Author Topic: Šta mislite.. Egde 540...  (Read 21358 times)

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Šta mislite.. Egde 540...
« on: February 21, 2009, 12:06:36 AM »
Razmišljam se za šta da uzmem za prvi malo "ozbiljniji" avion... ne bih nešto ni prejednostavno a ni prekomplikovano! Šta mislite o ovome?

http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=5191

hvala
branek
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #1 on: February 21, 2009, 12:19:07 AM »
Hvala modu za premeštaj teme.. razmišljao sam se gde da postavim temu i pošto je pitanje bilo početničko.. ja reko' u početničke modela... ali .. dakle.. mišljenja?  mmmm
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #2 on: February 21, 2009, 12:55:04 AM »
Branek, aviončić je super samo ako već imaš letačko iskustvi. Nije za učenje, jer je preosetljiv na komande i za čas se okrene par puta oko svoje ose dok si trepnuo.
Za početan je najbolje kupiti Easy Star ili sličan model od penaste plastike. Evo kineske verzije
http://www.hobbycity.com/hobbycity/store/uh_viewItem.asp?idProduct=8359&Product_Name=AXN_Floater-Jet__/_Ready_To_Fly_EPO
Poz

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #3 on: February 21, 2009, 01:03:45 AM »
Ma sviđa mi se opasno.. razmišljam se da rizikujem...  :jaki:
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline englez

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 467
  • Mowing the grass
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #4 on: February 21, 2009, 01:14:07 AM »
Lepo izgleda, molim te snima privi let.    (<--)
signatures are silly, read some, See what I mean?

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #5 on: February 21, 2009, 01:17:11 AM »
Bilo šta da radim snimaću... mislim da ću ga naručiti... očekujem pomoć ovdašnjih prekaljenih nebeskih gospodara...  :big smile
Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #6 on: February 21, 2009, 11:25:02 AM »
ako si vezbao na simulatoru neverujem da ces imati problema, bar ne velikih sa tim modelom, ja sam kao svoj drugi model uzeo katanu mini i ne da se isplatilo nego je jos uvek neostecena. evo ti link iz oglasa pa razmisli. http://rcfly4um.org/index.php?topic=1319.0
u svakom slucaju nije bas toliko komplikovano bez obzira sto mnogi ne dele moje misljenje.
ex pseudonijum: mat

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #7 on: February 21, 2009, 11:32:18 AM »
ako si vezbao na simulatoru neverujem da ces imati problema, bar ne velikih sa tim modelom, ja sam kao svoj drugi model uzeo katanu mini i ne da se isplatilo nego je jos uvek neostecena. evo ti link iz oglasa pa razmisli. http://rcfly4um.org/index.php?topic=1319.0
u svakom slucaju nije bas toliko komplikovano bez obzira sto mnogi ne dele moje misljenje.

Bravo Dragane !
Ako kupi od tebe model bice najbolje obojici, pogotovo tebi.
Sto ce ga odmah omastiti o ledinu, nema veze.
Seti se svojih pocetaka, da li je bilo komplikovano ili ne.
Pozz

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #8 on: February 21, 2009, 11:59:10 AM »
posle simulatora nije. sto bi bilo? 4 komande pa svaka video igrica ima vise a klinci igraju kao ludi. malo dizete famu oko cele price. a sto se lupanja modela tice ako ga kupi od mene, pokazace mi na simulatoru sta zna i ako smatram da ce moci da leti, idemo zajedno na aerodrom, ako slupa dobije pare nazad.

posteno?
ex pseudonijum: mat

Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #9 on: February 21, 2009, 12:58:12 PM »
I ja delim Draganovo misljenje (sto sam vec par puta rekao). Siguran sam ako covek ima i malo dara za upravljanje da moze posle dosta vremena provedenog na simulatoru i sa smanjenim otklonima komandi (da ne budu kao za 3D - sto danas sa stanicama nije nikakav problem da se namesti) i uz nadzor za prvi let (ne zbog samog leta vec da ne okrene neku komandu recimo naopako.....) da moze bez problema da sacuva model u jednom komadu.

E sad da li ce naruciti ovaj koji je naumio ili katanu mini to je njegova stvar (po meni je katana mini odlican model koji dosta prasta i ako je 3D i moze da se leti kao prvi model - ako je covek ozbiljan i ne laze sam sebe...).

Ima tu jos jedna stvar. Covek koji je ozbiljan treba da se informise kako nesto funkcionise... (da mu je potpuno jasno) kako komande idu i zasto.
Da razume bar grubo kako avion leti (da ne misli recimo da moze da leti sa brzinom kojom ne moze..... ili ne daj Boze da misli kako moze da penje sa ugasenim motorom - pri cemu ne mislim na inerciju....).

