Author Topic: pusher elisa  (Read 12181 times)

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
pusher elisa
« on: January 31, 2009, 11:03:47 AM »
interesuje me kakva je razlika izmedju obicnih i pusher elisa, i zasto nebih mogao da na model kome nameravam da motor stavim skroz nazad stavim obicnu elisu koja ce da stoji kao sto bi stajala i da je namontirana na prednjoj strani modela i da se isto tako okrece

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: pusher elisa
« Reply #1 on: January 31, 2009, 11:45:38 AM »
Elisa je zavojnica ili sraf koji se zavija u vazduh. Kao sto postoji levi i desni navoj na srafu tako isto vazi i za elise. Posto iz prethodnih postova shvatam da letis elektro modele, tvoja zelja je izvodljiva promenom smera motora i stvar ce raditi ukoliko i uglove motora postavis pravilno da kompezujes njegove momente.
Krak elise je aero profil pa pogledaj klipove o aero profilu to ce ti objasniti razliku izmedju vucne elise i puserke.
http://rcfly4um.org/index.php?topic=1329.msg7248#msg7248
Pozdrav od Gileta
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline aco

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 218
Re: pusher elisa
« Reply #2 on: January 31, 2009, 12:02:14 PM »
pa da to sam i ja mislio samo nisam se setio da se smer na sus motorima ne moze menjati. Hvala.

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
obrnut smer rada sus motora
« Reply #3 on: January 31, 2009, 01:40:23 PM »
U odbranu sus motora, ;namig tj čisto da se zna  :
Smer obrataja se može menjati kod 2t motora
ako je indukcioni ventil, cox i raznorazni  2t benzinci  sa karburatorom na karteru


ako je karburator na cilindru pa klip vrši ulogu ventila

kod benzinaca mora i tajming paljenja da se menja što je prosto.
može da se menja i smer obrtaja kod motora koji imaju rotirajući ventil (pozadi) , neki već imaju predviđeno uzubljenje za jedan ili drugi smer npr mvvs 15cl


u slučaju kada je rotirajući ventil na radilici (najčešći slučaj)
ako je moguće rotirati prdenji deo kućišta za 90 stepeeni kao kod ove webre- onda je moguće

a ako ne onda mora da se naruči ili napravi nova radilica a u tom slučaju je isplativije nabaviti pusher elisu, osim ako ne postoji poseban zahtev kao kod dvomotoraca da se motori obrću elise u suprotnim smerovima.

Kod četvorotaknih (modelarskih) motora ima više načina, zavisno od konkretnog slučaja idealno je da dođe nova bregasta napravljena za obrnut smer, drugi način je da se auspuh i usis zamene mesta (ovo gubi smisao kod novijih motora koji imaju ventile različite veličine...

Ko ima šta da da dodas ili misli drugačije,  slobodno....
Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline GILE

  • Administrator
  • Sr. Member
  • *****
  • Posts: 594
Re: pusher elisa
« Reply #4 on: January 31, 2009, 02:11:35 PM »
Samo me muci sta cu sa navojem na radilici  mmmm i sto bolcn u klipu nije u idealnoj osi klipa  mmmm pa onda polozaj kanala za ubacivanje goriva u cilinder u zavisnosti od smera kod dvotaktnih. Samo na oko postoje univerzalna resenja u praksi ako motor mozes da prepakujes za levi i desni smer nemas iste perfomanse kao kad radi u proektovanom smeru  4e
Covek prolazi kroz tri stadijuma znanja u svom zivotu:
1- Misli da sve zna
2- Zna koliko zna
3- Zna koliko nezna (tu sam sad)

Offline srpska posla

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 304
cox rules!!!
« Reply #5 on: January 31, 2009, 02:30:55 PM »
 :jaki:

Jednom Hobi, opet Hobi treci put...to su vec srpska posla

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: pusher elisa
« Reply #6 on: November 23, 2009, 10:23:48 PM »
Imam par nedoumica oko pusher properera pa evo par pitanja:

Elisa je zavojnica ili sraf koji se zavija u vazduh. Kao sto postoji levi i desni navoj na srafu tako isto vazi i za elise. Posto iz prethodnih postova shvatam da letis elektro modele, tvoja zelja je izvodljiva promenom smera motora i stvar ce raditi ukoliko i uglove motora postavis pravilno da kompezujes njegove momente.

Da li se promena smera okretanja (elektro) motora radi nekom jednostavnom zamenom mesta zicama? Na onim prog. karticama za ESC nisam video ovakvo podesavanje.
Da li je ovo preporucljivo raditi i da li su potrebna jos neka podesavanja?

Planiram da pravim avion sa motorom iza krila ciji propeler ce da gura, umesto klasicnog da vuce.

Vidim da postoje PUSHER propeleri  ali je  jako mali izbor u odnosu na standardne, pa me interesuje da li mogu da okrenem smer motoru a da izaberem neku standardnu elisu i dobijem ono sto mi je potrebno?

Posto verovatno postoji razlika u profilima, da li se proracuni rade na isti nacin za push/pull elise, tj. da li se moze koristiti isti kalkulator?

