Author Topic: 3DP MINI  (Read 61342 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
3DP MINI
« on: September 17, 2015, 11:45:15 PM »
Evo jedne nove gradnje modela, da malo razbijemo monotoniju.

Radi se o simpaticnom malom 3D modelu koji mi se svideo na prvi pogled.
Ne secam se da sam ovde video da ga je neko radio, ispravite me ako gresim.
Ovako izgleda na ruskom sajtu gde sam pronasao i plan. Planiram brzo da ga zavrsim jer nije komplikovan za izradu.





Raspon krila je 880 mm
Dužina modela 900 mm
Težina oko 700g
Krilo: simetricni profil, moze se skinuti sa modela,
Materijal Balza, avio šper, presvlaka folija, kabina vakum plastika, verovatno i kapotaž od epoxy smole i platna
Pogon: Elektro
Oprema: Ne znam još,  imam svašta u furdi
 
Planove sam skinuo odavde:

http://rcplans.ru/page/40/

Isprintao ih na A4 i onda spojio u celinu:


Letvice 6x6 za rep sam isekao sekačem sa HK





i odmah se bacio na izradu repa, kao i uvek.

Njega sam odradio za 2 sata laganog rada.





Nastavak sledi:

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: 3DP MINI
« Reply #1 on: September 18, 2015, 11:56:17 AM »
Fino Dragane lep model a jos lepse sto svima nama odvajas vremena i delis tvoj rad i trud sa nama ovde na forumu. Pratimo dalje radove ovog malisana sa paznjom  ()-()  (<--)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: 3DP MINI
« Reply #2 on: September 18, 2015, 12:46:03 PM »
Kako ti se pokazao ovaj sekac za balzu sa HK. Bas sam ga pre neki dan merkao, nije skup a i "lagan" za transport.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #3 on: September 18, 2015, 02:28:41 PM »

Offline rajevic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 460
  • Jumper T16 Pro with EdgeTX
    • Rajevic
Re: 3DP MINI
« Reply #4 on: September 18, 2015, 02:43:43 PM »
Ja ovaj sekac koristim vec 3 godine i dobro mi se pokazao mada stalno razmisljam o nekoj gradnji mini cirkulara low budget pa ako neko ima slican ili ga je napravio neka mi se javi u inbox...

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #5 on: September 20, 2015, 01:28:39 AM »
Evo i nastavka..


Konstukcija  trupa je kombinacija letvica balze 6x6 sa ojačanjima i ukrućenjima od avio špera i balze.



Poprečne  delove trupa  sam sekao ručnom testericom. Dakle ovaj put ništa laser.



Rebra su sva ista pa sam prvo napravio šablone od špera i pomoću njih kasnije uradio rebra.






« Last Edit: September 20, 2015, 01:32:22 AM by drjack »

Offline Daki

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 238
Re: 3DP MINI
« Reply #6 on: September 20, 2015, 12:34:45 PM »
@Drjack svaka cast, pravo old school modelarstvo.
 ()-()
Life is easy eat,sleep, fly!

Offline uros2002

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 469
    • https://www.facebook.com/RC-modeli-1688376258042085/timeline/
Re: 3DP MINI
« Reply #7 on: September 20, 2015, 12:39:26 PM »
Svaka vast.

Jedva cekam nastavak gradnje da vidim kako napreduje.
Posto sam i ja u gradnji svog prvog modela dobro mi dodju slike da vidim kako se sta radi.

Hvala

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: 3DP MINI
« Reply #8 on: September 20, 2015, 01:31:11 PM »
Kolike su dimenzije tih cetvrtastih letvica koje se prave od table balze?
U sitologika prodavnici viđao sam balza letvice raznih dimenzija cetvrtasete ovakve onakve.....
Nisu skupe i verovatno se više isplati seći iz table ali mogu se naći letvice koje su celom svojom dužinom sečene od tvrđe balze ako je potrebna krutost.....
The ground is the limit (or a water)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #9 on: September 20, 2015, 11:23:28 PM »
Rebra su se lepo uklopila





Dok se suše, prešao sam malo na trup.






Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: 3DP MINI
« Reply #10 on: September 21, 2015, 08:17:26 AM »
Dr svaka cast....kad covek gleda kako radis pozeli da se upusti u gradnju...samo jos da utvrdim letenje na kartoncima pa cu da krenem u balzu....kako napredujes sledece nedelje prvi let na trinaestici  (<--) ()-()

Offline Sloba

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 61
Re: 3DP MINI
« Reply #11 on: September 21, 2015, 01:17:43 PM »
Sviđaju mi se pozicije servoa na krilima. Kada su gore, uvek vidiš u kakvom su stanju. Ako nešto budem radio koristiću ovu ideju. Takođe, dopada mi se čist rad, a i uredan sto.

Već se nazire da će biti čvrsta gradnja, (po ugledu na njegovog tvorca) ali pazi se od težine. Što reče Alzo, gledajući kako ovo lepo radiš, dođe i meni da se bavim modelarstvom.

Sve najbolje.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #12 on: September 21, 2015, 07:37:45 PM »
Momci cilj i jeste da se još neko navuče na gradnju od balze. Davno je prošlo vreme kada su se ovakve stvari učile i radile po sekcijama u školama. Na zalost danas toga vise nema, ili retko negde ima po koji pojedinac koji klincima prenosi znanje. Srećom imamo net.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: 3DP MINI
« Reply #13 on: September 21, 2015, 07:49:25 PM »
Evo još poneki detalj krila. Plan baš nije bogat pa treba negde malo i da se improvizuje.
Npr. izlazna ivica krila sadži gornji i donji uski plank koji se kod mene malo savio , pa krilo gubi geometriju.



Tu na kraju je predvidjena jedna letvica 6x6 ali po mom vidjenju, nema za šta da se zalepi, pa sam ubacio ispunu u vidu male letvice od balze i sad je em čvrsto em ravno i letvica ima za šta da se zalepi.. Takodje pre lepljenja može lepo da se obradi na staklu sa šmirglom.



Na napadnu ivicu sam ubacio letvicu od balze i nakon stavljanja planka ću je obraditi onim gore pomenutim dletom.


Imao sam još dva rebra viška pa sam srednja duplirao, obzirom da će tu doći kućišta servoa.
Gornja remenjača je od lipe 6x6 ali izuzetno lagane (odabrane) a donju sam ostavio od balze. Vertikalni plank ih povezuje u čvrstu celinu. Dodatak težine za obe izmene je zanemarljiv.
« Last Edit: September 21, 2015, 07:54:44 PM by drjack »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: 3DP MINI
« Reply #14 on: September 22, 2015, 09:23:01 AM »
Pretpostavljam da zbog koristenog materijala je ispalo da rebra imaju teksturu od napred ka nazad.
Pitanje: sta bi bilo da je tekstura rebara od gore na dole ? Da li bi bitno bila drugacija cvrstoca krila ?