Author Topic: CANADAIR CL-415  (Read 53850 times)

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #45 on: July 03, 2019, 11:37:06 PM »
Pero mozes da uradis ovako, kod tebe je vertikalac dvodelni pa ga prvo zalepi u jedan komad i onda napravi ovaj deo.

On ce ti dodatno ojacati spoj. Kod mene je vise estetski jer mi je vertikalac iz jednog komada.









Sve sam na kraju pregitovao akrilnim gitom za drvo pa cu sutra da smirglam.



« Last Edit: July 03, 2019, 11:56:13 PM by drjack »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #46 on: July 04, 2019, 09:23:42 AM »
Da, mislim da nema druge nego ovako iz slojeva da se radi. Jedino sto cu izgleda morati praviti alate za ravnomerno smirglanje u krug - ako mi se bude dalo   :-\
Mada sad nesto razmisljam, moze I da se ismirgla samo u jednoj ravni, ne u obe. Tj ne da pravim pravi konus (kapljicu) nego da bude kapljica samo u vertikalnoj ravni a u horizontalnoj ravni pravougaonik.

Samo da te podsetim (sto sam pre neki dan provalio sa slika) da su servoi za elerone/flapsove uglavljeni u GORNJU povrsinu krila. Ne u donju kako sam, prvobitno mislio i sto je uobicajeno. I to dodatno zadaje  (yay)
« Last Edit: July 04, 2019, 09:28:42 AM by pnedic »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #47 on: December 18, 2019, 04:03:08 PM »
Evo da nastavim temu sa svojim progresom. Dugo vremena je proslo od kada sam prestao da radim na modelu i sada sam resio da krenem da zavrsavam model do kraja. Mnogo sitnicavih poslova ima koji uzimaju puno vremena pa je to bio razlog sto sam se bio zasitio od mnogo vremena provedenog za sitan napredak. Ali sta cu, sve to mora da se odradi.

Kao prvo, sam konacno montirao servoe za kontrolu cevcice za usis vode i servoa za otvaranje rezervoara. Pre toga sam bio kompletno isekao prvobitnu izvedbu otvora rezervoara i napravio potpuno drugi sistem. Onda sam rekao sebi "dosta vise, kako sam ga napravio, napravio ga. Nema vise iz pocetka". Ostaje mi jos samo da podesim hod servoa.

Evo kako to izgleda

U medjuvremenu sam eksperimentisao sa presvlacenjem trupa sa ciljem farbanja pa sam tu gornji deo kabine premazao akrilnim lakom I naneo japan papir. Bljak, ne valja nista tako da ili cu menjati nacin postavljanja papira ili odustati od toga.

Evo kako to izgleda.

Elem u medjuvremenu sam primetio da mi je materijal trupa skroz ostecen od raznoraznih pokreta skalpelom, od stipaljki, rupicast pa sam odlucio da odradim gitovanje kako bi to sve izravnao i pripremio za farbanje. Farbacu sa tonerima pomesanim sa akrilnim lakom.



Evo kako to izgleda (ne dovrseno)

Konacno sam krenuo na zavrsavanje krila. Krila sam oblepio sa folijom. Dobio sam oker zutu foliju od naseg drugara (HVALA !) I to sto sam dobio sam upotrebio za presvlacenje krila. Kombinaciju zuto-crveno sam osmislio na svoj nacin - nisam kopirao sa nekih fotografija. Konacno krila izgledaju ovako:









Spoj dva krila (karbonske cevke fi 6/4 duzine 50cm)






Montirani kontroleri

Donje dve slike prikazuju kako se krila kace za trup





Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #48 on: December 18, 2019, 07:29:47 PM »
I kod mene se zadnjih dana radi punom parom, kontrolisani haos na radnom stolu:



Gradnja je započeta ravno pre 3 g. ali sam se u medjuvremenu bavio drugim modelima.
Odlučio sam,  da se držim plana gradnje uz neke poboljšane modifikacije.
Prva je da je moje krilo dobilo karbonsku napadnu ivicu (+karbonska remenjača u krilu fi 6mm)



Sto se kačenja krila tiče, držao sam se plana. Krilo se drži na 2 karbonske šipke koje su žicom povezane sa karbonskom remenjačom u samom krilu.
Krilo je lepo leglo na trup.



