Author Topic: Izrada kalupa  (Read 17837 times)

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada kalupa
« Reply #15 on: January 14, 2016, 09:55:55 AM »
Zaboravi zensku carapu, vidim da ides drugim putem. Kada sam rekao polikarbonat, mislio sam bas na polikarbonat. Debljina predpostavljam da moze i 0.5mm. Polikarbonat je super stvar, a za juvidur ne znam. Znam samo da sam citao da se juvidur brzo upropasti od UV zracenja jer ga ne podnosi nikako. Ne znam sad sta to znaci brzo.... Probaj sa tim sto imas, nema stete.

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Izrada kalupa
« Reply #16 on: January 14, 2016, 10:08:29 AM »
@pnedic

Ako hoces da radis u Solidworksu, javi se da pripomognemo.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #17 on: January 14, 2016, 12:34:25 PM »
@pnedic

Ako hoces da radis u Solidworksu, javi se da pripomognemo.

Hm mislim da kod kuce imam instaliran solidworks. POgledacu pa javljam.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #18 on: January 14, 2016, 12:38:15 PM »
Zaboravi zensku carapu, vidim da ides drugim putem. Kada sam rekao polikarbonat, mislio sam bas na polikarbonat. Debljina predpostavljam da moze i 0.5mm. Polikarbonat je super stvar, a za juvidur ne znam. Znam samo da sam citao da se juvidur brzo upropasti od UV zracenja jer ga ne podnosi nikako. Ne znam sad sta to znaci brzo.... Probaj sa tim sto imas, nema stete.

OK, pogledacu polikarbonat.
Sto se UV zracenja tice, ispod poklopca kabine postoji cikica (pilot) koji je zasrafljen na plastiku (kao kabina sa instrument tablom). Jednom mi je jedrilica stajala na suncu, ne vise od pola sata i ta plastika gde je pilot se vec izvitoperila - doduse na mestu gde je najtanja (oko 0.2mm) i ne tako da je problem. Medjutim sam poklopac kabine nije mrdno od te toplote.

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Izrada kalupa
« Reply #19 on: January 14, 2016, 02:23:48 PM »
Quote
Nesto sam crtkao i u nekim drugim programima (poput gmax-a) ali rinoceros nisam probao. Mada, filozofija 3D crtanja je ista, samo je pitanje koliko je koji alat komplikovan za rad. Rino je (smatram) jedan od onih ozbiljnijijh za koje mora da se ugreje stolica.
Ne treba se previše plašiti grejanja stolice. U osnovi svaki 3D programski alat je isti ako sadrži potrebne komande za kreiranje sferično složenih površina. Može u bilo kojem 3D programu na više načina da se ovako jednostavno telo nacrta.  Recimo sa ovim Blender 3D freeware-om se može za čaš nacrtati.
https://www.blender.org/

Ne treba poznavanje svih mogućnosti jednog 3D programa da bi se nešto nacrtalo. Ako se odlučiš za crtanje, postavi pitanje ovde i daću još načina sa komandama kako da formiraš taj deo trupa i na drugi način. To već detalji koji se usput lako savladaju. Usput ćeš se osloboditi svih strahova, ako imaš dovoljno strpljenja. Strah je samo magla koju sami stavljamo ispred sebe. Treba samo odluka i magla nestaje.

Danas se puno, a u buduće će se još više modelirati u 3D dizajnerskim programima, jer su CNC tehnologije kao 3D štampač sve dostupniji i jeftiniji, a za naš hobi idealni. Programski alati će se prilagođavati ljudima sa skromnijim sposobnostima za savladavanje prostorne geometrije, a i ponude gotovih crteža u bazama 3D tela će biti sve više dostupno, pa i free. Ove stvari polako klize u osnovno znanje, a deca će uskoro na časovima tehničkog da štampaju svoje kreacije crtane na tabletu. Stvari će u pravom smislu reči izrastati iz površine disleja tableta.

Što se isplativosti raznih načina RC modelarstva tiče, nema smisla govoriti o tome, jer je svaki vid hobija ne rentabilna delatnost. Ako i nekome preraste u rentabino, onda je već posao, biznis, po pojmovima ekonomije. U poslu se već mora raditi po zahtevima drugih i kreativni entuziazam obično nestaje.
Ako bilo šta od hobija daje ono pozitivno što tražimo od života ali nam normalni tok to ne daje, onda svakako vredi da se sa time bavi, ma koliko to glupo izgledalo za druge ljude ne modelare. Samo treba paziti da se ne pretera.
 ;namig




« Last Edit: January 14, 2016, 02:33:49 PM by tibeteagle »

Offline young

  • Newbie
  • *
  • Posts: 42
Re: Izrada kalupa
« Reply #20 on: January 14, 2016, 11:51:45 PM »
Najbrži i najjednostavniji način izrade plastične kabine ili poklopca kabine.
Dakle, napravi se od stirodura ili bloka balze kalup u željenoj formi. Stirodur se jako lagano obrađuje  šmirgl papirom. Ugura se u plastičnu flašu, dobro se ''zakajla'' sa donje strane kalupa i za par sekundi uz pomoć fena za skidanje farbe  dobije se željeni oblik.
Jako puno kabina sam napravio ovom tehnikom.
 Video nije baš najdinamičniji ali moramo uzeti u obzir godine ovog ''modelara''.
« Last Edit: January 14, 2016, 11:59:22 PM by young »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #21 on: January 15, 2016, 07:50:00 AM »
Najbrži i najjednostavniji način izrade plastične kabine ili poklopca kabine.
Dakle, napravi se od stirodura ili bloka balze kalup u željenoj formi. Stirodur se jako lagano obrađuje  šmirgl papirom. Ugura se u plastičnu flašu, dobro se ''zakajla'' sa donje strane kalupa i za par sekundi uz pomoć fena za skidanje farbe  dobije se željeni oblik.
Jako puno kabina sam napravio ovom tehnikom.
 Video nije baš najdinamičniji ali moramo uzeti u obzir godine ovog ''modelara''.


