živo. Zašto da rizikuješ (skuplji tiket od premije)
Veća je muka povezivati kablove, zašrafljivati, odšrafljivati nego baratati sa jednim komadom krila od 1.6m.
Lep motor!
Srećno!
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: CMP Cessna 182 Skyline
« Reply #18 on: February 18, 2009, 12:18:48 AM »
hvala. ma jos ima vremena. lepljenje moze da dodje i na kraju.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Montaza horizontalca i vertikalca
« Reply #19 on: February 27, 2009, 12:55:54 PM »
Posto su povrsine na koje vertikalac treba da se zalepi farbane, potrebno je ismirglati iste
da bi povrsina horizontalca lepo nalegla na ravan deo.





Pravac horizontalcu, posto je iz dva dela, daju veliki aluminijumski bajonet kao i dve manje celicne vodjice.





Na bajonetu je potrebno obeleziti sredinu da bi bajonet podjednako ulazio i u levu i desnu stranu a zatim nakon provere da li sve lepo
naleze zalepiti i levu i desnu stranu epoxi-jem.





Posto mi se originalne - kineske sarkice nisu svidele, zamenio sam ih Robart sarkicama,
koje su malo deblje a i sama sarka ozbiljnije izgleda.





Posto je trebalo rupe prosiriti za nove sarke, upotrebio sam alatic koji se dobije uz robart sarke,
koji pomaze da rupa koja se busi bude idealno u sredini povrsine koja se busi.



Svaku sarkicu sam proverio savijajuci je 2-3 puta a ujedno je i podmazao. Dovoljno je staviti 1 kap ulja, koje ce i spreciti da se kojim slucajem
na sarkicu zalepi lepak u zglobu.



Zatim je nanet lepak u obe polovine horizontalca, ubacene sarkice u jedan a zatim i u drugi deo .







Lepak koji iscuri se moze skinuti krpom natopljenom u vodu.
Nakon probe da li su otkloni dovoljni (potrebno je ostaviti da razmak izmedju dva dela koje sarke drze bude razmak od 1-2 mm)
lepljivom trakom zalepiti delove da se osuse. Povremeno proveriti da lepak slucajno nije ulepio sarku



Za vertikalac je postupak isti.











Toliko za sada.

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
krila, eleroni, flapsovi
« Reply #20 on: March 19, 2009, 12:11:42 PM »
























umesto originalnih kineskih stavljene su Dubro sarkice sa osiguracem











Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Cesna je poletela
« Reply #21 on: June 18, 2009, 01:39:58 AM »
Napokon je dosao i taj dan. Cesna je poletela. Posto sam bio u guzvi zadnjih meseci nisam uspeo da okacim ostatak slika izrade modela, ali cu to uraditi ovih dana.

Zadnjih mesec dana cesna je stajala i strpljivo cekala svoj dan. Medjutim, posten da budem, nisam imao ni hrabrosti a ni teren da je poletim.
Posto postoji ona narodna 'nije sramota ne znati, vec ne pitati!", odlucim da pozovem g mirceta u pomoc. Na moje pitanje da li bilo moguce da
kao covek sa iskustvom pomogne da podignemo ovu pticu u vazduh, odusevljeno prihvata i obecava organizaciju i dolazak ostalih modelara.

Tako je i bilo. Duca, Velja i moja malenkost stigosmo kod domacina Mirceta u njegov dom gde nas je sacekao i Coka. Posle razgledanja
mircetovih modela i radionice (modeli delujiu jos impresivnije uzivo nego na slikama), pravi lala (kao u pesmi Balasevica) objasnjava da
bez dobrog jela ne mere nista da se radi te zaglavismo na skembicima i gulasu (za skembice ne znam ali bolji gulas davno nisam probao).

E pa najzad domacin odluci da je vreme da se ide na letenje.

Organizacija je bila na nivou i skupilo se 10-tak modelara iz Novoga Sada i Beograda. Ovim putem ih sve pozdravljam.

