Author Topic: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje  (Read 9110 times)

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« on: December 30, 2017, 10:08:03 AM »
Hteo bih da uzmeme neki laser, vidim da su dostpni i cena im ja pala.
Interesuje me koliko snage treba da bude da bi sekao balzu, aviošper recimo do 5mm...
Ili to može svaki samo sporije?
Konkretno me interesuje ovaj model da li može uopšte nešto da seče?

https://www.banggood.com/2500mW-A3-30x40cm-Desktop-DIY-Violet-Laser-Engraver-Picture-CNC-Printer-Assembling-Kits-p-1003863.html?rmmds=search&cur_warehouse=CN
« Last Edit: December 30, 2017, 10:36:06 AM by marko.jovanovic »
The ground is the limit (or a water)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« Reply #1 on: December 30, 2017, 11:41:47 AM »
Druže,

nemam laser ali imam iskustva sa uslužnim sečenjem. Laser od 30 W ne može da preseče avio šper od 3mm. Sekao sam isti šper na laseru od 80 W i bilo je OK ali nisam siguran da može da preseče, kako treba, avio šper od 5 mm.

Ovaj koji navodiš je laser od 25W koji avio šper može samo da mrzi! Ovo je grafičarska priča za graviranje nekih mekih materijala, plastike, pleksiglasa i sl ali ne i za sečenje.

Laseri koji mogu da seku ozbiljnije debljine i materijale imaju daleko ozbiljniju cenu.

Pozdrav.

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« Reply #2 on: December 30, 2017, 01:41:46 PM »
Pozdrav

Uredjaj sa linka koji si postavio je snage 2.5w i stvarno je igracka.
Sumnjam da bi isekao i tanju balzu...
Ipak, opremljen je drugacijom vrstom lasera od standardnih, nama poznatih uredjaja.
 U vecim aparatima, laserski zrak se formira u velikoj, oko 1m dugackoj lampi, te se sistemom od 3 sociva vrsi skretanje zraka.
Ovakve lampe su snaga od 30w pa na vise i moraju se hladiti vodom.

E sada, ova nova vrsta lasera je sklop koji se postavlja direktno iznad materijala koji se sece, hladi se malim ventilatorom i snaga su do 15w.

Zbog malih dimenzija i ne postojanja sociva za skretanje zraka, ceo laserkat uredjaj je postao mali i kompaktan.
Po onome sto sam video, laser od 15 w sece tvrdo drvo debljine 10mm bez problema.
Naravno, brzine su zasigurnoanje, ali je po meni idealna prica za hobi namenu.

Planiram, bolje reci, dvoumim se oko nabavke obakvog lasera i sa tobom sam ovom prilikom podelio ona saznanja do kojih sam dosao.

Moras samo da znas da je sistem otprasivanja veoma bitan jer prilikom secenja stvara se velika kolicina produkata koji nisu prijatni za udisanje, a takodje taloze se na socivima, prilikom cega se gubi efikasnost laserskog zraka.

Ovde je link takvog lasera

https://m.ebay.com/itm/15W-Laser-Head-Engraving-Module-Wood-Marking-Wood-Cutter-For-Engraver-w-Adaptor/142324104274?hash=item21232d7c52:g:j-MAAOSwVNxZ7rkk

Sam ruter nije kritican jer su otpori kretanja beznacajni i ne postoji kontakt sa materijalom koji se sece.

