Author Topic: Pleksiglas ili klirit...  (Read 4984 times)

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Pleksiglas ili klirit...
« on: February 05, 2015, 08:00:35 AM »
Kakva su Vasa iskustva i misljenja sa upotrebom pleksiglasa (klirit) u izradi frejma multirotora?
Kako bi ste ocenili: staklolit vs pleksiglas?
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Pleksiglas ili klirit...
« Reply #1 on: February 05, 2015, 08:42:21 AM »
Po meni ni jedno ni drugo. Previse cu osetljivi za bilo kakav udarac. Ja sam pravio neke delove za quad ali sam ih brzo zamenio sa vitroplastom  :big smile
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Pleksiglas ili klirit...
« Reply #2 on: February 05, 2015, 09:20:11 AM »
Pleksiglas i klirit nisu jedno isto. Staklolit je  :big smile domaće komponovani, trgovački, izgovor da ti uvale pleksi umesto klirita.

I jedan i drugi, iako se čine jakim i čvrstim, pucaju "na pogled". Osim toga, mnogo su teži od FR4 ili ti vitroplasta.
#FFCC00

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Pleksiglas ili klirit...
« Reply #3 on: February 05, 2015, 09:27:55 AM »
Ispustio sam da kažem, da se ne bakćem sa multikopterima, ali pleksi, klirit i vitroplast, često koristim za neke druge stvari...
#FFCC00

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Pleksiglas ili klirit...
« Reply #4 on: February 05, 2015, 10:25:19 AM »
Tnx na pomoci i odgovorima!
S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline zbabic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 340
Re: Pleksiglas ili klirit...
« Reply #5 on: February 05, 2015, 11:25:33 AM »
U cemu je razlika izmedju staklolita i vitroplasta?

Ja shvatio da je to jedno te isto (http://www.astaco.rs/b2b/index.php?cPath=1_9 ).

Za pleksiglas, koliko znam postoji liveni- cast i ekstrudirani- krilit (http://www.oracalpolikarbonati.com/plocasta-roba/xt-ekstrudirani-pleksiglas ).
Pitao sam zbog iskustva drugih, kao i zbog dostupnosti, cene, tezine.
U svakom slucaju, hvala na odgovorima!

S budalama se ne isplati svađati. Prvo te spuste na svoj nivo i onda te dotuku s iskustvom!

Offline banbo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 612
Re: Pleksiglas ili klirit...
« Reply #6 on: February 05, 2015, 11:48:58 AM »
Staklolit i vitroplast je jedno te isto. Vitroplast imas po nekih 60-70 din po decimetru kod nas tako da nije skup.
Make things as simple as possible, but not simpler.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pleksiglas ili klirit...
« Reply #7 on: February 05, 2015, 03:15:43 PM »
Staklolit (vitroplast) nije los materijal, da ne krenemo odmah sa lupanjem gluposti. Zapravo je jako dobar ako ume covek da ga koristi. Kompozit.

A sto se tice klirita (pleksiglasa u osnovi), ne moze da se poredi sa staklolitom ni slucajno, ni izdaleka. Pleksiglas ne valja, a staklolit je super. Ali ne zavaravaj se, i karbon puca prilikom "olivadjivanja".  :hehe

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: Pleksiglas ili klirit...
« Reply #8 on: February 05, 2015, 03:25:52 PM »
Izvinjavam se. Malo sam se prebacio u nazivu jer su slični.
Svejedno, PLEKSIGLAS i KLIRIT se razlikuju, dal po hemijskom sastavu, dal po strukturnom ili i jedno i drugo, neznam.
I jedan i drugi se prave livenjem tj izlivanjem ili izvlačenjem tj ekstrudiranjem.
Pošto su jako slični, teško ih je razlikovati ovako.
Najlakše se vidi razlika kad se lepi hloroformom. Naime, hloroformom se nemože lepiti klirit...
#FFCC00