Author Topic: Prvi let Extre 260 50e  (Read 6948 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Prvi let Extre 260 50e
« on: February 28, 2009, 08:06:57 AM »
Prvi let Extre 260. Avion leti prelijepo, ima i dosta snage, ali na prvom letu desio se peh koji se na srecu dobro zavrsio. Motor se otkacio iz lezista i blokirao. Na srecu avion je bio dovoljno visoko da sam mogao fino da sletim. Jedino ostecenje bila je hauba koju je elisa ostetila.
« Last Edit: February 28, 2009, 01:14:10 PM by SABURO »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Prvi let Extre 260 50e
« Reply #1 on: February 28, 2009, 08:16:31 AM »
Saša, prema zvuku, od samog poletanja, glavni i možda jedini uzrok jeste neizbalansirana elisa. Većina modelara kod nas premalo pažnje posvećuje tome, a na svojoj koži si osetio kakve posledice mogu da budu. To je naročito važno kod elektro 3D modela, kod kojih je, zbog maksimalne uštede u težini, sve tanano i filigranski konstruisano i pravljeno. A vibracije koje se javljaju pri upotrebi neizbalansirane elise su VEOMA ozbiljne i razorne.

Pozdrav
« Last Edit: February 28, 2009, 01:14:19 PM by SABURO »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Offline kremic

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 478
Re: Prvi let Extre 260 50e
« Reply #2 on: February 28, 2009, 10:12:27 AM »
hmm:

Jeste da je elisa ta koja moze da bude neizbalansirana ali TAKODJE moze da bude kriva osovinica motora!
Tako da ce to pre da bude sto je zvuk takav kakav jeste  a POGOTOVU sto ti se motor u letu otkacio! Imao sam gotovo isti(h) problema, i svemu tome je bila kriva osovinica motora!
Kazes Turnigy? Iz UH-a?
Pa skoro svaki mi stize sa krivom osovinicom, ne znam razlog tome, zalio sam im se vise puta ali... 
Aj pogledaj kakva je osovina motora pa nam javi.

Pozdrav
KD
« Last Edit: February 28, 2009, 01:14:28 PM by SABURO »

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Prvi let Extre 260 50e
« Reply #3 on: February 28, 2009, 10:21:03 AM »
Ne, nazalost greska je iskljucivo moja. Elisu sam izbalansirao, motor probao bez elise da provjerim osovinu, ali nisam dobro stegao motor.
Sarafi su bili kratki, nisam stavio locktite, nisam provjerio koliko su dobro stegnuti, ali najgore od svega, stavio sam samo dva, jer su na avionu rupe simetricne a na motoru su dvije blize a dvije dalje (znate kako je na turnigy). Cista nemarnost, mislio sam da su dovoljna dva sarafa jer motor svakako lezi iza ploce na koju se srafi. (zid)
« Last Edit: February 28, 2009, 01:14:36 PM by SABURO »

Offline Lazo

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1320
  • Za pametnog čoveka i komarac je muzika.
Re: Prvi let Extre 260 50e
« Reply #4 on: February 28, 2009, 10:21:50 AM »
Skoro je za nebiliviti, ali Veljku se desilo na Acro Masteru da mu neizbalansirana elisa u letu iskrivi osovinu motora. Bilo je prisutnih koji mogu to da potvrde, a ja sam mu zamenio osovinu pa sam video kako izgleda.
Kako god, bilo zbog elise bilo zbog osovine, nevolja je prouzrokovana zbog neizbalansiranosti.

Pozdrav
« Last Edit: February 28, 2009, 01:14:46 PM by SABURO »
Smrt fašizmu - Sloboda na aerodromu!

Online SABURO

  • Administrator
  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2172
    • RCFly.in.rs | Vesti iz srpskog i regionalnog RC modelarstva
Re: Prvi let Extre 260 50e
« Reply #5 on: February 28, 2009, 01:26:07 PM »
Ja sam bio jedan od očevidaca kada se Veljku u letu iskrivila osovinica na motoru zbog nedovoljno izbalansiranog propelera ili je osovinica beše bila malo kriva, već sam zaboravio. Mada na video klipu se može primetiti da se takav isti zvuk čuo odmah prilikom poletanja, što proizilazi da propeler u startu nije bio izbalansiran kako treba. Nemoguće je da se motor odmah raskačio pri uzletanju. Valjda ste ga testirali pre leta na punom gasu, da li se i tad čuo ovaj zvuk?