Bilo bi lepo recimo da neko iskusan napravi recimo jedan filmcic i isprica sve sto treba u njemu (ko da drzi cas) (meni ovo ne treba, niti sam ikog od vas pitao za bilo kakav savet jer znam i previse, e sad sto nisam najbolji letac to je druga stvar, sto ne mogu kao recimo Glider da letim...., pa kad bih vise vezbao mogao bih....). Znaci meni ne treba, ali bi bilo jako pozeljno za ljude kao sto je recimo ovaj koji je pokrenuo temu.

Naravno da ima modela koji malte ne lete sami poput easy star_a...
Sad na svakom je da proceni koliko je ozbiljan...

Pitaju mene ljudi (deca) sta recimo da upisu visu ili faks, ja im kazem da ne budu ludi i da upisu faks..... (naravno da je teze i da moras biti mnogo ozbiljniji...., a neki od njih kazu da misle za sebe da bi na faksu propali pa misle da im je mnogo bolje da se onda zadovolje sa visom (znaci nisu ozbiljni ili iz nekog razloga misle da to ne mogu...., e onda je za njih to stvarno bolje resenje).

pozz

PS. Po meni je najbolji simulator G3.5 (probao sam aerofly, G3.5, G4 i neki besplatan od par megabajta - zaboravih kako se zove...).

Sto se tice vernosti fizickog modela 3.5 je najbolji (sad sto trava nije najbolja i ostali efekti i pogodnosti to je za mene nevazno bitno je da je model modela veran i da se vezba).

Jedino sto sam pitao je bilo u vezi isparavanja super lepka, hvala Lazi i Boci, (i eno drzim ih u teglama), ali to pitanje nema veze sa gore pomenutim stvarima.

PS. PS. Drzim super lepak u teglama (za one koji su pomislili svasta - malo pojasnjenje).

pozzz
« Last Edit: February 21, 2009, 04:00:08 PM by petar »

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #10 on: February 21, 2009, 02:17:18 PM »
mada opet sa druge strane, mozda bi i trebalo poceti sa  Easy Star-om ili slicnim modelom. i to za pocetak , po mogucstvu prvu godinu ga samo imati a vec druge bi mogli da izlaze mladi modelari sa njim i na livadu. ali ne da lete nego samo da se upoznaju sa iskusnima i slusaju njihove  "savete". e trece godine uz pomoc tutora eventualno da i pokusaju da polete ali bez sletanja.

 ne daj boze da se neko odluci da sam dodje sa akro modelom na letenje i pride uradi i koju akrobaciju. greh bre ljudi.
kako cemo mi iskusniji znati da je pocetnik i objasniti mu ukratko sta treba da radi?

stara skola je najbolja: prvo smirglas do iznemoglosti i dodajes starijem alat, cistis radionicu i sl. a nakon toga mozes da odes i do livade da gledas.

svi bi trebali da pocnu sa slobodnoletecim modelima, ko nije bio jedrilicar taj nije modelar, ko nije sam napravio model takodje nije modelar i ko nije imao  Easy Star samo misli da zna da leti.
ex pseudonijum: mat

Offline panther

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 219
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #11 on: February 21, 2009, 04:42:04 PM »
mada opet sa druge strane, mozda bi i trebalo poceti sa  Easy Star-om ili slicnim modelom. i to za pocetak , po mogucstvu prvu godinu ga samo imati a vec druge bi mogli da izlaze mladi modelari sa njim i na livadu. ali ne da lete nego samo da se upoznaju sa iskusnima i slusaju njihove  "savete". e trece godine uz pomoc tutora eventualno da i pokusaju da polete ali bez sletanja.

 ne daj boze da se neko odluci da sam dodje sa akro modelom na letenje i pride uradi i koju akrobaciju. greh bre ljudi.
kako cemo mi iskusniji znati da je pocetnik i objasniti mu ukratko sta treba da radi?

stara skola je najbolja: prvo smirglas do iznemoglosti i dodajes starijem alat, cistis radionicu i sl. a nakon toga mozes da odes i do livade da gledas.

svi bi trebali da pocnu sa slobodnoletecim modelima, ko nije bio jedrilicar taj nije modelar, ko nije sam napravio model takodje nije modelar i ko nije imao  Easy Star samo misli da zna da leti.
:)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :)aplauz :_D :_D :_D :_D :_D :_D (res) (res) (res) (res) (res)

