Author Topic: Pilatus Porter pc 6  (Read 52014 times)

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #30 on: February 14, 2016, 06:23:19 PM »





Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #31 on: February 14, 2016, 06:28:09 PM »




Trup polako napreduje, aktivno se radi na kapotazu, stajnom trapu i preatecim elementima za model, ciljam neku projektovanu tezinu izmedju 12-13kg, mada ako model ide na farbanje a ne folijanje definitivno ce se prebaciti ova tezina.

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #32 on: February 14, 2016, 06:38:32 PM »
Lepo. Jedno pitanjce...
Zasto nema pegle na svakoj slici? To mi je omiljeni detalj. :)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #33 on: February 14, 2016, 06:43:21 PM »
Bravo Darko Porter pc 6 pravi izbor evo ti jedan sajt o njima ima milion slika http://www.pc-6.com/history/2092.htm

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #34 on: February 14, 2016, 06:45:53 PM »
U gornjem desnom uglu imas strelicu i samo listas prelep avion koliko ja znam on drzi rekord u sletanju sleteo je na najvisu tacku negde ako se ne varam

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #35 on: February 14, 2016, 06:59:16 PM »
Ako već planirate da ga farbate radi skala izgleda najmanje će težine dobiti ako radite sa Oratex folijom koja ima strukturu kao svila, a radi se peglom kao Oracover. Bele je boje i veoma lako se farba. Težina je neznatno veća nego klasično presvlačenje Oracoverom. Klasično farbanje sa sve gitovima će ga nepotrebno otežati.
Težak model ja lepa maketa. Lagan model je dobar avion. Jeste to velik model i može da bude malo teži, ali pitanje je koliko teži. Povećana težina pravi mnogo problema, od poletanja pa sve do sletanja.  Dugo sam u ovom poslu i još nisam napravio model dovoljno lagan da bih bio zadovoljan, uvek mislim moglo još lakše.
Ovo su moja viđenja i nisu nikakve kritike, naprotiv, veoma lepo je odrađeno.
Pozdrav iz SM    :)aplauz
ex pseudonijum: licider

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1457
  • teramo ga jako
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #36 on: February 14, 2016, 07:42:07 PM »
radovi su poceli koliko mogu da vidim i veoma mi se svidja sto si poceo od nule ,shto je jako interesantno i za tebe i za nas posmatrace

kao shto rece cika Sava tezi da napravi shto lakshi model a shto veci ,to je moguce cika Savo ali onda pripada grupi ultra lakih modela koje nemogu da se lete napolju,raditi sve od fine probrane balze i eto ultra lakog modela ,ali da ne skrecem sa ove teme


Darko svaka cast na poduhvatu i da ce bog zdravlja da se to vine u nebo kako treba

sto se tice presvlake ja se u potpunosti slazem sa cika Savom u vezi oratexta ,dozvoljava da se farba ,lepo se zateze i prijanja uz konstrukciju i neshto je drugaciji od orakovera ali nacin baratanja sa oratextom je kao i sa orakoverom ,pegla i samo pici

ako se cimash sa staklenim tkanjem i smolom ,balza ce dosta toga upiti u sebe i otezace model a to ti nije bash cilj ,gde je staklo tu mora i kit da padne pa smirglanje pa ponovo spric kit i onda ode na tezinu
model je ceo plankiran i to bogami 3mm balzom koliko znam ,mislim da nema potrebe za staklom i smolom  a i sama konstrukcija kao sto se vidi iz datog mislim da netreba preterivati sa laminiranjem

vidi na tebi je da odlucish a mi ce da posmatramo i dajemo nase sugestije

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #37 on: February 14, 2016, 08:28:55 PM »
Da se uključim i ja sa nastavkom radova od pozadi 😊 tj od repa