Offline magic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2754
Re: pusher elisa
« Reply #7 on: November 23, 2009, 11:14:07 PM »
Ajde malo da pomognemo:

Pusher elise postoje zbog toga sto je kod motora na gorivo promena smera okretanja (od uobicajenog kretanja kontra kazaljke na satu - KKS) neki put nije moguca a neki put dosta komplikovana. "Obicne" elise kada ih posmatramo od nosa modela se vrte se KKS. Ako je obicna elisa iza motora i on vrti svoj uobicajen smer  KKS onda bi to posmatrano od nosa modela izgledalo da vrti elisu u smeru kazaljke na satu SKS, a to nije dobro. To bi bilo isto kao kada bi smo probali da uvrnemo sraf u drvo vrteci KKS. Stavljanjem "pusher" elise problem je resen.

Kod elektro brushless motora promena smera je jednostavna i postize se zamenom mesta bilo koje 2 od 3 zice, bez ikakvih posledica i podesavanja. Bolji (skuplji) kontroleri imaju programiranje i smera bez zamene zica. Znaci, kod elektro motora nam nije potrebna "pusher" elisa, bitno je da je ona uvek istim licem okrenuta ka smeru kretanja modela. Ovako dobijamo da se ona opet ako gledamo od nosa modela okrece KKS.

Postoje i elektro pusher elise ali one se koriste iskljucivo kod visemotornih modela kako bi se eliminisao ziroskopski efekat okretanja motora. Tada ako posmatramo od nosa jedna se vrti KKS a druga SKS.

poz
Veljko

Offline aca405

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 152
Re: pusher elisa
« Reply #8 on: November 23, 2009, 11:26:14 PM »
Hvala na brzom odgovoru, sada mi je sve mnogo jasnije.

Ostaje mi samo da pokusam da napravim dobru kombinaciju motor/elisa, ali za to sam vec video da postoje kalkulatori. Poasto su elise jeftine, nabacixu vise razlicitih i probati uzivo kako se ponasaju na modelu.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: pusher elisa
« Reply #9 on: November 24, 2009, 11:27:33 AM »
 Aco
 Drago mi je da su ti clanovi foruma pomogli da resis nedoumicu. Zeleo bih sada da podelim sa tobom moje iskustvo.
Imao sam nekada, nekoliko modela sa potisnim motorima, postavljenim sa zadnje strane trupa. Sve su to bili glo (nitro ) motori , sa obicnim elisama. Najvaznije je da pri tome elisu pravilno postavis, cime mislim da napadna ivica ostane napadna. Ovo ce verovatno iziskivati da elisu, kada gledas u avion sa zadnje strane, okrenes naopacke od onog sto ti na prvi pogled izgleda logicno. Razmisli malo, vrlo je logicno.
 Svaki brushless motor je u stvari trofazni motor i rotacija se vrsi permutovanjem dve faze (dve zice sa kontrolera) i time se ne utice na performanse motora.
 Ako si iz elektro price, ostatak ti nije zanimljiv, ali saslusaj i ovo.
 Kod glo motora, moze se okrenuti smer, bar na vecini. Cox motori rade potpuno isto na obe strane jer imaju flutter ventil za usisavanje.
 Sve sto ti je srpska posla rekao je tacno i to je moguce izvesti. Mnogi na dvomotorcima imaju identicne motore, s tim sto je jedan prepravljen da radi u suprotnom smeru, da bi se ponistio obrtni momenat.
 Na Moki-ju od 10ccm, imao sam zaokrenut prednji deo kartera za 90 stepeni, i maksimalni broj obrtaja bio je identican, kao i sve ostale performanse motora.
 Za svaki slucaj, koristio sam kontramaticu na radilici.
 Ovo je cinjenica, probana, sve ostalo je teoretska prica.

 Sve pohvale na inicijativi da probas model sa potisnim motorom. Primetices sledece:
-efikasnost elise je veca jer je iza nje neometana vazdusna sredina
-manje je izrazen obrtni momenat
-otrezano je hladjenje motora
-otezano je upravljanje pri malim brzinama (3d) mod jer kontrolne povrsine mnogo manje opstrujava struja vazduha od elise
-Elisa zna da opali po ruci kada model pustas iz ruke
-otezano je poletanje i sletanje jer pri velikim uglovima dolazi do udara elise u zemlju
ali sve je to jedno predivno iskustvo
 Zapamti samo jos ovo, i avion Brace Rajt takodje je bio pusher

Offline vlada-r

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 243
Re: pusher elisa
« Reply #10 on: October 12, 2011, 11:31:28 PM »
pozdrav, hteo bi da ti pomognem oko resavanja dileme sa elisama. ja upravo pravim Suhoja 37-icu koji ima dva motora, ja sam odlucio da se levi motor okrece u desnu stranu a desni u levu. da bi se levi motor okretao u desno najprostije ti je da zamenis zice od ESC-a i motora tj crvenu sa crnom i dobices zeljeni efekat. na taj motor stavljas elisu sa normalnim korakom ali je okrenes za 180 stepeni u odnosu kako bi ona stajala u slucaju kad je motor napred. desni motor povezujes nornalno kako treba da se poveze i na njega stavljas puser elisu. model aviona je okrenut tako da su motori do vas, mozes da zamenis mesta motorima, ja sam se odlucio za varijantu da se motori okrecu ka sredini modela. pozdrav, i javite sta ste uradili?
« Last Edit: October 12, 2011, 11:46:59 PM by vlada-r »