Reci tipa "Ako neko treba da ga razbije bolje da to budem ja" meni nisu bas dobro zvucale. Ja cu imati kasnije vremena da ga razbijam,
a ovaj put sam zeleo da ga vidim kako leti. Za Coku to nije bio problem i model je ocas posla bio u vazduhu.
Nakon malo trimovanja model je leteo kao po sinama i to sa 50-60% gasa.
Nakon prvog poletanja bez flapsova probao je i poletanje i sletanje sa pola i punim flapsovima.takodje nije bilo problema.
E zatim je dosao red na razbijanje modela, tj na moje preuzimanje komandi. Nisam bio siguran da li mi se tresu vise ruke ili noge,
medjutim posle nekoliko cokinih instrukcija model polece maltene sam i dalje je sve bilo kao pesma.

Zasto strah? Pre ovog poletanja cesne imao sam 30-tak letova, trener modelima i nije bilo nekih vecih problema.
Medjutim ovaj model se po karakteristikama ipak dosta razlikuje od takvih modela (iako je visokokrilac) i trazi da se zadovolje neka pravila
letenja priblizna letenju pravog aviona. A kao drugo ovo mi je bio PRVI put da model i poletim i sletim sa zemlje i na zemlju (nedostatak adekvatne piste)

Malo sam se raspisao u zelji da vam docaram svoje odusevljenje jucerasnjim danom (sada vec prekljucerasnjim)
ali ne samo poletanjem novog aviona vec i samom atmosferom i srdacnoscu ljudi.

Slike i video snimke cu okaciti ovih dana a ovom priliko bih se jos jednom zahvalio Mircetu za gostoprimstvo koje je pruzio, i nista manje
Coki koji je uspesno poleteo model, a i jednom i drugom zahvalnost na visecasovnom teoretskom i prakticnom predavanju iz oblasti
RC modelarstva. Znam da smo imali puno pitanja i hvala na odgovorima.

velja, mirce, coka i ja.
na ovoj slici fali samo duca jer je neko morao i da slika

Shot with FE210,X775 at 2009-06-17


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: CMP Cessna 182 Skyline
« Reply #22 on: June 18, 2009, 02:11:43 PM »
Miso al' nas nahvali... Hvala ti na ovako lepom tekstu... Veruj mi i ja sam uzivao u prijatno provedenom vremenu sa vama i ostalima na aerodromu.

Stvarno je sve bilo OK, od prijatnog drustva, dobre atmosfere, letenja, vremena koje je bilo kao naruceno...
Ipak najvaznije od svega je da ti model lepo leti i da si sam napravio let pa, ce ti sada sigurno biti lakse kad sledeci put budes isao na letenje...

Ali, ne zaboravi na par stvari, model je suvise lep da bi ga leteo bilo gde, ipak trazi adekvatan teren za poletanje i sletanje.

Posle par letova sa novim modelom, covek se opusti a, tada se najcesce slupa model.
Znaci, uvek poprilicna paznja, kako u vazduhu, tako i pre leta... 

Cesna veoma lepo leti ali, nece oprastati greske kao trener model, stoga bolje malo vislje u pocetku dok je "ne osetis"...

Posto je Cesna tricikl, treba ce ti da je dobro "zaukas" da ima brzinu za poletanje. Cim se avion odlepi od zemlje, malo popusti palicu dubine, da nakupi brzinu, da je ne prevuces...

Jos nesto, ja sam dugo gresio, niko mi nije rekao za jedan mali detalj...
Kad dodajes gas na poletanju, niposto nemoj to raditi naglo, jer ce ti model odmah skrenuti u levo. Model svakako ima tendenciju da ide u levu stranu (to kompenzujes desnim vertikalcem) ali, ako odjednom, naglo das pun gas skretanje se jos pojacava...

