Author Topic: F1A baterija  (Read 17060 times)

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F1A baterija
« Reply #30 on: August 30, 2015, 05:03:43 PM »
Quote
Planiram da nabavim neki regulator napona da povećam efikasnost, kako mi je objašnjeno.
Prvi snižava napon sa višeg na niži, a drugi podiže. Ni za jednim nem potrebe ako sada sve radi dobro.
Pretvarač napona, svejedno gore ili dole, radi sa gubitkom energije (oba se greju pri radu), pa se sa time dodatno kvari efikasnost sistema, a ne popravlja. Ne znam ko je to tako objasnio.
Sa većim naponom od sadašnjeg za 20-25% se podiže i potrošnja struje servoa pri radu, jer sa time mogu da vuku veću struju, a u sadašnjoj funkciji bez potrebe za većom mehaničkom snagom. Dakle to opet loše utiče na ukupnu potrošnju.
Zujanje servoa je verovartno od lošeg mehaničkog rešenja i na većem naponu će verovatno i dalje zujati. Može da se proba sa priključkom nekog preciznog izvora od 5V. To bi dao odgovor na moju predpostavku od pre da tako verovatno neće zujati, jer će imati više snage da dođe u nulti položaj pod opterećenjem.
Ali, ali, ali. Servo zapravo treba da ima funciju brave bez dugotrajnog velikog napinjanja pri držanju u ovom slučaju, odnosno da ne drži neku veliku silu na ruci, kako ne bi trošio uzaludno energiju u mirovanju. I tu se može ogledati umeće modelara, kako je to zapravo rešeno mehanički na modelu.

I još nešto za opšte razmilšljanje u elektrotehnici za svakog modelara.  Suvišna elektronika je dodatna težina u manjim avio modelima i izvor kontaktne ili havarijske greške u strujnom kolu, te ih treba izbegavati, odnosno rešiti što jednostavnije sa minimalnim brojem komponenti!

 ;namig


« Last Edit: August 30, 2015, 05:16:08 PM by tibeteagle »

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #31 on: August 31, 2015, 03:17:04 PM »
Quote
Planiram da nabavim neki regulator napona da povećam efikasnost, kako mi je objašnjeno.
Prvi snižava napon sa višeg na niži, a drugi podiže. Ni za jednim nem potrebe ako sada sve radi dobro.
Pretvarač napona, svejedno gore ili dole, radi sa gubitkom energije (oba se greju pri radu), pa se sa time dodatno kvari efikasnost sistema, a ne popravlja. Ne znam ko je to tako objasnio.
Sa većim naponom od sadašnjeg za 20-25% se podiže i potrošnja struje servoa pri radu, jer sa time mogu da vuku veću struju, a u sadašnjoj funkciji bez potrebe za većom mehaničkom snagom. Dakle to opet loše utiče na ukupnu potrošnju.
Zujanje servoa je verovartno od lošeg mehaničkog rešenja i na većem naponu će verovatno i dalje zujati. Može da se proba sa priključkom nekog preciznog izvora od 5V. To bi dao odgovor na moju predpostavku od pre da tako verovatno neće zujati, jer će imati više snage da dođe u nulti položaj pod opterećenjem.
Ali, ali, ali. Servo zapravo treba da ima funciju brave bez dugotrajnog velikog napinjanja pri držanju u ovom slučaju, odnosno da ne drži neku veliku silu na ruci, kako ne bi trošio uzaludno energiju u mirovanju. I tu se može ogledati umeće modelara, kako je to zapravo rešeno mehanički na modelu.

I još nešto za opšte razmilšljanje u elektrotehnici za svakog modelara.  Suvišna elektronika je dodatna težina u manjim avio modelima i izvor kontaktne ili havarijske greške u strujnom kolu, te ih treba izbegavati, odnosno rešiti što jednostavnije sa minimalnim brojem komponenti!

