Author Topic: Yak 54 foam - by SAXPG  (Read 4932 times)

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Yak 54 foam - by SAXPG
« on: March 17, 2009, 01:02:27 AM »
Evo jos jednog jednog modela kojim se zavrsava ova zima i krecu ljepsi dani, pa se iz radionice moze krenuti na livadu.
U pitanju je Yak 54 ( ili nesto sto lici na njega) sa pljosnatim trupom.
Model je od stirodura, raspona 1m i tezine 1kg.

Mislio sam da ce ovaj model biti mnogo laksi kada sam krenuo u gradnju, ali nazalost nije tako ispalo, pa je motor koji mu je bio namjenjen na kraju ispao slab za ovaj model.

Servoi su HXT900

Ono sto je najzanimljivije kod ovog modela je resenje spoja krila sa trupom.

U trupu je izrezan profil krila i posto je krilo iz jednog komada takodje je izrezan prostor kroz koji moze proci servo sa vezama za eleron.

Kada krilo udje na svoje mjesto srafi se za trup pomocu dva sarafa.

Rep je uradjen od stirodura i presvicen balsom od 1mm.

Na kraju je model ispao previse tezak na repu tj repat (sto cete vidjeti na snimku sa prvog leta) pa ni baterija na samom nosu nije pomogla.

Na prvom letu model je letio dosta dobro , medjutim pokazalo se da ce trebati jaci motor koji ce rijesiti problem tezista i problem snage.


Model je farban lakom za parket na vodenoj bazi, pa posle smirglanja laka isprskan lakom za kosu.
Svrha laka za kosu je da boja posle smirglanja ne bi ostajala na prstima.


To je otprilike to...ostaje da se stavi jaci motor, da se promjeni i ojaca stajni trap i ofarba poneka shara  ;namig

Pozdrav svima.


Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Yak 54 foam - by SAXPG
« Reply #1 on: March 17, 2009, 10:24:44 AM »
Evo ga i video.

Offline fenix

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1010
  • JUST FLY
    • www.rc-helivideo.com
Re: Yak 54 foam - by SAXPG
« Reply #2 on: March 17, 2009, 11:44:40 AM »
 :)aplauz Stirodur je kod nas zauzeo svoje mjesto u modelarstvu  :mhm Za ovakve modele ,pa do raspona 1,20 je fenomenalan.Kad se ima malo vremena da se nesto  (work) pa to nesto da poleti,nenadmasan osjecaj.A to da je YAK-54 ove godine zauzeo vodjece mjesto na nebu iznad Podgorice potvrdjuje i ovaj model.Mogu da kazem slobodno bice jos jedan uskoro  :_D  Mala korekcija tezista pa na      (<--)
Sasa model je odlican.
The sky is the limit.

www.rc-helivideo.com

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Yak 54 foam - by SAXPG
« Reply #3 on: March 17, 2009, 11:58:00 PM »
Браво saxpg!

Било би добро да мало ближе опишеш само крило како је урађено.

Што се тиче трупа види се на слици да је из једног комада стиродура. Не знам тачно које је дебљине тај комад али бих га ја урадио да буде шупаљ. Тиме би се труп знатно олакшао а и компоненте би могле да се монтирају унтра па би био још лепши авион.

Уколико је и крило од пуног комада и ту би требало ићи на шупљу конструкцију.

Ако ти је читав авион тежак 1кг колико ти је тежак сетап, а колико сам стиродур (неофарбан)?

Offline saxpg

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1734
Re: Yak 54 foam - by SAXPG
« Reply #4 on: March 18, 2009, 07:18:24 AM »
Hvala Mephisto.
Trup je uradjen od stirodura debljine 5cm. Sto se tice busenja trupa to sam planirao da uradim kada vidim kako stoji teziste, da bih znao tacno mjesto za bateriju. Inace tezina trupa i krila bez komponenti je oko 600gr. Krilo je sastavljeno iz dva komada i toliko je debelo da nema nikakvo ojacanje i ne savija se uopste. Polovine krila i deo koji je izrezan iz trupa ispod profila zalijepljeni su epoxijem. Mozda je trebalo korisiti neku laksu vrstu stiropora, mislim da bi to bilo bolje u ovom slucaju. Mislim da sada imam dvije opcije. Jedna je da probam da olaksam trup i krilo, sto i nije neki problem, a druga je da stavim jaci motor.

Offline MEPHISTO

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 409
Re: Yak 54 foam - by SAXPG
« Reply #5 on: March 18, 2009, 03:37:31 PM »
Можеш да покушаш да олакшаш овај авион и да ставиш јачи мотор (иначе овај на слици имам и ја - мислим да је 1050 Кв).

Ако ћеш да правиш нови труп онда стави стране да буду од стиродура дебљине до 10мм а читав средњи део који ће бити дебљине 30мм опкрој тако да постоји само по ивицама, ширине око 10 мм. тако ће ти труп бити и до 50% лакши. На тај начин добијаш кутијасту конструкцију за коју мислим да ће бити довољно јака а доста лакша.

Ја бих и са крилиа радио сличну ствар, само на мало другачији начин.

Позз.