Poletanje i sletanje OBAVEZNO sa flapsovima, na poletanju 1/3 - 1/4 a, na sletanju pun otklon.
Ako duva vetar ne treba ti toliko otklona ni na poletanju, ni na sletanju. Vetar vec u dobroj meri uspori model pa, ako das jos mnogo flapsa moze da padne u stoling... Ovo pogotovo vazi za sletanje ili ako vec oboris flaps, kontrolisi brzinu sa gasom...

Kod sletanja trudi se da uvek to radis istom procedurom, da pravis isti prilaz.
Na sletanju pocni da spustas flapsove tek kad model leti sporije, recimo, kad je model spram tebe. Ako das flaps na velikoj brzini, model ce ti se propeti...
Model koji ima flaps mozes sletati sa vece visine...

Znaci, pravis prilaz za sletanje, model je spram tebe, spustio si gas u poprilicnoj meri, polako spustas flapsove...
Ako model ide prema gore gas ti je suvise jak tj. brzina je velika... Avion treba da propada ali, da ne dobija na brzini...
Pravis prvi, pa jos jedan, finalni zaokret, i sad model ide prema tebi, skroz oduzmes gas, avion gubi na visini ali, ne ubrzava. Ako si otisao daleko pa, vidis da ces sleteti ranije dodaj malo gas, koliko je potrebno da se "dovuces"...
Ako je prilaz OK, kad model dodje na 1-2 metra od zemlje, pocni polako da ga navlacis... Time ispravis avion koji gubi brzinu i samo sklizne niz pistu... STROGO vodi racuna da navlacenje uradis nezno, kako treba, jer ako ga rano usporis model ce pasti sa metar dva visine, a ako zakasnis odskocice od zemlje...

Sve ovo nije nista komplikovano samo trazi malo vezbe i procenu sa koje visine treba poceti sletanje...

Po meni, samo se uvek trudi da imas, koliko god je to moguce, istu proceduru za sletanje...

Nemoj mi zameriti na ovom sto sam pisao, ne sumnjam u tvoje letenje, na kraju krajeva video sam da ti to dobro ide... Ovo su male "cake" iz prakse, da ti bude lakse...
Ipak samo letenje, letenje, letenje i samo letenje, doprinosi da tokom vremena, neosetno, steknes utisak da model mozes proterati "kroz iglene usi"...

Jos jednom hvala na poseti i mnogo lepih trenutaka u letu sa novim modelom....

Pozdrav, Velji, Duletu i tebi

Mirce

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: CMP Cessna 182 Skyline
« Reply #23 on: June 18, 2009, 03:54:04 PM »
Hvala na podrsci. vecinu toga sam vec negde i procitao ali nije na odmet i meni a i ostalima da se podsete a i nauce nesto novo.
Kao sto si i sam rekao, ovo se mnogo razliuje od trener modela tako da cu leteti samo van grada, a ovde trenirati sa manjim modelima.
Najverovatnije Krusevac Trstenik Kraljevo ili Mrcajevci. Svi ovi aerodromi su u krugu od 60 km ali polako se okuplja ekipa sa "ozbiljnijim" modelima
tako da ce biti i drustva. Ici sam, bar meni, nije interesantno.
Tasa bi trebalo da uskuro poleti velikog Pits-a, velja kupuje Pipera 2.2m, a Duca se kao i Coka pali za f3a.

Uglavnom bice letenja, a nadam se da ce biti mogucnosti da i vi dodjete do nas da uzvratimo gostoprimstvo.

pozdrav

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: CMP Cessna 182 Skyline
« Reply #24 on: June 19, 2009, 11:50:23 PM »
Evo i slika kao sto sam obecao

Mirce drzi kraci kurs izrade modela


Duca pored Hellcat (monster-a)


Na Ceneju nas je docekao Sale



"Siguran sam da sam poneo tockove. mora da su tu negde unutra!"