Kako mi objasniše nekoliko poruka unazad, ako servoi rade na nižem naponu od predviđenog onda zuje i troše više energije. To mi je logično, a i poklapa sa mojim iskustvom - kada sam na ovom istom modelu koristio NiMh baterije od 5V zujanje je bilo mnogo slabije nego sada, na 3.7V. Ali sve radi kako treba, pa si verovatno u pravu da ne treba popravljati ispravnu stvar. Što se tiče tehničkog rešenja/opterećenja servoa, ne verujem da je to u pitanju jer servoi zuje i kada se otkače komande.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F1A baterija
« Reply #32 on: August 31, 2015, 04:35:33 PM »
Quote
...ne verujem da je to u pitanju jer servoi zuje i kada se otkače komande.
Onda je servo manje kvalitetan, što je podjednako rezultat manje pracinog potenciometra u njemu, elektronike, pa i delova prenosa sa velikim lokerom  bez kugličnih ležajeva na izlaznoj osovini. Ono malo zujanje ne bi trebalo da vuče mnogo struje ako nije pod opterećenjem, ali svakako troši više nego da ne zuji motor u njemu. Kod RC modela servoi su stalno u radu i tamo ne smeta toliko da je u nultom položaju nešto malo nemiran servo, jer energije za njihovo napajanje obično ima na pretek. Da ima mogućnosti preprogramiranja, trebalo bi pomeriti vrednost signala za nulti položaj za nekoliko milisekundi dole ili gore. Na RC predajniku bi se to moglo sa trimer podešavanjem uraditi za čas i naći položaj gde ne zuji. Obično to radimo u ovakvim slučajevima, a u krajnjem slučaju menjamo servo, jer stalno zujanje može da bude predznak za eventualnu veću bolest odnosno veću histerezu u nekom trenutku. To se obično dešava samo na motornim modelima gde potenciometar servoa od vibracije brže odkaže.

Ako bolje pogledamo, u ovaj mali model treba samo jedan mikro prijemnik od 10 eura umesto tajmera i eto mini RC jedrilice, naravno ako na oba repna stabilizatora ima servo. Treba probati.
 (pijemo)
« Last Edit: August 31, 2015, 04:44:56 PM by tibeteagle »

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #33 on: September 01, 2015, 02:09:56 AM »
Ako bolje pogledamo, u ovaj mali model treba samo jedan mikro prijemnik od 10 eura umesto tajmera i eto mini RC jedrilice, naravno ako na oba repna stabilizatora ima servo. Treba probati.

Ovo nisam razumeo? Model baš i nije mali (raspon krila više od 2m), a glavni štos je u slobodnom letu, pa otpada kontrola sa zemlje, osim za determu. Elektronika na ovim modelima ima softversko podešavanje početnog položaja, brzine i koraka servoa. Promena brzine utiče na "zujanje", ali nisam znao da utiče i početni položaj - probaću.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F1A baterija
« Reply #34 on: September 01, 2015, 09:56:06 AM »
Quote
a glavni štos je u slobodnom letu
Naravno, model je i konstruisan samo za konstatno sporo jedrenje. Kao RC ledrilica bi bilia sa slabim dinamičkim karakteristikama, uglavnom zbog profila krila i horizontalca. Samo sam primetio da ima sve važne delove koje treba za proporcionalno RC upravljanje, a ipak sreća odlučuje o sudbini leta kada se odkači sa sajle. Mi RC letači volimo da imamo model pod kontrolom u letu i da učestvujemo u njegovom krstarenju, pronalaženju termike i navođenju na cilj. Nama je štos baš u tome. :)

