Author Topic: Pomoc J3 Cub  (Read 10390 times)

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #15 on: February 26, 2018, 03:41:51 PM »
Savo mucis muku bez potrebno na forumu ,umesto da radis po tvom nahodjenju kako ti mislis ovde trosis vreme i sve se jedno te iato prica ,naoraviga kako ga naoravis i na prvom letu ces videti sta je sa tim modelom ,ima stvari sto mi se ne svidjaju ali sta da se radi nisu svi kit komplet modeli savrseni ,fabrikovani ,vec orobani pa dati u prodaju,najlakse je iseci nesto sto ti je neko dao a pritom  isi ni sagkedao sta i kako stoje stvati ,jedan od tih modela je i tvoj a nece biti ni prvi  a ni poslednji vde na forumu

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #16 on: February 27, 2018, 12:16:25 PM »
Zar je Pajper toliko dobar da ste ostali bez reci?  :_D (pijanoo)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #17 on: February 27, 2018, 12:40:01 PM »
Pajper je dobar avion, malo "triki" za pocetnika kod poletanja, ali svaki, pa i onaj idealno napravljen i sklopljen.... To je stvar navike i vezbe...
Za kasnije letenje zna da dosadi, ako je jedini avion... bar meni...
Ali posto se radi o kitu... mogucnosti su ti ogromne, ja nekako vise preferiram ARF verzije, sve fabricki skockano, napravljeno, osmisljeno, samo sklopis krila ubacis motor i kontrole, servoe i letis... i verovatno za manje para...
Htedoh reci posto je kit u pitanju, ja bih, da sam na tvom mestu, napravio nazad negde u repu ili sto blize, sad dok je sve otvoreno, izabrao i napravio leziste servoa (to je u ovoj fazi jako prosto), sa krutom i kratkom vezom, sa RUD i nastavio dalje sa zavrsetkom ostalih radova...   SRETNO !

 ()-()
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #18 on: February 27, 2018, 02:26:17 PM »
Quote
Htedoh reci posto je kit u pitanju, ja bih, da sam na tvom mestu, napravio nazad negde u repu ili sto blize, sad dok je sve otvoreno, izabrao i napravio leziste servoa (to je u ovoj fazi jako prosto), sa krutom i kratkom vezom
To je jako dobro rešenje gledano mehanički, ali ne kod ovakvog malog modela koji ima srazmerno dugačak rep. Najveći problem je što se sa njima jako povlači težišna tačka prema repu. Dva standardna servoa su najmanje 90 grama + kablovi, što se kasnije mora kontra balansirati u nosu sa 3-4 puta većim tegom. Repni deo je ionako pravljen od težih letvica, špera, pa ko zna gde će da bude težište i bez servoa na repu.
Da je repni deo lakša balza konstrukcija, mogao bi se rešiti sa manjim lakšim jakim servoima oko 20g, ali njima opet treba neko jako ležište, pa je to opet + težina i naravno kontra balans.  :-\
U Pajperu servoi imaju svoje odlično mesto odakle se spolja ne vide, dobar im je pristup i odakle najbolje utiču na dobar balans modela. Potrebna je samo dobra i sigurna kruta veza. U tome je balza ruda dobar i dovoljan izbor. Ugljena šipka ili cev je suvišna, a može se i dovoljna je i upola tanja cev od debljine balze. Recimo cev 6x1mm do dužine čak 1m. Dvoljno je i lagana.

Moj prvi RC model je bio Piper Super Cub građen iz nemačkog fabrićkog kita...
 ;namig
« Last Edit: February 27, 2018, 02:36:22 PM by tibeteagle »

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #19 on: February 27, 2018, 05:27:30 PM »
Pa i nije bas mali, ako ima 2m+ raspon krila... nije ni Giant  mmmm  Lepa velicina...
Ako se ne varam na slikama je neki glow motor, mislim da je 4 stroke, znaci ima tezinu u nosu, pa dodje jos rezervoar sa gorivom, prijemnik ostali servoi, baterija, ima napred prilicno tezine, covek rece da vec ima spremne servoe od 13 kg, sto je po meni jako dosta.... pa ako zafali malo moze i olova za auto felne...

ili tamo gde mu je mesto za servo fabricki predvidjeno samo umesto pull pull kruta veza po meni nesto ovako sasvim OK, za ovaj slucaj...



Crvena obloga (kurton) se prihefta lepkom na par mesta za rebarca da stoji pouzdano i posao resen.. Ovo je konkretno proizvod DU-BRO kvalitetan i pouzdan... i jeftino a dobro resenje ... i mislim da pase duzina 36 inches = 91.44 cm... otprilike, ako je viska samo makaze i The End ...

