Author Topic: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO  (Read 40396 times)

Offline Milos 94

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 453
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #105 on: October 11, 2020, 08:27:44 PM »
Da se i mi javimo da smo, hvala Bogu, živi zdravi i aktivni. Juče sam, doduše, bio sam na aerodromu. Zapravo nisam bio baš potpuno sam jer je letela velika avijacija - prvo Cesna a za njom i Sila. Ipak uspeo sam da nahvatam neke ''krpe'' od termike i da izletim nekoliko zaista lepih letova i otišao kući baš zadovoljan.

Danas je ''gužva'' bila mnogo veća. Gužvu su sačinjavali: već pomenuta Cesna, Stanko i njegov sin Marko, Bora i Milan. Stanko je sa svojim ''Edge''-om uvežbavao neke figure koje ne znam da izgovorim, Bora takođe a Milan je vršio poslednje pripreme i podešavanja svojih F1C slobodno letećih modela pred subotnje državno prvenstvo. Svi mu želimo mnogo uspeha!
Da ne zaboravim, deo gužve sam bio i ja što svojim letovima što bacanjem frizbija što golicanjem sa Markom. Treba livadu iskoristiti ...

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #106 on: October 25, 2020, 01:50:07 AM »
Ovaj oktobar, 24. bio je veoma neobičan dan. Na livadi je bilo tmurno, ali toplo. Bez sunca, ali se ponegde mogla uloviti termika. Kišica je sipkala, ali nije padala... sve dok nas malo jači dažd nije poterao kući. Miloš i ja smo se družili zaista prelepo. On je uspeo da utrimuje obe svoje jedrilice. SUP leti savršeno. Ostalo je još nekoliko sitnica da se dotera... Međutim, moja miljenica Zone, leti sama - Miloš jedva da umetne poneku komandu u njen let. Dao mi je danas da je letim, toliko je pitoma, šta da kažem - ljubav na prvi pogled, i na drugi, i na sto drugi...

Diskutovali smo i o sutrašnjem Državnom prvenstvu u kategoriji penjača (F1C klasa) nedaleko od Zrenjanina u mestu Aradac. Naš drugar iz aerokluba Milan sutra će osvetlati obraz svih nas.


Vetra gotovo da nije bilo na aerodromu. Varirao je između 0 i 2km/h, što se gotovo smatra potpuno mirnom atmosferom. Kao da smo leteli u sobnim uslovima. I temperatura je bila prijatna, prava sobna: 22oC. Istina, tmuran dan i kišica je sitna sipkala.



Evo Miloša kako sprema svoje jedrilice...


Naravno, vrhunac dana bilo je testiranje SUP-a, koji je, posle intenzivnih Miloševih modifikacija, odmah poleteo besprekorno... Istina, bacio sam dva puta jedrilicu iz ruke da bi Miloš malo dotrimovao i izreglirao spravu. Toliko dobru finesu ima da jednostavno neće da sleti :)


Ja sam danas podešavao eksponencijale i pomalo težište na mom EDGE 540T. Polako se upoznajemo - let na nož sada mi dođe kao opuštanje posle vežbanja high alpha leta i potom, ulaska u prop hang. Za sada smem prop hang tek na visini od nekih desetak metara i više. Mada, imam utisak da mi eksponencijali smetaju - spor mi je odziv servoa za moj ukus. Postepeno smanjujem expo i tražim onu finu granicu kada mi je udobno da model letim na propeleru... Napredujem... Miloš me malo zezao jer sam mu priznao da sam se uplašio  :big smile, ali sve je to deo učenja i raduje me mnogo.

« Last Edit: October 25, 2020, 02:17:07 AM by Stanko BG »

Offline rajker

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 2406
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #107 on: October 25, 2020, 06:14:48 PM »
 :)aplauz :)aplauz :)aplauz bravo  (res)
Nije sramota učiti !!!

Offline bora61

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 307
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #108 on: November 01, 2020, 09:21:17 PM »
Danas smo se lepo druzili (Stanko sa sinom Markom, Milos i moja malenkost).
Pojavom Sunca magla se povukla, tako  da je dan bio prelep za letenje.  I pored silne Stankove zelje da se Extra 300S dovede u red,  pored silno potrosenog goriva i dalje je ostala nepoznanica sta se desava motoru i zasto se gasi u nekim rezimima rada.

https://www.youtube.com/watch?v=r6It5R6AL-w&feature=youtu.be
Samo par miliona ljudi imaju tu sreću da žive u Srbiji!!!.....Ostali nemaju tu sreću, ali imaju sve drugo!!!

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #109 on: November 02, 2020, 08:42:15 AM »
Boro, hvala ti što si se potrudio da napišeš izveštaj za jučerašnji dan na livadi. Dan je bio očaravajući. Kad pokuša čovek da napravi jedan lep IMAC luping, avion se na trenutak izgubi u izmaglici, pa se ponovo vrati u vidokrug. Podsetilo me na odlaske na letenje u detinjstvu, kada se išlo i po snegu, usred zime - samo da se leti...

Izmaglica se povukla, zatim je došlo sunce - vetar ne jači od 5km/h. Miloš je jedriličario i čini mi se da je poneku termalnu krpicu uspeo da uhvati... Niko se nije slupao, ali smo imali raznoraznih problema...