Ovi nosači od avio špera lepe se u trup. Naravno ja sam ih podebljao i dodatno učvrstio



Krilo se ubacuje prvo prednjim krajem gde šipke ulaze u prednji avio šper pa se lagano povuče nazad da legne u zadnji a da i dalje stoji i u prednjem nosaču. Na sve to se natakne i kabina koja na sebi ima ojačanja da prihvati ove cevčice.

Ovako isto (ova slika nije sa mog modela)



Ovde su  šperovi stavljeni samo da daju pravac i odstojanje kod lepljenja karbonskih šipki.



A ovde je već upasovano krilo sa zalepljenim nosačima,







Materijal u kome se radi je dosta osetljiv na ogrebotinje kačenja u radionici i lupanja ali pregitovaću ga akrilnim gitom za drvo i biće ok
Trup će ići sigurno u epoxu smolu i platno. Za bojenje krila i  trupa sam probao nekoliko varijanti. Ranije sam pisao o podlozi u spreju za stiropor koju sam sada probao na krilu, Dobra je, i drži se za podlogu.

Ovde sam malo probao i dobro se hvata i drži.



Boju sam poručio u obližnjoj farbari  u nijansi žutih Canadera , jedini je problem što ne može manje od 1 l. (oko 2000 din) 

Pripremio sam i kućice servoa za krila kako bi bar donekle bili zaštićeni od vode.





Sto se stajnog trapa tiče ipak sam se predomislio i biće montažno demontažni. U tu svrhu vec sečem karbonske pločice kao nosače trapa i radim šablon  od tankog lima po kome ću napraviti karbonske nogare. Naravno sve u svrhu maksimalnog olakšanja modela.
Za rep sam već napravio šablon kako bih ga precizno zalepio ali dok ne provučem i fiksiram komande repa , neću ga još zalepiti.

« Last Edit: December 19, 2019, 12:49:52 AM by drjack »

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #49 on: January 12, 2020, 08:03:27 PM »
Točkove sam  ubacio na moj način.





Nogari se oslanjaju na dve karbonske pločice tako da većom površinom naležu na podlogu
da bi kompenzovale udare. Ipak je ovo stiroporac.
 
Iznutra sam ubacio više dodatnh ojačanja na koje se pločice oslanjaju.

Nogari  se mogu lako staviti i po potrebi ukloniti za poletanja sa vode.
Umesto plastičnih štrafova u rupe će se tada stavljati gumeni čepići









U pripremi je i prednji točak sa gumenim amortizerom i pločicom,
ali njega još moram malo da skratim i modifikujem pre nego što ga ugradim u trup.












« Last Edit: January 12, 2020, 08:46:55 PM by drjack »

Offline presko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1543
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #50 on: January 12, 2020, 11:22:21 PM »

Како си радио "ногаре" (стајни трап)?

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #51 on: January 13, 2020, 03:42:45 PM »
Tu sam nauku prepustio Peri , samo sam mu napravio sablon od alu flaha po kom je on dalje ovo uradio.

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #52 on: January 14, 2020, 10:38:26 AM »
Tu sam nauku prepustio Peri , samo sam mu napravio sablon od alu flaha po kom je on dalje ovo uradio.

Eeee, kad imas Peru zanatliju, majstora, a ja imam samo sebe :) :)

Bojim se da ti je trap suvise nizak.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #53 on: January 14, 2020, 11:11:12 PM »
Pa čovek to radi svaki dan i ovo je za njega igra. Mislio sam da zaobidjem točkove, ali gde da ga probam. Mogu na Adi ali ako nije sezona kupanja treba mi i čamac. Ovako će prvo na livadu. Meni se svidja ovako spušten  jer  ovo liči na pravi avion. Video sam negde na netu da ga poleću i bez točkova sa trave.
Evo jos malo slika , stvarno je spušten kao za trke.











Prednji točkovi su mali, a prva varijanta je bila sa amortizerom.
Morao sam da skinem pokretni deo da model ne bi napred bio podignut.
Naravno moj pomoćnik video i eno ga radi sutra novu prednju nogu sa amortizerom.