Sve u svemu drago mi je da je prošlo bez većih oštećenja i da ćeš ga flajati. Saxpg, odabrao si jako lep akrobatski avion.
 (res)

Nikola | rcfly.in.rs


Offline petar

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 329
Re: Prvi let Extre 260 50e
« Reply #6 on: February 28, 2009, 02:04:01 PM »
Lepo si rekao: "Trebo sam da stavim sajbu".

Na svim modelima imam podloske i to prilicno velike, jer i nije neka mudrost svhatiti da ako se sila rasporedi na vecu povrsinu da ce biti manja gustina sile po povrsini.

Drugo sto radim je da nosac motora ojacam vlaknima (staklenim, karbonskim....).

Ima vas i koji ste zapazili da se moji modeli jako malo cuju (najtisi su na livadi).

E to je iz razloga sto balansiram elisu do iznemoglosti (nekad to traje i po dva sata) jer da bi elisa bila izbalansirana na osovini doticnog motora... mora da se balansira namontirana na isti..., a to je prilicno nezgodno...., ali posle toga nema vibracija elise, sve ide glatko ko podmazano...

Jedino sto se na mojim modelima cuje su pri ostrom skretanju vibracije tockova (oni se nekako vrte pogonjeni vazdusnom strujom i jos kad se tu umesa ziroskopski momenat motora vibriraju na kraju tockovi....). Preferiram da stavim vece tockove od namenjenih zbog rupa od voluharica....

Ima tu dosta i do kontrolera za motor (primetio sam da ovi kineski bas cupaju ko nenormalni, dok imam neki na katani koji tako fino ubrzava bez ikakvih naglih cupanja pa popustanja..., a nije do moda.. - mislim na oba je izabran isti mod- znate ono dal' ce brzo ili naglo da ubrzava...).

Pozzzz

PS.
Nego, pitam se da li je to bas optimalan motor za tu velicinu modela (ima skoro 1.4m).
Ovaj motor je po meni optimalan za nesto manje modele, recimo do 1.2m.
Nisi nam rekao koliko je tezak?
« Last Edit: February 28, 2009, 03:33:08 PM by petar »

Offline zajo

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 918
Re: Prvi let Extre 260 50e
« Reply #7 on: March 01, 2009, 03:22:14 PM »
Ja bi xteo nesto drugo da dodam.Kako sam primetio trimao si model na pola gas a kako ja znam, akro modeli trimaju se na pun gas te.-na pun gas treba da ide pravo a na min.polako na dole.Ako se nos aviona ne spusta kad oduzmemo gas to znaci da je opas tezak ,mada kod tebe teziste je ok kolko sam primetio.
Pozdrav.
Every model airplane starts in a box and end in a bag :) Ido Segev

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Prvi let Extre 260 50e
« Reply #8 on: March 01, 2009, 04:01:58 PM »
Danas sam ponovo letio sa drugom elisom i sve je u redu. Ojacao sam nosac motora i stavio sva 4 sarafa. Vise nema nikakvih vibracija i avion se ponasa super. Stavio sam APC i avion sa njom radi skoro besumno, tako da je sada sve u redu. Jedina zamjerka je na stajni trap koji je po meni dosta slab , ali tu opet zbog neiskustva placam ceh, jer ovo je moj prvi model od balze. Problem je u tome sto je trap iz dva dijela, i on je usrafljen sa po tri sarafa u plocu od avio-spera. E sad, onaj dan kad sam imao prvi let sletio sam dosta mekano, medjutim danas je avion klecnuo malo jace i trap je popustio i avion se nasao na stomaku. Da sam imao iskustva sa tim ojacao bih ga dok sam sastavljao avion. Inace sve drugo je odlicno, lak je za upravljanje, a kada prekidac prebacim u polozaj za pun otklon tek oda se vidi kako je mocna masina. Sve u svemu  (thumb)