Mene je Saito ponovo iživcirao. Potrošili smo Bora i ja 2.5 litra goriva na podešavanje motora - išli iz krajnjeg u krajnji opseg ler igle i problem uvek ostaje isti. Motor se ponaša kao da nema dovoljno dobar dotok goriva u prelaznom režimu: sa relanta na pun gas. Kada ga ostavim da radi na leru, ponaša se kao da ga prelije višak goriva - počne da smanjuje obrtaje postepeno i na kraju se ugasi. Ako idem na prilaz da sletim, motor tom prilikom radi oko 15 sekundi na leru i ako dodam gas on počne da štuca i ugasi se. Sve indicira da je masan na leru, a opet, kada se privije ler dizna, onda se momentalno ugasi pri dodavanju gasa. Potreban je detaljan servis, a testiranje na probnom stolu je obaveza. Ono što je takođe čest slučaj za ovakva dešavanja jeste tip goriva. Verovatno ovom specifičnom motoru treba 15-20% nitra da bi postao stabilniji... A, ja preko 10% nitra ne želim da letim - ljubitelj sam čak i FAI goriva - skroz bez nitra.

Čim sam došao kući, raščerupao sam avion.


Nadam se da ću otkriti uzrok ovim problemima. Mada, već sumnjam u problem u vezi sa krimerom. Naime, taj krimer je prethodni vlasnik sekao i prevarivao - moguće je da je protok izduvnih gasova sada zagušen. Pokušaću sve moguće varijante i obaveštavam o tome, ali na zasebnom postu koji će se baviti motorom SAITO FA125. Duga je zima...

O, da, zaboravih najvažniju vest da kažem. Dok sam se ja glupirao pored Extre, Bora i Marko su leteli Timbera. Maki je uspešno LAŠIRAO :) Ponosan sam na mog sina i na Boru koji ga je okuražio da pokuša sletanje.  (res) (res)
« Last Edit: November 02, 2020, 08:55:51 AM by Stanko BG »

Offline ivanmagd

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 816
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #110 on: November 02, 2020, 12:57:57 PM »
Stanko, zao mi je sto ste imali toliko ptroblema sa motorom. Mislim da je ovaj motor sinonim za stabilnost i pouzdanost u radu...
Ajde otvori topik pa da se raspisemo....

Offline dejan_ts

  • Hero Member
  • *****
  • Posts: 1454
  • teramo ga jako
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #111 on: November 03, 2020, 12:30:58 AM »
Ako nije radio dugo i nije radjen servis motora moze tu svasta da iznenadi pa cak i dovid iz rezerviara ,crevici

Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #112 on: November 09, 2020, 12:47:57 AM »
Danas je bio divan dan na livadi - ali, malko je jači vetar duvao i stišavao se s vremena na vreme. Miloš se naleteo, kao i uvek. Bora i ja se zavitlavali sa motorom na Extri, a kasnije popodne svratio i Milan sa svojim penjačima. Divan dan. Sunce u novembru, lepo druženje sa pravim ljudima. Imam samo slike ove moje SExtre... drugari, dodajte ako imate još nek sliku.




Offline Stanko BG

  • Full Member
  • ***
  • Posts: 465
  • Tko leti vrijedi, tko ne leti ne vrijedi (Grunf)
    • AMERICAN CARS RESTORATION
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #113 on: November 14, 2020, 11:21:21 PM »
Danas je na aerodromu ,,Utva" u Pančevu bio gotovo savršen dan za letenje - kažem gotovo savršen, jer je vlažnost vazduha bila povišena, što je mali problem za glow motore. Pa ipak, uspešno smo leteli Bora i ja Extru i predivnog Amateura. Miloš je, zna se, leteo svoju Zone pobegulju, ali joj je montirao vitkija i laganija krila. Jedrilica sada neće da sleti. Krila koja je stavio majstorski su napravljena - tvorac je naš Milan, koji se pred kraj dana pojavio na livadi.

Vetar je duvao veoma umereno, brzinom od 7.9 do 8.9km/h, sve vreme po pravcu piste. Bilo je malko hladno, ali nas to nije sprečilo da uživamo u danu.


Ovih nekoliko slika je specijalno za mog prijatelju Savu Užvara. Njegov Amateur nam je danas bio poslastica svima na livadi. Prvo je leteo Bora, potom sam i ja napravio neki krug, a na kraju je leteo Miloš. Vratili smo se u 1968. godinu i okusili lepotu Graupnerovog modela, koji je svojevremeno napravio Sava, a onda poklonio Boletu i meni. Letelica je predivna, šta reći... Hvala ti Savo:






Na slici iznad se u donjem desnom uglu vidi flight box koji nam je Sava napravio i poklonio pre nekih 25 godina. Današnji dan je posvećen mom drugaru Savi  :mhm

Evo i jednog kratkog video zapisa atmosfere sa aerodroma danas. Miloš je dva-tri puta bacio Zone iz ruke da je testira i, što on voli da kaže - odletela je do Crepaje (susednog sela). Sada mu jedrilica prelepo planira. Dok se on polako vraća, ja slećem Extru:

« Last Edit: November 15, 2020, 12:54:02 AM by Stanko BG »

Offline Sava

  • Sr. Member
  • ****
  • Posts: 948
  • Istina je kao voda.Uvek nađe put.
Re: AEROKLUB "UTVA" PANČEVO
« Reply #114 on: November 15, 2020, 09:13:29 AM »
Hvala drugari za jedno prelepo sećanje. Nemogu da verujem da je toliko godina prošlo.  :)aplauz
ex pseudonijum: licider