Author Topic: Pomoc oko baterije  (Read 7505 times)

Offline tomislav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Pomoc oko baterije
« on: April 29, 2015, 07:53:00 PM »
Pozdrav svima,potrebna mi je pomoc oko baterija za kineski helikopter.Kupoi sam helikopter punio bateriju 2h(po uputstvu) ali helikopter mrtav.Nastavio sa punjenjem celu noc,opet nista.Izmerio bateriju unimerom ona mrtva.Baterija 3,7v 1200mah.Nasao bateriju u TRIAX-u 3,7v1100mah.Napunio  je na 4,2 v.Helikopter proradio ali nikako ne koze da se odlepi sa zemlje tj vrti elise ali nece da poleti.Baterija se dosta zagrejala I naduvala.Par ljudi mi je reklo da je baterija slaba I da ne moze da isporuci dovoljno struje I da zato helikopter nema snage.Citao sam malo na forumu o baterijama ali mi kao nekom ko se prvi put susrece sa ovim nista nije jasno.Jednom sam pogresio oko kupovine baterija pa nebih zeleo opet.Moze li mi neko reci koja baterija mi je potrebna I gde je mogu kupiti  u Srbiji.Postavio bi I slike ali neznam kako sa androida.
« Last Edit: April 29, 2015, 08:00:48 PM by tomislav »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #1 on: April 29, 2015, 09:29:14 PM »
Pitanje je sledeće šta piše na staroj bateriji odnosno koliko C ima?
Naduvavanje baterije je izgleda došlo baš iz razloga što je motor povukao previše struje iz baterije koja tu jačinu struje ne može da isporuči.
Moraš strogo voditi računa koliko C piše na bateriji. C broj ti je broj koji kada pomnožiš sa kpacitetom baterije ti daje podatak koliko baterija maksimalno konstantno sme da se prazni odnosno ako je u tvom slučaju baterija bila 1200 mAh a pisalo je recimo 10C kada 10 ponožiš sa 1200 dobiješ 12000 mA ili ti 12A jačine struje na 3.7 V može baterija da isporuči. E sada jako je bitno koliko motor sa tim propelerom može da povuče struje. Daj neke slike i specifikacije, nazive tipa motor taj i taj brojevi ti i ti... Pa će mo ti možda pomoći. Takođe nije loše da vidiš na ESC-u šta piše i koliko A može i on da izdrži jer ne verujem da je proizvodnjač stavio manji ESC nego što motor može da povuče struje jer bi u protivnom se on zapalio u  :pop: prema tome koliko je ESC možemo ako je neka kineska varijanta bez oznaka da ti kažemo koja bi ti baterija od prilike bila ok.
U tvom slučaju najverovatnije je motor vukao previše pa se zato baterija naduvala i pregrejala.
Tu bateriju možeš slobodno da zaboraviš. Jedini savet moj ti je da ne bacaš olako u smeće jer može da se desi da se zapali i sama od sebe ili u dodiru sa nekom vlagom... Spoji Takođe nemoj da je puniš jer isto tako može doći do belaja. Najbolje bi bilo kada bi mogao da predaš nekom da je reciklira....
Izbegavaj bušenje baterije ekserima i sličnim stavrima jer može da napravi požar a i isparenja prilikom sagorevanja litijuma i ostalih supstanci nisu baš poželjna za udisanje.
A najbolji savet je ako si eć kupio helikopter ti vrati i neka ti daju sa ispravnom baterijom.
The ground is the limit (or a water)

Offline tomislav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #2 on: April 30, 2015, 10:02:45 PM »
Hvala puno na odgovoru ,model helikoptera je Q EXCEED 2789-13  to je sve sto mogu da kazem a ESC stvarno ne znam ni sta je.(ako moze pomoc) .


Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #3 on: May 01, 2015, 07:47:55 PM »
Model helikoptera je tu najsporednija stvar. ESC ti je uređaj koji kotroliše napon koji se šalje na motor.
Znači ako nije integrisan na nekoj ploči to ti je prvi uređaj koji se nalazi pre motora. Odnosno sa njega idu tri ili dve žice direktno na motor.
Ako su 2 žice onda je u pitanju motor sa četkicama a ako su u pitanju 3 žice onda je u pitanju motor bez četkica.
U svako slučaju ako možeš traži novce nazad od prodavca i skupi novac za neki markiran helikopter ili čekaj povoljnu priliku da neko na forumu ponudi. Ovo ti govorim iz razloga što kineski helikopteri kada se skrljaju i polome neki delovi možeš slobodno da se pozdraviš sa helikopterom i kupiš drugi dok ovi drugi markirani uvek imaš rezervne delove da kupiš kao što je na primer BLADE varijanta ili slične marke.
Druga stvar je što se i ovi drugi rade u Kini ali su bar od kvalitetnijih amterijala.. U tvom slučaju najverovatnije je ESC integrisan na nekoj ploči gde se nalazi i reciever. Ako je ta varijanta onda apsolutno ti je teško bilo šta reći o nekim karakteristikama...
Pogedaj da li na originalnoj bateriji ima neka oznaka tipa 30C 15C ili slično odnosno uvek broj pa slovo C. Znači to je ono na šta treba obratiti pažnju i uvek kupovati bateriju koja je sa istim C ili većim brojem. U tvom slučaju kao što sam već rekao najverovatnije je C broj na bateriji bio premali!
The ground is the limit (or a water)

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #4 on: May 01, 2015, 08:01:24 PM »
Nije svakidasnje da se baterija tako lako naduva zbog nemogucnosti da da potrebnu amperazu, meni se uglavnom nije desavalo, a koristio sam bateriju koja moze da da 36A na setapu koji vuce 44A, grejala se i nisam imao pun gas ali se nije naduvala.
Ali mi se naduvala i zavrsila u djubretu zbog neispravnog ESC-a, a sve indicira da je to i kod tebe slucaj.
Pozdrav
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #5 on: May 01, 2015, 09:38:26 PM »
Svaka baterija pored glavnog broja C ima i nešto veći C broj pored koji označava koliko baterija može da izdrži maksimalno u kratkim vremanskim intervalima. Glavni C broj označava maksimalana konstantni napon koji baterija može da izdrži bez posledica. Naravno setup izvlači maksimalno iz baterije tek na punom gasu što je jako velika retkost da neko vozi pun gas konstatno.
A posebno kod helikoptera. Neispravan ESC u tvom slučaju Daki je radio upravo ono što je i uzrok naduvavanja a to je da je vukao preveliku struju. E sada da li će preveliku struju da vuče isravan setup ili neisparavn ESC to za bateriju nije važno.
Prilikom prevelikog opterećenja na bateriju stvara se velika toplota koja je i jedan od uzroka remećenja i stvaranja hemisjkih procesa u samoj bateriji (pregorevanja i kratkog spajanja pojedinih listića grafita i aluminijuma) Samiam tim dolati do deformisanja i naduvavanja baterija...
Sve u svemu svaka naduvana baterija je za bacanje.
The ground is the limit (or a water)