Offline modelar

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 78
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #12 on: February 21, 2009, 06:23:22 PM »
mada opet sa druge strane, mozda bi i trebalo poceti sa  Easy Star-om ili slicnim modelom. i to za pocetak , po mogucstvu prvu godinu ga samo imati a vec druge bi mogli da izlaze mladi modelari sa njim i na livadu. ali ne da lete nego samo da se upoznaju sa iskusnima i slusaju njihove  "savete". e trece godine uz pomoc tutora eventualno da i pokusaju da polete ali bez sletanja.

 ne daj boze da se neko odluci da sam dodje sa akro modelom na letenje i pride uradi i koju akrobaciju. greh bre ljudi.
kako cemo mi iskusniji znati da je pocetnik i objasniti mu ukratko sta treba da radi?

stara skola je najbolja: prvo smirglas do iznemoglosti i dodajes starijem alat, cistis radionicu i sl. a nakon toga mozes da odes i do livade da gledas.

svi bi trebali da pocnu sa slobodnoletecim modelima, ko nije bio jedrilicar taj nije modelar, ko nije sam napravio model takodje nije modelar i ko nije imao  Easy Star samo misli da zna da leti.

Dragane, zasto zaostravas diskusiju bez potrebe. To sve sto si ti u ovom citatu napisao nije niko rekao.
Potpuno se slazem sa tobom da to sve nisu uslovi da bi neko postao dobar modelar. Ti si ocigledan primer.
Samo je izneto misljenje da 3D model nije pogodan za pocetnike i nista vise. Mislim da bi se sa tim slozili mnogi iskusni modelari.
Ako se na svako izneto misljenje krene "djonom", forum ce potpuno izgubiti vrednost.
Pozz

Offline Matić Dragan

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 273
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #13 on: February 21, 2009, 06:33:08 PM »
@modelar, ne zaostravam diskusiju, problem pisane reci je taj sto citalac sam daje konotaciju tekstu.



Bravo Dragane !
Ako kupi od tebe model bice najbolje obojici, pogotovo tebi.
Sto ce ga odmah omastiti o ledinu, nema veze.
Seti se svojih pocetaka, da li je bilo komplikovano ili ne.
Pozz

kao recimo ovde gde sam ja shvatio da si me prozvao za bezdusnog trgovca.

medjutim stvarno sam misljenja da se malo dize fama oko upravljanja RC modelima. ali svako zna sta mu i kako ide pa samim tim i sta da kupi.
posto je momak naveo da hoce da uzme prvi "ozbiljniji" model ja sam mu povukao paralelu sa mojim oglasom.
« Last Edit: February 21, 2009, 06:36:29 PM by Matić Dragan »
ex pseudonijum: mat

Offline branek

  • Administrator
  • Full Member
  • *****
  • Posts: 454
Re: Šta mislite.. Egde 540...
« Reply #14 on: February 21, 2009, 06:44:55 PM »
Polako ljudi... nemoj da se svađate... pogotovu ne na mojoj temi.. ovde mora da postoji tolerancija i  (res) ()-()

Ja o avionima dosta znam, nisam leteo neki RC simulator (skidam sad neke, tražim šemu kabla), ali sam u Microsoft-ovom Flight Simulatoru koristio takozvani RC mod, sa cesnom 182, ali sa džojstikom, ne sa radiom. Takodje u tom simulatoru sam potpuno uspešno leteo po pravoj proceduri BOING 737-300. Znam sta su kontrolne povrsine, za sta koje sluze, kakve interakcije postoje i jos mnogo mnogo... Pravio sam cirruse i razne gluposti ali dosta davno, stavljao motore na njih... Bavim se elektronikom i programiranjem, i to razvojem sofisticiranog hardvera, tako da mislim da imam odlično predznanje... Fali malo iskustva.. ali to bez aviona ne može... takodje iskustvo se stiče i pitanjima na ovakvim mestima...

Još nisam potpuno odlučio šta da naručim, ali iskrneo prilično sma siguran da ću naručiti ovaj Edge 540... samo da mi otključaju karticu... a onda ćemo videti!

Eto.. nema potreba da se žestite.. svako ima svoje mišljenje.. ja pitam i svaki savet pročitam.. ali ne mogu sve da poslušam... da se prvi put srećem sa avionima verovatno bi uzeo neki baš početnički.. ali mislim da sam sposoban za malo komplikovanije modele...

pozdrav i uživajte
branek

Branko

"Ladies and gentlemen, this is your captain speaking. We have a small problem. All four engines have stopped. We are doing our damnedest to get them going again. I trust you are not in too much distress." - Captain Eric Moody, Jakarta incident