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #38 on: February 14, 2016, 09:54:30 PM »
Ako već planirate da ga farbate radi skala izgleda najmanje će težine dobiti ako radite sa Oratex folijom koja ima strukturu kao svila, a radi se peglom kao Oracover. Bele je boje i veoma lako se farba. Težina je neznatno veća nego klasično presvlačenje Oracoverom. Klasično farbanje sa sve gitovima će ga nepotrebno otežati.
Težak model ja lepa maketa. Lagan model je dobar avion. Jeste to velik model i može da bude malo teži, ali pitanje je koliko teži. Povećana težina pravi mnogo problema, od poletanja pa sve do sletanja.  Dugo sam u ovom poslu i još nisam napravio model dovoljno lagan da bih bio zadovoljan, uvek mislim moglo još lakše.
Ovo su moja viđenja i nisu nikakve kritike, naprotiv, veoma lepo je odrađeno.
Pozdrav iz SM    :)aplauz
Hvala na sugestijama i smernicama. Upoznat sam  sa Oratex folijom, Jeste cilj Scala izgled, videcu do koje mere cu ici sa Scala detaljima (nitne, detalji iz kokpita, svetla i ostalo..) u svakom slucaju odluka ce pasti kada vidim na koju cu tezinu doci gotov-ne finisiran model izgledom. Kalasicna Oracover folija definitivno nece ici..Trenutno mi je cilj da kompletiram trup da se pomerim sa poda ukocih se ziv a radni sto od 1,7 metara mi je mali za trup. Sledeci problem mi je kvaliteno drvo za ramenjacu - nemam ga u dovoljnoj duzini..ima li neko da ponudi ili da predlog sta odraditi a ne nastvljati ga.
« Last Edit: February 14, 2016, 10:58:40 PM by Dakyle »

Offline misha

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2292
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #39 on: February 15, 2016, 12:09:21 AM »
Deki, samo vodi racuna o tezini.
Iz licnog iskustva, mislim da je bitnija manja tezina od scala izgleda.
Sto se ramenjaca tice slobodno ih nastavljaj.

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #40 on: February 15, 2016, 07:40:02 AM »
Ako planirate model za takmičenje u klasi F4C, onda treba zanemariti težinu u meri da model bude što približniji originalu. Pretpostavljam da će prvenstveno služiti za aerodrom, te u tom slučaju treba raditi semy scale model koji treba dobro da leti. Kod teških modela postavlja se odmah pitanje stajnog trapa i brzine na sletanju, uz još masu drugih problema. Teško je odrediti granicu težine i čvrstine, uvek su jedna na uštrb druge. Tu je prednost proverenih planova od proverenih firmi. Ovakav model se radi možda jednom u modelarskoj karijeri. Što se ramenjača tiče potpuno zadovoljava smrekovo drvo i netreba izbegavati nastavljanje, naravno pravi nastavak, a ne nešto improvizovano.
Pozdrav,   4e
ex pseudonijum: licider

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #41 on: February 15, 2016, 07:57:13 AM »
Darko ako imas neki sto za rad moze i manji lakse ti je da radis ako je manji kupis plocu od univera 18 mm recimo 200x 60 cm najjeftinjeg i stavis na sto i lakse i bolje raditi vec na podu .Kad stavis tu plocu na sto mozes lakse koristiti i stege i ostala pomagala
Pozdrav i samo napred ()-()

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #42 on: February 15, 2016, 11:41:53 AM »
Naravno, nece se raditi nista na ustrb letnih karakteristika.. Model ce svakako sluziti za letenje a ne samo za pokazivanje.Sto se radnog stola tice-sve uslove imam a moja glupost je resila da trup zavrsi na podu. Ja sam model poceo od trupa, Deki od repa a koliko sam upucen sklapa se ili je u pripremi sklapanja i treci model Pilatusa po istom kit-u.
« Last Edit: February 15, 2016, 11:57:27 AM by Dakyle »

Offline Dakyle

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 170
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #43 on: February 15, 2016, 07:38:12 PM »
Jedan od lepsih bar po mom ukusu , sve radjeno oracover-om

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 785
Re: Pilatus Porter pc 6
« Reply #44 on: March 04, 2016, 06:45:39 PM »
Kako napreduje pilatus Porter jel se radi sta (work)