Ovde se lepo vidi:





« Last Edit: January 14, 2020, 11:16:28 PM by drjack »

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #54 on: January 15, 2020, 10:29:22 AM »
Hm, I meni se ovo vise svidja od moje izvedbe. Ja sam racunao na visoku travu. Mozda I ja promenim svoj trap na nesto ovako (mislim te visine) - ako mi se bude dalo :)

Offline sova

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1035
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #55 on: January 15, 2020, 02:55:40 PM »
A kad vec imate mogucnost napraviti prednju nogu sa "amortizerom" sto ne naptavis i zadnju sa amoritzerom bez obzira koliko je model lak ili tezak amortizacije nije na viska! Po meni ce cak spreciti skakutanje model pri sletanju jer ce "amortizer" donekle upiti gresku pri sletanju? Ne znam mozda nisam upravu?
ex pseudonijum: sova

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #56 on: January 15, 2020, 05:11:10 PM »
A kad vec imate mogucnost napraviti prednju nogu sa "amortizerom" sto ne naptavis i zadnju sa amoritzerom bez obzira koliko je model lak ili tezak amortizacije nije na viska! Po meni ce cak spreciti skakutanje model pri sletanju jer ce "amortizer" donekle upiti gresku pri sletanju? Ne znam mozda nisam upravu?

Sovo, u pravu si , što se skakutanja tiče. Ranije uopšte nisam razmišljao na tu temu , ali je patent toliko jednostavan da može da posluzi i kod drugih modela i ne mora biti od karbona. Ovde su točkovi nužno zlo jer je koncepcija modela  da poleće i sleće sa vode. Zato mi je bilo bitno samo da ih ima i da se lako skidaju. Zadnji trap nema amortizer ali je napravljen tako da amortizuje udarce i kada ga pritisnes on "radi" nije previše krut. Uostalom videćemo kada poleti. 

Pero nije kasno da promeniš, mislim da si svojim rešenjem dodao dosta težine na model i pitanje je kako će leteti , pa još ako mu ubaciš pola litre vode unutra ?? hmm. Možda će na kraju ipak završiti kao eksponat mada bi mi to baš bilo žao..
« Last Edit: January 15, 2020, 05:17:06 PM by drjack »

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1459
  • teramo ga jako
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #57 on: January 16, 2020, 03:50:46 PM »
Ne preterujte sa mekanoscu amortizera ,enoga Stanko iz Ks ubi biga sa Utvom i jos nije nasao resenje za Amortizovanje a hoce amortizere ,sto je kruce to je bolje na meksem hoce da skace kao zeka i eto ti loma bez premca
 Ja letim sve na kruto i ne razmisljam dalce da mi fali nesto ali mora da se zna lepo sletanje ,lepo finale,lepo ravnanje i cekaj zemlju

Offline pnedic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1161
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #58 on: January 17, 2020, 02:52:58 PM »
Ne preterujte sa mekanoscu amortizera ,enoga Stanko iz Ks ubi biga sa Utvom i jos nije nasao resenje za Amortizovanje a hoce amortizere ,sto je kruce to je bolje na meksem hoce da skace kao zeka i eto ti loma bez premca
 Ja letim sve na kruto i ne razmisljam dalce da mi fali nesto ali mora da se zna lepo sletanje ,lepo finale,lepo ravnanje i cekaj zemlju
Ja sam davno imao jedan amortizer na nosnom tocku i odavno mi stoji u fioci - izbacen iz upotrebe.

Offline drjack

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1251
Re: CANADAIR CL-415
« Reply #59 on: February 08, 2020, 10:54:55 PM »
Danas sam zalepio horizontalac za trup. Koristio sam pomoćne alate kako bih obezbedio da sve ostane u poziciji dok se ne osuši. Gornja ivica trupa mi je bila reper na koji sam oslonio ove daščice, predhodno izrezane na pravu merku. Time sam dobio potrebnu paralelnost horizontalca i donjake krila.
Na kraju sam proverio i digitalnom libelom (skinuta sa play store ) koja lepo radi i koja je obavila proveru. Dobio sam isti ugao kako sam i zamislio....




Donja strana krila :

Donja strana horizontalaca


« Last Edit: February 08, 2020, 11:02:09 PM by drjack »