Author Topic: FPV trka - Medijana Drone Fest 2018  (Read 1593 times)

Offline miticmiroslav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • www.mmdstudio.net
FPV trka - Medijana Drone Fest 2018
« on: June 11, 2018, 11:14:31 AM »
FPV trka - Medijana Drone Fest 2018

Trka ce biti održana 16. i 17. Juna 2018. godine na stadionu OFK Brzi Brod u naselju Brzi Brod u Nišu.

U trci učestvuju dronovi klase 210mm do 250mm.

Učešće u trci je besplatno za sve zainteresovane takmičare. Posedovanje opreme je neophodno za učešće u trci.

Obezbedjen je nagradni fond. Prva tri mesta, pored pehara, dobiće vredne nagrade.

Svi zainteresovani takmicari mogu da se prijave do 15. juna u 12h preko oficijalnog sajta dronefesta.

http://dronefest.rs/

Listu prijavljenih takmičara možete videti na sledećem linku:

http://dronefest.rs/takmicari/



Više informacija na sajtu dronefesta:

http://dronefest.rs

Offline miticmiroslav

  • Newbie
  • *
  • Posts: 23
    • www.mmdstudio.net
Re: FPV trka - Medijana Drone Fest 2018
« Reply #1 on: June 11, 2018, 11:23:38 AM »
PRAVILNIK TRKE DRONOVA - Medijana Drone Fest 2018

 

Ovaj dokument sadrži zvanična pravila.

Opšta pravila:

1) Strogo je zabranjeno ukljucivanje VTX-a ako nije pozvano na pocetku ili traženo od strane osoblja. U svakom drugom slučaju, pilot će biti disfalifikovan sa celog događaja.

2) Za lebdenje i/ili video prenos pilot mora tražiti dozvolu osoblja i čekati njihovo odobrenje.

3) Letenje izvan mrežno ogradjenog područja strogo je zabranjeno.

4) Tačna „failsafe’’ podešavanja (gasenje potiska pri gubitku signala; throttle=off)  su obavezna. Snaga prenosa VTX signala mora biti podešena na maksimalno 25mW. Oba ce biti proverena od strane tehnoloskog osoblja pre trke.

5) Obavezno je VTX montira na pristupičnom mestu na samoj letelici da bi se omogućila provera i promena svih parametara (kanala, opsega i eventualno jačinu prenosa).

Frekvrencije koje ce da se koriste na trci su::

Pilot 1                Pilot 2                      Pilot 3                        Pilot 4
5665 MHz                5740 MHz              5860 MHz                5945 MHz
Boscam E3             Fatshark F1              Fatshark F7                Boscam E8


6) Poželjno je imati 050 sa nadimkom na FPV signalu.



Pravila ,,Pilot’’ područja::

1) U Pilot području primaju se samo članovi osoblja, „heat“ piloti i njihovi spoteri.

2) Piloti i spoteri moraju doneti svu potrebnu opremu (dronove, stanice i naočare) za njihov „heat“. Ako iz bilo kog razloga pilot nije spreman za vožnju, on/ona će izgubiti priliku da lete u tom „heat“-u kako bi se izbegao gubitak vremena i osiguralo da se krugovi odvijaju što je brže moguće (maksimalno povećavajući broj letova).



Pravila trke:

Piloti će biti podeljeni za razlicite faze događaja (slobodan let (vežba) / kvalifikacije / finale). Svaka grupa će biti formirana od 4 pilota, koji će morati da završe određenu količinu krugova (u zavisnosti od staze). ’’heat’’ je zavrsen kada se svi piloti prizemlje.

1) Svaki pilot će imati svoje mesto. Trenutni spoter će biti pilot u sledećem ’’heat’’-u sa istom video frekvencijom.
2) Zadaci za spotera su:

Sa pažnjom pratiti dodeljenog pilota koristeći svopstvene FPV naocare.
Obavestiti člana osoblja ako pilot nije pravilno pratio raspored staze (tj. preskakao kapije, zastave ili slicno).
3) Piloti trenutnog „heat“-a će zajedno postaviti dronove na početak staze.
4)  Zabranjeno je izlaziti na stazu pre kraja trenutnog „heat“-a.
5)  U slučaju nesreće, pilot može da nastavi sa letom (dozvoljen je „turtle mode“), ali ako osoblje proceni da je sigurnost događaja ugrožena, pilotu će biti rečeno da prizemlji svoj dron.