Offline tomislav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #6 on: May 01, 2015, 10:20:21 PM »
Od vracanja letelice nema nista jer je sasvim slucajno kupljena na pijaci 100km od Beograda.Privukla me je niska cena a odavno sam zeleo d probam da vozim ove spravice.Na orginalnoj njegovoj bateriji nema nikakve C oznake.Evo sta pise:3,7v1200mah. 803255.  100508-12   a sa druge strane fe 123, na internetu sam video da je ova baterija po izgledu najslicnija li po baterijama koje se prodaju za navigacije I tablete.Baterija je u sivoj foliji a preko je kao debeli najlon sa linijama.Uopste ne izgleda kao baterije koje se prodaju kao baterije za rc modele.Nova baterija koju sam kupio I koja se naduvala kada se ohladila vratila se u normalu ja sam je napunio I ona sada pokazuje napon 4,2v,moze li se nekako ispitati ispravnost esc-a,brat mi se dosta dobro razume u elektroniku mada ja mislim da ove baterije uopste nisu odgovarajuce za helikopter.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #7 on: May 02, 2015, 08:16:27 AM »
Tu bateriju koju si kupio u triax-u odnosno sve te baterije koje oni prodaju jesu lipo baterije ali sa niskim C brojem jer nijedan mp3, mp4, telefon ne vuče mnogo struje pa samim tim nema potreba za visokim C brojem a isto tako baterije sa nižim c brojem su manje i lakše pa su dobre za te uređaje. Ono što sam ja naša guglajući je ovaj link http://www.ebay.de/itm/RC-Helicopter-Flugzeug-1200mAh-3-7V-25C-LiPoli-Battery-/261755045896?pt=RC_Modellbau&hash=item3cf1d10808&nma=true&si=V8MdRoy0LHb7sLDLhBULHr8bx2U%253D&orig_cvip=true&rt=nc&_trksid=p2047675.l2557
na kome su neke baterije za helikoptere. ovde se jasno vidi da su u pitanju baterije od 1200 mAh i 25C.
Što mu dođe 30A i ne verujem da je setup i veći obzirom da ima jedan veliki i jedan mali motor.
Takvih baterija možeš da nađeš kod nas kucaj samo rc avioni, rc helikopteri, rc igračke..... Neko će već imati nešto da ti ponudi.
Takođe u koliko ne uspeš da nađeš bateriju 1S možeš da kupiš recimo bateriju 2S ili 3S istog kapaciteta i istog broja C pa da je rastaviš i da od te tri ili dve ćelije napraviš dve baterije sa po jedno ćelijom. Ali to radi samo ako dobro znaš šta radiš, znaš da lemiš....
Pošto si rekao da imaš brata koji se razume u elektroniku može ti on pomoći. U koliko to budeš radio savetujem ti da kupiš kvalitetnije baterije kao što je GENSACE iz razloga što su elektrode na ćelijama njihovih baterija od bakra pa mogu da se leme dok kod kineskih tipa turningy su elektrode od aluminijuma pa moraju a se punktuju ali i to je jako slaba vajda jer su jako tanki limovi pa prilikom punktovanja progorevaju.... Ono 1s 2s 3s označava na bateriji koliko ćelija ima. svaka ćelija je sa 3.7V i vezane su redno tako da napon baterije dobijaš samo kada pomnožiš S broj sa 3.7V. Ako budeš rastavljao i lemio strogo vodi računa o polaritetu tj gde ide crvena a gde crna žica u koliko ih obrneš i uključiš u helikopter možes slobodno odmah da ga baciš u smeće jer će izgoreti ESC sigurno istog trenutka. Zato OVO radi još jednom kažem samo isključivo ako ZNAŠ ŠTA RADIŠ!!
The ground is the limit (or a water)