Quote
Elektronika na ovim modelima ima softversko podešavanje početnog položaja, brzine i koraka servoa.
Odlično. Tu mogućnost daje baš pametni mikrokontroler i njegov programer.  :)
Interesantno je i to videti da taj sićušni mikrokontroler, koji sada služi samo kao merač vremena i još po nešto oko servoa, može potpuno automatski da upravlja sa celom letelicom kao bespilotni mozak. Trebaju mu samo nekoliko još sićušnijih delova od njega, kao razni senzori da "oseti" položaj i dimamiku kretanje modela u prostoru, a dobar softver bi mogao, ne samo da drži letelicu na određenoj ruti, već i da sam nalazi termiku i da sam sleti onda i tamo gde se to želi i svet to bez RC komandovanja sa zamlje.
Interesantno je i to primetiti, da je takva letelica i dalje slobodno leteća, ali ne kao "slepa" koja se naslanja na atmosflerke termodinamičke prilike i navijanje vlasnika sa zemlje, već kao samostalna inteligentna letelica koja zna šta i kako da radi za postizanje predprogramiranog cilja sa mnoštvo uslova, uz mogućnost slobodne volje da sam odluči kako će to izvesti.
Sve jeto već današnjica, ma kako da ga nazivamo.  :)

Quote
Promena brzine utiče na "zujanje", ali nisam znao da utiče i početni položaj - probaću.
Generalno, elektro motor u servou ne treba da radi kada stoji i ima da ćuti sve dok mu se drugačije ne kaže.  :)
Oksidicija na površini pločice potenciometra ili na dodirnom kontaktoru može da prouzrokuje nejasnu i promenjljivu vrednost elektronici o položaju, a koji počne da daje struju na motor u impulsima i evo mikro vibracija, odnosno zujanje bez opterećenja.

Kontaktni potenciometri su veliki izvor greške i razlog pada mnogih RC modela.  Dobri servoi današnjice rade sa beskontaktnim davačem položaja. Mehanički kontakti svake vrste u elektronici nose najveći stepen rizika za prestanak rada sistema. Zato i na priključke treda obratiti pažnju i štititi ih od vlage i prljavštine.


« Last Edit: September 01, 2015, 01:39:15 PM by tibeteagle »

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #35 on: September 01, 2015, 04:12:08 PM »
Quote
a glavni štos je u slobodnom letu
Naravno, model je i konstruisan samo za konstatno sporo jedrenje. Kao RC ledrilica bi bilia sa slabim dinamičkim karakteristikama, uglavnom zbog profila krila i horizontalca. Samo sam primetio da ima sve važne delove koje treba za proporcionalno RC upravljanje, a ipak sreća odlučuje o sudbini leta kada se odkači sa sajle. Mi RC letači volimo da imamo model pod kontrolom u letu i da učestvujemo u njegovom krstarenju, pronalaženju termike i navođenju na cilj. Nama je štos baš u tome. :)

Nije baš za ovu temu, možda je bolje da se preselimo u temu o SLM :) Ustvari, F1A jedrilice su napravljene tako da izdrže strahovita opterećenja prilikom otkačinjanja, to je sad glavna karakteristika. Da li može da se napravi RC model od ovakvog modela - može sigurno, u stvari neki modeli sad imaju takvu funkcionalnost, jer omogućavaju direktno pomeranje servoa preko radio-veze. Ali, to je naravno zabranjeno tokom leta, ovo se koristi za podešavanje modela. Takav model sigurno ne bi bio okretan poput RC jedrilice, ali verujem da bi leteo sasvim dobro.
 

Quote
Interesantno je i to videti da taj sićušni mikrokontroler, koji sada služi samo kao merač vremena i još po nešto oko servoa, može potpuno automatski da upravlja sa celom letelicom kao bespilotni mozak. Trebaju mu samo nekoliko još sićušnijih delova od njega, kao razni senzori da "oseti" položaj i dimamiku kretanje modela u prostoru, a dobar softver bi mogao, ne samo da drži letelicu na određenoj ruti, već i da sam nalazi termiku i da sam sleti onda i tamo gde se to želi i svet to bez RC komandovanja sa zamlje.
Interesantno je i to primetiti, da je takva letelica i dalje slobodno leteća, ali ne kao "slepa" koja se naslanja na atmosflerke termodinamičke prilike i navijanje vlasnika sa zemlje, već kao samostalna inteligentna letelica koja zna šta i kako da radi za postizanje predprogramiranog cilja sa mnoštvo uslova, uz mogućnost slobodne volje da sam odluči kako će to izvesti.
Sve jeto već današnjica, ma kako da ga nazivamo.  :)

Novi modeli su krcati najfinijijom elektronikom (akcelerometar, GPS, visinomer, razni senzori...), ali sve to se koristi samo u fazi dok je model na sajli. Baš smo pričali nedavno na Bocinom forumu oko ovoga - ja sam predlagao ograničenu upotrebu upravljanja da bi se sprečio odlazak modela u opasna područja i sl.


Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: F1A baterija
« Reply #36 on: September 01, 2015, 04:44:32 PM »
Ne, ne želim da se uplićem u ovu kategoriju modela. Hteo sam samo da ukažem na tehnološke mogućnosti današnjice i za mene besmislenost da model leti bez kontrole, sa hajtek elektronikom u sebi. Sa pojavom RC tehnike je trebalo da nestane sva slobodno leteće kategorija, kao što je za mene pre 40 gidna dosadilo trčati za modelima ili gledati kako se vrte oko mene na 15 metara sajle i prešao na punu RC kontrolu.
Zapažamo da danas ništa ne ostaje bez savremenih mikro čipova, pa ni najstarija modelarska kategorija slobodno letećih modela, koja u principu ne treba da ima ništa više od kratkog mekog kanapa kao fitilja u funciji vremenskog  releja.
Ne smeta mi da se ove kategorije drže u životu, ako to drugima pruža lepo zadovoljstvo.
Puno sreće na livadi.
 (pijemo)


Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #37 on: September 01, 2015, 11:52:13 PM »
Ne, ne želim da se uplićem u ovu kategoriju modela. Hteo sam samo da ukažem na tehnološke mogućnosti današnjice i za mene besmislenost da model leti bez kontrole, sa hajtek elektronikom u sebi. Sa pojavom RC tehnike je trebalo da nestane sva slobodno leteće kategorija, kao što je za mene pre 40 gidna dosadilo trčati za modelima ili gledati kako se vrte oko mene na 15 metara sajle i prešao na punu RC kontrolu.
Zapažamo da danas ništa ne ostaje bez savremenih mikro čipova, pa ni najstarija modelarska kategorija slobodno letećih modela, koja u principu ne treba da ima ništa više od kratkog mekog kanapa kao fitilja u funciji vremenskog  releja.

O ukusima se naravno ne raspravlja :) Samo bih napomenuo da je poređenje SLM i RC kategorija prilično besmisleno, jer su suštinski različite stvari. Za početak, SLM su fizički zahtevne kategorije i traže potpuno druga znanja od RC kategorija. Na žalost, u pravu si da SLM kategorije beleže ozbiljan pad, ali glavni razlog za to je težak ulazak u te kategorije (izuzetno skupo, zahteva veliki trud i vreme). Ovde mislim na F1ABCDE kategorije, klizači su na primer izuzetak.

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: F1A baterija
« Reply #38 on: September 02, 2015, 01:36:34 PM »
Ja se izvinjavam jel to gosn "wings"?

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #39 on: September 02, 2015, 02:06:06 PM »
Ja se izvinjavam jel to gosn "wings"?

Jeste :)

Offline dule

  • Moderator
  • Jr. Member
  • *****
  • Posts: 186
Re: F1A baterija
« Reply #40 on: September 02, 2015, 02:28:48 PM »
Postovanje,
Dobro dosli na forum.
Pozdrav od bivseg servisa ERC Commerce Samsung.