Ako je dron u nemogućnosti da leti nakon nesreće, pilot može uzeti drona:

Čeka kraj „heat“-a, kada se uveri da niko nije još u letu.
U slučaju ozbiljnog udesa (npr. zapaljena LiPo baterija), pilot može da zatraži hitan oporavak osoblju, kako bi se izbeglo dalje ostećenje njegovog drona i okoline. U ovom slučaju, ako osoblje naredi, svi piloti koji su i dalje u vazduhu moraju odmah da prizemljuju svoje dronove ili da ih sklone sa staze.
6) Svi piloti trenutnog „heat“-a kupe svoje dronove isključivo na kraju sesije, kada niko nije u vazduhu.
7) Kada se zavrsi trenutni „heat“, svi piloti će morati da napuste stazu i oslobode sedišta što je pre moguće.
8) Kada se zavrise skupljanje dronova predhodnog „heat“-a (i na stazi nema pilota i/ili osoblja, svi piloti su u sigurnoj zoni), sledeći „heat“ može da počne.



Pravila događaja:

Piloti koji ne poštuju pravila dobiće prvo upozorenje i preskočiće njihov sledeći „heat“. Na drugom upozorenju pilot će biti diskvalifikovan sa događaja.
Događaj je podeljen u 3 faze:

1) Slobodan let (vežba)

2) Kvalifikacije

3) Finale (četvrtfinale, polufinale i finalne faze) Pre bilo koje faze osoblje ce dodeliti video oseg i frekvenciju svakom pilotu. Te vrednosti će biti fiksirane tokom trajanja svake faze, a organizacija će pokušati da zatraži sto manje promena.

*Direktor trke može prilagoditi pravila u bilo kom trenutku ako je to neophodno (vremenske neprilike i drugi neočekivani uslovi)
**Svaki pilot mora da prati smernice koje odredi direktor trke.



Slobodan let (vežba)
Tokom slobodnog leta, piloti će biti nasumično dodeljeni različitim „heat“-ovima.

 

Tokom slobodnog leta (vežbe):
1) Slobodan let će trajati najduže 4 minuta. Nema ograničenih krugova.
2) Tokom slobodnog leta nije obavezno da se leti kroz sve kapije, ali je poželjno. Tako se pilot navikava da se vrati na propustene kapije s obzirom na to da je u nastavku takmičenja zabranjeno propuštanje kapija.
3) Nije obavezno da svi piloti polete zajedno na početku „heat“-a, ali mi preporučujemo da se poleti  otprilike u prvih 10 sekundi kako bi se izbeglo ometanje drugih pilota tokom letenja.



Kvalifikacije
U ovoj fazi biće uzeti u obzir najbolji pojedinačni krug svih krugova i „heat“-ova (sastoji se od odredjene količine krugova) kvalifikacija za finalni „heat“. 16 pilota sa najboljim vremenom će nastaviti do finalne faze.

 

Tokom kvalifikacija:
1) Kapije se ne smeju propustiti, i to je obavezno da se ispravno prođe kroz kapiju/zastavu, pravim redoslednom i pravcem. U slučaju da pilot propusti kapiju, on/ona se mora vratiti na tu kapiju i ispravno je proći, ili vreme za taj odrađeni krug se neće smatrati validnim.
2) Kako bi se izbeglo ometanje drugih pilota u toku leta, poletanje će se izvršit kao započeti start. Svaki pilot će poletiti kada se prozove njihovo ime (otprilike 2-3 sekunde razmaka).
3) Pilot koji je završio svoje krugove mora sleteti bez ometanja drugih pilota koji i dalje lete, na područje sletanja.
4) Ako iz bilo kog razloga pilot doživi tehničke probleme koje ne dozvoljavaju poletanje, pilot mora da sačeka kraj trenutnog „heat“-a i njegov sledeći red vožnje. U slučaju da pilot ima video probleme (koji su dovoljno jaki da onemogućavaju let tokom slobodnog leta / kvalifikacija / finala), od njegovog spotera će biti zatraženo da potvrdi isti artefakt koji se dogodio i na njegovim naočarama. U slučaju da spoter nije primetio nikakav problem, zahtev pilota za ponovni „heat“ će biti ignosisan.

5) U slučaju bilo kakvog problema (tehnički, trkačkog formata, tajminga, itd.) pilot može podneti primedbu osoblju događaja ili direktno direktoru trke pre ili nakon „heat“-a. Retrospektivne napomene popunjavane nakon što se njegov „heat“ završio, ne uzima se u obzir ili se ne razmatra.

6) U slučaju pogrešnog postavljanja propelera, pilot mora sačekati kraj trenutnog „heat“-a i njegov/njen sledeći red vožnje.