Offline tomislav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #8 on: May 02, 2015, 11:59:13 AM »
Hvala puno Marko sada mi je mnogo jasnije ,znaci treba da kupim bateriju 1s,2s,3s 1300mah  I min 25c sa tim ako je 2sili3s moram da je rasturim,dali to znaci da cu onda imati 2ili 3 baterije koje cu moci da koristim?Ima kod coveka u Beloj Crkvi baterije koje mi preporucujes pa mi reci jel to to I moze li punjac koji sam dobio uz helikopter  3,7v 500mA da puni te baterije.A ako neko ima neke baterije polovne ili nove neka se javi.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #9 on: May 02, 2015, 04:22:19 PM »
Da svaka ćelija ponaosob je 3.7V i recimo 1200 mAh znači kapacitet sake ćelije je isti kao i kapacitet baterije ali vezivanjem u red menja se samo napon.
U tvom slučaju koliko ćelija imaš toliko i baterija ćeš imati samo će ti za to biti potrebni još dodatno kablovi i konektor isti kao na baterijama koje imaš sada. Svakako ćeš moći da je puniš sa tim punjačem ali će vreme trajanja punjenja biti negde oko 2h odnosno nešto duže od 2h.
Ono što bih ti savetovao jeste da nikako ne ostavljaš baterije same da se pune na punjaču bez nadzora ili bez nekog sigurnog prostora za punjenje da ne bi došlo do požara. Jer ove baterije znaju nekada da se zapale same od sebe prilikom punjenja (nije tako čest slučaj ali dešava se). Za bezbednije punjenje imaš vatrostalne kese u koje se stave baterije dok se pune ili od nekog negorivog materijala napraviš zatvorenu kutiju za punjenej baterija. Takođe prilikom skladištenja poželjno je da to bude takođe sigurno mesto (stare peći, negorivi boksovi...) Nemoj da te sada plašim ali ovo se stvarno dešava i kada se zapale ove baterije izazivaju jako velike temperature tako da mogu lako da naprave haos.
Odnosno dobro pročitaj uputstvo za punjenjenje na svakoj bateriji koju kupiš i NIKAKO ali NIKAKO nemoj koristiti bilo koji drugi punjač za njih sem ako nije punjač za LIPO baterije. odguglaj malo recimo LIPO baterries and safety ili slične pojmove pa će ti bitni jasnije. Znaju da budu dobar sluga ali još gori gospodar. Takođe izbegavaj ispadanje baterija, krivljenje u džepovim, lomljenej ili bilokakvo drugo fizičko oštećenje jer su dosta mekane i prilikom takvih oštećenja spontano se pale. Znači sa oštećenom baterijom OPREZNO i prilikom punjenaj i prilikom pražnjenja.
The ground is the limit (or a water)

Offline tomislav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #10 on: May 03, 2015, 12:37:09 PM »
Nasao sam kod nas bateriju 1s 1300ma 25c  koju ce imati na lageru za 7do 10 dana I 2s 1300ma 25c koju imaju nna lageru,razlika u ceni je 3eura.Dali da porucim 2s ili da cekam de dobiju 1s?.Kontam da cu za razliku od 3eur dobiti 2 baterije.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #11 on: May 03, 2015, 08:07:56 PM »
Ako znaš šta radiš uzmi 2s ali ti treba za nju i dva kabla sa konektorima koje predpostavljam da imaš od stare baterije.
Takođe kada je rastaviš ili ko to bude radio nek prvo proveri da li su kontakti na ćelijama od aluminijuma pa punktovani ili su lemljeni.
Ako su punktovani onda gledajte da kada je budete odvajali da presečete punkt tako da i na jednoj i na drugoj bateriji ostane po malo kako bi mogli da lemite žice. U vašem slučaju kod 2S postoji samo jedan spoj između dve baterije. Ako nije punktovan onda ga odlemite i to znači da su izlazi za + i - sa ćelija od materijala koji se lemi. Dobro pazite kada budete lemili da ne napravite krtke spojeve na bateriji odnosno ćelijama jer to za da uništi bateriju. Zato kažem ovo radite samo ako ZANTE ŠTA RADITE!
The ground is the limit (or a water)

Offline tomislav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #12 on: May 03, 2015, 08:38:32 PM »
Baterije su GENSACE-one koje ste mi preporucili u nekom od prethodnih postova,rekoste da su one najbolje pa valjda ce uspeti ovaj zahvat.Sutra cu ih poruciti i ostaje mi samo da se pomolim da se ovaj moj Kinez odlepi od zemlje.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #13 on: May 03, 2015, 09:04:46 PM »
Trebalo bi jer te baterije mogu da izdrže 32A što je za taj helikopter sasvim dovoljno a pre svega nećeš ga ni voziti na punom gasu što znači da će vući i duplo manje. Sem ako nije problem neki dodatni u helikopteru...
The ground is the limit (or a water)

Offline tomislav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 22
Re: Pomoc oko baterije
« Reply #14 on: May 03, 2015, 09:42:36 PM »
Moze li se nekako ispitati elektronika na ovom mom helikopteru,ako ima neki majstor,moze neki kontakt.