Author Topic: Izrada kalupa  (Read 17838 times)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Izrada kalupa
« on: January 12, 2016, 01:28:44 PM »
Treba mi savet kako da napravim kalup za poklopac kabine jedrilice koji je polomljen. Tacnije receno, pop...io sam  >:(  (yay)
Nekako sam uspeo da napravim "kalup" od gipsa, medjutim pored toga sto "nije los" ipak me ne zadovoljava. To sam napravio tako sto sam oblepio ivice postojeceg poklopca kabine sa sivom "smrt" trakom pa nalio tecan gips u to sve. Curelo je tu gipsa na sve strane i sve je to izgledalo kao u svinjcu, ali na kraju je krivina ispala dosta korektno (glatka). Medjutim valjda sam tokom skidanja odvalio neke delove, a i pocetna i krajnja ivica su suvise "ostre". Elem odlucio sam da napravim novi kalup.

Najveci problem je to sto je poklopac kabine sav u krivinama (u sve tri ose) i jako savitljiv i nema sanse da izdeljem rucno kalup od stirodura, siropora ili nedaj Boze od drveta. Nisam uspeo ni jedno poprecno rebro (na sredini kabine pa kao iz dva dela da savijem pvc).
Dalje, posto je kalup dimenzija oko 30x10x10 cm dodatni problem je to sto NI JEDNA plasticna flasa ne moze da se upotrebi (suvise tesna). Probao sam sa gomilom flasa od 2 litre i ni u jednu ne mogu da uglavim kalup. Balonce od 5 l je opet preveliko i previse se plastika zbrcka.

Zagrevao sam sa pistoljem za vruci vazduh.

Milion ideja mi je padalo na pamet, da vas sada ne smaram, ionako sam napisao roman. Blejao u internet gde ima raznoraznih stvari, ali sve ne odgovara.

Ima li neko ideju, iskustvo, savet kako ovo da odradim. Vec sam poceo da gubim zivce. Ostaje mi jos da zavrsim vakum masinu, kupio sam prozirni juvidur 0.5 pa da probam i to. No, nesto sam skeptican da ce i tu nesto da mi krene naopako.

Evo slika kalupa i poklopca kabine:








i poklopac kavbine da steknete utisak koliko je (bar za mene) ovo sve zajebano (izvinjavam se na recniku)






Ovde se lepo vide pukotine, gde su bili klinovi za fiksiranje poklopca kabine za trup - od 4 ostao je samo jedan klin

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: Izrada kalupa
« Reply #1 on: January 12, 2016, 01:43:11 PM »

Да ли ово може да помогне ...

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,9188.msg58067.html#msg58067


Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #2 on: January 12, 2016, 02:00:47 PM »
Presko hvala,
ovo je super u tvojoj izvedbi medjutim ja za tobom kaskam dva bitna koraka:
1. nemam poklopac kabine u vidu 3D fajla
2. moja kabina nema ravnu donju povrsinu kao tvoja (donja ivica u jednoj ravni) vec je sva izuvijana (u dve ravni), kao sto se moze videti na slikama.

Ja bih vrlo rado da imam kabinu u 3D fajlu, ali mislim da je to nemoguce bez NASA tehnologije - tacnije moje znanje ne dopire dotle.

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Izrada kalupa
« Reply #3 on: January 12, 2016, 04:11:30 PM »
Ja sam moju izdeljao rucno, od drveta. Nije to toliki posao kao sto ti se cini. Veci je problem izgitovati i osmirglati kasnije, jer se svaka, pa i najmanja neravnina primecuje. Ja sam morao da grejem kalup, jer niakako nisam mogao da dobijem pravilan oblik prilikom vakumiranja. Uvek mi se folija nekako guzvala. Evo kako izgleda...



Nije nemoguce. Ako ne uspes sa folijom od 0,5mm, probaj sa 0.3.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #4 on: January 12, 2016, 04:31:27 PM »
Ja sam moju izdeljao rucno, od drveta. Nije to toliki posao kao sto ti se cini. Veci je problem izgitovati i osmirglati kasnije, jer se svaka, pa i najmanja neravnina primecuje. Ja sam morao da grejem kalup, jer niakako nisam mogao da dobijem pravilan oblik prilikom vakumiranja. Uvek mi se folija nekako guzvala. Evo kako izgleda...