7) Ako na primer pilot ostane sam tokom „heat“-a (npr. drugi piloti imaju problema sa svojim dronovima), pilot će leteti sam.

8) Ako dron padne, pilot mora da sačeka kraj „heat“-a kako bi mogao da uzme svoj dron i mora da čeka sledeći „heat“ kako bi mogao ponovo da leti, ali ako pilot može da resetuje dron bez dodatne pomoći može da nastavi sa letom. U nekim slučajevima osoblje može narediti pilotu da prizemlji svoj dron za taj „heat“.

9) Piloti i spoteri trenutnog „heat“-a moraju se pojaviti što brže na svojim mestima od momenta kada ih osoblje prozove. Prekomerno kašnjenje će rezultirati u propuštenom trenutnom „heat“-u za pilota i trenutnom i sledećem za spotera (spoter gubi dva heata).

 

Finale
Finale (Četvrtfinale, polufinale i završni stadijum) će biti podeljen u dva ili tri „heat“-a za svaku grupu (zavisi od atnosferskih i vremenskih uslova). Najbolje vreme od sume ukupnih traženih krugova beležiće se i koristiti za sortiranje rezultata. 2 pilota sa najboljim vremenom iz svake grupe prelaze u sledeću fazu finalne faze. U slučaju da nijedan od pilota ne završi 2 kompletne runde, uzimaju se u obzir rezultati od samo jednog kruga.

 

Tokom finala:
1) Kapije se ne smeju propustiti, i to je obavezno da se ispravno prođe kroz kapiju/zastavu, pravim redoslednom i pravcem. U slučaju da pilot propusti kapiju, on/ona se mora vratiti na tu kapiju i ispravno je proći, ili se ceo „heat“ neće smatrati validnim.
2) Piloti moraju da polete svi odjednom pre startu „heat“-a.
3) Svi traženi krugovi se moraju pravilno proći da bi se pilot kvalifikovao.
4) Pilot koji je završio svoje krugove mora sleteti bez ometanja drugih pilota koji i dalje lete, na područje sletanja..
5) U slučaju da pilot poleti pre zvaničnog početka, mora odma da sleti i sačeka njegov/njen sledeći „heat“ (ostali piloti mogu da nastave s letom)
6) Ako iz bilo kog razloga pilot doživi tehničke probleme koje ne dozvoljavaju poletanje, pilot mora da sačeka kraj trenutnog „heat“-a i njegov sledeći red vožnje. U slučaju da pilot ima video probleme (koji su dovoljno jaki da onemogućavaju let tokom slobodnog leta / kvalifikacija / finala), od njegovog spotera će biti zatraženo da potvrdi isti artefakt koji se dogodio i na njegovim naočarama. U slučaju da spoter nije primetio nikakav problem, zahtev pilota za ponovni „heat“ će biti ignosisan.
7) U slučaju bilo kakvog problema (tehnički, trkačkog formata, tajminga, itd.) pilot može podneti primedbu osoblju događaja ili direktno direktoru trke pre ili nakon „heat“-a. Retrospektivne napomene popunjavane nakon što se njegov „heat“ završio, ne uzima se u obzir ili se ne razmatra.

8) U slučaju pogrešnog postavljanja propelera, pilot mora sačekati kraj trenutnog „heat“-a i njegov/njen sledeći red vožnje.

9) Ako na primer pilot ostane sam tokom „heat“-a (npr. drugi piloti imaju problema sa svojim dronovima), pilot će leteti sam.

10) Ako dron padne, pilot mora da sačeka kraj „heat“-a kako bi mogao da uzme svoj dron i mora da čeka sledeći „heat“ kako bi mogao ponovo da leti, ali ako pilot može da resetuje dron bez dodatne pomoći može da nastavi sa letom. U nekim slučajevima osoblje može narediti pilotu da prizemlji svoj dron za taj „heat“.

11) Piloti i spoteri trenutnog „heat“-a moraju se pojaviti što brže na svojim mestima od momenta kada ih osoblje prozove. Prekomerno kašnjenje će rezultirati u propuštenom trenutnom „heat“-u za pilota i trenutnom i sledećem za spotera (spoter gubi dva heata).



 

Tehničke specifikacije drona

Ram: max. 330mm (motor do motora)
Snaga: max. 45 (HV bateriju su dozvoljene)
Props: max. 6"
Težina: max. 500g
Failsafe: ’’Motor stop’’
VTX: Maksimalna izlazna snaga 25mW, poželjno „TBS Unify“ ili „ImmersionRC
Tramp“, (nece biti stanica, pa se uverite da imate sopstvene video prijemnike)