Author Topic: Karbon fiber stapovi  (Read 3120 times)

Offline prototype

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Karbon fiber stapovi
« on: June 27, 2015, 08:04:01 PM »
Cao ljudi,
Svratio sam na vas forum jer sam se zaglavio i treba mi pomoc, a na ovom forumu ima ocigledno jako veliki broj ljudi koji zna jako puno o letelicama (za koji nikada nisam znao).
Dakle sta je problem?
Naime odlucio sam se da napravim model "letelice" koji je sastavio jedan profesor. Evo ga clanak o tome http://www.livescience.com/42570-tiny-robot-flies-like-jellyfish.html

Najveci problem u sastavljanju svega ovoga su materijali. Ovaj motorcic je precnika ispod 6 mm sto sam nekako uspeo da nadjem (nasao sam zamenu kupovinom neke stare rc letelice)
Ali za sastavljanje tela mi takodje treba materijal a sa time se nikako ne snalazim.
Kontaktirao sam gore pomenutog profesora i on mi je rekao da je koristio karbon fiber stap precnika od samo 0.250 mm. Kod nas (rcsrbija) se prodaje samo onaj dijametra od 0.5mm.
I finalno moje pitanje je: da li znate neko mesto gde bih mogao da nabavim taj karbon fiber, ili neku slicnu zamenu, da bude tvrdo a izuzetno lako? Trebalo bi da bude neko mesto iz evrope kako bi mogli da ga dopreme za manje od mesec dana ako je to ikako moguce. (Vec sam nasao neke americke sajtove, ali mi to zbog vremena isporuke nikako ne odgovara)
Takodje ako iko ima bilo kakav drugi savet vezan za bilo sta u vezi sa ovom letelicom, znacilo bi mi jako mnogo posto pokusavam da napravim ovo svojoj devojci za rodjendan a konstantno upadam u slepe ulice :))

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Karbon fiber stapovi
« Reply #1 on: June 27, 2015, 09:22:18 PM »
Stapovi su najjeftiniji oko 1mm, preko toga skace cena, ispod toga takodje. Uzasno je lako napraviti izuzetno tanak CF stap. Uzmi recimo 1k karbonski kanap, razapni ga, i upredi lagano da dobije cilindricni oblik, kao kanap a ne traka. Onda uzmes epoksi, stavis na prste i predjes preko toga. Zagrejes i fenom malo da lepo prodre. Obrises ubrusom visak i ostavis da se osusi. Ako napravis ram i preko njega kanap. mozes da napravis desetine, da ne kazem stotine stapica danas. Nije lose zagrejati u nekoj komori da se brze osusi epoksi i postane sto jaci. Ne znam kako se to uporedjuje sa kupovnim, jer nikada nisam video/kupio tako tanak CF stapic. Jako je savitljiv, kao u ostalom i sve te debljine.

Offline prototype

  • Newbie
  • *
  • Posts: 2
Re: Karbon fiber stapovi
« Reply #2 on: June 27, 2015, 10:05:20 PM »
Odlicno hvala puno. Vec su mi predlozili tu foru, samo ne znam gde da nadjem karbonski kanap ? epoksi sam uspeo da nadjem... Sto se tice savitljivosti, ti stapici bi trebalo da budu relativno savitljivi (ne bi smeli da budu potpuno kruti) a posto ja nikada nisam imao iskustva sa epoxi smolom, ne znam ni da li na kraju kanap ostane donekle savitljiv ili bude potpuno krut)
Hvala na pomoci!

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Karbon fiber stapovi
« Reply #3 on: June 27, 2015, 10:11:49 PM »
Savitljivost je samo odnos debljine kanapa i njegove duzine, pa je savitljivost relativan pojam... ali bice savitljiv. Pitaj ove u BGmodelshop. I deblji kanap mozes da rastavis na tanje, mada je najbolje kada je iz jednog dela. Kada ga cepas hoce da se posle mrse niti koje su pocepane, pa ne ispadne bas idealno.