Author Topic: Izrada aviona od STIRODUR-a  (Read 20728 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #45 on: March 15, 2015, 07:45:41 PM »
 letaci nisu modelari,oni su letaci,kupe gotov model i lete akad ga olivade onda ga upale i cao zdravo ,dok recimo kod ove dbe gore navedene vrste modelara tu ima i zelje za popravkom

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #46 on: March 15, 2015, 07:49:58 PM »
 nego da nepunimo ovaj topik bezveze,livada je livada i na njoj se lepo izkaxuje lo je kakav u praksi,mene teorija neinteresuje jer imam ogroman sraz vezano za modelarcenje tako da kad vidim ljude na livadi i vidim njihovo ophodjenje prema modelu i vidim njihov let onda znam u cemu je rec,prici nikad kraja moze do nedogled ali livada je livada i tu se sve vidi, pogotovu oni koji kazu e bolime k.... ja sam njega kupio a ne on mene, to nije pravo ni malo,al ajd sad ,da zarvorimo diskusiju sa ovim pa da se ide na letenje

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #47 on: March 15, 2015, 08:35:13 PM »
Slažem se krenuće odmah neko filozofiranje i off topic kao što to na svim forumima kreće. Ja se izvinjavam što sam malo skrenuo diskusiju na pogrrešnu stranu ali dobro ponelo me.
The ground is the limit (or a water)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #48 on: March 17, 2015, 04:16:34 PM »
U radnji gde se prodaje sve za sivenje (dugmici kopce i sl) kupio sam traku (koja je kao svila) sirine 2 ili 3 cm i nju zalepio na obe povrsine sa obicnim lepkom za drvo. To sam radio i pre mnogo godina doduse na balzi. Neki od tih spojeva drze i posle 20 godina.
Postovacu fotke

Evo fotki:

Levo krilo


desno krilo


Kako to izgleda

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #49 on: March 17, 2015, 07:15:03 PM »
sa tim sarkicama kod malih modela ima fora i sa selotejp trakom,zalepi se prvo sa gornje strane pa se prelomi na gore i onda se zalepi sa donje strane ,cilj je da se i jeda i druga traka dodirnu i naprave spoj,isto ovako moze i sa monokot folijom,kad lepak folije uhvati jedno xa drugo to popustanja vise nema

Offline skleki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
  • Bolje umeti nego imati
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #50 on: March 18, 2015, 09:18:18 AM »
Slazem se za tehniku pricvrscivanja kontrolnih povrsina da moze na vise nacina i ja ovde nisam hteo da ponavljam nijednu od njih. Poenta je da treba neka traka koja ce dobro da se zalepi za materijal. Nisam do sad radio sa monokot folijom ali selotejp se nikako ne lepi za osmirglani stirodur jer nema dovoljno lepka na sebi. Stirodur je porozan i treba vise lepka sa lepljive trake da udje u te supljine.
Jedna ideja je da se lepi bilo koja traka sa dodatnim lepkom, kao lepak za drvo, sto je kolega modelar predlozio, a druga ideja je, kao sto sam ja predlozio i sto meni savrseno odgovara, da se koristi platneni medicinski flaster, sirine 5cm. Odlicno lepi i izdrzljiv je na savijanje.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #51 on: March 18, 2015, 01:17:14 PM »
...
Jedna ideja je da se lepi bilo koja traka sa dodatnim lepkom, kao lepak za drvo, sto je kolega modelar predlozio, a druga ideja je, kao sto sam ja predlozio i sto meni savrseno odgovara, da se koristi platneni medicinski flaster, sirine 5cm. Odlicno lepi i izdrzljiv je na savijanje.

Flaster je u svakom slucaju neuporedivo brze resenje od ovog mog. Probacu i to kad za to bude prilike.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #52 on: March 18, 2015, 07:44:24 PM »
Flaster je dobar ali moraš imati onaj koji se jako dobro lepi pa ga posle jedvas skineš sa kože. Taj je dosta skup.
Može da posluži i traka za maskiranje prilikom farbanja bez problema.
Ali ja bih savetovao rentgenske snimke. To kada ujvati epoksi u površinama niko više ne iskida.
The ground is the limit (or a water)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #53 on: March 18, 2015, 08:14:30 PM »
sto se tice rendgen snimka to je ubedljivo najbolje,em dozvoljava da se smirgla em se prima ko pelcer bilo gde,jedino sto nebih savetovao da se lepi u vecim trakama vec da bude sirine od 12 do 15mm i pre lepljenja obavezno prelomiti u oba smera ,gore dole

Offline skleki

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
  • Bolje umeti nego imati
Re: Izrada aviona od STIRODUR-a
« Reply #54 on: March 19, 2015, 09:55:02 AM »
Platneni medicinski frlaster sirine 5 cm koji se odlicno lepi za stirodur (a i kozu naravno) kosta 150-200 din za traku od 5 ili 10 metara, zaboravio sam. U svakom slucaju, mislim da to uopste nije skupo a svima je dostupno.