Author Topic: LI-ION baterije ,umesto li-po baterija.  (Read 4420 times)

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
LI-ION baterije ,umesto li-po baterija.
« on: July 15, 2015, 12:08:53 AM »
Zdravo svima evo jedno pitanje od mene za ljude koji dobro poznaju ovo sto mene interesuje .Dali LI-ION baterije mogu da se koriste na sadasnjim kontrolerima posto su oni predvidjeni za LI-PO baterije posto imam priliku da nabavim povoljno LI-ION baterije od 1600mah ,pa me interesuje iskustvo ljudi koji su probali a mozda i voze na tim baterijama ,posto nebih da izgorim ESC. (<--) (<--) (<--)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: LI-ION baterije ,umesto li-po baterija.
« Reply #1 on: July 15, 2015, 06:46:45 AM »
Odgovor je kratak:
NE!
Nisu predviđene za velike struje...

Verovatno će se javiti, raznorazni, filozofi i stručnjaci, po tom pitnju, sa raznoraznim mudrovanjima i ...
Nek prvo polete svoj model sa tom baterijom ili već, pa nek onda teoretišu iiiiiiiiiiiii  !

Znači NE!
#FFCC00

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: LI-ION baterije ,umesto li-po baterija.
« Reply #2 on: July 15, 2015, 01:34:55 PM »
 Miso hvala na odgovoru bolje tako nego da izgorim ESC I MOTOR  a moze i model da ode ,ali opet da kazem samo to nisam napomenuo li-ion baterije imaju isto tri celije po 3,7 volti  i vidim da ih ugradjuju u kineske helikoptere  ,mesaju negde stavljaju  li-ion negde li-po zato sam i postavio ovo pitanje to me zabunilo  pozdrav svima . (<--) (<--) (<--) (<--)

Offline miša2002

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1201
Re: LI-ION baterije ,umesto li-po baterija.
« Reply #3 on: July 15, 2015, 07:01:32 PM »
Neće oni, već baterije !
#FFCC00

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: LI-ION baterije ,umesto li-po baterija.
« Reply #4 on: July 16, 2015, 09:09:12 PM »
OK Miso hvala na savetu ,ali voleo bi da cujem misljenje jos nekog modelara .POZDRAV. (<--) (<--) (<--) (<--) (<--)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: LI-ION baterije ,umesto li-po baterija.
« Reply #5 on: July 16, 2015, 09:42:41 PM »
Evo mene ne smatraju modelarom ali moje mišljenje je ako to nekoga još uvek briga da se maniš ćorava posla koštaće te skuplje posle.
poslušaj Mišu sve ti je ukratko objasnio. DA su obre odavno bi se korisile umesto LIPO baterija.
To što ih u nekim helikopterima ima to je samo znak da ti motori ne vuku jaku struju i da mugu da rade na njima.
Koriste se dosta i u stanicama i koštaju manje novaca.
Ovde imaš nešto o tome
http://www.androidauthority.com/lithium-ion-vs-lithium-polymer-whats-the-difference-27608/

A imaš i ovde
http://www.rcgroups.com/forums/showthread.php?t=1603167
« Last Edit: July 16, 2015, 09:48:04 PM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline smel

  • Newbie
  • *
  • Posts: 19
    • Nekad i sad
Re: LI-ION baterije ,umesto li-po baterija.
« Reply #6 on: August 17, 2015, 02:37:49 PM »
Hm, moram da pomenem da je pitanje bilo:

"Dali LI-ION baterije mogu da se koriste na sadasnjim kontrolerima posto su oni predvidjeni za LI-PO baterije...".

To je ili nedovoljno tacno, ili nejasno ili malo cudno pitanje. Siguran sam da sami kontroleri rade sa LiOn baterijama umesto LiPo baterija. Ja ih koristim pri razmin podesavanjima i probama na stolu ali ne i za napajanje motora i letenje. Takodje ih koristim i za predanik. No, cudno je da neko koristi odvojeno napajanje samo za kontroler, mada je moguce. Za to je pitanje nedovoljno definisano.

Osim napona, kod svih baterija vazan faktor je ono "C". Stvar se lako da izracunati ako znamo "C" i naravno "mAh" parametre. Nominalna struja koju baterija moze da podnese je "I" i dobija se mnozenjem "C" i "mAh". Na primer, standardna LiOn baterija od 1000mAh ima 1C, njena nominalna struja je 1000 * 1 = 1000mA sto je zapravo 1A (Amper). Ako je 1A dovoljan za rad sve je pod kontrolom. Flight kontroleri trose od par mA do par desetina mA, max. 100mA sto je 10 puta manje od 1000mA. Kontroleri brzine (ESC) i BL motori se najcesce prave za struje od 5A pa do 100A tj od 5000mA do 100.000mA. Za njih treba koristiti baterije sa velikim "C" faktorom koji je najcesce od 20C do 70C. Tako LiPo "3S" (3 celije u internoj serijjskoj vezi) baterija od "2200mAh" i "30C" nominalno daje struju od 2200 * 30 = 66.000mA tj 66A. Baterije najcesce imaju naveden i maksimalni "C" kao drugi parametar sto je podatak koliku maksimalnu struju baterija podnosi u kratkom vremenskom intervalu od 10s. Ako se za podatak navodi parametar "30C-50C", to znaci da je nominalna struja 66A a maksimalna 110A po istom onom obrascu.

Ako pored struje "I" (Amper) znamo i napon "U" (Volt), pomenucemo i snagu "P" cija je osnovna jedinica "W" (vat), zatvaramo krug najcesce koriscenih parametara kod elektricnih modela gde je: P = U * I

Tako pomenuta LiOn baterija 1S 1000mAh 1C (1S = 1 celija = 3.7V) moze da pokrece motor od 3.7W
  (1 * 3.7V * 1A = 3.7W)
a pomenuta LiPo baterija 3S 2200mAH 30C  (3S = 3 celije po 3.7V) moze da pokrece motor od 733W
  (3 * 3.7V * 66A = 732.6W)

Pozdrav
« Last Edit: August 17, 2015, 02:42:42 PM by smel »
Sima M