Author Topic: Pocetnik  (Read 36222 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pocetnik
« Reply #45 on: June 08, 2015, 06:13:09 AM »
Zašto? Do sada zbog toga nisam imao nikakvih problema nikada. Ako misliš da time smanjuješ silu kojom servo deluje na komandu ja se sa tim ne bih složio. Na taj nači samo snanjuješ ugao delovanja servoa na komandu. Jeste da će vreme odziva na koamndu biti veće nego kada je ugao otklona maksimalan (jer na primer servo ima otklon od 60 stepeni a vreme odziva na primer 0,12 S što znači kada mu je dual rate 50% ili ti otklon na servou 30 stepeni vreme mu se sanjuje na 0,06s)  ali to nekada zna i da pomogne kada je neka kritična situacija u pitanju. I naravno sve zavisi od rezolucije i same stanice tj osetljivosti komandi na istoj. Ja imam spektruma DX7s koji mi radi odlično posao.
Ispravi me ako grešim, ja verujem da greši ali samo nemam pojma u čamu. Rekoh tako sam navikao i do sada nisam imao problema ni sa komandama ni sa servoima. One plave HXT900 koje sam izlomio izlomio sam ih samo iz razloga jer je prilikom pada modela model pao na tu komandu a servo ostao aktivan......
The ground is the limit (or a water)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pocetnik
« Reply #46 on: June 08, 2015, 09:44:43 AM »
Povecava se sila kojom delujes na servo, ali nisam na to mislio, nema veze to. Pricali smo nesto o servoima, te koliko kostaju te ovo ono... Brzina servoa je po meni za avion nebitna karakteristika (naravno sem sa nekim izuzecima)  pogotovo za elektro jedrilice ili slicno. Ne znam sto se toliko hvataju ljudi za to. Ali recimo, skup i kvalitetan servo treba da ima ultra precizne zupcanike, da ima sto manji luft, i sto vecu rezoluciju, sto ti omogucuje finu kontrolu letelice. Na tvoj nacin smanjujes korisni hod, smanjujes rezoluciju, i povecavas luft (jer tako poluga funkcionise)...   Ne bih da razglabam mnogo, recimo samo to da se tako od servoa od 30e pravi servo od 5-10e :P i lakse se lome zupcanici, makar bio to i HTX900...
« Last Edit: June 08, 2015, 10:09:41 AM by Vaci »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pocetnik
« Reply #47 on: June 08, 2015, 10:36:56 AM »
Za luft si potpuno u pravu. Ali za rezoluciju i korisni hod mislim da ne. Iz razloga konkretno kod hoda što sa malim hodom servoa dobijaš mnogo veći otklon komande naravno povećava se sila (iz razloga što je na komandi namešten najveći otklon. Elketromotori imaju tu osobinu da u svakom momentu daju maksimalni obrtni moment naravno pri konstantnom naponu.)ali servoi koje stavljam na letelice su i više nego dovljni pa tako da sila tu ne igra mnogo veliku ulogu jer servo može da izdrži i više (naravno uvek gledam da ne preteram zbog težine). Što se tiče rezolucije ona bi trebala da bude ista celim hodom servoa jer ona zavisi od prenosnih odnosa zupčanika unutar servoa, a kako je sila ili obrtni moment od motora konstantan to bi i rezolucija trebla da bude ista , sem u nekim momentima gde ima nekih defekata u hodovima zupčanika tj modulima i tako dalje. Sve u svemu ja sam bar tako navikao ali opet ponavljam još jednom ne SAVETUJEM TO POČETNICIMA!!!!
« Last Edit: June 08, 2015, 10:40:27 AM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Pocetnik
« Reply #48 on: June 08, 2015, 01:00:25 PM »
Za luft si potpuno u pravu. Ali za rezoluciju i korisni hod mislim da ne. Iz razloga konkretno kod hoda što sa malim hodom servoa dobijaš mnogo veći otklon komande naravno povećava se sila (iz razloga što je na komandi namešten najveći otklon. Elketromotori imaju tu osobinu da u svakom momentu daju maksimalni obrtni moment naravno pri konstantnom naponu.)ali servoi koje stavljam na letelice su i više nego dovljni pa tako da sila tu ne igra mnogo veliku ulogu jer servo može da izdrži i više (naravno uvek gledam da ne preteram zbog težine). Što se tiče rezolucije ona bi trebala da bude ista celim hodom servoa jer ona zavisi od prenosnih odnosa zupčanika unutar servoa, a kako je sila ili obrtni moment od motora konstantan to bi i rezolucija trebla da bude ista , sem u nekim momentima gde ima nekih defekata u hodovima zupčanika tj modulima i tako dalje. Sve u svemu ja sam bar tako navikao ali opet ponavljam još jednom ne SAVETUJEM TO POČETNICIMA!!!!