Nije nemoguce. Ako ne uspes sa folijom od 0,5mm, probaj sa 0.3.

Od kojeg drveta si deljao ?

Offline grebic

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 585
Re: Izrada kalupa
« Reply #5 on: January 12, 2016, 04:46:22 PM »
Najmekse koje sam nasao. Isao kod stolara pitao i dao mi komad camovine... Koje je to drvo pojma nemam. Jela ili Bor stvarno ne znam

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 949
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: Izrada kalupa
« Reply #6 on: January 12, 2016, 05:07:24 PM »
Profesionalni kalupi se prave od medijapan ploče. Lako se obrađuje, nije potrebno nikakvo farbanje. Ploče medijapana se ulepe u blok potrebne veličine, grube turpije za drvo , šmirgl na brusilici i na kraju fini šmirgl i dobije se savršen kalup.

Treba voditi računa o onim kosim površinama napred i nazad jer ako budu oštre doći će do cepanja folije. Istog momenta se gubi vakuum i od kabine nema ništa. Takođe i visina mora biti veća od kabine jer pri dnu dolazi do zaobljenja koje se iseca. Sve u svemu i nije neki posao, malo prljav, ali može se lepo uraditi.

Na ovoj slici je kalup od poliuretana presvučenog staklenom tkaninom i gitom za automobile. Mnogo veći posao nego sa medijapanom.
ex pseudonijum: licider

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Izrada kalupa
« Reply #7 on: January 12, 2016, 09:27:21 PM »
http://voxellab.rs/

Odes do Staklenca na Trgu republike. Poneses staru kabinu. Skeniraju ti kabinu 3D skenerom. Srede model. Odstampaju na 3D stampacu novu. Toliko. Jedino pitanje je koliko ce ovo da te kosta.

 ()-()
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1551
Re: Izrada kalupa
« Reply #8 on: January 12, 2016, 11:41:45 PM »
Presko hvala,
ovo je super u tvojoj izvedbi medjutim ja za tobom kaskam dva bitna koraka:
1. nemam poklopac kabine u vidu 3D fajla
2. moja kabina nema ravnu donju povrsinu kao tvoja (donja ivica u jednoj ravni) vec je sva izuvijana (u dve ravni), kao sto se moze videti na slikama.

Ja bih vrlo rado da imam kabinu u 3D fajlu, ali mislim da je to nemoguce bez NASA tehnologije - tacnije moje znanje ne dopire dotle.

Нисам мислио на израду алата. На фотографијама ми делује да је твој калуп од гипса сасвим употребљив. Треба само направити рам за фиксирање равне фолије и њу извлачити уместо флаше.

Осим тога, гипс се може, врло лако, дорадити шмирглом ако постоји потреба за било каквом корекцијом.


Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #9 on: January 13, 2016, 10:00:40 AM »
http://voxellab.rs/

Odes do Staklenca na Trgu republike. Poneses staru kabinu. Skeniraju ti kabinu 3D skenerom. Srede model. Odstampaju na 3D stampacu novu. Toliko. Jedino pitanje je koliko ce ovo da te kosta.

 ()-()

Hvala druze za info. Kontaktirao sam ih ali cekam da dodje "glavni operativac" pa da porazgovaramo. U medjuvremenu sam kontaktirao drugu firmu koja se takodje bavi 3D skeniranjem (zovu se 3Dsvet) i oni su mi dali ponudu od koje sam pao u nesvest (100 evra za skeniranje). Ako i u Voxelab-u bude slicno (a sto ne bi bilo), lepo cu da im se zahvalim (kao sto sam vec uradio sa ovom firmom). Na eBay-u mogu da kupim gotovu kabinu za oko 20-ak dolara.
Pala mi je na pamet jos jedna ideja. Planiram da isecem delove od stirodura kako bih popunio recimo 80% otvora a onda preko njega naneo gips pa kabinu pritisnem preko gipsa da "uhvati" oblik.

