Author Topic: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint  (Read 37475 times)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« on: June 15, 2017, 12:05:18 PM »

Nove tehnologije su prisutne i u modelarstvu. Najnoviji hit su proizvodi, u ovom slučaju modeli aviona, koji su rađeni na 3D štampaču


Mašina sa kotura vuče plastičnu žicu, i po unapred zadatom programu ređa male tanke žice od 0,4mm jedan iznad drugog, što se posle stopi u jednu celinu. Od vrste letelice zavisno, krilo, trup, repne površine su od određenog broja odštampanih delova.



Inače softver potiče od dobro poznate firme 3D LabPrint


Od njih za 30-40USD dobijate program i sve instrukcije za štampanje i sastavljanje njihovih modela. Imaju u ponudi jedno desetak raznih modela.

Kolega, prijatelj, Vladimir iz Bele Crkve mi je poslao prvi odštampani primerak od  modela dvokrilnog aviona Stearman Pt-19 Kaydet. Ovo je još jedna zajednička saradnja sa njegovom firmom, Kopter shop


Od alata vam treba CA lepak, aktivator sprej, šmirgla, skalpel, krpa


Pogledao sam na sajtu 3D LabPrint-a kako to oni rade, nisam poverovao da to toliko lako ide...








« Last Edit: June 15, 2017, 01:02:31 PM by Gabor »

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #1 on: June 15, 2017, 12:11:09 PM »
Kad je sve na jednom mestu, to izgleda ovako

Kad radim neki nov, za mene nepoznat model, onda pratim instrukcije proizvođača. Radove sam počeo sa sastavljanjem gornjeg krila




Kako izgleda proces lepljenja, pogledajte:


Kako sam i već napisao, lako, i jednostavno. Naravno, treba da se obrati pažnja, da su spojevi u bruci, da ne bi bilo na kraju neprijatnih iznenađenja

 





Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #2 on: June 15, 2017, 12:17:39 PM »
U sledećem koraku sam hteo da sastavim donje krilo, ali pošto mi nisu poslati svi delovi, nastavio sam sa repnim površinama


Poređao sam delove trupa


Kao i kod krila, i ovde relativno brzo ide sastavljanje


Segment po segment i to je to. Kad sam došao da se postavlja prednja dva segmenta, onda sam stao, jer tamo prvo mora da se sastavi držač motora i da se ugrade servoi...

Nalepio sam horizontalni stabilizator



Tu jako treba paziti na uglove, jer posle nema ispravljanja



Evo opet jednog kratkog video priloga:


Sa unutrašnje strane prvog segmenta ulepio sam matice, u šta će se fiksirati držač motora









Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #3 on: June 15, 2017, 12:24:01 PM »
U međuvremenu mi je Vladimir poslao delove i mogao sam sastaviti donje krilo i elerone



Kod sastavljanja krila, napravio sam jednu grešku, i spoj sam morao raseći. Boga mi, baš sam se namučio. Na žalost ta greška, tačnije, svaka greška se primećuje kod ovih modela





Iza motora je prostor za bateriju, za ESC, i za prijemnik. Iznad je poklopac, koji se skida, i tu imate pristup elektronioci. Poklopac se sastavlja iz tri dela


U drugi segment treba da se ulepi tri matice za šta će se fiksirati glavni trap


Zalepio sam i prednje segmente, i proverio sam kako poklopac naleže


Spajanje prednjeg segmenta sa zadnjem tek nakon ugradnje servoa kormila pravca i dubine...






Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #4 on: June 15, 2017, 12:33:06 PM »
Došlo je vreme za stajni trap i točkove,


koji su isto odrađeni od plastike. U unutrašnji deo ide čak i opruga




Kako se vidi na snimku, opruga i spone lepo rade svoj posao, videćemo kako će da se ponašaju prilikom rulanja i sletanja





Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #5 on: June 15, 2017, 12:39:17 PM »
Nastavio sam sa trupom. Pomoću lemilice povadio sam ploče gde treba da ulaze sedišta i instrument tabla


Kod ovog modela sam koristio specijalne papirne šarke koje se lako ulepe sa CA lepkom. Prvo sam maorao da ih isečem na meru


Ulepio sam ih u kormilo dubine i pravca


Sastavio sam i repni točak


Nakon što sam proverio da li je sve na svom mestu, ulepio sam šarke u horizontalni i vertikalni stabilizator i fiksirao sam repni točak koji se okreće zajedno sa kormilom pravca


Namestio sam servoe repnih kormila


Pre nego što sam i njih fiksirao, izvršio sam kontrolu istih


Pošto je sve ispravno, mogao sam da spojim prednji deo trupa sa zadnjim










Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #6 on: June 15, 2017, 12:46:05 PM »
Za svaki slučaj, još jednom sam proverio pravac rada motora,


kablove sam fiksirao pomoću jednog obruča, i namontorao sam ga na trup


U donje krilo uvukao sam produžne kablove za servo


Morao sam malo došmirglati elerone, pa sam i njih mogao fiksirati u krila, isto uz pomoć papirnih šarkica


Od 1mm čelične šipke, napravio sam servo linkove


Nakon kontrole ispravnosti servoa, pomoću vrućeg silikona fiksirao sam ih



Oba krila su bila spremna za montiranje











Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #7 on: June 15, 2017, 12:50:46 PM »
U nastavku, namontirao sam dolje krilo i stajne trapove,


a zatim sastavio sam podupirače i postavio sam gornje krilo




Sa tim, model je bio gotov. Nakon provere centra težišta, model je bio spreman za probni let


Za fotke i za pomoć oko sastavljanja modela posebna pohvala ide lepšoj polovini. Erika stalno prati radove i vrlo rado učestvuje u projektima.

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #8 on: June 15, 2017, 01:00:46 PM »
Namestio sam otklone, ulapljene su čičak trake za fiksiranje baterije, ESC-a, prijemnika


Izmerio sam i poletnu težinu modela, što iznosi 2.250g sa baterijom 4S 4000mAh



Nakačio sam ga i na wattmeter,


Sa drvenom sport elisom 11x7 sam izmerio 36,05A i 526W


dok sa plastičnim  slow fly elisom 11x5 sam merio 38,20A i 544W

Sa kojim ću da ga letim, videću nakon prvog leta...

Na kraju, pala još po koja fotka  (photograf)










Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #9 on: June 15, 2017, 01:17:51 PM »
Došao je i taj momenat, tačnije taj dan.


Subota, 03.06.2017., dan stvoren da se isproba model


Gde bi drugde, nego na sportskom aerodromu Čenej


Prvo par fotki sa zelene površine,


pa u društvu sa Pt-19


i u društvu velikih dvokrilaca






Nakon poziranja, ubacio sam bateriju, i došlo je momenat da poletim model. Prvo sam napravio mali krug po zemlji, da vidim kako se ponaša. Namestio sam ga u pravac i polako dodavao gas, kad na nekih 50% čuje se zvuk nekog loma


Da, kako vidite, polomio se segment gde je fiksiran motor


Na sreću, model se još nije odlepio os zemlje, inače bi bilo čupavo da ga spustim bez loma, lomova.


Malo sam razočaran, ali šta je tu je. Vladimir je odštampao nov nosač motora, ali od plastike drugog proizvođača. Sad ostaje da ga zamenim i da vidim kako će se ponašati...

Izveštaj, sledi...



Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #10 on: June 15, 2017, 01:29:46 PM »
Odlicno odradjeno Gabore ,i ja sam dobio od Vlade jedan ovakav model :)aplauz i u fazi sam sklapanja ali zbog drugih obaveza jos ga nisam zavrsio .Osnovno sam sklopio trup, krila ,rep je sad na redu posto moram da ugradim prvo servoe pa zatim da sastavim skroz trup .I napred imitaciju motora sa probematicnim drzacem motora ,koji cu morati nekako da ojacam ili drugacije resim na osnovu tvog iskustva .U svakom slicaju lep i prilicno tezak model, kako leti videcemo, i za kraj HVALA VLADO. (res) (<--) (<--) (<--)

Offline alzo

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 406
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #11 on: June 15, 2017, 04:32:53 PM »
Prelep model ali prilično težak. Sale ako još nisi sklopio krila obavezno ubaci šipku u korenu krila pošto sam prisustvovao sklapanju krila od plastike pri malo oštrijem lupingu.Koliko sam video na slikama kanal postoji a u ovo krilo šipka nije bila ubačena i samo je bilo krc. Ako je sad već kasno, onda letenje bez egzibicija  (<--)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #12 on: June 15, 2017, 05:47:12 PM »
Jel to rasklopivo?
Misilim jel se krila odvajaju ili su zalepljena?
Da li postoji manja verzija ovog modela?
Trebaju ti samo nalepnjice i biće to odličan model.
The ground is the limit (or a water)

Offline sasadjuric71

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 255
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #13 on: June 15, 2017, 11:53:36 PM »
Pa vidi ALZO ovako krila sam sastavio ,a taj kanal koji postoji je ustvari kanal za kablove od servoa a ne za ramenjacu ,model jeste tezak ali je dvokrilac i mislim da je dosta spor model .A kao sto se vidi na slikama gotovog modela kod Gabora ,videcete da se krila oslanjaju na cetiri mesta ,dva na trup, i dva krilo na krilo A sto se Igore rasklapanja tice jeste rasklopiv ,mogu da se skinu krila,za manji model jel postoji ne znam.   ()-() (<--)

Offline Gabor

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2377
  • RC Bandit
    • Exclusive
Re: Stearman Pt-17 Kaydet - 3D LabPrint
« Reply #14 on: June 16, 2017, 10:35:02 AM »
Prelep model ali prilično težak. Sale ako još nisi sklopio krila obavezno ubaci šipku u korenu krila pošto sam prisustvovao sklapanju krila od plastike pri malo oštrijem lupingu.Koliko sam video na slikama kanal postoji a u ovo krilo šipka nije bila ubačena i samo je bilo krc. Ako je sad već kasno, onda letenje bez egzibicija  (<--)

Što se tiče težine, u opisu stoji da sa 4S ne sme da pređe 2800g(!!!) Tako da, ja sam 'ladno i granicama.  Taj kanal postoji da su uvuku produžni servo kablovi. Inače nema napravljeno mesto gde bi se moglo ubaciti bajonet. Što se tiče letenja, tu nema 3D i ostalo. Samo polako, nežno  :big smile  Mada ovaj moj nije još ni poleteo...

Jel to rasklopivo?
Misilim jel se krila odvajaju ili su zalepljena?
Da li postoji manja verzija ovog modela?

Može da se skidaju jer je fiksiran pomoću iglica, konkretno, ja sam koristio spajalice... Za manji model ne znam...

Pa vidi ALZO ovako krila sam sastavio ,a taj kanal koji postoji je ustvari kanal za kablove od servoa a ne za ramenjacu ,model jeste tezak ali je dvokrilac i mislim da je dosta spor model .A kao sto se vidi na slikama gotovog modela kod Gabora ,videcete da se krila oslanjaju na cetiri mesta ,dva na trup, i dva krilo na krilo A sto se Igore rasklapanja tice jeste rasklopiv ,mogu da se skinu krila,za manji model jel postoji ne znam.   ()-() (<--)

Sad čitam, Saša je već dao neke odgovore   ()-() Sad, da li će biti spor, čisto sumnjam. Ako pogledaš npr Ultimate (1400mm), i oni su dosta brzi, i ne trpe male brzine. Mada ovaj ima blagi V, ali opet. No, ostaje da vidimo...  (<--)



« Last Edit: June 16, 2017, 10:36:39 AM by Gabor »