Servo ima odredjeni hod, koji je predstavljen odredjenim brojem zasebnih koraka. Na primer 1000 koraka za pun otklon. Kada ti stavis preveliki otklon namerno, a onda ogranicis hod servoa na primer na 30%, ti si odbacio 70% rezolucije, sto ce reci da za pun otklon kontrolne povrsine sada imas 300 koraka umesto 1000. Da se ne bavim matematikom, ali da kazemo da imas i 70% vise lufta i 70% vecu silu na servo kada ti kontrolna povrsina zakaci nesto. Dodaj tome lose uradjenu V ili Z petlju i imas sigurno lom servoa prilikom pada. Tako da to ne savetujem ni ja pocetnicima, a ni onima drugima. Samo sto ti drugi to ne bi uradili, bar ja ne bi. Znaci ne savetujem to ama bas nikome. :P

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Pocetnik
« Reply #49 on: June 08, 2015, 01:15:21 PM »
Vaci dzaba price kad je covek navikao....i ja kad punim bateriju prvo gurnem ruku u steker da vidim ima li struje, al to nikom ne preporucujem al tako sam navikao  mmmm  8)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Pocetnik
« Reply #50 on: June 08, 2015, 03:07:10 PM »
One plave HXT900 koje sam izlomio izlomio sam ih samo iz razloga jer je prilikom pada modela model pao na tu komandu a servo ostao aktivan......

Aaaaa, Igore , tek sada sam shvatio. Ti rece da su HTX900  servoi  najvece djubre, i da ih nikome ne preporucujes,  jer kad model udari u zemlju,   oni se pokidaju od udarca. Izvini u pravu si, nemojte kupovati servoe koji ne mogu da izdrze makar jedno krsenje modela u zemlju.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pocetnik
« Reply #51 on: June 08, 2015, 05:16:10 PM »
Pa vidi isto mi se desilo sa metal gear servom pa je ostao živ.  takođe i sa onim gore belim pa su ostali živi.
Znate dobro ko je pogledao slike video je razliku.
The ground is the limit (or a water)

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Pocetnik
« Reply #52 on: June 08, 2015, 06:33:31 PM »
Pozdrav ljudi,

Ajde da mi pomognete oko setupa za FT Simple Soarer od karton pene 3mm kao sto je napravio @alzo

Ako moze od RC srbija ili Mala Ivanca. Posto mi je lakse od njih da uzmem nego iz Hobby Kinga ili Bang good.
Ili Ako moze neko da poruci za mene sa ovih sajtova.
Neznam da li ovo odgovara za moj model.
http://www.banggood.com/XXD-2212-1400KV-MotorHW30A-ESCK-power-P0090-ServoPropeller-p-975576.html
ili
http://www.banggood.com/XXD-2212-MotorZTW-AL30A-Brushless-ESCPropellers-KV1400-KV2200-p-971190.html
ili
http://www.banggood.com/EMAX-XA2212-820KV-980KV1400KV-Motor-With-Simonk-20A-ESC-p-974648.html

Da li je neko porucivao sa ovog sajta i kakva su mu iskustva.
Da li valjaju ovi motori i ESC.
Molim vas za misljenje.


Hvala unapred

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: Pocetnik
« Reply #53 on: June 09, 2015, 06:18:09 PM »
Pozdrav,

Evo nabavio sam karton penu (Ploča penasta FOAM X NEW) 3mm debljine.
Mozete je kupiti u Zemunu u radnji Tuplex SRB d.o.o. nalazi se kada idete iz centra Zemuna prema Batajnici, prodjete Saobracajnu skolu i novu prtlju za Borcu posle jedno 150m sa desne strane izmedju salon namestaja Naumovic i firme Gaj. Udjete desno u dvoriste i pri kraju sa leve strane.
Tabla Ploča penasta FOAM X NEW 3mm x 1000mm x 1400mm sa PDV izdje oko 620din sve zavisi od kursa evra.
Tabla Ploča penasta FOAM X NEW 5mm x 1000mm x 1400mm sa PDV izdje oko 840din. Trenutno nema ove dimezije vec 5mm x 1400mm x 3000mm

Specifična težina pene od 5mm je 0,6kg/m2.
za 3mm nisam pitao ali prema ovim podacima nebi trebalo da je veca od 0.45kg/m2



Ako nekome zatreba da zna gde moze da nabavi. rade i Subotom.
http://www.tuplex.rs/download

Evo i par slika kako izgleda.






Sutra pravim nove planove za  (<--)FT Simple Soarer (<--)

i ako bude ostalo  (<--)FT Simple Storch (<--)


Pozdrav i javljam utiske