Offline nbatocanin

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 108
Re: F1A baterija
« Reply #41 on: September 02, 2015, 03:19:12 PM »
Hvala, bolje te našao :)

Offline nspetar

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: F1A baterija
« Reply #42 on: September 02, 2015, 04:05:27 PM »
Ne, ne želim da se uplićem u ovu kategoriju modela. Hteo sam samo da ukažem na tehnološke mogućnosti današnjice i za mene besmislenost da model leti bez kontrole, sa hajtek elektronikom u sebi. Sa pojavom RC tehnike je trebalo da nestane sva slobodno leteće kategorija, kao što je za mene pre 40 gidna dosadilo trčati za modelima ili gledati kako se vrte oko mene na 15 metara sajle i prešao na punu RC kontrolu.
Zapažamo da danas ništa ne ostaje bez savremenih mikro čipova, pa ni najstarija modelarska kategorija slobodno letećih modela, koja u principu ne treba da ima ništa više od kratkog mekog kanapa kao fitilja u funciji vremenskog  releja.
Ne smeta mi da se ove kategorije drže u životu, ako to drugima pruža lepo zadovoljstvo.
Puno sreće na livadi.
 (pijemo)


Ovo je nešto najbesmislenije što sam pročitao na ovom forumu. Kao da neko pita a zašto se ljudi
bave atletikom i biciklizmom kad je izmišljen automobil i takve zveri kao F1? Slobodno leteći i kružno
komandovani modeli su izrazito takmičarske kategorije i retko ko se bavi njima iz hobija. Danas su to vrlo kompleksne i vrlo skupe kategorije. Bio sam aktivan takmičar i u SLM (A2 i A1)
 i KKL modelima (Team racing i vazdušni boj). Sada sam RC hobista
sa malim stiropor igračkama kao i dotični a takvih nas ima na svakom ćošku. Pad SL modela zbog izuzetno visokih cena modela se oseća u Srbiji  ali ne i u svetu. Kod nas je takmičarsko
modelarstvo verovatno na najnižim granama. I kod RC-a ima samo nekoliko pravih takmičarskih
modela, jer su i oni vrlo skupi a nema ni jednog takmičenja već ljudi idu u Mađarsku. A o treninzima
neću ni da pričam.
 
P.S.    RC vazdušni boj po atraktivnosti nije ni do kolena atraktivnosti kružno komandovanog
         vazdušnog boja.

               Petar Antić
« Last Edit: September 02, 2015, 04:34:05 PM by nspetar »

Offline nspetar

  • Newbie
  • *
  • Posts: 37
Re: F1A baterija
« Reply #43 on: September 02, 2015, 06:58:34 PM »
Izvinjavam se ako sam nekog uvredio sa onim male stiropor igračke. Ipak su u pitanju modeli.
Bio sam prilično revoltiran pa sam mislio na sebe i čoveka koji me je do toga doveo. Ovakvih
jeftinih modela u Srbiji ipak ima najviše.Bazirao sam se na takmičarsko modelarstvo, jer sam ja to
najviše voleo, pa sam zaboravio da spomenem da ima puno RC hobista koji imaju vrlo lepe, velike
i prilično skupe modele.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: F1A baterija
« Reply #44 on: September 02, 2015, 09:00:20 PM »
Rc vazdušni boj jako malo ljudi kod nas praktikuje verovatno jer im je žao da olupaju model....
A na netu ima modela za to jednostavnih koji mogu da se naprave za manje od 30 eura (sve sa setup-om a modeli kasnije koštaju manje od 1000 dinar da se naprave i eventualno nafarbaju kao rezervni) pa opet niko neće da se igra sa tim...
Meni je to zanimljivo samo nema baš interesanata. A to koja je kategorija skupa ili nije to baš i nije merodavno jer na primer kada uzmete DLG neki takmičarski, pljunete za njega 1000  i više eura i to je to uglavnom takvi modeli traju godinama i najmanje se krše i lome (naravno ako se ne leti akrobatika) dok kod rc malo malopa nešto otkaže pa daj novi servo pa daj esc pa daj bateriju pa daj motor....
Svejedno kao što naš narod kaže SVAKI MAGARAC IMA SVOJE VESELJE i mislim da nije baš merodavno da se kaže kako je neka disciplina dosadna, bolja, skuplja... Neko uživa u pecanju, neko u vožnji čamcem.....
Ukusi su jako zaebana stvar za svađu i prepirku.
The ground is the limit (or a water)