5.99 Eur 2 kom ... ima kod cika Zajka  (:beer:)

Mislim ne mora, samo kazem, sta .. kako.. gde.. posto... Zima je .. ima se vremena.. za svkakva piskaranja ...
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline tibeteagle

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 3191
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #20 on: February 27, 2018, 06:05:27 PM »
Quote
Ako se ne varam na slikama je neki glow motor, mislim da je 4 stroke, znaci ima tezinu u nosu, pa dodje jos rezervoar sa gorivom, prijemnik ostali servoi, baterija, ima napred prilicno tezine,
Problem kod Pajpera je da se svako na taj način preračuna. Razlog je veoma jednostavan. Kratak nos i dugačak rep. Znamo da krak sile težine delova od CG ima veliki značaj u balansiranju celog aviona. Tek bi se onda moglo tačno reći, da se može servo u rep, ako bi se sve komponente stavile na gotovu golu konstrukciju i tako videti, gde je težište i na to kako utiče 100 grama na kraju repa.  mmmm

Plastična sajla sa bužirom je dobro kompromisno rešenje sa malo mana. Odlično radi ako se pravilno ugradi.

 ;namig

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #21 on: February 27, 2018, 06:22:01 PM »
Cika Zajko, ja sam vec kupio sve potrebno za upravljacke povrsine. A to su, karbonske cetvrtaste-unutra okrugle cevi  fi 2 mm da budu vodjice za sipke. A sipke su celik takodje fi 2 mm i sve leze odlicno. Sada kada sam resio da bude pull pull, upotrebicu samo jednu celicnu sipku i karbonsku cev za elevator. A za ruder ide pull pull. S'tim sto cu naravno da za kaebonske cevi koje ce biti vodjice za sipku uraditi letvice od spera niz trup da cev ima cvrstinu i da se ne mrda

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #22 on: February 27, 2018, 06:24:48 PM »
A motor je inace OS fs90 4 T i jako je zdrav i dobar. Ima 15 kubika.   (<--)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #23 on: February 27, 2018, 06:50:06 PM »
Lepo.. samo mislim da ce to biti malo prejako za ovaj avijon  mmmm
Nisam se nikad bavio tom matematikom, znam da je Hangar9, na tu velicinu, takav isti njihov avion 205cm raspona stavljao 2-stroke EVO o.46, sto je negde 7.5cc
Na 1/4 Super Cub 270cm, jedan broj cipela veci stariji brat... je fabricki stavljan 20cc 2-stroke Benzinski Zenoah... sto je ako se nevaram ekvivalent za Saito 1.00 od 17,10cc, takodje 4-stroke...
Malo sam zakomplikovao, ne znam kako ide ta matematika, racun, ali ovako prostim poredjem, mi se cini da je malo prejako za 2m..

u svakom slucaju uzivaj i leti to....  (:beer:)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1466
  • teramo ga jako
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #24 on: February 27, 2018, 06:54:33 PM »
booje da ima viska snage u rezerci nego da se muci u nekom sranju kad upadne ,od viska glava ne boli ,brzina je zivot ,samo nemoj da letis nisko i polako

Offline Savo

  • Pocetnik
  • *
  • Posts: 56
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #25 on: February 27, 2018, 09:01:09 PM »
Zajko zaboravio sam da napomenem da je raspon ovog mog Pajpera 2250 mm... Mislim da je ovo zlatna sredina sto se motora tice. A Deki je u pravu, bolje da malo ima viska snage nego da se muci.  :jaki:  (res) (pijanoo)

Offline zajko

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1502
    • www.shop.malaivanca.com
Re: Pomoc J3 Cub
« Reply #26 on: February 28, 2018, 12:00:26 AM »
Ma nije problem, nego se pomenula tezina, pa sam samo onako izneo nesto iz mog skromnog iskustva... nece mu nista faliti, ako lepo ubode CG..

Problem je taj sto je Piper dobar avion, ali njemu nista ne znaci jaci motor, ako ne sluzi kao "traaktor" da vuce druge na nebo... sa dodavanjem gasa on uvek penje u vis, kod mojih Hangar9 je upreko 50% gasa trebalo stalno peglati ELEV, da se ispravi, cak sam na velikom to nekako podesio i na stanici, pipav poso, isao sam na pipanje, pa odustao vremenom, kako dizes gas on sam spusta ELEV, da ga drzi ravnog...

Rekoh zima je pa bar malo prsti da se vezbaju po tastaturi... nije vreme ni za pivo ;namig

 (:beer:)
RC Hobby Park, Mala Ivanča, Belgrade, SRB
Executive warehouse keeper, senior