Author Topic: 3DP MINI  (Read 61327 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: 3DP MINI
« Reply #15 on: September 22, 2015, 11:48:56 AM »
Ne bi valjalo lomila bi se i pre nego što ih ugradis, a krilo bi bilo mnogo slabije  Rebra se rade ovako. 
Ispuna izmedju remenjača se radi da godovi idu uspravno, vidi se na slikama. Ovde će još  doci plank na prednjem delu krila koji daje dodatnu čvrstoću.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: 3DP MINI
« Reply #16 on: September 25, 2015, 02:01:24 AM »
Krilo je dobilo gornji plank i ojačanje na izlaznoj ivici:



Noge točkova su od karbona kupljene davno na HK. Sa malo špenadli i selotejpa skalamerija počinje da  liči na pravi model.
Trenutna težina  je tačno 236g.




Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: 3DP MINI
« Reply #17 on: September 28, 2015, 07:02:28 PM »
Alat za vakumiranje kabine, ovaj put od čamovine, jer je mekša od  medijapana.





Kabina će doći na ovaj poklopac :





Detalj karbonske noge točka,  koji je provučen ispod letvice od lipe i biće pričvršćen zavrtnjem za pločicu od avio špera.


Horizontalac je dobio žicu kojom je spojen u jednu celinu.







I ubacene šarkice:


Položaj repnih servoa zavisiće od težišta modela a mesto za bateriju će biti ovde. 

« Last Edit: September 28, 2015, 07:04:17 PM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: 3DP MINI
« Reply #18 on: September 28, 2015, 08:06:23 PM »
Merenje sada pokazuje:
Model:


Komplet elektronika sa baterijom:


Računam da neće preći 650g, kad nabacim foliju, poklopac sa kabinom i verovatno kapotaž

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: 3DP MINI
« Reply #19 on: September 29, 2015, 10:12:04 AM »
Ajde samo da napravis neku fotku kada budes vakumirao kabinu. Bas me zanima kako se to radi posto to nikada nisam pokusao (teoretski sam upoznat).

Offline djordjevicaca

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 147
  • Telepromtovani vazduplohov
Re: 3DP MINI
« Reply #20 on: September 29, 2015, 02:29:45 PM »



 :)aplauz
Pa eto ko će mene da savetuje kad budem i ja pravio avion!  (pijanoo)

Svaka čast, lepo, uredno i detaljno. Samo da ga vidimo za koji dan da poleti (ako vreme dozvoli  mmmm )

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: 3DP MINI
« Reply #21 on: September 29, 2015, 03:32:43 PM »
A elketronika koja će biti?
The ground is the limit (or a water)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: 3DP MINI
« Reply #22 on: September 29, 2015, 03:52:59 PM »
Ajde samo da napravis neku fotku kada budes vakumirao kabinu. Bas me zanima kako se to radi posto to nikada nisam pokusao (teoretski sam upoznat).

Naravno slikaću. Imaš ovde par linkova gde sam to vec prikazao.
Potrebno je ponešto aparature, rerna, usisivač i naravno dobra vakum folija odredjene debljine:


http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,5594.45.html
http://www.rcfly4um.org/index.php?topic=8646.180




« Last Edit: September 29, 2015, 03:57:27 PM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: 3DP MINI
« Reply #23 on: September 30, 2015, 01:21:45 AM »
Evo i kabine:
 Malo sam  podigao kalup, kako bi se vakum folija podvukla ispod i kasnije lagano sekla po obodu.














Iako su po planu u repu, servoe sam pomerio napred zbog težišta , jer kada sam sve postavio na mesto model je bio repat.

Sledi jos plankovanje poklopca kabine pa šmirglanje celog modela.
« Last Edit: September 30, 2015, 01:23:52 AM by drjack »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: 3DP MINI
« Reply #24 on: September 30, 2015, 09:41:29 AM »
Kad se vidimo popricacemo o ovome, (i meni trebalo nesto da se napravi). Sad sam kopao po netu "vakum folije" pa nesto sto sam video mi se cini da to nije to. Pitanje: gde da nadjem tu vakum foliju koju si koristio ?