Bas sam se razocarao u ovo 3D skeniranje - mislim u cenu. Sigurno za koju godinu cena ce da padne. Jedino da napravim kalup pa da krenem da prodajem poklopce po belom svetu kako bih povratio ulozeni novac - onoj trojici u svetu kojima treba to :)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: Izrada kalupa
« Reply #10 on: January 13, 2016, 02:23:47 PM »
Peri sam vec odgovorio mailom ali da dodam svoja iskustva i ovde.
I ja sam kalupe prvo radio od medijapana i stvarno ispadne odlično.
Ipak sam zadnji za kabinu 3DP MINI-ja radio od čamovine jer je daleko laksa za obradu od medijapana.
Nisam koristio nikakav CNC vec sve odokativna metoda. Dakle tri projekcije kabine
se naprave na papiru i iseku u po dva primerka. Uzme se komad drveta približne veličine kabine,oblika kvadra,
zalepe se ti papiri na svoja mesta i na vertikalnoj testeri se prvo grubo odstrani višak a onda ide  deljanje do potrebnog oblika.
Kolega @azoran mi je omogucio pristup  trakastoj mašini za šmirglanje pa sam ja svoje kalupe tako doterao,
Kasnije ide ipak rucna dorada  do finalnog oblika. Na kraju može i spric git da se nabaci ili da se izlakira sa medju šmirglanjem 2-3 puta dok površina ne dodje glatka ko staklo.
Ima ovde link kako je to ispalo:
http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,14530.15.html

 

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada kalupa
« Reply #11 on: January 13, 2016, 05:23:18 PM »
Quote
Ja bih vrlo rado da imam kabinu u 3D fajlu, ali mislim da je to nemoguce bez NASA tehnologije - tacnije moje znanje ne dopire dotle.
NASA calling...  :)
Ovaj oblik kabina se lako može definisati u 3D programu sa nekoliko izmerenih dimenzija kabine sa trupom zajedno. Ako znaš da crtaš u 3D programu, spreman si da malo zagreješ stolicu i da izradiš kalup, možeš da probaš na sledeći način.
Veoma verovatno da trup jedrilice na delu kabine ima okrugli presek ili malo visinki povećano eliptičan. Presek može da bude jajasti oblik, ali nas svakako samo gornja polovina interesuje, jer izrez kabije je tamo.

1.Treba izmeriti širinu i visinu trupa sa kabinom zajedno na prednjem A, srednjem B i zadnjem C delu. Elipse sa izmerenim dimenzijama se ucrtaju u program i postave na istu osu na razdaljinu  L i 1/2L koju smo izmerili.
Proveriti da li je dimenzija H koju smo izmerili na trupu između merenih preseka ista i u projekcijama tri elipse! Ako nije, pomertit srednju elipsu gore ili dole.





2. Gornji uzdužni radijus kabine (trupa) se može i ručno ustanoviti, ali se može automatski nacrtati kriva u 3D programu na osnovu dobijenih tačaka vrha elipsa i sa takvom krivom linijom se može lako kreirati jajasto telo u 3D programu.



Odsečemo telo na željenoj visini i oduzmemo od njega debljinu materijala kabine.



3.Sada već imamo 3D telo što je najvažnije za izradu kalupa. Mogu  da se vade 2D preseci sa mesta po želji i odštampati za ručni kalup. Dalje tehnike ručne izrade su već poznate.

4. Kada se dobije istisnuta kabina sa najmanje 10mm preklopa otvora na trupu, odsečemo višak materijala, postavi se na trup i oblik otvora se precrta sa flomasterom na prozirnu plastiku. Iseče se na liniji i kabina je gotova. Ako se precizno radi, može da bude 100% tačno.

 ;namig
« Last Edit: January 13, 2016, 06:05:33 PM by tibeteagle »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Izrada kalupa
« Reply #12 on: January 13, 2016, 07:25:57 PM »
Sezona stize uskoro.
Ako nemas previse zelje da se bavis crtanje , modeliranjem kao i da ovladas metodom dubokog izacenja plastike, naruci kabinu za tih 20 usd.
Naruci dve, plati postarinu, carinu, casti postara....
Iskorosti svoje vreme da uzivas u hobiju a ne da se sekiras.
Pravio sam i kalupe i kabine, za 20 usd, ne bih ni zapocinjao da pravim nesto sto ce mi trebati sada i ko zna kada opet.

 Ovo nije savet, vec moje vidjenje stvari, kroz ono sto si napisao

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada kalupa
« Reply #13 on: January 13, 2016, 11:41:06 PM »
Ne vidim nista lose oko tvog odlivka. Kada radis sa gipsom dodaj malo lepka za drvo, mnogo ispadne cvrsci kada se lepo osusi. Samo treba za takvu gromadu da cekas danima, da ne kazem nedeljama da se sve lepo osusi.