Sastavljeno


Thunderbolt spreman za let


Sulhoj31 takodje


Cokine poslednje pripreme pred poletanje


I naravno Cessna 182


Bilo je tu jos podosta modelara ali kao sto vidite i sami cak ni svoj model
nisam stigao da slikam sastavljen tako da se izvinjavam svima koji nisu pomenuti
i ciji modeli nisu slikani (sto je steta,ali sta je tu je)

video sledi samo da ga izeditujem

pozdrav






Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: CMP Cessna 182 Skyline
« Reply #25 on: June 26, 2009, 12:47:24 AM »
Evo konacno i video snimaka.

Posto je Coka trebalo prvi da poleti Cessnu, morao je prvo da dokaze svoje letacke sposobnosti.


Zatim sledi domacin Mirce
http://www.youtube.com/watch?v=WxbbpC3BZR0&eurl=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fmy_videos_edit%3Fns%3D1%26video_id%3DWxbbpC3BZR0&feature=player_embedded

E zatim im dozvoljavam da se poigraju sa Cessnom.
Malo voznje po po pisti, osnovne provere, i Coka dize model u vazduh. Malo trimovanja i model leti stabilno sa 60% gasa.
I sletanje i poletanje su bez flapsova. Zatim sledi jos jedno poletanje i sletanje ali ovaj put sa flapsovima.


Onda je dosao red i na mene. Sta reci. Da li se tresu vise ruke ili noge. Toliko sam lepih ali i katastrofalnih stvari po netu procitao o ovom modelu pa mi bas i nije bilo lako.
Medjutim, uz Cokine kopilotske instrukcije polecem a bogami kasnije i slecem (i to ne prinudno).
Model prelepo leti. Stabilno, a u vazduhu izgleda prilicno realno, doduse kao i na zemlji. Kod sletanja flapsove sam izvukao samo do pola (kao za poletanje) i model je imao prilicnu tendenciju da penje
tako da sam morao prilicno da guram palicu od sebe da bih nos oborio nadole. Sledeci pu cu probati da sletim sa punim flapsovima (kod punih flapsova sam programirao 20% horizontalca "na dole") i nadam se da ce biti jos bolje.
Evo i tog snimka.
http://www.youtube.com/watch?v=i--Lr-PRzJ4&eurl=http%3A%2F%2Fwww.youtube.com%2Fmy_videos_edit&feature=player_embedded

E pa to je to. Jos jednom se zahvaljujem Coki i Mircetu na pomoci, a vama ostalima ostajem duzan jos slika izrade modela a to cu okaciti ovih dana.

pozdrav

Offline Miki Va

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 185
Re: CMP Cessna 182 Skyline
« Reply #26 on: June 26, 2009, 06:51:20 PM »
Bravo momci  :)aplauz prelepi modeli i odlicno letenje / druzenje  svaka cast !

 ()-()

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: CMP Cessna 182 Skyline
« Reply #27 on: July 16, 2021, 12:12:58 PM »
Da malo osvezimo temu koja dugo nije aktivna.
Model je posle 50-60 letova, mojom greskom pao, zbog premale brzine, sto je inace
velika boljka svake Cesne. Pad je bio sa male visine, tako da nije bilo velikih ostecenja.

Posle mnogo godina stajanja i skupljanja prasine, dosao je red da i ovaj model ponovo poleti.
servoi su ubaceni, motor ubacen. Ostalo je da sve sastavim, proverim teziste i nakon toga
napravim jos jednu finalnu proveru.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CMP Cessna 182 Skyline
« Reply #28 on: July 16, 2021, 02:01:06 PM »
Bravo Mišo,

Koliko dobrih starih postova ima na našem forumu a verovatno i modela koji skupljaju prašinu po ostavama i garažama. Ovaj post mi je totalno promakao.

Podsetim se i nekih modelara koji su se izgubili u vremenu iza nas. Samo napred. Ja sam moju Citabriju takodje malo zapostavio. Ona  je takodje sada spremna za letenje cekam nove baterije ..
« Last Edit: July 16, 2021, 06:06:58 PM by drjack »