Author Topic: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji  (Read 7418 times)

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« on: February 14, 2016, 03:39:00 PM »
Da li postoji tako nešto? Koje su kategorije, šta se leti, gde su takmičenja... Ako neko zna nešto više, neka se raspiše.
Pročitao sam da ima takmičenja gde se:

-poleti sa uključenim motorom do neke visine
-leti max do nekog određenog vremena
-sleće na cilj

Svaka informacija je dobrodošla.

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #1 on: February 14, 2016, 04:41:30 PM »
u srbiji nazalost nema takmicenja,a kako stoje stvari nece ni biti, najblize ima u segedinu u madarkoj 10aprila i to medunarodni eurotur takmicenje, pravila su
https://www.google.rs/search?q=fai+f5j+rules+2015&oq=f5j+fai+roules&aqs=chrome.2.69i57j0l2.12682j0j4&sourceid=chrome&es_sm=93&ie=UTF-8
strana 35 pozdrav
http://f5j-hu.5mp.eu/web.php?a=f5j-hu

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1469
  • teramo ga jako
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #2 on: February 15, 2016, 02:04:09 AM »
u Srbiji jedino shto imash takmicenje u modelarstvu su rakete i slobodno leteci modeli discipline F1A B C D kategorije ,nedavno je pocela i kategorija sala modela F1N i neznam da li se josh uvek odrzavaju takmicenja u sobnim modelima ili je to bilo nekad ,za ovo zadnje nisam cuo ne pamtim a znam da je to bilo u moje vreme kao klinac,

Sto se tice rc jedrilica to nepostoji kod nas ,jedino shto ima to su ti neki nashi skupovi radi druzenja i letenja ali kako stoje stvari bice nas izgleda bash malo i u tom delu pa cemo leteti tajanstveno (mozda)

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #3 on: February 15, 2016, 12:01:43 PM »
Stevane, evo ovde imaš nešto teksta o F5J klasi...

http://www.rcfly4um.org/index.php/topic,13389.0.html

Ne znam odakle si, ali kao što Adam reče, veoma dobra F5J takmičenja su u Madjarskoj. Mi smo išli prošle godine i uživali.
Adam je kupio nov model za ovu sezonu, za veliku kategoriju. Vrhunska sprava, zadnji "urlik" tehnologije...

Što se tiče manje klase, Rajker prodaje model sa početka topika iz gornjeg linka. Model je bio moj, takmičarski je, i za cenu koju Rajker traži je džabe...
Eto ti jeftino "ulaznica" u F5J-400 klasu...

Pozdrav iz Sente

Mirče

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #4 on: February 15, 2016, 02:51:25 PM »
Pročitao sam svašta nešto, al ajd da pitam što mi nije jasno. Video sam cene za jedrilice i video da uši otpadaju. E sad, pitanje je, da li mogu sa nekim stiroporcem, imam jedrilicu sa kojom se neki lik takmiči u USA, koja može da se sredi da ima opterećenje krila manje ili jednako od 20g, što je ok gledajući po karakteristikama ozbiljnijih modela. Raspon krila joj je 190cm i ima i flapsove i elerone, pa može svašta nešto da se frikombinuje. Da li ona može za takničenje? Mislim, jeftinoća je, pa i ako se slomi nije šteta, a veoma lepo jedri. Sa 800mAh baterijom i malko jačim vetrom, stoji u mesto ko zmaj, a veoma je pokretljiva. Da li ste videli da neko koristi slični makinu? Koliko košta uređaj koji meri visinu i isključuje motor?

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #5 on: February 15, 2016, 03:06:48 PM »
Vidi, možeš da se takmičiš sa bilo kakvom jedrilicom, ali poenta je da izletiš 10 minuta radnog vremena i da sletiš na cilj.

Sa ozbiljnim takmičarskim modelom to je rutinski, no razlika izmedju takve jedrilice i tvog stiroporca (sem u ceni) je što ti da bi leteo 10 minuta treba da ugasiš motor na 200 metara, a ovaj ga ugasi na 50, nekad i niže!!!

Tih 150 metara visine je razlika od 75 bodova u skoru, a to je OGROMNO...

Prošle godine sam u jednom turnusu leteo 9' 52" i sleteo u drugi metar od cilja.
Naravno, motor je ugašen na oko 180 - 200 metara...
Sav srećan, otišao sam da vidim rezultat, a ja šesti od sedmorice u turnusu... :sljus

E zato ne može stiroporac...

 (pijemo)

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #6 on: February 15, 2016, 04:21:34 PM »
evo video sa proslogodisnjeg takmicenja u segedinu

Offline SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2174
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Nikola | rcfly.in.rs


Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #8 on: February 15, 2016, 10:59:05 PM »
Sad u aprilu je opet F5J Eurotour takmičenje u Szegedinu, Madjarska. 

Adam je kupio najnoviju spravu za ovu sezonu za veliku F5J klasu.
Pročitavši tekst sa Saburovog bloga, podsetih se koliko nam je bilo lepo prošle godine na takmičenjima na kojim smo bili.

Iskreno, pomalo zavidim mom drugu "starom lavu" na uzbudjenjima koji ga očekuju...
Mislim da ću mu se pridružiti u Madjarskoj kao gledalac, a ko zna, možda Džimi i društvo imaju neku spravu viška...  (fiu)

 (pijemo)

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #9 on: February 16, 2016, 10:32:28 AM »
Bitno je da mogu sa ovim što imam, da probam u manjoj klasi. Čim dozvoli vreme, odo da vežbam, a skuplji modeli će doći ako vidim da umem :)
Ideja mi je pala na pamet, jer letim ovako:
Gas nekih 15-20s, jedrilica se popne na neku visinu, ne znam koja je, i onda gas dole i jedrenje. Tako sam uspevao da jedrim i po pola sata sa Easy Gliderom, bez ponovnog paljenja motora :). Kad visina padne na nekih 5-6m, opet gas, pa gore, pa jedrenje. Samo sam jednom potrošio svu bateriju, napon 10.5V, i to kad je bilo baš hladno i 0 termika. Inače nikad ne padne ispod 11.5V, a sit se naletim :)

Offline adam

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1460
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #10 on: February 16, 2016, 12:30:18 PM »

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #11 on: February 16, 2016, 12:38:16 PM »
Stevanp, odakle si?

 (pijemo)

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #12 on: February 16, 2016, 04:46:04 PM »
Iz PN :) Paraćin

Offline mirce

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3320
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #13 on: February 16, 2016, 07:14:37 PM »
Ja rekoh da si malo bliže, pa da nam se pridružiš na F5J takmičenjima...

Offline stevapn

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 498
Re: Takmičenja elektro jedrilica u Srbiji
« Reply #14 on: February 17, 2016, 08:59:49 PM »
Ako bude vremena, što da ne. Makar kao posmatrač.