Ako ipak nabavis ovakav uredjaj, napisi neki red o utiscima
« Last Edit: December 30, 2017, 01:44:16 PM by coka »

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« Reply #3 on: December 30, 2017, 06:26:49 PM »
Pozzzz!
Imam laser od 80 wati TROTEC Nisam probao ali nemoze da isece avio sper 5  mm. A i neznam gde bi ti taj sper trebao! Ovo sto si nasao jeste 2.5 wati i pitanje je da li moze papir seci. Neke cestitke pozivnice ili tako nesto. Dobar laser kosta dosta tako da znas da je jeftinije par delova dati na usluzno secenje.
pozzzzz
P.S. Javi ako ti sta treba

Offline Decky

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 206
Re: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« Reply #4 on: December 30, 2017, 06:42:00 PM »
Cak ovaj laser sto si hteo ga nazivaju engraver, znaci moye da gravira na raznim materijalima sto tebi u ovom slucaju netreba

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« Reply #5 on: December 30, 2017, 07:35:06 PM »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« Reply #6 on: December 30, 2017, 07:38:38 PM »

Offline coka

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 940
  • cuvaj brzinu, ona te nosi...
Re: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« Reply #7 on: December 30, 2017, 07:40:47 PM »
Prvi klip je secenje balze od 3mm sa laserom od 2.5w.

Drugi, sper od 3mm sa laserom od 5w.

Link koji sam postavio u prvom postu,odnosi se na laser od 15w.

Offline DMZ

  • Jr. Member
  • **
  • Posts: 177
Re: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« Reply #8 on: December 30, 2017, 08:26:34 PM »
Rekao bih da ste svi u pravu :) Ranije sam dosta koristio lasere, i sto se tice konvencionalnih lasera, definitivno ispod 80W nema nikakvog secenja bilo cega. Postoji citava industrija oko materijala namenjenih za lasere, pa se stice utisak da se i sa slabijim laserima moze raditi svasta. Ipak, to su materijali koji su namenjeni bas tome. Mislim na razne viseslojne plocice sa slojevima u raznim bojama gde dubinom graviranja odredjujes boju, privesk, solje, penu... Kupis jeftin laser i na skupim materijalima rezes i graviras razne dzidza-bidze... Za bilo kakav rad sa klasicnim materijalima je neophodan jaci laser, naravno u zavisnosti od materijala. Moze se i to relativno jeftino kupiti na Alibabi, ali je problem sto specifikacije cesto nisu tacne, pa je pozeljno uzeti dosta jaci nego sto mislis da ti odgovara :)

E sad, ovo sto je Coka pomenuo moze biti zanimljivo. Zrak koji direktno deluje na materijal ima manje gubitaka, pa se sa manjom snagom moze dosta vise uraditi. Prednost je i sto mozes kupiti samo glavu pa sam napraviti ostalo. Moze se iskoristiti i konstrukcije od neke slabije CNC glodalice ili nekog polovnog flatbed katera, sto je mozda povoljnije nego sam praviti ispocetka. Konstrukcija ne mora da bude jaka, jer nema mehanickog kontakta izmedju reznog alata i materijala, a nije potrebna ni Z osa, pa moze i neka CNC graverica.

Offline marko.jovanovic

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1643
Re: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« Reply #9 on: December 31, 2017, 10:07:24 AM »
Hvala na odgovrima. Ja sam naveo šper od 5mm čisto onako da vidim koliko bi mi trebalo snage da uradim tako nešto. NAjverovatnije bi na njemu sekao balzu, karton penu i eventualno šper od 3mm tako da i ovaj od 5,5W bi mogao da bude jako dobar.
A posle koliko vidim može za neke ozbiljnije stvari da se dokupi samo jači laser pošto uređaj za pomeranje glave već imam kupovinom ovog.
The ground is the limit (or a water)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Pitanje za one koji imaju lasere za sečenje
« Reply #10 on: December 31, 2017, 10:17:28 AM »
sve je to lepo i fino ,niko se nepita kakav ce rez biti ,koliko to moze da traje ,kakav je taj laser i koliki mu je vek trajanja ,nije za badava dobar laaer jako skup ,ova hobi varijanta je namenjena za pisanje cestitki i graviranje na mekanim podlogama
da sece nesto u kvalitetu i da je precizan mislim da tu i nisu bas tacni

p.s.secem na Epilogu 150w i avio sper od 6mm sece iz 2x