Druze, znamo svi ovde za tu tehniku ali, kao sto rekoh u svom prvom postu, kalup je suvise veliki za bilo kakvu flasu od 2L a balonce od 5L je preveliko i zbog te velicine nemoguce ostvariti zeljeni oblik. Ne sekiraj se, bar 10-ak flasa i balonceta sam upotrebio pre nego sto sam postovao pitanje.  ;) Ova tehnika je odlicna za manje oblike.

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada kalupa
« Reply #22 on: January 15, 2016, 09:37:12 AM »
Ne moze biti preveliko, ako stavis nesto ispod canopy da ga uglavis pasent u balonce.... da ispunis visak prostora. Tada zagrejes i gotovo.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #23 on: January 15, 2016, 04:57:55 PM »
Ne moze biti preveliko, ako stavis nesto ispod canopy da ga uglavis pasent u balonce.... da ispunis visak prostora. Tada zagrejes i gotovo.

Kad budem dolazio za Nis, ponecu i kalup i balonce i pistolj za vreli vazduh da probamo zajedno :)

Offline bjanko

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 792
Re: Izrada kalupa
« Reply #24 on: January 16, 2016, 07:22:04 PM »
Meni je problem napraviti kabinu za lastavicu 95 Kabina za model mi treba u duzini 50 cm i tu mi je velki problem i tu sam stao

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #25 on: January 18, 2016, 11:13:51 AM »
Meni je problem napraviti kabinu za lastavicu 95 Kabina za model mi treba u duzini 50 cm i tu mi je velki problem i tu sam stao

Ti ovo mozes da napravis iz tri dela. Ako imas preseke ova dva spojna luka, onda ti duzina od 50cm nije problem. Naravno, kalupi, kalupi, kalupi....:)

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #26 on: January 18, 2016, 01:30:57 PM »
Evo konacno dva prihvatljiva rezultata: jedan je odradjen od balonceta 5L i pistolja vruceg vazduha, a drugi uz upotrebu vakum "masine" i prozirnog juvidura 0.5mm. Ni jedna nije idealno glatka ali su dovoljne za letenje. Ovo od balonceta mi je trebalo dosta vremena da se ispraksam da mi se ne bi brckalo. Pre toga sam ipak pazario jos jednu original sa neta  :sljus

Evo fotki:

Od juvidura i vakum masine:



Malo sam dodao gipsa kako bih ostar prelaz prednjeg i zadnjeg dela kalupa ublazio



i finalni "proizvod"




Ovde su vidljive neravnine jer sam mislio da nema potrebe da idealno ismirglam delove kalupa.  :sljus


Medjutim, vakum masina je "usisala" tako da se vide sve neravnine.  :sljus



I od balonceta:






Obe kabine sam pricvrstio sa srafovima 2mm koji se koriste za srafljenje servoa, tako da kabine nalezu ko d.... na nosu. Nisam ih idealno isekao, malo sam ih vise skratio na bokovima sto se mozda vidi na slikama ali bitno je da ne "strci" nigde van lezista.

Sad moze da se  (<--)
« Last Edit: January 18, 2016, 01:37:24 PM by pnedic »

Offline Vaci

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 824
Re: Izrada kalupa
« Reply #27 on: January 18, 2016, 02:14:48 PM »
To ti je odlicno ispalo!

Offline Anakin

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 541
Re: Izrada kalupa
« Reply #28 on: January 18, 2016, 03:18:57 PM »
Evo konacno dva prihvatljiva rezultata: jedan je odradjen od balonceta 5L i pistolja vruceg vazduha, a drugi uz upotrebu vakum "masine" i prozirnog juvidura 0.5mm. Ni jedna nije idealno glatka ali su dovoljne za letenje. Ovo od balonceta mi je trebalo dosta vremena da se ispraksam da mi se ne bi brckalo. Pre toga sam ipak pazario jos jednu original sa neta  :sljus

Evo fotki:

i finalni "proizvod"




Ovde su vidljive neravnine jer sam mislio da nema potrebe da idealno ismirglam delove kalupa.  :sljus


Medjutim, vakum masina je "usisala" tako da se vide sve neravnine.  :sljus


Sad moze da se  (<--)

Ovaj je ispao ekstra. Samo da si ga za nijansu preciznije isekao ali se jedva primeti.
And this, ladies and gentlemen, is the very first Fokker airplane built in the world. The Dutch call it the mother Fokker.
— Custodian at the Aviodome aviation museum, Schiphol airport Amsterdam.

An old pilot is one who can remember when flying was dangerous and sex was safe.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: Izrada kalupa
« Reply #29 on: January 18, 2016, 04:44:03 PM »

Ovaj je ispao ekstra. Samo da si ga za nijansu preciznije isekao ali se jedva primeti.

Ah, Laki je bio malo nervozan :)