Ne znam da li imas opremu za vakuum tehniku, i da li si planirao tom tehnikom uopste. Ako ti je bitno da bude prozirno kao staklo, moj predlog je da uzmes polikarbonat od 0.75 ili 1mm i odradis vakuumiranje. Problem je sto cec morati da kupis celu tablu ako ne nadjes nekog da podelis to, ili da ti da parce. Polikarbonat ti nece puci... Imas recimo u firmi Tuplex od oko 5.5e/m2 pa na gore.

Ako ti nije bitno da bude kao staklo, voskiraj to, uzmi malo staklene tkanine i epoksija i odradi. Uglancaj kalup, a preko laminata stavi sjajnu foliju neku, kao od museme za sto. Ne moras da je voskiras, ne lepi se epoksi za nju. To onda mozes ili da vakuumiras, ako imas masineriju, ili da uzmes neki balon il tako nesto (zensku carapu?), sto ces da razvuces preko folije da je pritisne dok se sve ne osushi. Ispasce na kraju glatko i sjajno ali kao ono mutno staklo, nece biti totalno prozirno. A mozes i da uradis u nekoj boji, npr crnoj ili plavoj, i bas te briga. Eto to su neka resenja tvog problema.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #14 on: January 14, 2016, 09:36:35 AM »
@tibeteagle
Pa ti prijatelju iskroji na brzinu moju kabinu  (res). Sve sa zaglavljem :) Svaka cast ! E sad sto se mene tice, nisam vican 3D crtanju, radio sam to svojevremeno u nekim programima ali sam relativno brzo dizao ruke kad sam shvatio koliko je to posao veliki za mene bez iskustva. No, nisam nikada definitivno odustao, tako da kad nadjem vremena pozabavicu se time. Najvise sam radio u onom google-ovom sketchup-u. Nesto sam crtkao i u nekim drugim programima (poput gmax-a) ali rinoceros nisam probao. Mada, filozofija 3D crtanja je ista, samo je pitanje koliko je koji alat komplikovan za rad. Rino je (smatram) jedan od onih ozbiljnijijh za koje mora da se ugreje stolica.
Ono kako si ti iscrtao i objasnio cu odstampati, pa na miru  4e jos par puta da iscitam i krenem polako da crtam. I to ce mi biti izazov da konacno malo naucim i taj segment ovog hobija (mada mozda neko smatra da to nije potreban deo ovog hobija). Jos treba da razmislim u kojem programu da krenem da crtam, ali je o tome verovatno ovde vec bilo price pa cu da potrazim.

Elem moja odluka je da ipak poslusam @Coku i da pazarim jednu-dve kabine (dok jos ima da se nabavi). Inace sam vec potrosio vise od cene one koju mogu da kupim, ali NE ODUSTAJEM od izrade. Sto zbog inata sto zbog namere da naucim (tacnije da se upoznam) i taj deo modelarstva koji je za mene novost.

Vakum "masinu" sam sinoc zavrsio - pronadjoh u kuci jedan ostatak iverice, otisao u obliznju radionicu koja sece ivericu i za 200 din (koliko sam castio majstora) iseko sve delove kutije i sklopio. Kod kineza sam nabavio dve table za stikere (otprilike A3 format) kako bih iskoristio ramove i prema njima skrojio vakum kutiju. Tako da me vakum masina kostala manje od 1000 din. Postovacu fotke.

@Vaci
Kupio sam u sitologici juvidur prozirni od 0.5mm koliko mi je debela originalna kabina. Tabla je 100x70 cm. Ne znam da li sam pogresio sto sam uzeo 0.5 ili je trebalo deblje. Tako da cu probati sa postojecim kalupom da izvucem kabinu, pa sta mi Bog da.
Kad si rekao "polikarbonat" da li si mislio na juvidur ili je to nesto drugo ?
Ovaj zadnji pasus gde si pominjao zensku carapu :) bas mi i nije sasvim jasan. U svakom slucaju ideja mi je ipak da poklopac bude proziran jer ima mesta da se lepo uglavi neka kamerica (koju tek treba da pazarim).