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: 3DP MINI
« Reply #25 on: September 30, 2015, 10:09:22 AM »
Može da ti posluži juvidur folija koju možeš naći u Sitologici u Beogradu u raznim bojama.
Ja sam koristio nju ima je u raznim debljinama...
The ground is the limit (or a water)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: 3DP MINI
« Reply #26 on: September 30, 2015, 10:34:32 AM »
Može da ti posluži juvidur folija koju možeš naći u Sitologici u Beogradu u raznim bojama.
Ja sam koristio nju ima je u raznim debljinama...

Pogledacu to kad stignem do njih.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1250
Re: 3DP MINI
« Reply #27 on: September 30, 2015, 02:57:29 PM »
@pnedic za dobar rezultat ti je  potrebna prava vakum folija za vakumiranje. Ja imam baš takve u nekoliko debljina. Sve ostalo je imrovizacija sa neizvesnim rezultatom.
Ima milion caka a najveća je kako da izbegneš falte koje se kod ovakvih poluprimitivnih naprava kao što je moja vrlo često javljaju. Nije isto da li je kalup zaobljen visok ili nizak,da li ima negativne uglove (kao ovaj gore na slici), bitna je jako i temperatura na koju se zagreva folija, trenutak i brzina kada prebacujes ram na vakum i trenutak kada da upalis usisivač.
Ovde ima još jedno slično vrlo efikasno i možda jednostavinje rešenje u kućnoj radinosti:
Soprano i Disljenko su pricali o tome davno na forumu i to su iste folije.
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,6903.0.html
 
Juvidur se dobro pokazao kod ravnih površina npr. za bočna stakla i prednji pleksi na Citabriji:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,8646.165.html

Igore ako imaš bilo kakvih iskustava sa korišćenjem juvidur folije u procesu vakumiranja, zamolio bih te da otvoriš novi topic na tu temu jer je vrlo interesantna i da postaviš slike i detalje tipa koja debljina , kakav vakum si koristio, slike komada koje si uradio i  sl.  zapažanja.
« Last Edit: September 30, 2015, 03:17:25 PM by drjack »

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: 3DP MINI
« Reply #28 on: September 30, 2015, 04:01:57 PM »
Juvidur sam koristio na ramu isto kao ti samo bez vakuma tako što sam ručno navlačio na kalup koji je bio sličan ovome samo manjih dimenzija. Kalup je stajao postavljen na jednoj vertikalno postavljenoj cevčici na koja je bila dobro zategnuta u stegi.
Nakon zagrevanja brzo sam izvadio iz rerne od stare peći i ručno navukao foliju na kalup. Naravno za to treba pravilan raspored sile i brz rad što je meni u par navrata uspevalo. Pravio sam kalupe za neku DLG mini jedrilicu i to uz dva dela.
Uspevao mi je da izvučem bez nabora što ne kažem da će svakom uspeti. Slike nemam jr je jedrilica odavno pokojna a bljina nisam siguran koja je bila. Zanm da nije trebalo ništa debelo zbog male nosivosti tog prednjeg dela.
Ja sam koristio juvidur i uspelo mi je. Ne kažem da je ta vakum folija loša niti bolja niti bilo šta ja sam čoveku samo dao predlog kako sam to radio i sa čime. Verovatno je sigurnija i bolja varijanta sa vakumom i folijom ali za to treba malo zasukati rukave i anpraviti spravu za vakum prvo a drugo naći vakum foliju.
Bilo bi lepo kada bi nam rekao gde si nabavio foliju
The ground is the limit (or a water)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: 3DP MINI
« Reply #29 on: October 01, 2015, 12:16:28 AM »
Nekada davno sam imao ideju praviti razne modele sa folijama i tada sam se raspitivao gde i kako nabaviti foliju za iste???I ko da mi napravi kalupe na cnc masini???
Našao sam da u Sremskim Karlovcima ima proizvodnja posuda za brzu hranu i imali su tad folije od debljine 0.3mm do 2.5mm na koturove i radi su bili dati a i  prodati par metara!Folija je bila prozirna tj bezbojna!!!
ex pseudonijum: sova